BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:22 گرينويچ - يکشنبه 27 مه 2007 - 06 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاهی به سینمای ایران و جهان در فروردین 1386
 
پوستر فیلم دختران رویایی

فروردین ماه هم برای سینمای ایران و هم سینمای جهان، سرآغاز اکران فیلم های پرمخاطب تر و زمانی برای گذر به سوی اکران تابستانی فیلم های اصلی سال است.

در این ماه در جهان فیلم های پرفروشی چون 300 و تیغه های افتخار به نمایش در آمد که استقبال از همگی آنها بیش از حد انتظار بود.

نمایش فیلم های فروردین ماه سینمای تجاری به نوعی تحت تاثیر مراسم سالیانه اسکار است که اغلب فیلم های برنده آن از شانس بهتری برای اکران بهتر اروپایی و یا عرضه نسخه های دی وی دی بهره مند می شوند.

به همین دلیل اکران اروپایی و یا عرضه نسخه های ویدئویی فیلم هایی چون دختران رویایی ( برنده دو جایزه اسکار) ، دوشیزه سان شاین کوچولو Littel Miss Sunshine( برنده اسکار بهترین فیلمنامه) و زندگی دیگران ( برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان) با موفقیت خوبی روبرو بوده است.

فروردین ماه امسال همچنین دهمین سالگرد آتش سوزی سینما آزادی است که از آن زمان همچنان بازسازی آن به عنوان سینما در هاله ای از ابهام قرار دارد و گفته می شود که در آن مکان یک مجتمع تجاری ساخته خواهد شد که دارای سالن سینما نیز هست. این سینما یکی از مشهورترین و مجهزترین سالن های سینمای ایران بود.

در فروردین ماه همچنین اولین نظرخواهی برای انتخاب ویدئوهای آماتوری یوتیوب نیز برای انتخاب بهترین های سایت یوتیوب در سال 2006 برگزار شد که بار دیگر توجه همگانی را به اهمیت و تاثیر گذاری این گونه فیلم ها در چنین شبکه هایی برانگیخت.

اکران دو فیلم پرفروش 300 و شبح موتور سوار که بر اساس مجموعه داستان مصور(دو کمیک بوک) محبوب ساخته شد، نشان داد که اقتباس های سینمایی از این کتاب ها همچنان پرمشتری خواهند بود.

پرفروش ترین ها در جهان

فیلم اسکاری دوشیزه سان شاین کوچولو
پرفروش ترین فیلم های فروردین
300: ششصد میلیون دلار
تیغه های افتخار: سیصد وپنجاه میلیون دلار
ملاقات با رابینسون: دویست و نود میلیون دلار
شبح موتورسوار : دویست و هفتاد میلیون دلار
تعطیلات مستر بین: دویست و پنجاه میلیون دلار
ورایتی

فروردین ماه با اکران فیلم 300، ساخته زاک اسنایدر آغاز شد که بلافاصله در چند هفته نمایش خود به پرفروش ترین فیلم ماه بدل شد. این فیلم که براساس منطقی کارتونی و اغراق نمایی های فراوان به جنگ بین ایرانیان و اسپارت ها می پردازد، برای بسیاری از تماشاگران کم سن وسال تر سینما فیلمی مفرح قلمداد شد.

تیغه های افتخار، فیلم کمدی در باره پاتیناژ و دو قهرمان آن است که درگیر مسائل مختلفی می شوند.

شبح موتور سوار(Ghost Rider)، با بازی نیکلاس کیج و اوا مندز فیلمی حادثه ای است که با چند شکست تجاری، بازگشت مجدد کیج به ژانر سینمای حادثه ای محسوب می شود، آخرین بازی او در فیلم مرکز تجارت جهانی چندان توجهی برنیانگیخت.

این فیلم نیز مانند300، براساس کتابهای مصور محبوبی است که به همین نام در دهه هفتاد تا نود منتشر شده بود.

آخرین سری از فیلم های مستربین نیز در فروردین ماه اکران شد؛ تعطیلات مستربین (Mr Bean's Holidays)ماجراهای مستر بین در تعطیلاتش در جنوب فرانسه است که از این ماجراها فیلم می گیرد و فیلمش را برای جشنواره کن می فرستد، فیلمی با همان مایه طنزهای همیشگی مستر بین در خلق کمدی موقعیت و سوء تفاهم.

پرفروش ترین ها در ایران

اخراجی ها با پنج هفته اکران در صدر جدول فروش فیلم های ایرانی این ماه قرار گرفت، مهمان دومین فیلم پرفروش این ماه ساخته سعید اسدی است که داستان ماجراهای یک دختری آمریکایی ست که به همراه نامزد ایرانی ش به ایران می آید.

قلقلک، در باره دو آدم بیکار است که تصمیم می گیرند یک داور بین المللی فوتبال را بدزدند و ماجراهای کمدی در این گیرودار رخ می دهد.

شب بخیر فرمانده، دومین فیلم بلند انسیه شاه حسینی است که در باره حضور یک خبرنگار زن در جبهه های جنگ ایران و عراق است و در جشنواره فیلم فجر نامزد جایزه کارگردانی بود.

اکبرعبدی در اخراجی ها، عکس از بابک برزویه
فروش فیلم های ایرانی: فروردین
اخراجی ها یک میلیارد و 307 میلیون تومان
مهمان 342 میلیون تومان
خون بازی 192 میلیون تومان
قلقلک 43 میلیون تومان
شب بخیر فرمانده 9.5 میلیون تومان
سی نما نت

وقایع اتفاقیه سینمای ایران

جنجال برانگیز ترین اتفاق سینمایی فروردین ماه، اکران فیلم 300 بود که با اعتراضات بسیار ایرانیان داخل کشور و همراهی برخی از ایرانیان خارج از کشور همراه بود.

در یکی از آخرین نسخه های این فیلم که بر روی دی وی دی در شبکه غیر قانونی فیلم های سینمایی در ایران عرضه شده است، فیلم دارای زیرنویس هم هست. عرضه این فیلم در شبکه مخفی ویدئویی واکنش هایی را نیز به همراه داشت از جمله برخی از دولتمردان جمهوری اسلامی به محتوای این فیلم اعتراض کردند و برخی از کانون های هنری اعلام کردند که فیلم را اکران و به نقد آن خواهند پرداخت.

در تعطیلات نوروزی علاوه بر دهها فیلم خارجی و عمدتا آمریکایی که از شبکه های مختلف صدا و سیما پخش می شد و نیز فیلم های شبکه مخفی ویدئو و برنامه های تلویزیون های ماهواره ای که خانواده های ایرانی را با ظرفی از آجیل و شیرینی عید پای تلویزیون ها نشاند، یک واقعه کم نظیر سینمایی دیگر نیز رخ داد: اخراجی ها

اخراجی ها، روایتی از زندگی شخصی به نام "مجید سوزوکی" و نخستین فیلم سینمایی مسعود ده نمکی از اعضای اصلی سابق گروه فشار موسوم به انصار حزب الله است که در طی پنج هفته اکران خود تا پایان فروردین ماه، به گفته تهیه کننده آن، رکورد فروش فیلم در تاریخ سینمای ایران را شکست.

کمدی بودن فیلم و استفاده از بازیگران مشهور، تیپ سازی و کلیشه سازیهای مرسوم و عادت شده برای مخاطب و داستان خطی و ساده انگارانه آن از دلایل اصلی فروش نیم میلیارد تومانی اخراجی ها ذکر شده است، با این حال برخی از منتقدان از واژه هایی چون "مروج لمپنیسم، فیلمفارسی، کلیشه گرایی و شعاری" برای توصیف آن استفاده کردند.

اما مسعود ده نمکی خود در واکنش به موفقیت فیلمش آن را بازتاب دهنده خواسته های مخاطب خواند، پیش تر وی با ابراز نارضایتی شدید در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر از اینکه این فیلم نادیده گرفته شده بود، جنجال دیگری را برانگیخته بود.

نکته جالب تر در باره این فیلم، توزیع گسترده و سریع آن در شبکه مخفی ویدئویی کشور بود که حتی واکنش نیروی انتظامی را هم در پی داشت و مسعود ده نمکی نیز بطور ناگهانی اعلام کرد که با زدن "پاتکی" به این شبکه مخفی، چهل دقیقه به فیلم خواهد افزود و اخراجی های 1.5 را روانه بازار ویدئویی خواهد کرد.

تنها چند روز پس از آغاز فروردین ماه و اکران فیلم، نسخه با کیفیت پایین اخراجی ها بر روی اینترنت در دسترس کاربران اینترنت قرار گرفت، امری که رخدادی کم نظیر در عرضه فیلم های ایرانی بصورت غیر مجاز در اینترنت بود.

نمایی از فریاد مورچه ها
فریاد مورچه ها، تازه ترین فیلم محسن مخملباف هم اکنون در سینماهای جهان بر روی پرده است

درکنار این فیلم، خون بازی دومین فیلم مشترک رخشان بنی اعتماد و محسن عبدالوهاب با استقبال منتقدان روبرو شد، این فیلم با اختلافی فاحش سومین فیلم پرفروش اکران فروردین ماه (پس از اخراجی ها و مهمان) در ایران بود که به موضوعی اجتماعی و بحث برانگیز در جامعه یعنی اعتیاد و سردرگمی جوانان می پرداخت.

در همین حال در رخدادی که بی ارتباط با سینمای ایران نیست، اکران فیلم فریاد مورچه ها در آمریکا و کانادا در آخرین هفته فروردین ماه آغاز شد.

این فیلم، تازه ترین فیلم محسن مخملباف است که مدتی است در خارج از ایران فیلم می سازد و در باره عشق یک دختر هندو با بازی لونا شادزی مجری تلویزیون فارسی صدای آمریکا و یک مرد بی دین در هند است.

وقایع اتفاقیه سینمای جهان

محبوب ترین فیلم های تخیلی جهان به انتخاب خوانندگان "اینترتینمت ویکلی" در نظرسنجی که سایت این مجله در فروردین ماه انجام داد، به ترتیب چنین اعلام شد: ماتریکس، تیغه سوار و فیلم تحیسن شده تری گیلیام بر اساس رمان 1984: برزیل.

در همین حال اکران فیلم ملاقات با رابینسون در فروردین ماه، آن را به پرفروش ترین فیلم انیمیشن سه بعدی بدل کرد.

یکی از جنجال برانگیز ترین خبرهای سینمایی فروردین ماه، اعلام تهیه فیلمی توسط سیدنی پولاک از ماجراهای پیچیده انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 در آمریکااست که در آن انتخابات ال گور با فاصله بسیار کمی بازنده آن در برابر جورج بوش شد، این فیلم که بازشماری نام دارد، در آخرین سال ریاست جمهوری جورج بوش به نمایش در خواهد آمد.

در یکی دیگر از نظرسنجی های مرسوم، روزنامه ساندی تلگراف در بریتانیا، با جمع بندی نظرات منتقدان و خوانندگان فهرست برترین کارگردانهای انگلیسی را به ترتیب چنین اعلام کرد: آلفرد هیچکاک، چارلز چاپلین، مایکل پاول، دیوید لین، استفن فریزر، نیکلاس روج، ترنس دیویس، مایکل وینتر باتوم، بیل داگلاس و کن لوچ.

از مشهورترین درگذشتگان این ماه می توان به لوئیجی کومنچینی، کارگردان ایتالیایی و خالق فیلم های ملودارم کلاسیک سینمای این کشور اشاره کرد.

ماه آینده مهمترین رخداد سینمایی جهان در کن رقم خواهد خورد که هزاران روزنامه نگار از سراسر جهان آن را پوشش خواهند داد و نیکی کریمی از ایران به عنوان داور بخش فیلم های ستند کوتاه این جشنواره معرفی شده است.

 
 
تصویری از فیلم مرد عنکبوتی 3سینما در اردیبشهت 86
نگاهی به وقایع سینمایی ایران و جهان
 
 
خون بازیمثل بازی، مثل فیلم
نگاهی به فیلم خون بازی
 
 
پوستر فیلم 300فیلم های روز جهان
300 ساخته زاک اسنایدر: منطق کارتونی
 
 
جک نیکلسون در پوستر فیلم "جدا شده"نقد فیلم های روز جهان
"از دست رفته" بیست و نهمین فیلم اسکورسیزی
 
 
اسکارصفحه ويژه اسکار
هاليوود ميزبان باشکوه ترين جشن سينمايی
 
 
مطالب مرتبط
مروری بر سينمای ايران در سال ۱۳۸۵
20 مارس، 2007 | فرهنگ و هنر
فیلمهای هالیوود در سال 2007
07 ژانويه، 2007 | فرهنگ و هنر
معرفی فیلمی از پدرو آلمادووار به اسکار
28 سپتامبر، 2006 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران