BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 23:34 گرينويچ - جمعه 07 آوريل 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
با اندی در شهر فرشته ها ...
 

 
 
اندی

بهزاد: اندی جان از شهر فرشته ها به شهر لندن خوش آمدی...

اندی: لندن هم کم فرشته نداره، اينجا هم شهر خوبيه! فرشته های خيلی قوی هم داره چون همه اومده بودن جلو صحنه و دست منو گرفته بودن و می کشيدن.

نوروز امسال برای تو يک نوروز و آغاز واقعيه چون آلبوم جديد City of angels (شهر فرشتگان) بيرون آمده که دو سی دی هم هست.

درسته البته دقيقا دو سال از آلبوم قبلی من ميگذره.

چرا City of angels ؟

اولاً به لس آنجلس شهر فرشته ها هم ميگن. برای من جايی پر از هنرمندان ايرانيه. در شرايطی که اونا نمی تونن در مملکت خودمون فعاليت کنن، در تبعيد دارن موسيقی يک مملکت رو زنده نگه ميدارن. اينا آدمايی هستن که در اين راه زندگيشون رو گذشتن چون درآمد زيادی هم در اين کار نيست که بخاطرش فعاليت کنن. صرفا بخاطر اينکه هنرمند هستن و هنر رو دوست دارن کار می کنن.

من عاشق هنرمندها هستم. اگر خودم هم خواننده نبودم هر وقت خواننده ای رو می ديدم خوشحال می شدم. اينا برای من فرشته هستن و من صحبت فرشتگان دينی و مذهبی که خدا داره نميکنم ، چون اونا خيلی بالاتر از اين حرفها هستن. من در دنيايی که برای خودم درست کردم هنرمندها فرشته اند. و به هرحال لس آنجلس برای من جايی است که خانواده ام و دوستان من اونجا زندگی ميکنن و در نهايت بهشت من اونجاست.

از آلبوم خودت کدوم آهنگ رو بیشتر از همه دوست داری؟

من آهنگ "مهم نبود" رو دوست دارم، چون پاکسيما که شعر اين آهنگ رو در يک بعدازظهر برای من نوشت تجربه خيلی شيرينی بود. سازنده اين آهنک حميد نديری از آهنگسازان ساکن ونکوور کاناداست که آهنگ "سبد سبد" در آلبوم قبلی هم کار ايشون بود.

اندی

در اين يکساعت روی صحنه که داشتم تو رو تماشا می کردم، متوجه شدم يکی از دلايلی که مردم برای ديدن کنسرت تو اينطور شور و شوق نشون ميدن، شيطنت عجيب تو روی صحنه است. اين حس شيطنت رو از کجا مياری؟

من روی صحنه خوشحال ترين مرد زمين هستم. مثل اينکه يک بچه رو ببری توی کارخانه اسباب بازی. روزهايی که روی صحنه ميرم قشنگترين روزهای زندگی منه چون مردم منو تشويق ميکنن، آهنگهايی که اينهمه براشون زحمت کشيدی و توی استوديو وقت گذاشتی از زبان مردم می شنوی. به نوعی جواب زحمتهای ماست و خستگی رو هم از تن ما بيرون ميبره.

از آهنگای جديدت، "پيچک" خيلی طرفدار داره و مرتب از من ميخوان که پخشش کنم. من خودم ريميکس"مرد تنها" رو دوست دارم ولی خب اون آهنگ بيشتر طرفدار داره، نظر خودت چيه؟

"پيچک" هم داستان جالبی داره، شعر اين آهنگ از خانم هما ميرافشار هست که بر اساس زندگی عشقی که داشتم برای من نوشت، محمد مقدم هم آهنگش رو ساخت ولی چندين سال طول کشيد که بتونم توی آلبومم بذارم. امسال هم خوشحالم که توی آلبومم هست چون الان زمانش بود. اين آهنگ انقدر به دل من نزديک بود که هرجور تنظيم می کردم حس می کردم هنوز آماده نيست.

اندی

ايام نوروزه و تو هم که هميشه نوروز رو در هواپيما ميگذرونی و فکر کنم غذای هواپيما هم سفره هفت سينت باشه!

من هم نوروز رو در هواپيما هستم و هم روز تولدم. مردم برای تولدشون جشن و مهمونی بزرگ ميگيرن، ما يکدفعه می بينيم روز تولدمون توی هواپيما داريم ميريم تاجيکستان! دفعه آخر که می رفتم تاجيکستان روز تولدم رو توی هواپيما بودم اما بعد مردم چه تولدی برای من گرفتن و چقدر ازشون ممنونم. من تولدم دوم ارديبهشته.

در چند آلبوم قبلی ات با ريميکس کردن آهنگات سليقه کس ديگه رو توی آلبومت جا دادی، که ظاهراً تجربه خوبی بوده. ضمناً در مورد آهنگ "مرد تنها" هم توضيحی بده (اصولاً خبرنگار بی تجربه دو تا سوال رو با هم می پرسن!!)

(سوال پرسيدن تو رو من ديگه واردم، چون هر دو به هم ربط داشت!!) داستان ريميکس اينه که يه نسل تازه آمده در تمام دنيا که اين سبک "تکنو" (ريتميک) رو دست داره. و اين سبک تخصص من نيست. تخصص من در راک و سازها و اجراهای زنده است در نتيجه من کارم رو انجام ميدم بعد اين صداها رو به کسی ميدم که اين سبک رو از من بهتر می فهمه. هر دو سبک هم به نظر من برای آلبوم لازمه. پس به همين علت با "دی جی عليگيتور" و "نامی" و "دی جی کم" کار کردم و خيلی هم راضی هستم از نتيجه کار.

اندی

آهنگ "مرد تنها" يه احساس عجيبی توش هست. از بچه های آمريکايی که اصلا از آهنگ ايرونی چيزی نميدونن تا راک زن ها و متاليست های آمريکا و حتی نوازندگان خود آهنگ که امريکايی هستن، به نحوی جذب اين آهنگ ميشن و من و پاکسيما روزی ده بار اين آهنگ رو گوش می کرديم. شعرش چيز عجيبيه و آهنگش هم انگار از يک سياره ديگه آمده، بعد جالب اينکه گوش که ميدی احساس ايرانی می کنی و تو رو به ايران می بره و روزهای بهروز وثوقی و رضا موتوری و فرهاد و ...

آلبوم جديدت دو سی دی داره. ده آهنگ جديد و شش آهنگ ريميکس شده. اين همه آهنگ توی يک آلبوم که صرف نمی کنه چرا اين کار رو ميکنی؟

والا بقيه خواننده ها حق دارن که آهنگ کم ميذارن چون خرج توليد يک آهنگ خيلی زياده ، مردم هم که آلبومها رو کپی ميکنن و درآمد اين کمپانی ها به يغما ميره!. اما من مقداری از آهنگها رو خودم می سازم، و آهنگسازها هم با من کنار ميان. از طرفی دوست دارم آلبوم من رنگی باشه و پر باشه.

آلبوم "شهر فرشتگان" به نوعی به سمت موسيقی الکترونيک رفته، و ساز در اون کمتر هست. اما خب از آخرين باری که در استوديو پيدات کردم خاطرم هست که خيلی سازها رو روی آهنگها خودت ميزنی، توی اين آلبوم چطور؟

داستان اينه که موزيک مدرن نميتونه الکترونيک توش نباشه، ولی من علاقه شديدی به سازهای زنده دارم. در نتيجه تمام آهنگهای من روی کامپيوتره و با کامپيوتر هم ساخته ميشه، ولی روش سازهای زنده هم می زنيم.خودم بيس گيتار و آکورد و تمام ريتمهای گيتار که با صدای "واو واو" هست رو خودم ميزنم.

اندی

امشب هم آهنگی رو به آغاسی تقديم کردی، چطور به اين فکر افتادی؟

من حقيقتاً چندين ساله که دنبال موقعيت می گشتم با آغاسی آهنگ دو صدايی بخونم که متاسفانه اون در ايران بود و دسترسی بهش نداشتم. در تمام مدت ساخت اين آلبوم هم تو فکر بودم که آهنگ گل بندر رو با آغاسی بخونم. حتی ميخواستم ترک ها (صدا های خام) رو به ايران بفرستم و اون روش بخونه و برام بفرسته که متاسفانه سلامتيش اجازه نداد و از دنيا رفت. آغاسی هم از فرشته هايی بود که من هميشه عاشقش بودم و عاشق کارش بودم و برای من آغاسی نمرده و هست. و چون رفتنش رو نديدم هنوز برای من آغاسی زنده است.آغاسی اولين کسی بود که روی صحنه حرکت می کرد و انرژی نشون می داد حتی تا آخرين روزهای عمرش. من يادمه دو سال پيش در دوبی کنسرت داشتم و آغاسی رو دعوت کردم روی صحنه اومد و با هم آهنگ "آمنه" و "لب کارون" رو خونديم. تمام وقت روی صحنه با اون حال مريضش می رقصيد. آدمی که يک عمر درد داشته روی صحنه فراموش کرد که درد داره.

ميدونی که شايعه بود که تو پسر آغاسی هستی چون که "آمنه" رو هم تو خوندی...

همين شايعه اش هم برای من افتخار بوده و هست!

آهنگ يالا هم که با "دی جی عليگيتور" اجرا کردم از اونجا شروع شد که در سوئد عليگيتور پشت صحنه پيش من اومد و با هم آشنا شديم.

اندی
اندی، دی جی علیگیتور، آرش و شاهکار بینش پژوه

عليگيتور از طرفداران تو ست چون خودش به من گفته...

چون اون نسل با آهنگهای من بزرگ شدن و برای من مايه افتخاره که اينقدر خارج از ايران موفق هستن. عليگيتور و آرش و همه اين بچه ها مايه افتخار همه ايرانيها هستن و من کاراشون رو دوست دارم. عليگيتور به من پيشنهاد داد که يکی از آهنگام رو ريميکس کنه، من هم براش فرستادم و واقعاً که شاهکار کرد.

روز هفتم

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران