BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 09:26 گرينويچ - جمعه 15 سپتامبر 2006 - 24 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اوريانا فالاچی درگذشت
 
فالاچی
فالاچی شهرت خود را مديون شيوه تهاجمی در مصاحبه با شخصيتهای جهانی بود
اوريانا فالاچی، روزنامه نگار و نويسنده ايتاليايی که به خاطر مصاحبه هايش با بسياری از شخصيت های جهانی و نظرات بحث برانگيز خود شهرت داشت، در گذشته است.

روز جمعه، 15 سپتامبر، گزارش شد که خانم فالاچی که از چند سال پيش به بيماری سرطان مبتلا بود، شامگاه پنجشنبه در سن هفتاد و شش سالگی در بيمارستانی در شهر فلورانس، ايتاليا، درگذشته است.

اوريانا فالاچی در ماه ژوئن سال 1929 در شهر فلورانس متولد شد و در جريان جنگ دوم جهانی، به چريک های مخالف دولت فاشيست اين کشور پيوست.

وی در حاليکه هنوز به سنين بيست سالگی نرسيده بود حرفه روزنامه نگاری را برگزيد و از اواسط دهه 1960، به عنوان خبرنگار جنگی به فعاليت پرداخت.

در اين شغل، خانم فالاچی گزارش هايی را از جنگ ويتنام، جنگ هند و پاکستان، جنگ اعراب و اسرائيل و جنگ های آمريکای لاتين تهيه کرد.

با اينهمه، اوريانا فالاچی شهرت خود را مديون مصاحبه های غالبا جنجالی با بسياری از شخصيت ها و رهبران کشورهای جهان است.

شيوه مصاحبه های خانم فالاچی، که از آن با عنوان روشی "تهاجمی" و "گزنده" ياد می شود، باعث شد تا گفتگوی با وی به نوعی چالش برای سياستمداران تبديل شود و به نوبه خود، باعث افزايش شهرت او شود.

کتاب مصاحبه های فالانچی
کتابهای فالاچی به زبانهای مختلف ترجمه شده است

از جمله کسانی که اوريانا فالاچی با آنان مصاحبه کرده است می توان از شاه سابق ايران، آيت الله خمينی، ذوالفقار علی بوتو، رهبر پيشين پاکستان، ياسر عرفات، رهبر سابق فلسطينيان، معمر قذافی، رهبر ليبی، اينديرا گاندی، نخست وزير پيشين هند، و هنری کيسينجر، وزير خارجه پيشين ايالات متحده، نام برد.

نحوه برگزاری مصاحبه ها و شيوه سئوال و جواب ها در اکثر آنها هر يک از مصاحبه ها را به وسيله ای برای کشف جنبه ای از شخصيت و ديدگاه مصاحبه شونده تبديل می کند که معمولا برای سايرين شناخته شده نبوده است.

به عنوان مثال، هنری کسينجر در مصاحبه با فالاچی اعتراف کرد که جنگ ويتنام را "جنگی بی فايده" می داند و افزود که خود را "يک کابوی می بيند که به تنهايی سوار بر اسب پيشاپيش کاروان دليجان ها حرکت می کند."

مصاحبه های فالاچی نه تنها جوايز متعددی در زمينه روزنامه نگاری را نصيب وی کرد، بلکه گاه بحث و جدل هايی را نيز در پی آورد.

در سال های اخير، به خصوص پس از حملات انتحاری يازدهم سپتامبر در آمريکا، اوريانا فالاچی به ابراز نظراتی بحث برانگيز در باره مسلمانان پرداخت.

از جمله ديدگاه های وی در باره مسلمانان و اسلام در کتاب های "خشم و غرور" و "قدرت تعقل" انتقاد شديد و حتی شکايت قضايی تشکل های مسلمانان را در پی داشته است که نويسنده را به برانگيختن خصومت عليه مسلمانان متهم کرده اند.

برخی از اظهارنظرهای اوريانا فالاجی در کتاب خشم و افتخار توهين مستقيم به مسلمانان محسوب شده و وی در قدرت تعقل، دولت های اروپايی را به خاطر آنچه که تسليم در برابر هجوم مسلمانان می خواند مورد انتقاد شديد قرار می دهد و کليسای کاتوليک را متهم می کند که در برابر جهان اسلام ضعف نشان می دهد.

در فرانسه، يک سازمان مخالف نژادپرستی خواستار منع انتشار کتاب خشم و افتخار در اين کشور شد اما اين درخواست مورد قبول دادگاه قرار نگرفت.

از اوريانا فالاچی، علاوه بر گزارش ها و مصاحبه های متعدد، حدود شانزده جلد کتاب از جمله مجموعه برخی از مصاحبه های وی باقی مانده که به بسياری از زبان های مختلف، از جمله فارسی، ترجمه شده است.

برخی ديگر از کتاب های فالاچی که به فارسی ترجمه و منتشر شده اند عبارتند از: جنس ضعيف (در باره موقعيت اجتماعی زنان)، پنه لوپه به جنگ می رود (پيرامون همجنس گرايی در دهه 1960)، اگر خورشيد بميرد (راجع به سفر فضانوردان آمريکايی)، زندگی، جنگ و ديگر هيچ (حاوی خاطراتی از جنگ ويتنام و بازی های المپيک 1968 مکزيک)، به کودکی که هرگز زاده نشد (راجع به سقط جنين)، يک مرد (خاطرات سه سال زندگی نويسنده با يکی از مخالفان حکومت سرهنگها در يونان)، انشاءالله (خاطراتی از جنگ لبنان در دهه 1980) و مصاحبه با تاريخ (مجموعه مصاحبه ها).

نظرات شما

اوريانا فالاچی مرد ولی بايد گفت که وی در اين اواخر به يک نژادپرست تبديل شد. نادر - اصفهان

خانم اوريانا فالاچی قابل احترام بوده و مرگ اين عزيز تاسف انگيز است.از بابت کتابهای ضد اسلامی اين نويسنده محترم خرده ای به او وارد نيست عدم اگاهی دقيق از اسلام و حوادث حول ان عکس العمل ايشان بوده است. او قصد اگاهی دادن را داشته که به خبط کشيده شد. به هر حال زنی قابل احترامی بوده است. احمد محمدی - تهران

واقعا زن بزرگی بود من در دوران دانشجويی بانوشتهای اين زن بزرگ آشنا شدم روحش شاد و نامش پاينده. بهروز - سنندج

جسارت قابل ستايش او در مبارزه با دنيای مذکر کودن مثال زدنی بود مصادف با فوت او کتاب نامهای به کودکی که متولد نشد را همين پنج شنبه خواندم. علی ملايجردی

اينکه ايشان جسور بودند و می توانستد حقايق رااز زبان سياستمداران به دست بياورد شکی نبوده اما عقايد و نوشته های که در مورد اسلام طبق گفته سايت شما داشته غير قابل قبول هست و اين نشان از آن ميدهد انسانی بوده بی اطلاع از قوانين اسلامی. سيد محمد جواد حسينی

شوکه شدم. بانوی بزرگی بود. روحش شاد. صميمانه و از تمام وجود به او به عنوان يک روزنامه نگار پيشرو ادای احترام ميکنم. سعيد پوردلير - شيراز

بسيار نيستند افرادی مثل اوريانا که هدف آنها کشف حقيقت باشند. مهاجر - کابل

روش و انديشه او جاويدان خواهد ماند. او با آثارش خود را جاودانه و زنده کرد و مرگ جسمی برای او معنی ندارد. او در انديشه ما زنده و روان است. شاد. برديا - سنندج

خدايش بيامرزد . جسارت او بود و او بود جسارت . و شجاعت که نقشش، نقش او بود. مجيد - مشهد

فالاچی عزيز و فهيم و تاثير گذار بود و هست من انديشه های زيبا و گاه تلخ و واقعی وی را می پسندم. احمد راهی - تهران

 
 
مطالب مرتبط
کتاب ضد اسلامی در فرانسه قانونی شد
گرينويچ 21/06/2002 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران