BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:31 گرينويچ - سه شنبه 03 ژوئيه 2007 - 12 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نهمین دو سالانه طراحی گرافیک معاصر ایران
 

 
 
پوستر نهمین دو سالانه طراحی گرافیک معاصر ایران
نهمین دو سالانه گرافیک ایران پس از چهار سال وقفه از ۳۰ خرداد تا ۶ تیر با شرکت مهمانان خارجی و علاقمندان ایرانی در مجموعه فرهنگی هنری صبا و سینما تک موزه هنرهای معاصر برگزار شد.

مرتضی ممیز، بنیانگذار این دو سالانه بود که پیش از این با نام دوسالانه جهانی پوستر- گرافیک ایرانی برگزار می شد.

این دو سالانه با همکاری مرکز هنرهای تجسمی و انجمن صنفی طراحان گرافیک برگزار شد و بعد از شش سال بخش ملی نیز به دو سالانه افزوده شد.

در این بی ینال، ۴۴ کشور جهان در هفت بخش نشانه و نشانه نوشته، طراحی جلد، صفحه آرایی، طراحی وب و مولتی مدیا، آگهی مطبوعاتی، آگهی شهری و بسته بندی رقابت کردند. در بخش جنبی و ملی نیز یک مسابقه پوستر با سه موضوع گفتگو، میراث فرهنگی و ترافیک برگزار شد.

در دو سالانه نهم، ۱۳۹۶ طراح گرافیک از ۴۴ کشور با ۶۱۶۴ اثر شرکت کرده بودند که ۹۱۸ اثر برای شرکت در دوسالانه پذیرفته شد: ۵۰۴ اثر در بخش بین الملل و ۴۱۴ اثر در بخش ملی بود.

در نمایشگاه های جنبی دوسالانه نهم آثاری از صادق بریرانی، مرتضی ممیز، آنته لنز، کرولانکی، هیات داوران و ۱۰۰ پوستر از پوسترهای معاصر فرانسه به نمایش گذاشته شد.

در دو سالانه نهم همایشی نیز با شرکت گرافیست های خارجی برگزار شد.

پاشنه آشیل گرافیک ایران

موضوعی که در این دوره به شدت جلب توجه داوران و شرکت کنندگان را می کرد و حتی هیات انتخاب نسبت به آن هشدار داد ضعف در گرافیک تجاری و محیطی بود.

ورنر یکر، رئیس هیات داوران، ضمن ستایش پرکاری گرافیست های ایرانی گفت بزرگترین اتفاق در پوستر ایرانی همانطور که در کل جهان نیز در حال روی دادن است، تمایل به تجارتی شدن پوسترهاست و اینکه پوسترهای ایرانی در اثر تجارت در معرض رقابت با پوسترهای دیگر قرار بگیرند.

آلن لوکرنک نیز گفت: "روحی که در گرافیک ایران است به خاطر تلاش های ممیز است. در صورت هجوم طراحی تجاری، شاید این روح را از دست بدهیم."

موسسه فرهنگی هنری صبا - عکس از سایت رنگ مگزین
نهمین دو سالانه گرافیک رسما 30 خرداد در موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شد - عکس از سایت رنگ مگزین

ابراهیم حقیقی، رئیس انجمن گرافیست ها و عضو شورای سیاستگذاری بی ینال نهم و داور بخش بین المللی، در گفتگویی کوتاه گفت: "کارهای بخش تجاری به خصوص قسمت آگهی های شهری، مطبوعاتی و بسته بندی از نظر حرفه ای ما بسیار ضعف داریم."

آقای حقیقی معتقد است این ضعف از هنگام انتخاب آثار، خودش را به رخ می کشید: " مثلا به طور تقریبی از ششصد کاری که برای شرکت در بی ینال آمده بود، بیش از سی اثر روی دیوار نیامد که رقم نامتعادلی است و در بخش بیلبورد و آگهی های مطبوعاتی هیچ اثری برگزیده نشد."

حقیقی در مقایسه دوسالانه نهم با دوسالانه قبلی می گوید: "ما در دوره هشتم فقط بخش بین المللی پوستر داشتیم. در دوره نهم به پیشنهاد آقای مثقالی بخش ملی را دوباره به دوسالانه افزودیم و چون چند سال بود به این بخش توجه نشده بود، حدس می زدیم که ممکن است دچار ضعف باشیم."

آقای حقیقی معتقد است در بخش پوستر بین الملل دوسالانه نهم قوت بیشتری داشت، خوب شناخته شده بود و خارجی ها بسیار خوب و زیاد شرکت کردند و طراحان بسیار معروف و نخبه ای هم شرکت کردند.

این گرافیست سرشناس در باره علل ضعف گرافیک ایران در بخش تجاری سه عامل را برمی شمرد و می گوید: "گرافیک با اقتصاد ارتباط مهمی دارد. اگر اقتصاد درست عمل کند و بده بستان و فروش به خصوص فروش صادراتی خوب باشد، در آن صورت سفارش ایجاد می شود و طراحان گرافیک مشغول به کار می شوند. اما چون رقابت در کشور کم است و صاحب کالا و رقابت کننده سفارش آنچنانی ندارد، آن سفارش اندک را هم به حرفه ای ها و نخبگان می دهند. بعد اینکه بسیاری از کسانی که در بیرون در این مورد کار می کنند، تحصیل کرده و حرفه ای نیستند و اگر هم باشند ما در بخش تدریس در دانشگاه در اینگونه موارد دچار ضعف هستیم."

قباد شیوا، یکی دیگر از داوران بخش بین الملل معتقد است "در بخش بین المللی کارهای ایرانیان از نظر ایده و فکر نسبت به فرنگی ها بسیار غنی تر بود. اما در حوزه عرضه کار و نوع کاغذ کار خارجی ها بهتر بود. دلیل آن این است که صاحب کالا در ایران پوستر را در اندازه های کوچک چاپ می کند و در رقابت اندازه کار خیلی مهم است."

قباد شیوا- عکس از سایت رنگ مگزین
قباد شیوا- عکس از سایت رنگ مگزین

آقای شیوا می گوید در کمیته انتخاب آثار، سعی شده بود کارهایی برگزیده شود که از نظر انتقال هویت ملی و فرهنگی به روز باشند. وی در مجموع دوسالانه نهم را از دوسالنه قبلی پربارتر ارزیابی می کند.

قباد شیوا معتقد است: "گرافیک ایران در بخش ملی دوسالانه خیلی خوب خود را نشان داد و این بخش از نظر غنی بودن و ثروت گرافیک با قبل قابل مقایسه نیست. همینطور طراحی روی جلد. اما گرافیکی که جنبه مصرفی دارد، یعنی گرافیک تجاری و بسته بندی خیلی ضعیف هستیم."

وی در باره دلایل این ضعف می افزاید: "در رکود اقتصادی اولین ضربه را در بخش فرهنگی گرافیک می خورد. علت بعدی هم ذهنیت کارفرماست. کارفرما گرافیست را مجبور می کند کاری شبیه آنچه خارجی ها انجام داده اند، انجام دهد. در حالی که بسته بندی ما در خارج از مرز باید هویت خودش را داشته باشد. در مجموع از نظر گرافیکی و فیزیک صنعتی بسته بندی ما ۹۵ در صد تحت تسلط گرافیک غرب هستیم."

مهمانان خارجی

چهار داور و شش مهمان خارجی در دو سالانه نهم شرکت داشتند.

مهمانان خارجی دو سالانه نهم آنته لنز از فرانسه، ورنر یکر از سوئیس ، یان رایلیش از جمهوری چک، وانگ ژو از چین، امره سنان از ترکیه، دانیلا هاوفه و دتلف فیدلر ( گروه سایان ) از آلمان، مروین کرولانسکی از سازمان ایکوگرادا دانمارک، امیلی کینگ از بریتانیا و آلن لوکرنک از فرانسه بودند.

مهمانان هرکدام فرصت سخنرانی برای معرفی خود و آثارشان در اختیار داشتند.

فرشید مثقالی، قباد شیوا ، رضا عابدینی و مسعود سپهر سخنرانان ایرانی مراسم بودند و به گفته دبیر دو سالانه مهمترین سخنرانی با موضوع " تایپوگرافی در ایران " به عهده سخنرانان ایرانی بود.

هیات داوران بخش بین الملل این دوره، یان رایلیش، از جمهوری چک، قباد شیوا، مصطفی اسدالهی، حسین خسروجردی، رضا عابدینی، مجید عباسی و ساعد مشکی بودند.

مدعوین در مراسم اهدای جوایز نهمین دو سالانه گرافیک - عکس از سایت رنگ مگزین
مدعوین در مراسم اهدای جوایز نهمین دو سالانه گرافیک - عکس از سایت رنگ مگزین

پوسترهای دو سالانه در سه بخش ملی، بین المللی و جنبی برگزیده شدند.

جوایز بخش بین الملل

در بخش بین المللی نهمین دوسالانه طراحان گرافیک جوایز اول تا سوم به ترتیب به رالف شرایفوگل از سوئیس، تیمو بری از فنلاند و پیمان پور حسین از ایران تعلق گرفت.

جوایز هیات داوران

هیات داوران نهمین دوسالانه گرافیک ایران هر کدام به انتخاب خود به هنرمندی جایزه ویژه خود را اهدا کردند.

دو جایزه با عنوان جایزه عالی و جایزه یک عمر تلاش ایکوگرادا از سوی این سازمان جهانی به امیر علی قاسمی و فرشید مثقالی به پاس ۳۵ سال خدمت و تلاش در تداوم و استمرار گرافیک ایران اهدا شد.

جوایز بخش جنبی

فرشاد رستمی در موضوع ترافیک، داود مرگان در موضوع میراث فرهنگی و سارا شادرخ در بخش گفت و گو، جوایز این بخش را به دست آوردند.

در بخش ترافیک مریم عنایتی و تهمتن امینیان برنده شدند.

در بخش میراث فرهنگ به بابک معدن دار و در بخش گفت و گو به طاهره محبی تابان جوایزی اهدا شد.

جایزه بزرگ مرتضی ممیز نصیب تهمتن امینیان برای مجموعه آثارش در بخش ملی گردید.

جوایز دیگر

اهدای جایزه به فرشید مثقالی - عکس از سایت رنگ مگزین
اهدای جایزه به فرشید مثقالی - عکس از سایت رنگ مگزین

در طراحی جلد عبدالکریم موسوی و ترانه صاحب، در بخش صفحه آرایی پدرام حربی و مرتضی آکوچکیان، در بخش نشانه مهران زمانی و نصر اصفهانی برنده شدند.

در بخش بسته بندی نغمه فلور ذبیحی به عنوان نفر اول و آریابرزن فروزان به عنوان نفر دوم برگزیده شدند، در بخش آگهی مطبوعاتی هیچ اثری برگزیده نشد و فقط دیپلم افتخار به فرهاد فزونی تعلق گرفت.

در بخش آگهی شهری نیز اثری برگزیده نشد و دیپلم افتخار انجمن صنفی به پیمان بانی شرکا تعلق یافت.

در بخش نوپای طراحی وب و مولتی مدیا هومن مرتضوی اول و علیرضا انوشفر دوم شدند.

در مجموع ۳۶ جایزه به ایران و ۶ جایزه به دیگر کشورها تعلق گرفت.

بخش ملی و پوسترهای جنبی دو سالانه به همراه برگزاری شب های گرافیک و سخنرانی چند طراح برجسته ایرانی همراه با نمایش اسلاید از نهم تا ۳۱ تیرماه در اصفهان برگزار شده است.

 
 
مطالب مرتبط
مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران
02 دسامبر، 2005 | فرهنگ و هنر
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران