BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:53 گرينويچ - شنبه 10 ژوئن 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رئيس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران انتخاب شد
 

 
 
ناشران منتخب همراه با رئيس و معاون دوره هشتم اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران
ناشران منتخب همراه با رئيس و معاون دوره هشتم اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران
حسن کيائيان، مدير نشر چشمه، در دور نهم انتخابات اتخاديه ناشران و کتابفروشان تهران، به رياست اين اتحاديه برگزيده شد.

وی در زمستان ۸۳ به دليل اختلاف نظر با اعضای هيات مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران از عضويت در هيات مديره استعفا داده بود.

پانزده روز پس از انتخابات دور نهم اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران، انتخابات داخلی اين نهاد صنفی حوزه نشر، چهارشنبه گذشته در محل انجمن نظارت بر انتخابات اتحاديه ها برگزار شد که پس از انتخاب رئيس، عليرضا رمضانی ( مديرنشر مرکز)، جعفرهمايی (مديرنشرنی)، رضا يکرنگيان(مدير انتشارات خجسته) و محمدعلی جعفريه (مديرنشرثالث) نيز به ترتيب به عنوان نايب رئيس، دبير، بازرس و خزانه دار هيات مديره اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران انتخاب شدند.

انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران اگرچه انتخاباتی محلی و داخلی يکی از اصناف تهران است، اما به دليل آنکه حوزه نشر در سال گذشته و جاری تلاطم های فراوانی را پشت سر گذاشته است، به حساس ترين انتخابات صنفی در چند سال اخير تبديل شده بود. درج اخبار فراوان در رسانه ها و انعکاس گسترده تحولات اين انتخابات در يک سال اخير از جمله دلايل توجه افکار عمومی و ناشران و نويسندگان به اين انتخابات بود.

رای بالای ناشران به مدير نشر چشمه که در دوره ای از سال گذشته تا ۲۲ کتاب وی ماه ها در بخش اعلام وصول وزارت ارشاد مانده و اجازه توزيع عمومی نيافته بود، می تواند پيامی صنفی باشد به وزارت ارشاد که سياستهايش در بخش نشر با مخالفت قاطبه ناشران اين صنف روبرو است.

چالشهای پيش رو

دولت گذشته رابطه مثبت و موثری را با اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران برقرار کرده بود.

در آن دولت نمايندگان اين اتحاديه در اکثر شوراهای مشورتی و نيز تصميم گيری عضو بودند. حتی اداره بخش داخلی نمايشگاه بين المللی کتاب تهران،‌ در پنج سال اخير بر عهده اين اتحاديه نهاده شده بود. اما وزارت ارشاد دولت احمدی نژاد تقريبا تمامی رابطه های خود با اين نهاد صنفی را قطع کرده است و در نمايشگاه اخير نيز امور را به نهادی نوپا در اين حوزه سپرد.

به نظر می رسد بخش عمده چالش هيات مديره دوره نهم صورت بندی نحوه تعامل با دولتی باشد که از موضع گيری های اين صنف و برخی از نهادهای صنفی مشابه، چون انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران، چندان رضايتی ندارد. مخالفت با اعمال برخی تغييرات در نحوه برگزاری نمايشگاه بين المللی کتاب تهران، نمونه ای از موضع گيريهای اين صنف بود که از حمايت قاطبه ناشران نيز برخوردار بود. نامه های اين اتحاديه در اعتراض به سياستهای کنونی وزارت ارشاد درباره مميزی و بررسی کتاب از ديگر چالشهای مهم سال گذشته اتحاديه با وزارت ارشاد بود که به نظر می رسد در دور تازه نيز با قوت افزونتری ادامه داشته باشد.

اعم برنامه های ناشران پيروز

حساسيت اين دوره از انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران ، سبب شده بود انتخابات اين دوره يک سالی به تعويق افتد. يکی از دلايل ايجاد چنين حساسيتی اعتراضات فراوان اين اتحاديه به سانسور کتاب و مميزی بود که در دولت جديد شدت و حدت افزونتری به خود گرفت و موجب شد تا حساسيت آن در ميان افکار عمومی و نيز صنف ناشران فزونی گيرد. نامزدهای اين دوره ۱۸تن بودند که پس از بررسی صلاحيت ها توسط وزارت بازرگانی ۱۲ تن تاييد صلاحيت شدند. از ميان اين دوازده تن ۸ ناشر از منتقدان سياستهای وزارت ارشاد به شمار می روند که اوايل سال جاری در بيانيه ای برنامه های خود برای دوره نهم اتحاديه را در مطبوعات منتشر کردند.

مهمترين بخشهای برنامه ۱۸ ماده ای اين ائتلاف، که هم اينک می توان آن را برنامه های اتحاديه در چهار سال آينده به شمار آورد، کاهش دخالت دولت در فرايند تصميم گيری در حوزه نشر، دفاع از آزادی بيان مطابق اصل ۲۴ قانون اساسی ، تلاش برای انتقال حق صدور پروانه نشر از دولت به اتحاديه و تلاش برای تغيير قانون حقوق مولف و مصنف است.

اين گروه از ناشران همچنين تاکيد کرده اند با ايجاد تعامل مثبت با اعضای صنف و دولت، در نهادينه کردن مشارکت و مسئوليت ‌پذيری هر چه بيشتر اعضای صنف در خصوص حل مسايل خود و طرح، اولويت‌ بندی و پيگيری مطالبات کل صنف گام بردارند و به عنوان نهادی ميانجی ميان اعضای صنف و دولت به وظايف خود عمل کنند.

پيروزی قاطع

از ويژگيهای انتخابات اخير به نصاب رسيدن آن در همان مرحله اول و نبود هيچ اعتراض از سوی ديگر کانديداها به نحوه برگزاری انتخابات بود که هر دو بيسابقه است.

اگرچه تاييد رسمی انتخابات اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران هنوز از سوی وزارت بازرگانی و شورای اصناف کشور و جمع ناظر بر اين انتخابات، اعلام نشده است، اما با توجه به نبود اعتراضی از سوی نامزدهای ديگر و نيز ناشران به اين انتخابات، پيش بينی می شود وزارت بازرگانی در روزهای آينده اين انتخابات را رسما تاييد کند.

آئين نامه جديد انتخابات اتحاديه ها بهمن ماه سال گذشته به اتحاديه ابلاغ شد. در حالی که ثبت نام از ناشران مهرماه سال گذشته صورت گرفته بود و زمانی که آيين نامه جديد ابلاغ شد، بررسی صلاحيتهای ناشران نيز مراحل پايانی خود را طی می کرد.

اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در سال ۱۳۳۷ تشکيل شد و هم اينک نزديک به ۹۰۰ عضو دارد و آن را بايد مهمترين ارگان حوزه نشر کشور به شمار آورد.

 
 
نمايشگاه بين المللی کتاب تهراننمايشگاه
پايان نوزدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب تهران
 
 
.آلبوم عکس
گزارش تصويری از نمايشگاه کتاب تهران
 
 
نمايشگاه کتاب تهران - عکس از آرشيونمايشگاه کتاب
آغاز به كار نوزدهمين نمايشگاه بين المللی كتاب تهران
 
 
کتابمميزی کتاب در ايران
واکنشها به طرح تازه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مميزی کتاب
 
 
کتابکتاب 84
کتاب و نشر در سا لی که گذشت
 
 
نمايشگاه کتاب قاهرهغيبت ناشران ايرانی
سی وهشتمين نمايشگاه بين المللی کتاب قاهره
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران