BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:31 گرينويچ - دوشنبه 02 اکتبر 2006 - 10 مهر 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بزرگداشت عزت الله انتظامی در پاریس
 

 
 
مراسم تقدیر از عزت الله انتظامی در مقر یونسکو
تقدیر از عزت الله انتظامی بازیگر ارزنده سینمای ایران در خانه فرهنگ ها
در مراسمی که از طرف خانه فرهنگ ایران وابسته به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس برگزار شد از عزت الله انتظامی بازیگر قدیمی تئاتر و سینمای ایران تجلیل شایسته ای به عمل آمد.

این بزرگداشت در چهار چوب هفته فرهنگ های جهان که هر ساله در آخرین هفته سپتامبر برگزار می شود صورت گرفت.

تاکنون خانه های فرهنگ بیش از 35 کشور جهان، از هشت سال پیش که نخستین هفته آن برگزار شد، به این حرکت فرهنگی پیوسته اند.

امسال تصمیم بر این قرار گرفت که در هفته فرهنگ ها هر کشور یک شخصیت فرهنگی – هنری خود را معرفی کند و گزیده ای از آثار او را عرضه نماید.

انتخاب ایران عزت الله انتظامی بود که علاوه بر برنامه بزرگداشت او در مقر سازمان یونسکو، نمایشگاهی از پوستر ها و عکس های فیلمهایش در خانه فرهنگ بر پا گردید و چهار فیلم گاو (داریوش مهرجوئی)، ناصرالدین شاه آکتور سینما (محسن مخملباف)، گاو خونی (بهروز افخمی) و آخرین فیلم او که هنوز به نمایش عمومی در نيامده، ستاره ها(فریدون جیرانی) در سالن سینمای ساختمان یونسکو نشان داده شد.

 من از سنگلج آمده ام. از تئاترهای لاله زار شروع کردم. از مردم کشورم نیرو گرفتم و پرورش پیدا کردم. دستشان را می بوسم هر کجا که هستند
 
عزت الله انتظامی

نمایشگاه خانه فرهنگ ایران، نمایشگاهی شایسته این بزرگداشت نبود و مثلا از چهل و پنج فیلمی که انتظامی در آنها ایفای نقش کرده است، تنها پوستر یازده فیلم را به دیوار زده بودند و شگفتا که انتظامی خود یکی از مسئولین موزه سینمای ایران است.

تندیس "هوگو" جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره شیکاگو که در سال 1971 به خاطر فیلم گاو به انتظامی داده شد و دو قطعه عکس از کودکی و نو جوانی او از معدود دیدنی های این نمایشگاه بود.

مراسم بزرگداشت

جلسه بزرگداشت انتظامی را آقای جلالی سفیر جمهوری اسلامی در یونسکو و با این شعر حافظ شروع کرد:

قلندران طریقت به نیم جو نخرند / قبای اطلس آن کس که از هنر عاری است

 صبح زود، انتظامی که در آن زمان هشتاد ساله بود [به کارگاه تئاتر] وارد شد و با حضورش همه را شگفت زده کرد. او یک صندلی برداشت و نشست، مثل یک دانشجو! او یک حماسه زنده است و همه نویسندگان از جمله خود من دوست دارند که با او کار کنند
 
ژان کلود کارير، نويسنده و کارگردان فرانسوی

بعد آقای ایوبی رایزن فرهنگی سفارت و مسئول خانه فرهنگ ایران ضمن اظهار خوشوقتی از برگزاری این مراسم در پاریس، خطاب به عزت الله انتظامی گفت "ما در اینجا جمع شده ایم تا به شما بگوییم قدر زحمات شما و امثال شما را می دانیم و لحظات زیبایی را که برای ما و فرزندان ما آفریدید هیچگاه فراموش نخواهد شد."

آقای چرنیکو نماینده مدیر کل یونسکو که از اهمیت سینمای امروز ایران سخن گفت، هوشنگ گلمکانی منتقد سینما و سردبیر ماهنامه فیلم که به تجربه و تحلیل بازیگری انتظامی پرداخت و خانم نهال تجدد که پیام همسرش "ژان کلود کاریر" نویسنده فرانسوی را قرائت کرد از دیگر سخنرانان شب بزرگداشت انتظامی بودند.

"ژان کلود کاریر" در پیامش با اشاره به کارگاه تئاتری که دو سال پیش در تهران ترتیب داده بود گفت: "صبح زود، انتظامی که آن زمان هشتاد ساله بود وارد شد و با حضورش همه را شگفت زده کرد. او یک صندلی برداشت و نشست، مثل یک دانشجو! او یک حماسه زنده است و همه نویسندگان از جمله خود من دوست دارند که با او کار کنند."

در فاصله سخنرانی ها سه فیلم کوتاه که مروری بر زندگی و فعالیت های هنری انتظامی داشت نمایش داده شد و یک گروه موسیقی که از تهران آمده بودند به خوانندگی علی مینو سپهر برنامه ای شنیدنی اجرا کردند.

مراسم تقدیر از عزت الله انتظامی
انتظامی خطاب به حضار گفت: من بچه سنگلج ام ، یونسکو متشکرم

اینجا بود که انتظامی در میان ابراز احساسات صمیمانه حاضران به صحنه آمد و با بیان ساده ای که گاه از فرط احساس می لرزید از شصت و پنج سال بازیگری خود گفت.

"من از سنگلج آمده ام. از تئاترهای لاله زار شروع کردم. از مردم کشورم نیرو گرفتم و پرورش پیدا کردم. دستشان را می بوسم هر کجا که هستند"

"شصت و پنج سال است که بازیگری می کنم. در تمام ایران، در تمام شهرستان ها و مراکز استان ، در تمام تئاتر ها کار کرده ام، تمام سربازخانه ها رفتیم کار کردیم. چقدر تئاتر بازی کردم! حدودا چهل و سه – چهار فیلم بازی کرده ام البته انتخاب کردم و بازی کردم. حالا اینجا هستم ..."پچه سنگلج"... "یونسکو" ...... متشکرم!"

بعد از اهدای لوحه های تقدیر و جوایز و هدایا به انتظامی، محمود آهنی سفیرجمهوری اسلامی، ضمن تجلیل از انتظامی بازیگر، به جنبه دیگری از شخصیت او اشاره کرد.

"بنده به یاد دارم چهره گریان و غمگین ایشان را در موقعی که پس از زلزله بم با عشق و شور و همبستگی تلاش می کرد برای بسیج افکار عمومی و بسیج ملت ایران در جهت جمع آوری کمک ها و رساندن آن به مصدومین این حادثه دلخراش"

مراسم بزرگداشت انتظامی با پذیرایی از حاضران (بخوانید افطار) و نمایش فیلم ستاره ها ساخته فریدون جیرانی پایان یافت. ستاره ها آخرین فیلمی است که انتظامی در آن ایفای نقش کرده است و هنوز بر پرده عمومی نیامده است.

تنها با انتظامی

 من باید بخوانم و انتخاب کنم. شوخی ندارم با کسی. وقتی خواندم و انتخاب کردم، اگر کارگردان مطابق میل من باشد میروم زیر دستش بعضی ها رو که کمتر اعتقاد دارم اول می خوانم به بینم من خودم کاری می تونم بکنم اگه او به من چیزی یاد نده
 
عزت الله انتظامی

در مدتی که انتظامی در پاریس بود، دیدارها و گفتگو هایی با هم داشتیم. بریده های کوتاهی از چند اظهار نظر و خاطره او را در این جا می خوانید:

چه احساسی داشتید وقتی سی و پنج سال پیش در 1971 جایزه بهترین بازیگر فستیوال شیکاگو را به شما دادند؟

تا لحظاتی نمی دانستم من چه کرده ام، چی شده که در جشنواره شیکاگو که این همه فیلم شرکت داشتند مرا پسندیدند؟!

با این همه اشتهار تازگی ها در فیلم های چندانی شرکت نداشته اید؟

من باید بخوانم و انتخاب کنم. شوخی ندارم با کسی. وقتی خواندم و انتخاب کردم، اگر کارگردان مطابق میل من باشد می روم زیر دستش. بعضی ها رو که کمتر اعتقاد دارم اول می خوانم به بینم من خودم کاری می تونم بکنم اگه او به من چیزی یاد نده.

آشنایی و تخصص شما در تئاتر چقدر در سینما به دردتان خورد؟

اون تخصص روی چیز های کمدی و اون شیرینی و اون بدیهه سازی هایی که ما می کردیم، کار رو شیرین می کرد. مثلا رقصهایی که من توی "بنگاه تئاترال" می کردم، انواع و اقسام رقص بود. من این رقص ها رو توی فیلم "هالو" می کردم. هفت – هشت نوع رقص توی فیلم هالو دارم که همه اش با هم فرق داره.

مراسم تقدیر از عزت الله انتظامی
 فرح پهلوی برای تماشای نمایش امیر ارسلان نامدارآمده بود وقتی امیر ارسلان میخواد بره فرخ لقا رو از خونه فولاد زره دیو نجات بده، من که"مرشد" بازی می کردم.فریاد زدم: "آی امیر ارسلان از اون راه نرو، اونجا رو کندن که آسفالتش کنن، دوساله همین جور مونده" جمعیت هوار کشید. فردا شهردار عوض شد.
 
عزت الله انتظامی

کدام کار تئاتریتان بیشترین تاثیر را روی شما گذاشت؟

دکتر ساعدی از نظر من بهترین، والاترین، قشنگترین و مهم ترین پیس اش "چوب به دست های ورزيل" است. یعنی الان اگر اون را بخواهی نمایش بدی، دقیقا می تونی اوضاع سیاسی دنیا رو با کشور ما مقایسه کنی.

دهاتی ها، گراز می زند به کشورشان، می روند شکارچی میاورند که گرازها را بزنند ولی غذای آنها را بدهند و دهاتی ها هر چه دارند جمع می کنند میدن به شکارچی ها. ولی گراز نمیاد و شکارچی ها غذا می خوان و اینا غذا ندارن و شکارچی ها اینا رو می زنن و اینا پناه می برن به مسجد.

از انتظامی خواستم نمونه ای از تاثیر گذاریش را روی تماشا گران تئاتر بگوید، او از شبی گفت که شهبانو فرح برای تماشای نمایش امیر ارسلان نامدار به تئاتر بیست و پنج شهریور رفته بود.

یک جا هست که امیر ارسلان میخواد بره فرخ لقا رو از خونه فولاد زره دیو نجات بده. من "مرشد" بازی می کردم. وقتی داره میره من فریاد می زدم"آی امیر ارسلان از اون راه نرو، اونجا رو کندن که آسفالتش کنن، دوساله همین جور مونده."

جمعیت هوار کشید. فردا شهردار عوض شد.


 
 
بازيگر نمايشنامه کفن سياهتئاتر
هفتمين جشنواره هنرهای نمايشی ايران در تبعيد
 
 
شکوه امپراتوری فراموش شدههنر ساسانی
گفتگوی شاهرخ گلستان با شهريار عدل
 
 
.هنر ساسانی
'شکوه يک امپراتوری فراموش شده' در پاريس
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران