BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:00 گرينويچ - دوشنبه 30 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ستاره پاپ تاجیکستان: صدرالدین نجم الدین
 

 
 
صدرالدین
صدرالدین در اتاق کارش، جائی که مصاحبه انجام شد.

استودیوی صدرالدین با یک بخاری برقی ساخت ایران گرم شده بود و یک ارگ برقی دو متری داشت که تقریبا سراسر اتاق رو گرفته بود. پشت ارگ نشستیم و زدیم زیر صحبت و خنده.

صدرالدین از خواننده های معروف تاجیکستانه، از نوع پاپش. هر جا که با هم رفتیم چه تاجیک و چه روس ازش"سایه دست" گرفتن (يعنی امضا).

صدرالدین در کنسرت
صدرالدین در کنسرت سال نو

صدرالدین
صدرالدین

صدرالدین ازخردسالی تحت تاثیر ستاره پاپ تاجیک کرامت الله قربان بود، که 13 سال پیش در جنگهای داخلی به قتل رسید. صدرالدين با عشق صدای کرامت الله برای اولین بار در سن 13 سالگی وارد صحنه شد.

صدرالدین: من 4 سال اپرا خواندم و کلی اذیت شدم (با خنده) . قبل از اینکه مدرک بگیرم دیگه ولش کردم. الان اگه یکسال اپرا رو ادامه بدم ، مدرکم رو خواهم گرفت. خوانندگی اپرا خیلی به توانائی من در خوانندگی کمک کرد و زمینه ساز موفقیتم در موسیقی پاپ شد.

آهنگ "عشق تو" :
عشق تو در دلم بی وفا نازنین ، پیش من بیا بیا ، رفته ای از پیش من چرا چرا ، نازنین به پیش من بیا بیا

صدرالدین در سن 19 سالگی به استخدام رادیو تلویزیون تاجیکستان در آمد و از این راه تصویر و صداش در سراسر کشور پخش شد.

صدرالدین: البته الان سه ساله که شهرت پیدا کردم و قبلش با گروههای مختلف پاپ تاجیک می خوندم یعنی هر کسی که خواننده اش مریض می شد یا خواننده نداشت منو دعوت می کرد که خواننده شون بشم.

اگه فیلمهای هندی نبود شاید هیچوقت صدرالدین معروف نمی شد!

صدرالدین : این اولین آهنگ معروف من بود. آهنگ حال و هوای موسیقی هندی داره و مربوط می شه به زمانی که موسیقی هندی در تاجیکستان خیلی محبوب بود. این آهنگ رو از یک فیلم هندی اقتباس کردم و اصلا فکر نمی کردم که اینقدر بین مردم گل کنه!

صدرالدین
صدرالدین

البته صدرالدین الان از رادیو تلویزیون جدا شده و فقط در کنسرت سال نوی تلویزیون شرکت کرد.

وقتی صدرالدین روی صحنه رفت یکدفعه پوسترهاش از وسط تماشاچی ها بیرون اومد و بعد ازآهنگ اول جوونا ریختن جلوی صحنه. دسته گل و عکس و دست دادن و ماچهای متناوب طرفدارهاش باعث شد که شعر آهنگهاش رو یکی در میون بخونه.

صدرالدین

جالبه که در تاجیکستان خواننده ها سالی یکبار کنسرت می دن ، یا قبل از عید نوروز یا سال نومیلادی. این کنسرتها رو مسئولان سالنها تدارک می بینن و با اینکه بلیط فروخته می شه خواننده ها بعضی وقتها از جیب خودشون هم مایه می ذارن که در سالن کنسرت بدن!

صدرالدین

از اینکه کنسرت گذاری هر ماه برای خواننده ها کنسرت جور کنه، خبری نیست. صدرالدین هم از خواننده هائی بود که رادیو تلویزیون تاجیکستان استخدامش کرد و شهرتش از اونجا همه گیر شد، وگرنه موقعیت روی صحنه رفتن نداشت. ولی راه درآمد صدرالدین و دیگر خواننده های معروف تاجیک، عروسی هاست چون نه از راه آلبوم و نه از راه ویدیو و نه از راه کنسرت می تونن درآمدی داشته باشن.

صدرالدین: در تاجیکستان یک خواننده نمی تونه با کنسرت و آلبوم پول در بیاره . راه درآمد ما از عروسی هاست. در هر عروسی با ارکستر کامل باید بریم، مثلا ارکستر من 8 نفره است. تابستانها هر روز عروسیه و زمستانها هفته ای یکبار ممکنه عروسی بشه برای همین ما زمستانها بی پول هستیم و تابستانها پولدار.

در تاجيکستان خواننده ها به قصد کشت می خونن. یعنی یکضرب 5 ساعت می خونن.

صدرالدین

صدرالدین: الان که خوبه! قبلا، زمان شوروی، خواننده ها تا 10 ساعت هم می خوندن.

خودم با صدرالدین به یک عروسی رفتم البته در فضای باز در حالی که نم نم برف می اومد لرزیدیم، گاهی با ضرب آهنگها و گاهی از سرما.

صدرالدین چند ماه سال رو به دوبی می ره و اونجا در کلوپهای شبانه آواز می خونه.

صدرالدین : "من مدتی که در دوبی بودم در دیسکوئی می خوندم که خانم مهستی و مهران هم شبها برنامه داشتن و اونجا بود که با خانم مهستی آشنا شدم و دو تا آهنگ تاجیک از خواننده های خودمون رو براشون تنظیم کردم و همینطور دو آهنگ ازآلبوم" یه دنیا" سروش مال منه. و آهنگهای "رنگ زندگی" و "لیلا".

"با یک خواننده داخل ایران ( اشکان) هم آهنگ دو صدائی خواندم که ممکنه بیرون بیاد."

"امیدوارم که بتونم موسیقی تاجیک رو به ایرانی ها معرفی کنم. لهجه تاجیکی و ریتمهای تاجیکی رو با گوش شما آشنا کنم، مخصوصا ریتم 7- 8 ام که مخصوص تاجیکهاست و آهنگ "گل ناز" رو با این ریتم ساختم که امیدوارم بزودی ویدیوش تمام بشه. فکر کنم ایرانی ها بتونن با این ریتم برقصن و شاد بشن."

صدرالدین

شرایط و قوانین جدیدی که در تاجیکستان برقراره حق هر گونه ضبط ویدیو رو به رادیو تلویزیون ملی اختصاص می ده. این به اون معنی است که هیچ خواننده ای حق ضبط ویدیو نداره مگر با موافقت رادیو تلویزیون. این کار حلقه رو برای خیلی از خواننده ها تنگ کرده بخصوص صدرالدین که می گه دیگه ادامه کار در تاجیکستان براش غیر ممکن شده.

صدرالدین
( این عکس تار نیست، چشماتون تار می بینه!)

صدرالدین: دیگه ماندن در تاجیکستان برای من داره غیر ممکن میشه ولی نمی تونم بگم چرا! شاید بعدا در مصاحبه بعدی بگم. تصمیم دارم که برم دوبی و از اونجا راه جدیدی رو شروع کنم.

آلبومهای صدرالدین:
عشق تو ، برای تو ، صدای باران، زیر باران، باران عشق و بزودی "قصه عشق" .

بازگشت به روز هفتم

 
 
صدرالدینآلبوم عکس
صدرالدین در کنسرت
 
 
آلبوم عکسآلبوم عکس
جشن عروسی محلی در تاجيکستان (قسمت اول)
 
 
دلنازهروز هفتم
گزارش ويژه از تاجيکستان
 
 
روز هفتمروز هفتم
برنامه ويژه از تاجيکستان
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران