http://www.bbcpersian.com

17:59 گرينويچ - پنج شنبه 05 آوريل 2007 - 16 فروردین 1386

سید ابوالحسن مختاباد
کارشناس کتاب و نشر- ایران

پایان اختلاف نظر ارشاد و اتحادیه ناشران

مناقشه دوماهه میان وزارت ارشاد و ۱۲ تشکل شناخته شده نشر کشور با عقب نشینی دست اندرکاران وزارت ارشاد پایان یافت و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به صورت یکپارچه در محل مصلی تهران برگزارمی شود.

خبر توافق میان ارشاد و ناشران را خبرگزاری مهر به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد و همزمان خبرگزاری میراث خبر نیز در گفت وگویی با رسول خادم به نقل از وی نوشت که رایزنی ها نتیجه داده است و نمایشگاه به صورت یکپارچه برگزار خواهد شد و"گزینه نهایی به احتمال زیاد مصلای تهران است."

در پی این اتفاقات، اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران هم که با ۱۱ تشکل شناخته شده نشر از ثبت نام درنمایشگاه خودداری کرده بودند، از برگزاری یکپارچه نمایشگاه در مصلی استقبال کردند.

جعفر همایی دبیر و سخنگوی اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران درگفت و گویی با میراث خبر گفت: "به دلیل اینکه شرط اصلی ما برای حضور در نمایشگاه بیستم برگزاری یکپارچه این نمایشگاه بود اگر وزارت ارشاد این مساله را به صورت رسمی تایید کند ناشران تهرانی در نمایشگاه شرکت می کنند."

عقب نشینی وزارت ارشاد در این زمینه، پیروزی یکی از نهادهای مهم صنفی عرصه فرهنگ به شمار می رود که با رایزنی های فشرده در دوماه گذشته با نهادهای منتخب و برخی از چهره های ذی نفوذ در دولت احمدی نژاد( ازجمله اشعری‌، رئیس‌کتابخانه ملی و مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور) دیدگاه کارشناسانه خود مبنی بر یکپارچه برگزار شدن نمایشگاه را به کرسی نشاندند.

البته دست اندرکاران وزارت ارشاد هم چندان از این نتیجه ناراضی به نظر نمی رسند، چرا که توانستند نمایشگاه را ازمحل دائمی خود انتقال داده و به مکانی دیگر بکشانند.

دیدگاه‌های مخالفان وموافقان

تا پیش از اعلام برگزاری یکپارچه نمایشگاه کتاب، برابر تصمیم مسئولان وزارت ارشاد که با همراهی برخی از نمایندگان کمسیون فرهنگی مجلس هم همراه بود، نمایشگاه باید در دو پاره مجزا برگزار می شد؛ بخش خارجی در محل قبلی و بخش داخلی درمصلی تهران.

اما به اعتقاد مخالفان تصمیم وزارت ارشاد که دوازده تشکل شناخته شده نشر از سراسر کشور و برخی نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر تهران و شهردار تهران را می توان دراین گروه جای داد، دوپاره شدن نمایشگاه برکیفیت آن لطمه وارد می سازد، بار ترافیکی تهران را افزایش می دهد و از شان و جایگاه آن می کاهد.
اتحادیه ناشران
اعضاي هيات مديره اتحاديه ناشران وكتابفروشان تهران در كاري صنفي و كارشناسانه و رايزني هاي فراوان، توانستند دست اندركاران وزارت ارشاد را به پذيرش برگزاري يكپارچه نمايشگاه وادارند.

نکته اختلاف دیگر بر سر جای برگزاری نمایشگاه است که دست اندرکاران دولتی مکان مصلی را مناسب این کار می دانند و درمقابل منتقدان معتقدند که تا برپایی محل دائمی تازه که از سوی شهرداری تهران در شهرک آفتاب تهران درحال ساخت است، مکان فعلی نمایشگاه مناسب ترین فضا برای برگزاری نمایشگاه کتاب خواهد بود.

این دیدگاه دریکی دو روز گذشته تعدیل شد وبه جز اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران که همچنان معتقد است محل کنونی نمایشگاه مناسب‌ترین مکان برای برگزاری این رخداد فرهنگی است، بقیه منتقدان، ازجمله نمایندگان شورای شهر و نیز کارشناسان ترافیک، مکان مصلی را بهتر از مکان کنونی نمایشگاه ارزیابی کرده اند.

این درحالی است که در زمستان گذشته شهردار تهران و کارشناسان ترافیک محل کنونی نمایشگاه بین المللی تهران را بهترین مکان برای نمایشگاه می دانستند و معتقد بودند تا زمانی که نمابشگاه دائمی درشهرک آفتاب ساخته نشده، این مکان بهتر از دیگر مکانها است.

مخالفت ارشاد با برگزاری بخش ناشران داخلی از منظری دیگر هم قابل تحلیل است. در چند سال اخیر هواداران دولت و نیز برخی از روحانیان بلند پایه قم و حتی برخی از نمایندگان مجلس که گرایشهای مذهبی پررنگ تری دارند، نسبت به برخی رفتارهای مراجعه کنندگان به نمایشگاه، به خصوص قشر جوان، انتقاداتی داشتند.

در همین زمینه خبرگزاری کتاب، رسانه خبری وابسته به وزارت ارشاد، در گزارشی از دیدار روزهای پایانی سال دست اندرکاران امور نمایشگاه کتاب وزارت ارشاد باروحانیان بلند پایه قم از قول آیت الله فاضل لنکرانی آورد که وی بر ضرورت رعایت مسائل اخلاقی در محیط نمایشگاه تاکید کرده و گفته است: "وجود برخی صحنه های غیر فرهنگی در نمایشگاه کتاب زیبنده نیست."

پیشینه تاریخی ماجرا

مناقشه بر سر تغییر مکان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به دوره شهرداری محمود احمدی نژاد باز می گردد، اما به دلیل مقاومت نهادهای نشر و فشارهای وارده ازسوی مخالفان، باعقب نشینی شهرداری تحت مدیریت وی روبرو می شد. ولی در نمایشگاه سال گذشته آقای احمدی نژاد از دو وزیر ارشاد و بازرگانی خواست که در فکر فضایی برای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشند و افزود: "به وزیر بازرگانی و ارشاد اسلامی هشدار می دهم که اگر این نمایشگاه سال آینده نیز در این مکان باشد، یا من حضور ندارم یا شما."

این سخنان در آن زمان هم واکنشهای متفاوتی را به دنبال داشت که از جمله آنها واکنش قالیباف ، شهردار تهران،‌ بود که در گفت و گویی با میراث خبر گفت: "تا زمانی که محلی ویژه برای نمایشگاه کتاب ساخته نشود، مکان فعلی نمایشگاههای مناسب ترین محل برای برپایی این رویداد فرهنگی مهم است."

در پی این اظهار نظر رئیس جمهور، دست اندرکاران وزارت ارشاد به دنبال مکانی برای برگزاری نمایشگاه غیر از مکان کنونی بودند که از جمله آنها برگزاری نمایشگاه در ورزشگاه آزادی بود که درنهایت به این جمع بندی رسیدند که نمایشگاه را دردوبخش برگزار کنند.

باتوجه به این که افتتاحیه مراسم این نمایشگاه با حضور رئیس جمهور در میان ناشران داخلی و اهدای جوایز به آنها برگزار می شود، لذا می توان پیش بینی کرد، سخن احمدی نژاد به کرسی نشسته است و وی در مکان سابق حضور نخواهد یافت.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت هر سال در تهران برگزار می شود.