BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:20 گرينويچ - يکشنبه 27 مه 2007 - 06 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاهی به سینمای ایران و جهان در اردیبشهت 1386
 

 
 
کوئنتین تارانتینو به همراه بازیگران فیلمش "گواهی مرگ"

اردیبهشت ماه سرآغازی برای اکران تابستانی محسوب می شود و معمولا هم در ایران و هم درسراسر جهان اکران فیلم های پرفروش از این ماه آغاز می شود.

اکران فیلم پرفروش اخراجی ها در این ماه به پایان رسید و درهمین حال گفته شد که نسخه غیرمجاز این فیلم از شبکه قاچاق فیلم های ویدئویی سر در آورده است و نیروی انتظامی اعلام کرد در این زمینه برخورد خواهد کرد.

جنجال ها و اعتراضات پیرامون فیلم 300 در این ماه نیز ادامه یافت و صدا و سیما و نهادهای مختلفی جلسات متعددی را به نقد وبررسی این فیلم اختصاص دادند که از جمله در برنامه "پشت پرده" از شبکه چهار، 40 دقیقه از این فیلم نیز پخش شد.

آغاز شصتیمن دوره جشنواره کن که مهمترین رخداد سینمایی جهان محسوب می شود در هفته پایانی اردیبهشت آغاز شد، در این جشنواره شمار زیادی از سینماگران ایرانی به همراه روزنامه نگاران سینمایی نیز حضور دارند.

پرفروش ترین ها در ایران

قلقلک که در روزهای پایانی فروردین ماه اکران شد توانست عنوان پرفروش ترین فیلم ماه را به خود اختصاص دهد.

نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان ایران( عکس از سایت نیکی کریمی)
فیلم های پرفروش اردیبهشت
قلقلک 140 میلیون تومان
نقاب : 90 میلیون تومان
سنگ، کاغذ، قیچی 55 میلیون تومان
صحنه جرم، ورود ممنوع: 35 میلیون تومان

این فیلم کمدی در چهار هفته نمایش خود به فروشی نزدیک به 150 میلیون تومان دست یافت که شاید دلیل آن حضور برخی از بازیگران مشهور کمدی سینما و تلویزیون در آن باشد.

سنگ، کاغذ قیچی هفتمین فیلم سعید سهیلی نیز در این ماه به نمایش درآمد که شاید مطرح ترین فیلم این ماه در میان فیلم های ایرانی اکران شده بود.

مجموع فروش فیلم های ایرانی در این ماه به حدود سیصد میلیون تومان رسید که گفته می شود نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نکرده است.

اکران اخراجی ها در برخی از شهرستان ها در اردیبهشت ماه نیز ادامه یافت که گفته می شود فروش این فیلم را به مرز یک و نیم میلیارد تومان رسانده است.

وقایع اتفاقیه سینمای ایران

مهمترین وقایع سینمایی اردیبهشت ماه در ایران در خارج از سینماها رخ دادند. هشدارهای مکرر نیروی انتظامی برای پیشگیری از توزیع فیلم های خصوصی در بازار قاچاق فیلم های ویدئویی یکی از این اتفاقات بود.

در سال های اخیر تعداد قابل توجهی از فیلم های خصوصی حاوی صحنه های مختلفی از هماغوشی گرفته تا پارتی های شبانه در این شبکه توزیع می شود که گفته می شود مشتریان فراوانی را جذب کرده است.

رسانه های ایران خبر دادند که هجده هزار سی دی غیرمجاز سینمایی در چندعملیات درطی چند روز در سطح شهر تهران کشف و ضبط و بیش از 50 واحد صنفی عرضه کننده این محصولات نیز پلمپ شدند.

مرجان ساتراپی کارگردان ایرانی مقیم فرانسه
مرجان ساتراپی، نقاش ایرانی مقیم فرانسه به طور مشترک با یک کارگردان فرانسوی با فیلم پرسپولیس در کن حضور دارد

دومین واقعه این ماه جنجالی بود که بر سر مباحثه نورالدین زرین کلک استاد سینمای انیمیشن ایران با یکی از دانشجویان محجبه اش رخ داد و این دانشجو مدعی شد که زرین کلک موهای وی را از زیر چادر و مقنعه اش بیرون کشیده که در اعتراض به این موضوع، گروهی از دانشجویان بسیجی خواستار اخراج و محاکمه وی از دانشگاه تهران شدند.

زرین کلک خود این موضوع را تکذیب کرد و گفت که فقط با دانشجوی مورد بحث به مباحثه پرداخته است.

در این ماه، نمایش فیلم انیمیشن پرسپولیس در جشنواره سینمایی کن همچنین سبب اعتراض بنیاد سینمایی فارابی شد و آن بنیاد طی نامه ای رسمی از آنکه جشنواره کن "در اقدامی نامتعارف و نامناسب فیلمی را در باره ایران انتخاب نموده است که در بخشی از آن چهره غیر واقعی از دستاوردها و نتایج انقلاب شکوهمند اسلامی ارایه نموده است"، انتقاد کرد.

این در حالی است که در جشنواره امسال کن هیچ فیلمی از ایران به نمایش در نیامده است. در عوض نیکی کریمی به عنوان داور فیلم های کوتاه این جشنواره برگزیده شده است.

نیکی کریمی خود فیلمی در انتظار پروانه نمایش دارد که به درازا کشیده شدن اعطای پروانه نمایش به آن وی را وادار به انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرد.

وی در این نامه در باره فیلم یک شب نوشته است: "برای من ساخت فیلم توقیف شده موهبت بزرگی نیست." کریمی این فیلم را سه سال پیش ساخت.

در همین حال عباس کیارستمی خبر از ساختن فیلمی با شرکت ژولیت بینوش که سال گذشته در تهران مهمان وی بود، داده است. وی که در جشنواره کن حضور دارد یکی از 35 کارگردانی است که به مناسبت شصتمین جشنواره کن، فیلمی سه دقیقه ای درباره سینما ساخته اند.

در فیلم کیارستمی 24 بازیگر زن سینمای ایران به نشانه بیست و چهار فریم یک فیلم در برابر دوربین ظاهر شده اند.

یکی دیگر ازخبرهای سینمایی این ماه ایران نیز در جشنواره کن و هنگامی رخ داد که سمیرا مخملباف کارگردان فیلم اسب دوپا گفت که به هر ترتیب ممکن فیلمش را به پایان خواهد رساند.

پیش تر تولید این فیلم در افغانستان به دلیل بمب گذاری در محل فیلمبرداری متوقف شده بود که تعدادی از بازیگران و عوامل صحنه فیلم در طی آن زخمی شدند.

پرفروش ترین ها در جهان

مرد عنکبوتی 3 که با تبلیغات بسیار بر روی پرده آمد، همان گونه که انتظار می رفت به پرفروش ترین فیلم این ماه بدل شد، فروش این فیلم در ژاپن و سایر کشورهای آسیای شرقی نیز رکورد فروش فیلم در سال 2007 تا کنون را شکسته است.

کارتون محبوب شرک نیز با قسمت سومش در آمریکا به فروش خوبی دست یافته است و در اولین هفته نمایش خود از مرد عنکبوتی پیش گرفت.

28 هفته بعد، فیلم حادثه ای دلهره آوری با موضوع حمله زامبی ها، سومین فیلم پرفروش این ماه بود.

نیکلاس کیج هم این ماه، با فیلم دیگری پس از شبح موتور سوار به روی پرده سینما بازگشت: بعدی که آن هم فیلمی علمی- تخیلی بر اساس داستانی از فلیپ دیک است که منتقدان نظرهای متفاوتی در باره آن ابراز کرده اند ولی با این حال با استقبال خوب تماشاگران روبرو شده است.

مرد عنکبوتی 3
پرفروش ترین فیلم های اردیبهشت
مرد عنکبوتی3: 610 میلیون دلار
شرک 3: 390 میلیون دلار
زودیاک: 220 میلیون دلار
بعدی: 180 میلیو دلار
28 هفته بعد: 135 میلیون دلار
ورایتی

آشفتگی و قاعده جرجیا در اولین آخرهفته نمایش خود در آمریکا به فروش خوبی دست یافتند و در فروش جهانی نیز در بین ده فیلم پرفروش قرار گرفتند.

وقایع اتفاقیه سینمای جهان

رخدادهای سینمایی این ماه تحت تاثیر جشنواره کن که اواخر اردیبهشت ماه با حضور هزاران خبرنگار و روزنامه نگار سینمایی ،قرار گرفت.

از میان 23 فیلم های شرکت کننده در بخش مسابقه شش فیلم به آسیا اختصاص داشته است که چهار فیلم آن ژاپنی و دو فیلم کره ای هستند.

از میان کنفرانس ها، کارگاه های آموزشی و نشست های بسیاری که در این جشنواره برگزار می شود کنفرانسی نیز تحت عنوان "پیش به سوی مخاطب فردای سینما" برای بررسی تاثیر فن آوری دیجیتال بر فرایند تولید، توزیع و نمایش فیلم برگزار شده است.

مسائلی که بر سر تازه ترین فیلم مایکل مور در گرفته نیز در ماه گذشته خبرساز شد.

مایکل مور که در یک سال گذشته درگیر چند دعوای حقوقی مختلف بود به دلیل ساختن فیلم سیکو در کوبا به نقض تحریم تجاری علیه کوبا متهم شده است.

این فیلم در بخش غیر رقابتی جشنواره کن به نمایش درآمده است و مایکل مور به خبرنگاران گفته بود از بیم کارشکنی مقامات آمریکایی نسخه اصلی فیلم را در خارج از آمریکا پنهان کرده بود.

اعلام ساخته شدن یک فیلم تلویزیونی درباره سربازان آمریکایی درعراق توسط الیور استون، سازنده فیلم های سه گانه ای در باره جنگ ویتنام نیز از جمله اخبار مهم سینمایی ماه گذشته محسوب می شد.

وی این فیلم را براساس داستان زندگی جان براون، سرباز سابق آمریکایی در عراق می سازد، این سرباز که در سال 2004 برای مرخصی به کشورش بازگشت، اما پس از آن حاضر نشد به عراق بازگردد.

 
 
پوستر فیلم Ghost Riderسینما در فروردین 86
نگاهی به فیلم های ایران و جهان
 
 
آشواریا رایویدیو
آسیایی ها در جشنواره کن
 
 
پوستر فیلم 300فیلم های روز جهان
300 ساخته زاک اسنایدر: منطق کارتونی
 
 
نصرت کریمیبزرگداشت نصرت کریمی
کارگردانی که پس از انقلاب اجازه کار نداشت
 
 
روی جلد کتاب پرسپولیسپرسپولیس در کن
نگاهی به دنیای مرجانه ساتراپی، انیماتور ایرانی
 
 
صحنه ای از فیلم زندگی دیگرانفیلم های روز جهان
"زندگی دیگران" ساخته فون دونرس مارک
 
 
مطالب مرتبط
ازدواج 'طلایی' در بالیوود
20 آوريل، 2007 | فرهنگ و هنر
جشنواره "موزائيک" در لندن
15 مه، 2007 | فرهنگ و هنر
جشنواره فیلم های یهودی تورنتو
18 مه، 2007 | فرهنگ و هنر
شصتمین جشنواره کن آغاز شد
15 مه، 2007 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران