http://www.bbcpersian.com

سيد ابوالحسن مختاباد

آغاز به كار نوزدهمين نمايشگاه بين المللی كتاب تهران

نوزدهمين نمايشگاه بين المللی كتاب تهران، كه صبح روز چهارشنبه با حضور محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، در محل دائمی نمايشگاهها آغاز به كار كرد تا 23 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود بر گسترش كتابخوانی تاكيد كرد و همچنين از وزارت ارشاد خواست تا يارانه ای را كه به ناشران خارجی نمايشگاه می دهد، برای ناشران داخلی هم در نظر بگيرد.

وی همچنين در نكته ای كه خود آن را مزاح خواند از دو وزير ارشاد و بازرگانی خواست كه در فكر فضايی برای نمايشگاه بين المللی كتاب تهران باشند و افزود: "به وزير بازرگانی و ارشاد اسلامی هشدار می دهم كه اگر اين نمايشگاه سال آينده نيز در اين مكان باشد، يا من حضور ندارم يا شما".

از نكات جالب توجه مراسم افتتاحيه وعده وزير ارشاد به ناشران برای سپردن امور مجوز نشر به ناشران شناسنامه دار بود كه به گفته برخی از دست اندکاران اين صنف، در صورت اجرای درست و مطابق آيين نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، می تواند بسياری از انتقادات ناشران نسبت به سانسور و مميزی كتاب در ايران را فرو بخواباند.

گفتگو با ابوالحسن مختاباد خبرنگار حوزه نشر در تهران در باره سخنان وزير ارشاد - برنامه جام جهان نما

وزير ارشاد البته توضيح نداد كه با وجود چنين طرحی، بر سر طرح پيشين اين وزارتخانه، كه برخی از موسسات را مسئول بررسی كتابهای ناشران كرده بود، چه خواهد آمد.

در اين مراسم همچنين از 5 تن از داستان نويسان شناخته شده تقدير به عمل آمد و معاون فرهنگی وزير كه دومين روز مديريت خود را می گذراند، در سخنانی كوتاه عنوان كرد كه مراسمی از اين دست از اين پس نيز ادامه می يابد.

از جمله سنت های ثابت مراسم افتتاحيه، معرفی ناشران برگزيده بود كه امسال برگزار نشد و بنا به اعلام دست اندركاران نمايشگاه قرار است در مراسم اختتاميه اين ناشران معرفی شوند.

در مراسم اختتاميه دوره های گذشته ناشران فعال حاضر در نمايشگاه معرفی می شدند.

2754 ناشر داخلی و خارجی

در نوزدهمين نمايشگاه بين المللی كتاب تهران 2754 ناشر داخلی و خارجی، 283 هزار عنوان كتاب را در حوزه های دين، فلسفه، ادبيات، هنر، تاريخ، جغرافيا‌، علوم عملی و علوم خالص عرضه خواهند كرد.

بخش خارجی نمايشگاه متقاضيان فراوانی دارد كه عمده آنها را نخبگان و چهره های دانشگاهی تشكيل می دهند كه با استفاده از يارانه فراوانی كه دولت برای اين بخش در نظر گرفته است، از اين تسهيلات استفاده می كنند.

ناشران داخلی؛ كنار نهادن دو تشكل صنفی نشر

بخش داخلی نمايشگاه كه در آن 1809 ناشر شركت كرده اند از جمله بخش های بحث برانگيز نمايشگاه است كه به دليل آتش گرفتن يكی از سالن های مرغوب (سالن 5) در نمايشگاه مبل، بيشتر با كمبود فضا روبرو شده است.

اداره اين بخش در سال های گذشته بر عهده اتحاديه و تعاونی ناشران و كتابفروشان تهران بود كه با روی كار آمدن دولت جديد، دست اندركاران نمايشگاه از اين دو نهاد صنفی، دعوتی برای مشاركت در نمايشگاه نكردند و به جای آن از تعاونی ناشران كشور خواستند در اين بخش مشاركت داشته باشد.

دو تشكل ياد شده، در زمره مهمترين و باسابقه ترين تشكل های صنفی نشر به شمار می روند كه در چهار دوره اخير نمايشگاه كارنامه اجرايی مثبتی از خود برجای نهاده بودند.

ناشران كتاب كودک و نوجوان نيز در اين بخش، اما به شكلی مجزا فعاليت می كنند.

برنامه های جنبی

در كنار برنامه های اصلی بايد از برنامه های جنبی نمايشگاه هم ياد كرد. اين برنامه ها شامل بازار جهانی كتاب، كه مباحث مربوط به ارتباط ناشران ايرانی و زبان فارسی با ديگر نقاط جهان در آن طرح می شود، سرای اهل قلم، سالن پيامبر اكرم و ... است كه هر ساله در آنها مراسم و سخنرانی های ويژه ای تدارک می شود.

برنامه های ناشران

در كنار برنامه هايی كه دولت و وزارت ارشاد در نمايشگاه تدارک ديده اند برخی از ناشران نيز به فراخور موضوع برنامه هايی را تمهيد كرده اند كه از جمله آنها انتشارات علمی و فرهنگی است كه امسال قوی تر از سال های گذشته در نمايشگاه ظاهر خواهد شد.

اين ناشر برنامه ديدار با نويسندگان و مولفان خود را انتشار داده است كه قرار است چهره هايی چون بهاء الدين خرمشاهی، كامران فانی، نجف دريابندری، غلامحسين صدری افشار و قيصر امين پور در ساعاتی خاص در نمايشگاه حاضر شوند و به گفتگو با علاقه مندان آثارشان بپردازند.

انتشارات علمی و فرهنگی امسال مجموعه 6 جلدی فهرست مقالات فارسی استاد ايرج افشار را برای نخستين بار در نمايشگاه عرضه خواهد كرد.

همچنين انتشارات فرهنگ معاصر هم قرار است فرهنگ دوجلدی پويا (كه 8 سال دكتر محمد رضا باطنی و تيم همراه، روی آن كار كرده اند) را در نمايشگاه عرضه كند.

انتقادات ناشران

عمده انتقادات ناشران به عوض نکردن شيوه های سابق در نحوه توزيع غرفه ها است و برخی از ناشران شناخته شده از آن شکايت کرده و باعث خروج يک ناشر معتبر از نمايشگاه شده است.

ناشران گله می کنند که در هيچ دوره ای، از جمله اين دوره، امکانات بر اساس كيفيت كاری ناشران به آنها اختصاص نيافته است و اختصاص غرفه براساس تعداد عناوين بوده كه در آن كتابی جدی و چند هزار صفحه ای با اثری بازاری و كم حجم در يک ترازو نهاده شد ه اند.

اين گونه تقسيم غرفه سبب شد تا انتشارات ماهور، كه از جمله ناشران خوشنام در حيطه توليد كتابها و آلبوم موسيقی است، به نشانه اعتراض از حضور درنمايشگاه انصراف دهد.

دست اندر كاران نمايشگاه امسال به اين ناشر 9 متر فضا اختصاص داده بودند.