http://www.bbcpersian.com

10:09 گرينويچ - سه شنبه 13 ژوئن 2006

بهزاد بلور

گفتگو با داریا، خواننده هیپ هاپ

مدتی هست که نهضت خفته و در حال بیدار شدن موسیقی زیر زمینی را در ایران دنبال کردیم. این هفته با یک یک جوان هیپ هاپ دیگه آشنا میشیم. داريا ، ۲۰ سالشه و چند ساله که در داخل ایران فعالیت میکنه.

این گفتگو را بشنوید.

از کی هیپ هاپی شدی؟

۱۳ سالم بود که با کارهای رپ آمريکايی آشنا شدم و ازشون خوشم اومد. اول فقط به اين کارها گوش می دادم تا اينکه فهميدم توی ايران يک سری فعاليت موسيقی در همين زمينه انجام ميشه. به همین خاطر سعی کردم در همين زمينه اطلاعات جمع کنم که برای خوندن چه کارهايی بايد انجام داد و الان تقريباً دو سالی هم هست که می خونم.

الان وضعيت رپ خون ها از نظر سنی و چيزهايی که برای خوندن انتخاب می کنن چيه؟

من زياد توی جمع اين بچه ها نبودم. اما فکر می کنم مردم ما رپ رو بد می دونن! حتی لباس های بگی ( Baggy ) و تی شرت های گشاد توی تهران يک جور انگشت نما شده! البته نمی دونم ريشه اون از کجاست. تنها يک رده سنی خاصی هست که از اين سبک خوششون مياد. چون موسيقی رپ رو به آسونی ميشه اجرا کرد، هر کسی جديداً از راه ميرسه شروع ميکنه به رپ خوندن و فکر اين رو نمی کنه که رپ رو از پايه ياد بگيره و از روی اصول کار کنه.

از کارهات بپرسم. از آهنگ "خودخواه" برامون بگو که جريانش چيه.

من اکثر کارهايی که مينويسم از مسائل شخصی خودمه. اين آهنگ هم داستان يک شخص بخصوصيه که قرار شده اسمی ازش نبرم. من با دوستم رضا پيشرو که خواننده رپ هست نشستيم و تصميم گرفتيم که اين موضوع رو انتخاب کنيم و هر کسی از طرف خودش بخونه. هر کسی هم نسبت به حسی که به طرف داشت، يک جور اين شعر رو گفت. من هم زدم به سيم آخر و اين شعر رو گفتم که کار بسيار پسر پسندی هم شده چون خيلی ها همين مشکلاتی که من توی اين آهنگ ميگم رو دارن!

جریان آهنگ Bonnie and Clyde چیه؟

Bonnie and Clyde دو تا آدم جنايتکار و خشن هستن. من در این آهنگ به اين موضوع اشاره کردم که چطور دو نفر که حتی از هم دور هستن همديگه رو دوست دارن. این آهنگ از روی داستان زندگی خودم نيست و فقط در حد يک موضوعه. در طول آهنگ ما هر دو از هم ياد می کنيم و در آخر با حسی که داريم به همديگه دلداری ميديم. من این کار رو با مانا که اولين کارش بود خوندم.

از آهنگ "منو بين" هم تعريف کن.

اين آهنگ رو با دو تا از دوستان خوبم عماد و بهمن اجرا کردم. من با عماد چند وقتی رفت و آمد داشتم. در ابتدای کار من، عماد خيلی اصرار داشت که يک کار به من بده و من هم بدم نميومد که باهاش کاری رو انجام بدم. در اينجا بود که عماد، دوستش بهمن رو هم به من معرفی کرد که سبکش R 'n' B بود. در نهايت ما سه نفری با هم اين کار رو انجام داديم. البته متاسفم به دليل مشکلاتی که داشتم از ريتم و آهنگ يک خواننده ديگه توی اين کار استفاده شده.

الان چکار می کنی و آيا آلبومی در دست تهيه داری؟

الان دارم به کارهای آلبوم جديدم فکر می کنم که ۱۰ تا آهنگه. موضوعات آهنگ ها راحت تر شده. من توی کارهام از الفاظ بد و فحش استفاده نمی کنم که هر کسی بتونه کار رو گوش کنه. شعر اين آهنگ ها همه مال خودمه و هنوز تصميمی نگرفتم که از وجود کسی توی اين آلبوم استفاده کنم.