BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:45 گرينويچ - پنج شنبه 28 ژوئن 2007 - 07 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نخستين راديوی فارسی زبان 24 ساعته لس آنجلس
 
اسدالله مروتی
اسدالله مروتی می گويد راديو صدای ايران باید در آتيه کاری بکند که جوانها را بیشتر متوجه خود کند
در لس آنجلس دو رادیوی بیست و چهار ساعته فارسی زبان فعالیت می کنند، یکی از این دو شبکه رادیو صدای ایران هجده سال است که در لس آنجلس فعال است و تا هفت سال پیش تنها رادیوی بیست و چهار ساعته فارسی زبان کالیفرنیا و چند ایالت دیگر آمریکا بود.

بنیانگذاران این رادیو هدف از تأسیس آن را نزدیک کردن ایرانیهای مهاجر به یکدیگر و ایجاد تشکلی سیاسی برای مبارزه با حکومت جمهوری اسلامی در ایران اعلام کرده اند اما کارهای مبارزاتی نیاز به بودجه سنگینی دارد که معمولاً باید احزاب یا سازمانهای سیاسی آن را تأمین کنند، هزینه رادیو صدای ایران از کجا تأمین می شود؟ این سؤال را با اسدالله مروتی رئیس هیئت مدیره این رادیو در میان گذاشتیم:

حقیقت این است که پرونده مالیاتی ما مشخص است، ما حدود هجده میلیون دلار زیان دادیم که الآن در پرونده مالیاتی ما هست، چیزی نیست که ما بخواهیم با زبان و گفتار حل کنیم ولی من خودم را متعهد به آن مملکت می دانم و مقداری از دینم را به مملکتم ادا کرده ام.

البته هر شش ماه یک بار تقاضایی هم از مردم می کنیم و آنها کمکی هم می کنند ولی این کمک در سطح کلی مخارج ما نیست.

گفتید که هجده سال است که این رادیو درست شده و هجده میلیون ضررداده، تا چند سال پیش راديو صدای ايران تنها رادیوی فارسی زبان در لس آنجلس بود، چطور در طول مدتی که شما تنها رادیو بوديد باز هم ضرر می دادید؟ مگر آگهی و این چیزها نبود؟

در آن زمانها این قدر ضرر نمی دادیم، حقیقتش جمهوری اسلامی بسیار سعی کرد که با ما کنار بیاید، حتی کسانی هستند که شاهدند که مبالغ زیادی به ما برای همکاری با جمهوری اسلامی و کنار گذاشتن این رادیو پیشنهاد شد اما ما این کار را نکردیم و بعد تأسیس چند تا تلویزیونی که با جمهوری اسلامی همکاری می کنند برای ایجاد اشکال در کار ما بود.

شما فکر کنید که ما مقداری آگهی اینجا داشتیم، وقتی که چند تلویزیون اضافه بشود و هر کدام اگر چند درصدی از آگهی را بگیرند به ما ضرر می رسد، بنابراین ما در سالهای آخر زیان بیشتری داشتیم.

 کسانی هستند که شاهدند که مبالغ زیادی به ما برای همکاری با جمهوری اسلامی و کنار گذاشتن این رادیو پیشنهاد شد اما ما این کار را نکردیم
 
اسدالله مروتی

در داخل ایران رسانه های فارسی زبان لس آنجلس را سلطنت طلب می دانند، شما خودتان می دانيم که از رهبران حزب مشروطه خواه هستید اما آیا واقعاً تمام مخالفان جمهوری اسلامی که در لس آنجلسند سلطنت طلبند یا هدف فقط مبارزه با جمهوری اسلامی است ؟

مرحله اول مبارزه با جمهوری اسلامی و نجات کشورمان است، پادشاهی که به او اعتقاد داریم یعنی شاهزاده رضا پهلوی باید با رأی مردم مورد تأيید قرار گیرد، بنابراین ما از نظر حکومت الآن هیچ اشکالی با دیگران نداریم.

فردا در ایران هر چه اکثریت مردم خواستند باید بشود، فرض کنید من مشروطه خواهم دیگری جمهوریخواه است، هر دو باید برای نجات ایران همکاری کنیم در نهایت این مردم ایرانند که رأی کامل را می دهند.

یعنی مشروطه خواه بودن شما هیچ تأثیری نمی گذارد روی سیاستهای کلی رادیویتان؟

به هیچ وجه، الآن کسانی که مخالف مشروطه اند، جمهوریخواهند یا نظریات مختلفی دارند همه می آیند در رادیوی ما صحبت می کنند.

چیزی که توجه را جلب می کند اين است که در لس آنجلس حتی رسانه هایی که کار سیاسی و مبارزه با جمهوری اسلامی می کنند با هم یگانگی ندارند، خیلی سعی کردیم میزگردی درست کنيم که چهار نفر را از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی کنار هم بنشانیم اما نشد، بخوبی می دانیم که بین رسانه های سیاسی و غیرسیاسی اختلاف هست ولی اختلاف داخل خود سیاسیها برای چیست؟

برای اینکه اولاً رسانه های مختلفی که اینجا مشغول کار شدند پنج شش سال است که فعال شده اند، هر کدام داخل خودشان هم سلیقه های مختلفی دارند، رادیو صدای ایران با هیچ رسانه ای مخالفت ندارد، نه مخالفت دارد نه دشمنی، ممکن است همکاری نداشته باشد ولی دشمنی ندارد.

فکر می کنم لس آنجلس تایمز بود که نوشته بود از موقعی که وزارت امور خارجه آمریکا درخواست بودجه برای به کار بردن عليه حکومت ایران کرده، گفته که می خواهد مقداری از اين بودجه را به رسانه ها کمک کند، کسانی هم از طرف وزارت امور خارجه آمدند به لس آنجلس و با صاحبان رسانه ها صحبت کردند، این امر جنب و جوشی میان رسانه های ایرانی انداخته که شاید بتوانند قسمتی از این بودجه را در اختیار بگیرند، شما چه فکر می کنید؟ فکر می کنید آمریکايیها این پولی را که رسانه ها دنبالش هستند خواهند داد؟

اسدالله مروتی
 ما تنها تقاضایی که از دولت آمریکا کردیم این بود که کمک بکنند صدای ما به داخل ایران برسد، ما هیچ پولی نخواستیم، گفنیم که به مدت شش ماه چند ساعت به ما از طریق صدای آمریکا یا سایرین صدا بدهند، اگر دیدند نتیجه بخش است ادامه بدهند وگرنه ما پولی نخواستیم
 
اسدالله مروتی

والله حرف در این مسائل زیاد است، افرادی از دولت آمریکا آمدند، با تمام رسانه ها هم صحبت کردند و هر کسی هم نظر خودش را گفت، حتی ما تنها تقاضایی که از دولت آمریکا کردیم این بود که کمک بکنند صدای ما به داخل ایران برسد، ما هیچ پولی نخواستیم، گفنیم که به مدت شش ماه چند ساعت به ما از طریق صدای آمریکا یا سایرین صدا بدهند، اگر دیدند نتیجه بخش است ادامه بدهند وگرنه ما پولی نخواستیم.

چه جوابی به شما دادند؟

هیچ جوابی ندادند، گفتند می رویم مطالعه می کنیم.

این رادیوی شما، رادیوی بخصوصی است که روی باندهای کناری اف ام پخش می شود به همین جهت کسانی که به این رادیو گوش می کنند باید رادیوهای مخصوصی بخرند، امتیازش این است که اگر روی موجهای رادیوی معمولی پخش می شد فقط در منطقه محدودی می شنیدند حالا رادیوی شما را با خریدن آن راديوی مخصوص می توانند در واشنگتن یا در هر جای آمریکا گوش بدهند.

ما در چند جا می توانیم این رادیو را پخش بکنیم و ضمناً روی دو ماهواره هم داریم کار می کنیم که از آن هم می توانند استفاده بکنند.

در داخل ایران چه کار می کنید، موج کوتاه دارید؟

ما موج کوتاه داریم ولی خیلی ضعیف است و رویش هم پارازیت می اندازند، تمام سعی ما در این است که بتوانیم در ایران صدای قویتری داشته باشیم، البته صدای ما از طريق ماهواره، بخصوص هات برد کاملاً قابل شنیدن است.

برگردیم بر سر رادیو و جامعه ایرانی، به نظر می رسد نسل اول مهاجر به لس آنجلس بیشترین هواداران رسانه های ایرانی اند چون فارسی را خوب صحبت می کنند و می فهمند ولی نسلهای بعدی رفته رفته از زبان فارسی دور شدند، شما فکری کرده اید که برای اینکه این رادیو بماند باید مقداری هم برای این نسلهای جدید کار کنيد؟ مثلاً برنامه هایی به زبان انگلیسی در مورد ایران درست کنید تا آنها را هم به خودتان جلب کنید؟

ما باید این را بکنیم ولی واقعاً الآن فرصتش را نداریم اما در آتیه باید کاری بکنیم که جوانها را بیشتر متوجه خودمان بکنیم.

خانواده های ایرانی اغلب سعی کرده اند بچه های خودشان، جوانهای خودشان را با خودشان همفکر کنند، ما گاهی در مبارزات سیاسی می بینیم که جوانها حتی از ما خیلی جلوتر عمل می کنند، به دلیل اینکه افراد خانواده و افراد بزرگتر خانواده راهنمایی شان می کنند و اغلب آنها را وادار می کنند به این مبارزات فکر کنند.

البته این کارکافی نیست و ما باید به زبان انگلیسی برنامه داشته باشیم ولی الآن هنوز وسیله اش را تهیه نکرده ایم.

این سؤال را از این نظر کردم که با کتابفروشها می گویند روز به روز فروش کتابهای فارسی کمتر می شود برای اینکه جوانها بیشتر کتابهای انگلیسی می خوانند، حتی اگر کتابی درباره ایران بخواهند به زبان انگلیسی از طریق اینترنت می خرند، رسانه هم همینطور است به غیر از موسیقی که خوب موسیقی را همه گوش می کنند، درک مطالب جدی بخصوص برای نسل سوم یعنی نوه های آن نسل اولیها خیلی مشکل می تواند باشد.

بله این حقیقتی است، ما فقط یک شانس داریم یعنی تقریباً می توانم بگویم شاید پنجاه درصد بچه ها و جوانها از طریق خانواده به زبان فارسی آشنایی دارند و اغلب هم در این مسائل شرکت می کنند ولی ما برای اینکه بتوانیم نسل جوان را به طرف خودمان بکشیم احتیاج هست که به زبان انگلیسی هم مطالبی داشته باشیم.

 
 
عباس پهلوانعباس پهلوان
روزنامه نگاری سياسی در خارج از ايران
 
 
عليرضا ميبدیرسانه ها
گفتگو با عليرضا ميبدی، برنامه ساز و روزنامه نگار
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران