BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:41 گرينويچ - چهارشنبه 28 مارس 2007 - 08 فروردین 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'فیلم اخراجی ها رکورد فروش سینمای ایران را شکست'
 
 پوستر فیلم اخراجی ها، عکس از راحله عسگری زاده
فروش فیلم اخراجی ها از مرز نیم میلیارد تومان گذشته است (عکس ها از راحله عسگری زاده)
اکران نوروزی "اخراجی ها"، اولین فیلم سینمایی مسعود ده نمکی در مقام کارگردان بنا به گفته تهیه کننده آن رکورد تازه ای در سینماهای ایران برجا گذاشته است.

فروش این فیلم به عنوان اکران نوروزی ازمرز نیم میلیارد تومان گذشته است که به گفته علی سرتیپی مدیر عامل شرکت فیلمسازی فیلمیران که تولید فیلم را برعهده داشته است، رکوردی در تاریخ سینمای کشور محسوب می شود.

"اخراجی ها" به عنوان یکی از چند فیلم ویژه اکران نوروزی تعیین شده است که با توجه به آنکه تنها فیلم کمدی در این دوره است، با استقبال خوبی از سوی تماشاگران سینما روبرو شده است.

این فیلم در باره یک گروه ازجوانان شرور است که برای همراهی با یکی از اعضای خود که دل به دختری مذهبی بسته است راهی جبهه می شوند زیرا پدر دختر شرط قبول خواستگاری را سر به راه شدن این جوان عنوان کرده بود، درنتیجه وی راهی جبهه می شود.

رکوردی در سینمای ایران

آقای سرتیپی گفته است که است استقبال مردم از این فیلم چنان بوده است که در برخی از سینماها سانس های ویژه 3 تا 5 صبح هم برقرار شده است.

علی سرتیپی در گفتگو با سایت فارسی بی بی سی گفت: "در هفده روز اکران فیلم میزان فروش این فیلم از مرز نیم میلیارد تومان گذشته و همه رکوردها را شکسته است، مثلا در یک روز در یک سینما یعنی سینما آفریقا ما هشت میلیون تومان فروش داشته ایم که قبلا رکورد فروش در یک سینما متعلق به فیلم "آکواریم" با 5.5 میلیون تومان بوده است."

آقای سرتیپی می گوید از نظرمیانگین فروش روزانه نیزاین فیلم با فروش 53 میلیون تومان رکورد فروش را شکسته است که بالاترین میزان فروش روزانه قبلی متعلق به فیلم "مارمولک" بوده است.

مدیر عامل شرکت فیملیران همچنین می گوید که این فیلم همچنین موفق به شکستن رکورد سانس های فوق العاده در سینمای ایران شده است زیرا تا کنون سابقه نداشته است که برای فیلمی سانس 3 تا 5 صبح دایر شود.

سانس فوق العاده اخراجی ها، عکس از راحله عسگری زاده
شکستن رکورد سینمای ایران
 این فیلم در همه زمینه ها رکورد فروش تاریخ سینمای ایران را شکسته است
 
علی سرتیپی، مدیر عامل فیلمیران

وی می گوید با مقایسه میزان فروش این فیلم با فیلم های پرفروش قبلی مانند "مارمولک" و "آتش بس"، میزان استقبال بیشتر مردم آشکار می شود زیرا فیلم "آتش بس" در پانزده هفته یک میلیارد تومان فروش داشته است ولی این فیلم در هفده روز نیم میلیارد تومان فروش کرده است، در نتیجه انتظار می رود که این فیلم در تهران به بالای 2.5 تا 3 میلیارد تومان فروش دست یابد.

علی سرتیپی دلیل استقبال مردم از این فیلم را برقراری ارتباط با مخاطب می داند و می گوید در جاهایی فیلم "خط شکنی" کرده است و به علاوه بازیگران مشهوری در آن حضور دارند.

وی می گوید حمایت دولت و صدا و سیما از این فیلم نیز عاملی برای دستیابی به موفقیت بیشتر برای فیلم بوده است.

این فیلم با حمایت های دولت و صدا و سیما نیز همراه بوده است از جمله صفار هرندی در زمان تولید فیلم به بازدید از پشت صحنه فیلم پرداخت و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، انجمن سینمای دفاع مقدس و بیناد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به حمایت مالی و تدارکاتی از فیلم پرداخته اند.

همچنین به گفته آقای سرتیپی صداو سیما نیز برای پخش آگهی های تلویزیونی برای این فیلم تخفیف ویژه ای قائل شده است.

مسعود ده نمکی از گروه فشار تا فیلمسازی

نام مسعود ده نمکی در سال های گذشته با فعالیت های گروه های فشاری که به اجتماعات و مراسم حمله می کردند همراه بود.

برخی از فعالان سیاسی و دانشجویی می گویند که مسعود ده نمکی یکی از سازماندهندگان فعالیت های گروه های انصار حزب الله بوده است، اما خود وی گفته که از سال ها پیش و از هنگامی که هفته نامه شلمچه را تاسیس کرده بود از این فعالیت ها کناره گرفته است.

ده نمکی که در جریان حمله گروه های فشار به کوی دانشگاه تهران در سال 1378 نیز در این محل دیده شده بود، دلیل حضورش در کوی دانشگاه را فعالیت های خبرنگاری عنوان کرده بود.

مسعود ده نمکی ، عکس از بابک برزویه
مسعود ده نمکی پشت صحنه فیلم اخراجی ها، عکس از بابک برزویه

ظاهرا پس از بروز اختلافاتی که در انصار حزب الله رخ داده بود، مسعود ده نمکی نیز از فعالیت رسمی در این گروه کناره گرفته و به فیلسمازی روی آورد.

وی دو فیلم کوتاه مستند "فقر و فحشا" و نیز "کدام استقلال کدام پیروزی؟" را تا پیش از تولید اولین فیلم سینمایی خود ساخته بود.

اما با وجود اینکه هیچ یک از این دو فیلم ازنظرکیفیت سینمایی توجهی را جلب نکرد، وی فرصت ساخت "اخراجی ها" ، اولین فیلم سینمایی اش را به دست آورد.

این فیلم که در موسسه فیلمیران و به تهیه کنندگی حبیب الله کاسه ساز ساخته شده است، نخستین بار در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و با استقبال مردم روبرو شد و جایزه مربوط به فیلم برگزیده مردم را نصیب خود کرد.

اما هنگامی که در مراسم اختتامیه این جشنواره مسعود ده نمکی برای دریافت جایزه به روی سن فراخوانده شد وی با لحنی عصبانی هیات داوران را به دلیل نادیده گرفتن این فیلم و بازیگرانش مورد سرزنش قرار داد.

افشین لیاقت، روزنامه نگار و فیلمساز در باره این فیلم می گوید که فیلم فاقد انسجام روایی است اما با شوخی های عامه پسند خود می تواند برخی از تماشاگران را راضی از سالن سینما روانه خانه کند.

علت استقبال تماشاگران

به گفته دست اندرکاران تولید این فیلم، استقبال ازآن چنان زیاد بوده است که در برخی موارد سینماها برای پاسخگویی به مشتریان خود ناچار به اختصاص سانس های ویژه شده اند.

برخی از صاحب نظران معتقدند دلیل استقبال تماشاگران از این فیلم را می توان به درآمیختن کلیشه هایی از تیپ هایی که بازیگران مشهور فیلم قبلا ارائه کرده بودند و شوخی های کلامی محبوب مردم که با فرهنگ عامه سازگاری دارد مربوط دانست.

به علاوه این فیلم تنها فیلم کمدی اکران نوروزی است که معمولا فیلم های کمدی در این دوران با استقبال خوبی روبرو می شوند و همچنین سایر فیلم ها اکران شده در این دوره نیز از جذابیت بیشتری برخوردار نیستند.

یک تماشاگر فیلم که برای سومین بار به تماشای این فیلم آمده است می گوید به دلیل اینکه این فیلم در عین سرگرم کننده بودن آموزنده هم هست به تماشای این فیلم آمده است.

اما، امیر هوشمند، گرافیست که این فیلم را دیده است می گوید از این که برای تماشای آن 1500 تومان پرداخته است متاسف است زیرا سطح فیلم کمتر از حد مورد انتظار وی بوده است.

وی معتقد است که مردم چون تشنه خندیدن هستند و در جستجوی جایی می گردند که خودشان را تخلیه کنند از این فیلم استقبال کرده اند.

الناز ناطقی، وبلاگ نویس نیز می گوید فیلم ضعیفی بود هم از نظر فیلمنامه و هم ساخت و فیلم فاقد انسجام روایی بود.

وی می گوید شوخی های فیلم که به لودگی بیشتر نزدیک است عامل فروش فیلم بوده است و اینکه در جشنواره فیلم فجر فیلم منتخب تماشاگران نام گرفته است نمی تواند دلیلی برای خوب بودن فیلم باشد.

پرده فیلم اخراجی ها، عکس از راحله عسگری زاده
 به نظر می رسد که میزان استقبال مردم از "اخراجی ها"، برخی از منتقدان وصاحب نظران رسانه را به تامل در باره دلایل این استقبال وا داشته است
 

منتقدان و فیلم

با نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر منتقدان نظرات چندان مساعدی در باره فیلم ابراز نکردند اما به نظر می رسد که میزان استقبال مردم از "اخراجی ها"، برخی از منتقدان وصاحب نظران رسانه را به تامل در باره دلایل این استقبال وا داشته است.

علی حسین پور، مدرس تاریخ هنر در این مورد می گوید از آنجا که تا پیش از این در عرصه سینمای جنگ فضای جدی، خشک و رسمی حاکم بود، با نمایش فیلم "لیلی با من است" خیلی از تابوهایی را که در این زمینه وجود داشت شکسته شد اما بعد از آن کمتر فیلمی با چنین مضمونی ساخته شد.

این مدرس دانشگاه می گوید: اخراجی ها از نظر موضوع شباهت زیادی با فیلم "لیلی با من است" دارد با این تفاوت که بر تعداد شخصیت ها افزوده شده و این شخصیت ها که به جنوب شهر تعلق دارند به دلیل عدم تناسب شان با فضای جنگ موقعیت های کمیکی را پدید می آورند.

وی می گوید اما مشکل این است که بیشتر بار فیلم را شوخی های کلامی بر دوش دارد و در آن از لطیفه هایی استفاده شده است که در بین مردم رواج دارد.

به گفته علی حسین پوراما چون فیلم فاقد انسجام است سبب سردرگمی تماشاگر می شود و به خوبی هم نمی تواند فضای جنگ را به نمایش درآورد.

اکران فیلم "اخراجی ها" همچنان در27 سینمای تهران و35 سینمای شهرستان ها ادامه دارد و آن چنان که مسعود ده نمکی در وبلاگ خود نوشته است منتقدان باید بدون توجه به آنکه چه کسی این فیلم را ساخته است، به تحلیل آن بپردازند.

آقای ده نمکی همچنین در نوشته های خود موفقیت فیلم خود را مرهون توجه خود به لزوم برقرار کردن ارتباط با تماشاگر دانسته است.


دیدگاه های شما:

دیشب به اصرار دوستان، به تماشای فیلم رفتم. به نظر من آقای ده نمکی به جای ساختن این فیلم می توانست تعدادی جوک را در یک برنامه تلویزیونی تعریف کند. البته خیلی از این جوکها را قبلا شنیده بودیم. حمید رضا شریفی، تهران

فیلم بسیار زیبا و جذابی بود که در کنار طنز زیبایی های جبهه و ایثار را به تصویر کشید. حسین، تهران

واقعا متاسفم در سکانسی از این فیلم به شخصیتهای اسطوره ای شاهنامه فردوسی اهانت می شود بسیار سطحی تر از آن است که ارزش نقد کردن داشته باشد. بابک، شیراز

مردم ما با ندیدن این فیلم هم یک درسی بدهند به ده نمکی که می دانند در موقع دادن جوایز چه کرده و چه گفته و هم اینکه به گذشته شوم او آگاه اند. هم اینکه مانع وارد شدن ادمهای به عرصه سینما شوند که حرفی برای گفتن ندارند. منتها و طبق معمول مردم درباره برعکس عمل کردند و این فیلم می رود که یکی از پرفروش ترین فیلمهای ایران شود. من نمی دانم آنهایی که این فیلم را تماشا کردند یا خواهند کرد آیا می دانند این فیلم را که ساخته و به چه منظوری؟ کاد

به عنوان فردی آماتور در دیدن فیلم به نظر من فیلم انسجام و زیبایهای تصویری سینما را نداشت و خوب بعنوان اولین فیلم بلند یک کارگردان قابل قبول بود . بنظرم بازیهای خوب هنرپیشه های حرفه ای بخصوص آقایان حیائی و امیر فضلی که در تمام صحنه ها حضوری خاص دارند از زیبائیهای فیلم می باشد شاید مفهومی سینمائی هم داشته باشد که یک معتاد و یک سارق در تمام صحنه ها خود را به نحوی مخفی کرده ولی حضورشان باز به چشم میخورد .در مجموع شوخی های فیلم برای بنده که در جنوب شهر زاده و زشد کرده ام، در جبهه بوده ام و هم اکنون نیز در این تهران زندگی میکنم ملموس بود دوستان که انتقاد به این کلمات دارند آیا در محاورات روزمره آنها را نمی شنوند یا بکار نمی برند؟ من موافق بی ادبی نیستم ولی سانسور هم نباید کرد. از نکات منفی فیلم صحنه رفتن روی مین است. من تخریب چی بودم و اولین اصل برای روی مین رفتن این بود که اولین کسی که روی مین می رود خود فرمانده است و بعد داوطلبان. بجا بود آقای ده نمکی این موضوع را در فیلم لحاظ می کرد نه بخاطر مصلحت که این اصلی مهم در آموزشهای گردان تخریب بود. امید که آقای ده نمکی هنر گفتگو را فرا گرفته باشد و با زبان سینما افکار و ایده های خود را به جامعه ایران ارائه کند. هوشنگ، تهران

اخراجی ها اگرچه توانست دختران پوشیه زده را در کنار همسالان ۱۸0درجه متفاوت با خود برصندلی های ۲سینما در مشهد بنشاند امااین فقط شاید به خاطر وجهه طنز این فیلم بود که البته در قالبی ضعیف پرداخته شده بود که اگر همین نکات طنز آلود رااز سری کتابهای فرهنگ جبهه می خواندند لذت بیشتری می بردند. اخراجی ها بیشتر جیب کاسه سازان سینمای ایران را پر کرد که به مدد نام ده نمکی که صاحب نام است توانست فیلم نامه ای غیر منسجم را جلوی دوربین ببرد، کاری که هرکه جز او کرده بود احتمالا وهن به ارزشهای دفاع مقدس بود. اما کاری که این فیلم کرد این بود که نشان داد سینمای ایران قابلیتهای بکری دارد که می تواند باز هم کسانی را مانند مخملباف خلق کند. باید منتظر آثار دیگر ده ‌‌نمکی بود. محسن ، مشهد

متاسفانه تلقی‌ها و برداشتهای درستی از فیلم وجود ندارد. مطمئناً غیر از همه‌ی آنچه که گفته شد، مسعود ده‌ نمکی قصد داشت تا در این فیلم نشان دهد بسیاری از آنانی که به جبهه رفتند و شهید شدند، نه آسمانی و پیامبر و مقدس، که کاملاً زمینی، حتی گناهکار و افرادی طبیعی برخاسته از بطن جامعه بودند و آن هم نه به دلایلی که معمولاً مطرح می‌شود، که بر اساس بسیاری از اتفاقات و تصادفات سر از جایی درآوردند که راه بازگشتی برایشان باقی نمی‌گذارد. در عین حال، تحت تاثیر قرار گرفتن از شرایط منبعث از جنگ که هر انسانی را می‌تواند دچار انقلاب فکری کند، تنها اتفاقی بود که افتاد و آن هم نمی‌تواند هرگز ایدئولوژیک قلمداد شود. سید ایمان ضیابری، رشت

من و خانمم این فیلمو با دقت تا اخرش دیدیم. باید گفت : متاسفیم برای سینمای ایران. امید

فیلم اخراجیها فیلم واقعا بی محتوا و مبتذلی است که نه تنها ارزشها و مبانی انسانی را زیر سوال می برد حتی با اعتقادات دینی و اصول ارزشی دفاع مقدس نیز سر عناد دارد. تمام آن اصولی که فیلمسازان صادق و حرفه ای این مرز وبوم بخاطر آنها شکنجه شده و مورد هجوم قرار گرفته اند بگونه ای بسیار فجیع و غیر انسانی در این فیلم به سخره گرفته شده اند تا آقای ده نمکی و اعوان و انصار آنها که اخیرا شهوت قدرت اقتصادی آنها به میزان وحشتناکی افزایش یافته است به مطامع خود برسند. اما دلیل استقبال مردم سطحی نگر و مبتذل پسند ایران از این فیلم نیز همانا به نتیجه رسیدن تمهیدات فرهنگی امثال آقای صفار هرندی است که بحق رسالت مدیریت فرهنگی خود را بدرستی اعمال کرده اند. علی، تهران

..............................................................................................................

معتقدم که فیلم دارای انسجام و کیفیت لازم نیست و منم پس از پایان نمایش فیلم دقیقا این احساس رو داشتم که پولم رو هدر دادم. در پایان فیلم این پرسش براتون پیش میاد که: خب که چی؟ اصلاً هدف این فیلم چی بود؟؟ چی می خواست بگه؟!... و البته هیچ جوابی هم برای این پرسش ها وجود نداره؛ چون کل فیلم بر تیکه انداختن بازیگران مشهورش و چاله میدونی حرف زدنشون بنا شده، و برای همین به نظر من این فیلم کوچکترین ارزش هنری نداره.حسین، تهران

فیلم جالب در عین حال سرگرم کننده با بازیگرانی زبر دست بود که صحنه های طنز آن به مراتب بهتر از فیلمهای دیگر بود. ساشا، تهران

فیلم اخراجی ها را بعنوان یک فیلم نمی توان پذیرفت، صرفا یک موضوع برای خنده، آنهم نه چندان جالب. زیرا این فیلم فقط جهت خنداندن مردم ساخته شده بدون یک محتوای قابل قبول. درصورتی که فیلم کمدی فیلمی جدی و موضوع دار است که در راستای موضوع فیلم مطالب فکاهی زیادی پیش آمده و موجب خنداندن مخاطب میشود. یعنی به زور و با بکار بردن اصطلاحات عامه پسند فقط موجب خنده نخواهد شد.
محسن، تهران

قبل از دیدن فیلم، این تصور را داشتم که با فیلم جنگی متفاوت از آنچه قبلا ساخته شده است مواجهیم، علی رغم وجود رگه هایی از واقع بینی در فیلم، معتقدم که سازندگان آن در صددند با استفاده از حربه طنز وبازیگران مطرح، همان مفاهیم کلیشه ای قبلی در مورد جنگ را به مخاطب القا کنند. اما واقعیت عینی جامعه حاکی از آنست که تاریخ مصرف ایدئولوزی جنگ و شهادت سالهاست که به پایان رسیده است و کمتر کسی است که جنگ را برکت و مایه تعالی اخلاق بداند. از اینروست که استقبال وسیع از این فیلم را باید به حساب نیاز مردم به شادی و زندگی دانست نه جنگ. حمیدرضا، تهران

این فیلم در زمانی اکران میشه که مسئولین کشور نیاز به حس وطن پرستی مردم پیدا کرده اند. ولی چیزی که در این میان جلوه می کند، فروش بالای این فیلم کم مایه است که نشانه غمگین بودن مردم است. محسن.ه، تهران

فقط می توانم به آقای ده نمکی تبریک بگم من برای تماشای این فیلم حدود دو ساعت جلوی در سینما ایستادم و برای خانم ناطقی متاسفم که شوخی های عامیانه و زیبای این فیلم را که همه دوست دارند را لودگی خواندند و می تونم در مورد این فیلم بگم که با این که این فیلم من را خنداند اولین فیلمی بود که من با دیدنش برای جبهه گریه کردم. مهدی، مشهد

این فیلم خوش ساخت است و فیلمنامه خوبی دارد و از بازیگران کمدی ایران نهایت استفاده را کرده است. می توان گفت این بیشتر موفقیت بازیگران آن است تا آقای ده نمکی. چرا که مشکلات کارگردانی زیادی دارد. آرمین رحیمیان، تهران

فیلم بسیار جالبی بوده و من از آقای ده نمکی بخاطر این فیلم بسیار زیبا تشکر می کنم و از اینجا خسته نباشید می گویم به همه بازیگران.سپیده، تهران

اين فيلم اگر توسط اشخاص ديگري به غير از ده نمكی و كاسه ساز ساخته ميشد، هيچگاه اجازه نمايش نميافت. فرید، تهران

فیلم اخراجی ها اولین فیلم جنگی است که در قالب فیلم فارسی ساخته شده است. بسیار سطحی و مملو از لمپنیسم. تنها علت استقبال مردم استفاده از شوخی ها و الفاظ خط شکنی است که مدتها در سینمای بعد از انقلاب منسوخ شده بود و به سخره گرفتن جبهه است. در واقع در سراسر فیلم تماشاگر طرفدار گروه شروری است که با نماز و ارزشهای اخلاقی اصحاب جبهه در تقابل هستند. کامران پارساپور، تهران

به نظر من اگرهمه فیلم های سینما در تلویزیون تبلیغ شوند مردم از دیدن آنها استقبال بیشتری می کنند. ولی اینکه این فیلم نه چندان با محتوا با حمایت بیش از حد مسئولین بخصوص وزیر ارشاد و همچنین صدا و سیما به چنین موفقیتی می رسد جای تعمق بسیار دارد. چهره شناخته شده ده نمکی هیچگاه نمی تواند به تنهائی به این پایه از موفقیت برسد مگربا حمایت ویژه و در غیاب کارگردانان بزرگ که تعمدا از میدان رقابت بیرون رانده شده اند.محبوبه، تهران

حقیقت امر این است که اخراجی ها تصویری واقعی از جنگ تحمیلی ارائه می کند. واقعی تر از آنچه که خیلی ها متصورند. آنچه در 8 سال جنگ رخ داده توسط مردمی عادی بوده که آن ها هم میخندند، اشتباهات خنده دار میکنند، جوک میگویند و ... . پس اخراجی ها از این منظر واقعیت جنگ را نمایان میکند. از طرفی ثابت میکند که برای دفاع از میهن به ریش نیازی نیست. کسری

من این فیلم را در جشنواره دیدم. هنگام تماشای فیلم احساس کردم خیلی ها دلیل محکمی برای خندیدن ندارند و فقط به خاطر اینکه دوست دارند دقایقی خوش باشند و مشکلات زندگی رافراموش کنند، می خندند. به نظر من این فیلم به جز چند صحنه (که آن هم شعارگونه بود وبا واقعیت فاصله زیادی داشت) حرف مهمی برای گفتن نداشت. متاسفانه در سالیان اخیر کارگردانان مطرح ایران رابه شدت محدود کرده اند درنتیجه مردم به فیلمهای سطحی نگر عادت کرده اند والا این فیلم کجا و آن فیلم های عمیق و هوشمندانه ای که کارگردانهای برجسته قبلی ساخته اند کجا! ابراهیم، مشهد

اين روزها فرصت خوبي برای رفتن به سينماست بخصوص اگر اخراجيها در حال اکران باشد . وقتي توي صف طولاني بليط سينما منتظر رسيدن نوبتم بودم براي رفع خستگي به پوسترهاي فيلم خيره شدم اولين چيزي که نظرم رو جلب کرد تهيه کننده فيلم بود آقای کاسه ساز!! به ناگاه به ياد فيلم مزرعه پدری مرحوم ملاقلي پور افتادم که آنجا هم آقاي کاسه ساز تهيه کننده بود. بعد از تماشاي فيلم باز هم ياد مزرعه پدري مرحوم ملاقلی پور افتادم چون آنجا هم آقاي هاشم پور در نقش يک آدم لات و مشروب خور به جبهه آمده بود و اينجا اخراجي ها اين نقش را تکرار ميکردند. فضای جنگي فيلم هم خيلي خيلي از فضای جنگي فيلم مزرعه پدري حاج رسول عقب بود. گويي که مرحوم ملاقلي پور خيلي زودتر از جناب ده نمکي به اين سبک از فيلمهاي دفاع مقدس رسيده بود. حالا مي شود فهميد که چرا او را اين چنين خطاب ميکردند: "رسول دفاع مقدس". مجید، تهران

واقعا فیلم قشنگی بود،خیلی وقت بود اینقدر نخندیده بودم! دست مسعود جون درد نکنه. مهدی لطیفی، شیراز

فیلم اخراجی ها به عنوان فیلم اول سینمایی آقای ده نمکی فیلم قابل قبولی محسوب می شود. به نظر من انتهای فیلم می توانست با انفجار مین زیر پای شخصیت اصلی داستان در هنگام تلاقی آن با رهایی از زندان، پایان ماندگار تری داشته باشد.پیمان، تهران

 
 
اثری از کامران کاتوزيانمرور 85
فعالیت های فرهنگی-هنری سالی که گذشت
 
 
یونسکو۳۰۰
اعتراض ایران به یونسکو
 
 
هدیه تهرانی - چهارشنبه سوریسينما
مروری بر سينمای ايران در سال ۱۳۸۵
 
 
رخشان بنی اعتمادسينمای ايران
پايان هفته فيلم سينمای جنگ ايران در لندن
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران