BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:34 گرينويچ - پنج شنبه 19 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
به هنرمند محبوب خود در رقابتهای جايزه موسيقی جهان رای دهيد
 
جايزه موسيقی جهان

رای گيری برای پنجمين دوره از اعطای جوايز موسيقی جهان که توسط بی بی سی برگزار می شود، آغاز شده است.

جوايز 2006 موسيقی جهان که از مهمترين رقابتها در اين زمينه است به خوانندگان و نوازندگانی اعطاء می شود که توسط رای مردم و مخاطبان بی بی سی برگزيده شوند.

اين جايزه که نام رسمی اش "جايزه سياره" است يکی از مهمترين رويدادهای دنيای موسيقی در سال است.

در سال 2005 حدود سی هزار شنونده و خواننده بی بی سی در سراسر جهان در رای گيری جوايز موسيقی جهان بی بی سی شرکت کردند که به انتخاب ايوو پاپاسوف، نوازنده بلغاری کلارينت به عنوان بهترين نوازنده سال انجاميد.

شنوندگان بی بی سی می توانند از طريق اينترنت تا روز 31 ژانويه به گروه موسيقی و يا هنرمند محبوب خود رای دهند که نهايتا چهار گروه موسيقی به مرحله دوم راه پيدا می کنند و پس از رای گيری ديگری برنده سال 2006 در هفتم آوريل سال جاری معرفی خواهد شد.

"جايزه سياره" از 9 بخش گوناگون تشکيل شده که در هر بخش چهار گروه و يا هنرمند نامزد شده اند که نهايتا از 36 نامزد امسال چهار مورد به مرحله پايانی راه می يابند. در زير خلاصه ای از شرح حال نامزدهای اين دوره همراه با نمونه ای از موسيقی شان آمده است.

خاورميانه و شمال آفريقا

سعاد ماسی

Elham al Madfai
الهام المدفی، هنرمند با سابقه عراقی که از لحظه ای که در دهه 60 ميلادی گيتارش را به دست گرفت و گروه راک اند رول تويسترز را در بغداد تشکيل داد تا به امروز الهام بخش جوانان عراقی بوده و به گفته طرفدارانش ياد آور مزه شيرينی زندگی برای مردم عراق است.

او با آغاز کارش در دوران نوجوانی ابتدا با سرزنش های خانواده متمول و سنتی خود در تضاد بود و بعدها با رسانه های محافظه کار عراقی که او را برای استفاده از گيتار و درامز و سازهای غربی مورد سرزنش قرار می دادند روبرو شد.

Souad massi
سعاد ماسی هنرمند الجزايری زن مسلمانی است که به شدت از اينکه سخنگوی زنان مسلمان باشد پرهيز می کند. او به قول معروف يک سوپر استار الجزايری است اما حتی يکبار هم به سبک رای (نامی است که از دهه 40 ميلادی به نوعی موسيقی که از غرب الجزاير سرچشمه می گيرد نسبت داده شد) آواز نخوانده است.

به همين دليل رسانه های غربی به سختی می توانند او را در تعريف های رايج از هنرمندان الجزايری بگنجانند. البته سعاد ماسی به تضاد با عرف جامعه عادت دارد. در دوران نوجوانی هم وقتی که با شلوار جين و موهای کوتاه درست قبل از ساعات حکومت نظامی در الجزاير به کلاس گيتار می رفت هميشه مورد تمسخر و انتقاد مردم کوچه و خيابان بود.

Rachid Taha
باز هم از الجزاير رشيد طه تنها نامزدی است که نه تنها به بردن جايزه موسيقی جهانی اهميت نمی دهد بلکه معتقد است اين عنوان بيشتر شايسته "صاحب يک بقالی" است تا هنرمندان.

رشيد طه با ادغام راک اند رول، جاز و سبک رای و همينطور ترانه های انتقادی اش از دولت های غربی و حکومت الجزاير به مرد وحشی الجزاير معروف شده است. او از ده سالگی همراه خانواده اش به فرانسه مهاجرت کرد و اکنون در پاريس اقامت دارد.

Dhafer Youssef
دافر يوسف خواننده و آهنگساز تونسی در دنيای بعد از 11 سپتامبر موفق شده است ثابت کند که هر پديده ای که با جهان اسلام در ارتباط است لزوما با تروريسم و خشونت سر و کار ندارد.

دافر يوسف نوازنده ماهر عود از کودکی به جاز علاقه زيادی داشت و خيلی زود فهميد که فرهنگ تونس به او آزادی دنبال کردن روياهای خود را نمی دهد. از اين رو با جيب خالی و دلی اميدوار به وين رفت و از آنجا به بارسلون، برلين، نيويورک، پاريس و هر کجای ديگر که کلاهش افتاد، سفر کرد.

آمريکا

سو ژرژه

Ry Cooder
از بين نامزدهای قاره آمريکا احتمالا با نام رای کودر نوازنده گيتار آمريکايی آشنا هستيد. رای کودر که از 16 سالگی با گيتارش گروههای معتبر ديگری از جمله رولينگ استونز را همراهی می کرد از دهه 70 فعاليت جداگانه اش را شروع کرد.

البته فعاليت او به موسيقی پاپ و راک از نوع غربی اش ختم نمی شود . رای کودر با تعداد بی شماری از هنرمندان مکزيکی، کوبايی و حتی آفريقايی کار کرده و با الهام گرفتن از آنها آثاری کاملا متفاوت و تازه ای را خلق کرده است.

اگر رای کودر نبود شايد هيچوقت جهان با معجزه بوئنا ويستا سوشال کلاب، گروهی از هنرمندان کهنه کار کوبايی آشنا نمی شد.

Seu Jorge
هيچ کشوری در حال حاضر در آمريکای جنوبی به اندازه برزيل در زمينه سينما و موسيقی داغ نيست و هيچ هنرمند برزيلی به اندازه سو ژرژه خواننده و بازيگر مطرح.

سو ژرژه با اينکه در محله های فقير نشين ريودوژانيرو بزرگ شده و با خلافکاران دمخور بوده است هيچوقت به مواد مخدر و دنيای خشونت بار حلبی آباد های ريو رو نياورد. او با اينکه در برزيل آهنگساز و خواننده معتبری محسوب می شد اما شهرت جهانی اش را به بازی در فيلم شهر خدا (City of god) مديون است.

Omar Sosa
عمر سوسا آهنگساز و پيانيست کوبايی سال 2005 را با نام خود آغشته کرده است. او نه تنها از طرف بی بی سی نامزد دريافت جايزه جهانی موسيقی شد بلکه آلبومش "مولاتوس" هم نامزد دريافت جايزه لاتين جاز شده است. البته برای عمر سوسا اين توفيق جديدی نيست. موسيقی رنگارنگ او تلفيقی از کوبايی، آفريقايی، اسپانيايی و ريتم های عربی است.

Carlos Vives
کارلوس بيبس خواننده کلمبيايی با موهای بافته بلندش بعد از بازی در يک سريال محبوب تلويزيونی تصميم گرفت شانس خود را در خوانندگی امتحان کند و اتفاقا تصميم بجايی هم بود چون اکنون به يکی از ستاره های درخشان موسيقی پاپ کلمبيا تبديل شده است.

کارلوس بيبس در شهر ساحلی سانتا مارتا به دنيا آمده است. شهری که با قلم گابريل گارسيا مارکز به جهانيان معرفی شد. پس هيچ جای تعجب نيست که رنگ و بوی کارائيب را بتوانيم در آهنگهايش بشنويم.

آفريقا

لورا

Ali Farka Toure
علی فارکا توره به سلطان گيتار آفريقا معروف است و بارها موفق به کسب جوايز بين المللی موسيقی شده است. با تمام اين اوصاف بايد بگوييم که تاثيرعلی فارکا توره از يک موزيسين بيشتر بوده است.

او در واقع آغازگر نگرشی متفاوت به موسيقی آفريقايی است. آهنگهای او بازتاب دهنده اشعار، ريتم ها و به طور کلی فرهنگ اقوامی است که برای قرن ها در مالی می زيستند.

Amadou & Miriam
باز هم از کشور غنا زوج خوشبخت "آمادو و ميريام" که با آهنگهای دست اول و اجراهای چشمگير زبانزد طرفدارهای موسيقی جهانی شده اند، از نامزدهای اين دوره اند.

آمادو و ميريام استعداد عجيبی در ادغام موسيقی مالی با فانک، رگی و سول دارند. به همين جهت سليقه قشر وسيعی از دوستاران موسيقی را در جهان جوابگو هستند.

Emanuel Jal
با شنيدن داستان زندگی امانوئل جل شايد فکر کنيد داستان يک فيلم هاليوودی را می خوانيد. اتفاقا مصائب امانوئل جل يکی از معروف ترين رپ خوان های آفريقا و تلاش او برای زنده ماندن در جنگ داخلی سودان موضوع فيلم بعدی آقای ريدلی اسکات، کارگردان هاليوود است.

امانوئل جل که در دوران جنگ بچه هفت يا هشت ساله ای بيش نبود، به اجبار به سربازی فرستاده شد و توسط اما مک کيون يکی از امدادگرانی که در آن دوره در آفريقا خدمت می کرد به طور قاچاقی از سودان به نايروبی انتقال يافت. اما مک کيون که احساس مادرانه ای نسبت به او پيدا کرده بود چندی بعد در جنگ کشته شد ولی هيچ چيز امانوئل را از رسيدن به آرزويش که خوانندگی بود بازنداشت.

Lura
لورا زن زيبای 30 ساله ای است اهل کيپ وردی. اگر او را روی صحنه می ديديد ديگر لازم به توضيح نبود. لورا با رقص پر حرارت و لباسهای ساده و مواج و البته صدای خوشش، تماشاچی ها را انگشت به دهان نگه می دارد.

او با بهره گرفتن از موسيقی سنتی کيپ وردی و ادغام آنها با سبک های مدرن موفق شده است فرهنگ غنی کشورش را به جهان صادر کند. جالب اينجاست که او تا 21 سالگی حتی يکبار هم به سرزمين اجدادی اش پا نگذاشته بود.

اروپا

Fanfare Ciocarlia

Armenian Navy Band
گروهی از ارمنی های مقيم آمريکا. ارمنستان کشوری است که ياد آور بسياری از اوصاف است: کشوری که از لحاظ موسيقايی فرهنگ غنی دارد؛ به خصوص صدای دودوک، ساز بادی سنتی ياد آور مهاجرت و تنهايی هايی که اين قوم در طول تاريخ با آن مواجه بوده است.

Armenian Navy Band از 12 موزيسين تشکيل شده و در آهنگهای آنها صدای سازهايی مثل سرنا، کمانچه و قانون همراه با سازهای مدرن تر شنيده می شود.

Enzo Avitabile and Bottari
گروه ايتاليايی نامزد بعدی جوايز موسيقی جهانی هستند. انزو آويتابيل با گوش دادن به جاز، بلوز و سول بزرگ شد و به همين دليل عاشق نوازندگی ساکسيفون شد.

او تا به حال با هنرمندان بزرگی از جمله تينا ترنر و رندی کرافورد کار کرده است. اما در سال 96 باز به ريشه های خود برگشت و با نوشتن ترانه هايی درباره فقرا و حاشيه نشين های روستايی که درآن به دنيا آمده به فرهنگ خودش نزديکتر شد. در آن زمان بود که تصميم گرفت يک گروه با سازهای کوبه ای سنتی تشکيل دهد.

Fanfare Ciocarlia
اين گروه از 12 کولی منطقه مولداوی تشکيل شده است. اعضای گروه همه مزرعه دار و کارگرهای معولی کارخانه ها بودند و در کنار کار روزمره در عروسی ها و جشن ها برنامه اجرا می کردند.

اين گروه در سال 1995 توسط يک آلمانی دوستار موسيقی به نام هنری ارنست به دنيا معرفی شد. او پس از آنکه تصادفا از دهکده کوچکی در مولداوی عبور می کرد با اعضای گروه آشنا شد و پس از بازگشت به آلمان تمام دارايی خود را فروخت تا بتواند چند کنسرت برای آنها برگزار کند.

Mariza
آخرين نامزد از گروه اروپا دختر 28 ساله آفريقايی- پرتغالی به نام ماريزا ا ست. او در سن سه سالگی از موزامبيک همراه خانواده اش به پرتغال مهاجرت کرد و در قلب موسيقی فادو ( موسيقی سنتی پرتغال) بزرگ شد.

ماريزا سبک فادو را به سليقه خودش تغيير داد به طوريکه حتی تنظيم و نقش سازهايی مانند گيتار اسپانيايی و گيتار باس در اهنگهای او تغيير کرد.

آسيا - اقيانوسيه

صايين ظهور

Faiz Ali Faiz
از تمام سبک ها و ترانه های صوفيانه ای که از شبه قاره هند سرچشمه می گيرد بدون شک قوالی از همه شناخته تر شده است و هر خواننده سبک قوالی دير يا زود با نصرت فتحعلی خان، استاد مسلم اين سبک که چند سال پيش درگذشت، مقايسه می شود.

فيض علی فيض با حنجره توانا و انعطاف پذيرش موفق شده است اعتبار و احترام زيادی در بين بزرگان موسيقی کشورش کسب کند. رحمت علی خان نوازنده هارمونيه (از سازهای سنتی شبه قاره هند که به ارگ بادی شباهت دارد) قبلا در گروه نصرت فتحعلی خان همنوازی می کرد.

اما بعد از بيماری اين قوالی خوان بزرگ، از برادرزاده خود، فيض علی فيض خواست که شبی به جای او برنامه اجرا کند. به اين ترتيب نام فيض علی فيض کم کم سر زبانها افتاد.

Sushila Raman
سوشيلا رامان، خواننده و آهنگساز هندی تبار بهترين مثال چند فرهنگی بودن بريتانياست. سوشيلا کار موسيقی را از دوران نوجوانی شروع کرد و برای تخصص بيشتر در يک مقطع از زندگی اش دوباره به هند برگشت تا از تعليمات شروتی سادوليکار، خواننده مشهور هندی بهره مند شود.

او تا به حال سه آلبوم منتشر کرده است. بيشتر آهنگهای او به زبان انگليسی خوانده شده است، اما استفاده از سازهای هندی در اين آهنگهاست که آنها را متمايز می کند.

Sain Zahoor
صايين ظهور خواننده 60 ساله پاکستانی هنوز با ترانه ها و اشعار صوفيانه روح انگيز، بسياری از طرفداران سبک قوالی را مدهوش می کند. ظهور که از 5 سالگی آواز می خواند، کلام شاعرانه در وصف خدا و پيغمبر اسلام را با صدای بی نظيرش فرياد می زند. او از آن دسته از خواننده های خيابانی است که هنر خود را در بازارچه ها و مراسم مذهبی می آزمايد.

Yat Kha
گروه يات خا از جمهوری تووا در شمال مغولستان از نامزدهای ديگر جوايز موسيقی جهانی هستند. اين گروه خارق العاده با ادغام سبک راک و موسيقی سنتی تووا صدای منحصر به فردی توليد می کنند. سرپرست گروه آلبرت کووزين Albert Kuvezin اخيرا سعی دارد بر اساس ترانه های محلی تووا ترانه های مدرن تری به زبان انگليسی بسازد تا آهنگ هايش با موسيقی متداول در غرب تطابق بيشتری داشته باشد.

تلاقی فرهنگها

ياسمين لوی

Asha Bhosle & Kronos Quartet
آشا بوسل خواننده فيلم های باليوودی سالهاست که به جای بازيگران زن در فيلم های هندی آواز می خواند. اما صدای سازها و تنظيم آهنگ به نظر نا آشنا می آيد. اين حاصل همکاری بی سابقه يک هنرمند هندی با گروه کرونس کوارتت است. کرونس کوارتت در سال 1973 توسط ديويد هرينگتون نوازنده ويولون تشکيل شد. اعضای گروه که در سانفرانسيکو مستقرند تا به حال با تعداد بی شماری از هنرمندان کشورهای مختلف از جمله ايران کار کرده اند.

Yasmin Levy
ياسمين لوی خواننده اسراييلی با صدای سحر آميزش ياد آور روزهايی است که اين منطقه گذرگاه اديان و فرهنگهای مختلف و همزيستی انديشه های متفاوت بود.

پدر ياسمين، اسحاق لوی از بزرگترين محققان موسيقی در اسراييل، در طول عمرش به جمع آوری و حفظ ترانه های يهودی – اسپانيايی مشغول بوده که غالبا به زبان باستانی لادينو خوانده می شد. منشا اين ترانه ها به قرن 15 ميلادی برمی گردد يعنی زمانی که بخشی از يهوديان سفاردی به اسپانيا مهاجرت کردند. اما اين ياسمين لوی دختر28 ساله اين محقق بزرگ است که آهنگها را اجرا و احيا می کند.

Kimmo Pohjonen
کيمو پويونن آهنگساز فنلاندی به جيمی هندريکس آکوردئون معروف است. او در کنار آکوردئون از صداهای الکترونيکی ديگر هم به شکل کاملا جديدی استفاده می کند. کيمو که از سن ده سالگی به تشويق پدرش آکوردئون می نواخت بعد از اتمام تحصيل در آکادمی معتبر موسيقی سيبليوس، با بهره گرفتن از موسيقی محلی فنلاند به کار مستقل مشغول شد.

Nitin Sawhney

آخرين نامزد از گروه ميان فرهنگی نيتين سوانی آهنگساز جوان هندی تبار مقيم بريتانياست. او که در ناحيه روچستر در استان کنت به دنيا آمده ، طعم تلخ زندگی در يکی از نژاد پرست ترين نواحی بريتانيا را چشيده است.

نيتين سوانی با کمال افتخار به نژاد آسيايی اش، نه تنها در برابر نژاد پرستی و وحشت حاکم بر اطرافش ايستاده بلکه آثاری را خلق کرده که از هر نظر زيبايی های دو فرهنگ غرب و شرق را در بر می گيرد.

Club Global

در اين بخش آهنگهايی نامزد شده اند که در کلوپهای رقص سراسر دنيا پخش می شود و با موفقيت همراه بوده اند.

دی جی شانتال

MIA
نام ميا مخفف Missing In Action يا مفقود الاثر است. اگر از گذشته ميا بدانيد شايد از اين اسم زياد تعجب نکنيد. پدر ميا از شورشيان ببرهای تاميل بوده که از دهه هفتاد تا به امروز با دولت مرکزی می جنگند.

دوران بچگی ميا هم به همين دليل با فقر شديد، کشت و کشتار و توپ و تفنگ توام بوده است. تا اينکه با مادرش از سری لانکا فرار کرده و به بريتانيا پناه می برد.

او در حال حاضر 28 سالش است و از داغترين هنرمندان لندن به حساب می آيد. او با ادغام سبک هيپ هاپ ، فانک و ريتم های راگای هندی آهنگ می سازد يعنی درست همان نوع آهنگهايی که بايد امروزه در شهرهای بزرگ به اصطلاح کازماپوليتن، مثل لندن ساخته شود.

Mercan Dede
وقتی سال گذشته از مرجان دده اهل ترکيه، دعوت شد در کلوپ های رقصی لندن چند شبی اجرا داشته باشد، تا صبح جوان ها را روی پا نگه داشت. مرجان با مخلوط سبکهای الکترونيک و موسيقی صوفيانه ترکی آهنگهای رقصی می سازد.

مرجان دده سالهاست در کلوپهای آمريکای شمالی مشغول به کار است و معتقد است موسيقی صوفيانه می تواند هماهنگی بيشتری در جهان پر خشونت فعلی ايجاد کند.

DJ Shantel
از آنجايی که موسيقی رقصی هر روز هواداران بيشتری را به خود جلب می کند، اکثر دی جی ها سعی می کنند صداهای جديدتر و متفاوتی را وارد آهنگهايشان کنند و به همين دليل به گنجينه موسيقی اصيل کشورهای شرقی و آفريقايی سر می زنند. اين درست کاری است که دی جی شانتل در آلمان انجام می دهد. او با بهره گرفتن از موسيقی کولی های بالکان، سرزمين اجداديش، کلوپ های رقصی را روی سرش می گذارد.

Cheb I Sabbah
شيب صباح، دی جی الجزايری با مخلوط کردن سازهای عربی و هندی در اروپا و آمريکا خيلی محبوب شده است. او احتمالا اولين دی جی پنجاه سال به بالای دنيا است.

معمولا دی جی ها آنقدر کم سن و سالند که جوش غرور جوانی در صورتشان ديده می شود. در آهنگهای شيب صباح علاوه بر سازهای الکترونيک از سازهايی مثل عود، طبله و سيتار هم استفاده می شود.

تازه واردها

دوبت نهوره

Dobet Gnahore
دوبت نهوره از ساحل عاج در غرب آفريقاست . دوبت نهوره دختر25 ساله بعد از کودتای سال 1999 به مارسی در فرانسه مهاجرت کرد اما هميشه سعی کرد به ريشه های فرهنگی خود نزديک بماند.

از طرفی هم فضای زنده و چند فرهنگی شهر مارسی زمينه رشد و فعاليت نهوره را فراهم کرد. او با اينکه هنوز به دليل عدم امنيت به ساحل عاج برنگشته است اما مرتب برای اجرای کنسرت به کشورهای آفريقايی ديگر سفر می کند. دوبت نهوره در اجراهايش علاوه بر آهنگ و ترانه جنبه های ديگر هنرهای نمايشی از جمله رقص و تئاتر را هم به روی صحنه می آورد.

Konono No 1
کونونو نامبر وان گروه 6 نفره از جمهوری دموکراتيک کنگو ، 25 سال است که با ابتدايی ترين وسائل و آلات موسيقی آهنگهايی به سبک ترنس با ريشه های آنگولايی و کنگويی می سازند.

از آنجايی که اخيرا درغرب شناخته شده اند در گروه تازه وارد ها نامزد شده اند. آلات موسيقی آنها از چوب و سيم و يا ديگر اشيا دور ريخته شده درست شده و حتی آمپلی فايرشان از قطعات اتوموبيل ساخته شده است. به اين ترتيب پيوند فقر و خلاقيت باعث شد کونونو نامبر وان صداهايی را خلق کنند که تا به حال شنيده نشده است.

Lura
لورا از کيپ وردی که قبلا در بخش آفريقا درباره اش خوانديم، در گروه تازه واردها هم نامزد شده است. او با بهره گرفتن از موسيقی سنتی کيپ وردی و ادغام آنها با سبک های مدرن موفق شده است فرهنگ غنی کشورش را به جهان صادر کند.

Daby Toure
آخرين نامزدی اين مجموعه خواننده و آهنگساز جوان اهل موريتانی به نام دابی توره است. دابی از 18 سالگی علی رغم مخالفت پدرش به نوازندگی و آهنگسازی مشغول بوده است.

از سال 1989 وقتی که تنش و اختلاف بين جوامع عرب مقيم موريتانی و اهالی اين کشور بالا گرفت دابی همراه با پدرش به فرانسه مهاجرت کرد و تحت تاثير روند رايج در پاريس شروع به ساختن آهنگهای جاز و پاپ کرد.

 
 
کورين بيلی ری آوای 2006
' ده خواننده و گروهی که در عرصه موسيقی در سال 2006 خواهند درخشيد'
 
 
.موسيقی
گفتگو با سعاد معصی خواننده الجزايری پاپ فرانسوی
 
 
رشيد طهموسيقی جهان
رشيد طه، 'مرد وحشی الجزاير' معترضانه از ناروايی ها می خواند
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران