BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:19 گرينويچ - سه شنبه 13 مارس 2007 - 22 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فرهنگ و هنر ايران در سال ۸۵
 

 
 
اثری از کامران کاتوزيان
نقاشان دهه چهل و پنجاه - اثری از کامران کاتوزيان
در حوزه نقاشی، عکاسی و مجسمه سازی سال ۸۵ سال نسبتا پرباری بود و نه تنها شاخص ترین و شناخته شده ترین هنرمندان، بلکه هنرمندان جوان نیز توانستند بدرخشند. از همه مهم تر جدی گرفتن هنر مجسمه سازی از سوی مقامات دولتی و برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی بود که حاصل آن طرح و ساخت بیست مجسمه برای نقاط مختلف تهران توسط هنرمندان ایرانی و خارجی است.

در حوزه خصوصی نیز برگزاری نمایشگاه هفت نگاه از مهم ترین و تعیین کننده ترین موضوع های فرهنگی ، هنری کشور بود.

نقاشی

نقاشان دهه ۴۰ و ۵۰

در خردادماه به همت انجمن نقاشان ایران نمایشگاهی از آثار نقاشان دهه چهل و پنجاه در خانه هنرمندان برگزار شد.

تابلوها و مجسمه های این نمایشگاه توسط یازده مجموعه دار خصوصی، گنجینه موزه هنرهای معاصر و مرکز توسعه هنرهای تجسمی در اختیار انجمن نقاشان قرار گرفته بود.

تعدادی از آثار این نمایشگاه برای اولين بار پس از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شده بود. از آن جمله تابلویی از جلیل ضیاء پور، تابلو کشته شدن دیو سپید به دست رستم از حسین زنده رودی و تابلویی از کامران کاتوزیان بود.

انجمن نقاشان ایران سال گذشته نیز با برپايی ۹ نمایشگاه، مروری بر آثار ۹ نقاش برجسته معاصر برگزار کرد که با استقبال جامعه هنری - فرهنگی و علاقمندان روبرو شد.

مروری بر آثار تصويری سده های ۱۲ و ۱۳هجری قمری

در ماه های تیر و مرداد، فرهنگستان هنر ایران با گردآوری مجموعه ای متنوع و کم نظیر از آثار هنرمندان دوره های افشاریه، زندیه و قاجاریه در یکجا، نمایشگاهی در خور توجه و ماندگار در تاریخ فرهنگ ایران برگزار کرد.

آثار به نمایش گذاشته در این نمایشگاه از موزه های سراسر کشور، کاخ ها و از همه مهمتر از گنجینه های (انبار) دولتی و خصوصی آمده بود.

.

نود و شش تابلو نقاشی، پنجاه و چهار نقاشی پشت شیشه، چهل دیوارنگاره، صد و هفتاد چاپ سنگی، بیست و شش مهر، سی جلد کتاب، شصت عکس از زندگی اجتماعی مردم در دوران قاجاریه، که بخش عمده ای از آنها تاکنون در جایی چاپ نشده، و تعداد زیادی عکس از معماری دوره قاجاریه در این نمایشگاه به چشم می خورد.

تابلوهایی از اسماعیل جلایر، کمال الملک، صنیع الملک، مهدی نقاش مخصوص، مطلب نقاش باشی، ابوالقاسم اصفهانی، آقا نجف نقاش باشی، محمودخان صبا و میرزا آقا بزرگ، که قدیمی ترین تابلوی نقاشی موجود در ایران را او خلق کرده، در نمایشگاه دیده می شود.

فرهنگستان هنر در تابستان مراسم بزرگداشتی برای منوچهر معتبر برگزارکرد. در بهمن ماه هم مراسم بزرگداشت خانم لیلیت طریان، قدیمی ترین مجسمه ساز زن ایران، برگزار شد.

هفت نگاه، همیاری موفقیت آمیز گالری داران زن

در اسفند ماه با همکاری و همیاری خانم های صاحب گالری های گلستان، دی، آریا، الهه، هفت ثمر، ماه مهر و والی نمایشگاه بزرگی با شرکت ۱۳۵ هنرمند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

آثار عرضه شده در این نمایشگاه از هشتاد هزار تومان تا هجده میلیون تومان قیمت داشت.

فرهنگسرای نياوران
چند تن از هنرمندان حاضر در نمايشگاه هفت نگاه

گران ترین آثار، تابلوهایی از "ایران درودی"، نقاش سرشناس قدیمی، به مبلغ پانزده و هجده میلیون تومان بود که تابلوی پانزده میلیون تومانی "روناک"، اثر درودی، در روزهای پایانی نمایشگاه به فروش رسید. پیش از افتتاح نمایشگاه نیز تابلویی از آیدین آغداشلو به قیمت پنج میلیون تومان توسط یک بانک خصوصی خریداری شد.

دیگر اثر قیمتی به فروش رفته، تابلویی از "نصرت الله مسلمیان" بود. اما رکورد دار این نمایشگاه بزرگ از نظر تعداد آثار به فروش رسیده "مهدی سحابی"، مترجم، نقاش و مجسمه ساز با 9 اثر، "سیاوش مظلومی پور"، "علی مشهدی" و "عادل یونسی" با شش اثر بودند.

در این نمایشگاه حدود ۲۰۰ اثر هنری به قیمت تقریبی دویست میلیون تومان به فروش رسید.

یک بانک خصوصی، شهرداری تهران و اداره کل هنرهای تجسمی وارت ارشاد در زمره خریداران دولتی قرار دارند.

دیگران...

در تابستان گالری ماه نمایشگاه بزرگی از آثار نقاشان معاصر برگزار کرد و در فرهنگستان هنر دو سالانه نقاشی جهان اسلام برگزار شد.

از نمایشگاه های مورد توجه سال گذشته می توان از نمایشگاه "منوچهر صفرزاده" در گالری گلستان، "نصرت الله مسلمیان" در گالری دی، "نیکزاد نجومی" در گالری هما، "منوچهر معتبر" در گالری اثر و خودنگاره های نقاشان معاصر در خانه هنرمندان نام برد.

سمپوزیوم مجسمه سازی

مجسمه سازان منتخب نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی ایران از اول اسفند کار ساخت تندیس های خود را در پارک چیتگر تهران آغاز کردند.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزارکننده این سمپوزیوم است.

سمپوزيوم مجسمه سازی
سمپوزيوم بين المللی مجسمه سازی

هیات داوران این سمپوزیوم متشکل از "مهدی حجت"، معمار و شهرساز و بنیان گذار سازمان میراث فرهنگی ایران، "عباس کیا رستمی"، فیلم ساز، "غلامحسین ابراهیمی دینانی"، فیلسوف، و "پرویز تناولی"، مجسمه ساز، از بین ۱۸۰ اثر از هنرمندان ایرانی و ۲۰۰ اثر از هنرمندان کشورهای دیگر، پنج اثر از ایران و ۱۵ اثر از مجسمه سازهای خارجی را برای ساخت و نصب در میادین تهران انتخاب کردند.

داوران نهایی که از چین، فرانسه، امریکا و ایران هستند پس از ساخت این آثار برگزیدگان نهایی را انتخاب خواهند کرد.

جایزه نفر اول این سمپوزیوم ۷۰ هزار دلار است. منتخبان ۲۲ اسفند معرفی خواهند شد.

عکس

جایزه عکس کاوه گلستان

در اواخر تابستان "بهروز غریب پور"، مدیر خانه هنرمندان، در اقدامی ناگهانی و کاملا غیر منتظره به بهانه عدم صدور مجوز کاتالوگ جایزه از سوی وزارت ارشاد، برگزاری مراسم اهدای جوایز را در خانه هنرمندان منتفی دانست و "جایزه عکس گلستان" بدون برگزاری مراسمی برگزیدگان خود را معرفی کرد.

هیات داوران تک عکس "منصور نصیری"، از تجمع زنان در میدان هفت تیر در۲۲ خرداد گذشته و مجموعه عکس درگیری های مقابل سفارتخانه های اروپایی از "مهدی قاسمی" را در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس برگزیدند.

تظاهرات 22 خرداد زنان
هيات داوران تک عکس منصور نصيری از تجمع زنان در ميدان هفت تير در 22 خرداد گذشته را در بخش تک عکس برگزيد

"کیان امانی"، عکاس جوان خانه هنرمندان، نیز به دلیل ارائه مجموعه بهترین سال های زندگی ما به عنوان استعداد جوان سومین دوره جایزه کاوه گلستان معرفی شد.

"امید صالحی"، "حسین قندی"، "عباس کوثری"، "کاترین داوید"، "بهمن قبادی"، داوران و "لیلی گلستان"، دبیر سومین دوره جایزه مسابقه عکاسی مطبوعاتی کاوه گلستان بودند.

برگزار کنندگان جایزه عکس گلستان اعلام کردند که از سال دیگر "مهرک گلستان"، تنها فرزند کاوه گلستان، امور جایزه را اداره خواهد کرد.

دهمین دو سالانه عکس ایران

دهمین نمایشگاه دوسالانه عکس ایران در آبان ماه در موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد.

در این نمایشگاه ۴۲۰ اثر از ۲۱۱ عکاس در هشت حوزه از سراسر کشور به نمایش گذاشته شد: ۷۶ عکس در بخش خلاقه، ۷۷ عکس خبری، ۵۷ عکس طبیعت، ۲۷ عکس از معماری، ۴۸ عکس در بخش ویژه ، ۴۶ عکس در بخش مستند اجتماعی و ۴۵ عکس در بخش پرتره.
در این دوره برای هر بخش هیات داوران جداگانه ای قضاوت کرد.

در بخش خبری "مهدی قاسمی" با ۵ عکس از تظاهرات در برابر سفارتخانه های اروپایی، "ساتیار امامی" با یک عکس از اعدام بیجه، "جلیل حسینی زهرایی" با یک عکس با عنوان مرگ زیر آوار، "حسن قائدی" با یک عکس از زلزله پاکستان و "جواد مقیمی" با ۵ عکس از جمع آوری داروفروشان به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

در بخش مستند اجتماعی جوایز به ترتیب به "مژگان رمضانی" ، "رکن الدین حجازی"، "نادر داودی"، "محمد ورزنده" و "جواد مقیمی" تعلق گرفت.

در بخش خلاقه داوران به ترتیب "رامیار منوچهرزاده"، "صدرا وجدانی" ، "امیر حسین ابن الدین حمیدی"، "مجید کورنگ بهشتی" و "مرتضی خاکی" را برگزیدند.

نمايشگاه دو سالانه عکس ايران
خاکسپاری مرتضی ممیز،عکس از شقايق حميدی

در بخش طبیعت و منظره نگاری "نادر سماواتی"، "بهمن زارعی"، "بهزاد ترکی زاده"، "داوود عامری" و "گلریز فرمانی" برگزیدگان این بخش بودند.

برگزیدگان بخش معماری "همایون امیریگانه"، "ابراهیم سیسان"، "ارشاد فتاحیان"، "مهرداد افسری" و "کریم متقی" بودند.

در بخش پرتره "علی بخشی"، "مهدی منعم"، "رومین محتشم"، "مژده فقانی" و "حسن غفاری" با یک عکس برنده شدند.

در بخش صنعتی و تبلیغاتی آثار برتر به "امیر سعید گرجی"، "سعید اسکندرزاده"، "فریدون قیصری پور"، "محمد کرور" و "مهدی قنبرپور" تعلق داشت.

و در بخش ویژه میراث محمدی عکس هایی از "رضا سید پایداری"، "محمدرضا شریف زاده"، "یدالله عبدی"، "حامد نیرومند قوچانی نژاد" و "محسن راستانی" به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.

از تظاهرات ۲۲ خرداد گذشته زنان در میدان هفت تیر که با برخورد نیروهای انتظامی روبرو شد و به بازداشت دهها فعال حقوق بشر و حقوق زنان منجر شد، هیچ عکسی به دهمین دوسالانه عکس ایران راه نیافته بود.

همزمان با برگزاری دهمین دوره دوسالانه عکس ایران، آبان ماه به عنوان اولین ماه هنر عکاسی از سوی برگزار کنندگان انتخاب شد و نمایشگاه تصویر سال نیز در خانه هنرمندان برگزار شد.

تمامی عکس هایی که در این نمایشگاه به نمایش درآمد، توسط موزه هنرهای معاصر خریداری شد.

نمایشگاه های عکاسان عضو انجمن عکس کاپا

به ابتکار مسعود سهیلی، عکاس ، انجمن ایرانی عکس کاپا وابسته به انجمن عکس کاپای کانادا سال گذشته در ایران تاسیس شد و تعداد زیادی از عکاسان جوان و آماتور و چند عکاس سرشناس به عضویت این انجمن درآمدند.

انجمن کاپا در سال گذشته بیش از ده نمایشگاه عکس از عکاسان آماتور برگزار کرد و در آبان ماه نیز مسابقه ای بین عکاسان جوان برگزار کرد و نیما ناصری برنده اول مسابقه شد.

در اواخر سال نمایشگاه های عکس "حسن سربخشیان"، "جواد منتظری"، "جمشید بایرامی" و "کامران عدل" در تهران برگزار شد.

فيلم و سينما

هدایت به روایت خسرو سینایی

در شهریور ماه فیلم گفتگو با "سایه"، ساخته خسرو سینایی، با حضور "جهانگیر هدایت" و جمعی از دوستداران هدایت در خانه هنرمندان نمایش داده شد.

سینایی در این فیلم به تاثیرات سینمای اکسپرسیونیستی به طور خاص بر هدایت و آثار او، و یافتن دلیلی قابل قبول برای خودکشی او پرداخته بود.

سینایی در جلسه پرسش و پاسخ با اعتراض علاقمندان هدایت مواجهه شد.

بهرام بيضايی
مراسم تجليل از بهرام بيضايی

اکثر حاضران به بخش تاثیر سینما اکسپرسیونیستی بر هدایت اعتراضی نداشتند، اما جمع زیادی از حاضران با تصویر هدایت به عنوان بچه لوس یک خانواده مرفه که به دلیل شکست عشقی، آن هم بعد ازگذشت بیست و چند سال از آن خود را می کشد، معترض بودند.

بزرگداشت بهرام بیضایی

در دی ماه به ابتکار مجله بخارا و "علی دهباشی"، سردبیر آن، شصت و هشتمین سالروز تولد "بهرام بیضایی" نمایشنامه نویس، کارگردان تئاتر و سینما و پژوهشگر ادبیات نمایشی ایران، با حضور جمع بسیار زیادی از اهالی فرهنگ و هنر و دوستداران ادبیات و سینمای بیضایی و خود او و همسرش مژده شمسایی در خانه هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم کم نظیر "آیدین آغداشلو"، "بابک احمدی"، "محمود دولت آبادی"، "بهروز غریب پور" و "مهدی هاشمی" در باره بیضایی و آثار او سخن گفتند و فیلم کوتاهی از واروژ "کریم مسیحی" در باره بیضایی نمایش داده شد.

 
 
لالهبهار آمد
صفحه ويژه نوروز 1385
 
 
گلقصه نوروز
جايگاه نوروز در ادبيات داستانی ايران
 
 
مطالب مرتبط
نخستين سمپوزيم مجسمه سازی چوب ايران
24 سپتامبر، 2006 | فرهنگ و هنر
برگزيدگان دهمين دوسالانه عکس ايران
10 نوامبر، 2006 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران