BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:42 گرينويچ - شنبه 21 ژوئيه 2007 - 30 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اجرای گروه موسیقی نور در تالار وحدت
 

 
 
کنسرت گروه نور

گروه موسیقی نور، به سرپرستی کریستف رضاعی، در روزهای ۲۸ تا ۳۰ تیر(۱۹ تا۲۱ ژوئیه) در تالار وحدت به اجرای کنسرت تلفیقی از موسیقی دوران قرون وسطی و نیز موسیقی محلی و سنتی ایران پرداخت.

این کنسرت در دو بخش برگزار شد. در بخش اول قطعات مریم مقدس، فصل نو، پایان کوچ یار، الله ویسی و وصف او و در بخش دوم قطعات سحر، سماع، تولد، امان تو و معجزه زیبا به اجرا درآمد.

بخش اول برنامه عمدتا به تلفیق موسیقی کردی با موسیقی قرون وسطی اختصاص داشت و در بخش دوم از موسیقی سنتی نیز برای تلفیق با موسیقی اروپایی مدد گرفته شد.

انتخاب قطعاتی از موسیقی کردی خود از هوشمندی آهنگساز حکایت می کند، چرا که در میان انواع موسیقی نواحی ایران، موسیقی کردی از قدمت افزونتری برخوردار است و گاه پیشینه برخی از نغمه های آن به ۳ تا ۴ هزار سال هم می رسد. همچنین انتخاب دستگاه نوا نیز چنین وضعیتی دارد. این دستگاه و گوشه های آن و فضایی که ترسیم می کند، کهن تر از فضایی است که دستگاههای دیگر موسیقی ایرانی القاء می‌کنند.

عمده قطعات با تکنوازی یکی از سازها شروع می شد و سپس با ورود گروه ایرانی یا گروه فرانسوی به کار ادامه می یافت. بخش اول برنامه گروه پیش از این در آلبوم «آلبا»ی این گروه آمده بود، اما بخش دوم که اجرای قطعاتی در دستگاه ماهور بود تقریبا تازگی داشت و نشان می داد که گروه نور که از دو سال قبل کار خود را آغاز کرده است، به شکل جدی در حال تجربه تلفیق موسیقی ایرانی با موسیقی اروپایی است. خواننده گروه در بخش دوم از اشعاری استفاده کرد که پیش از این محمدرضا شجریان در آلبوم ماهور خود با پرویز مشکاتیان به کار برده بود.

شعر هایی از باباطاهر چون :
بود درد مو و درمونم از دوست
بود وصل مو و هجرونم از دوست

هماهنگی سازهای کمانچه (صبا علیزاده)، سه تار و عود( علی بوستان) و سازهای بادی چون دودوک و فلوت ریکوردر(رضا عسگرزاده) با گروه همخوانان از تمرینات فشرده و طاقت سوز گروه حکایت می کرد.

در گروه نور حمید خسروشاهی ( خواننده باس)،علی بوستان( نوازنده سه تار،عود و شور انگیز)، علی رحیمی (نوازنده سازهای کوبه ای)، رضا عسگرزاده ( سازهای کوبه ای و بادی)، کریستف رضاعی (سرپرست گروه و آهنگساز و نوازنده هارمونیوم و خواننده تنور)، مصطفی محمودی ( خواننده)، پی ییر ایو بینارد(خواننده باریتون)، صبا علیزاده( کمانچه) و پیر بارانژه (نوازنده فلوت و خواننده تنور) عضویت دارند و اجرای برنامه می کنند. جالب توجه این که این گروه نخستین آلبوم خود به نام آلبا را در کاخ فیروزآباد استان فارس ضبط کرد.

نکته قابل اشاره دیگر در اجرای گروه به تکنوازی صبا علیزاده ( نوازنده کمانچه) باز می‌گردد که اجرای وی بیش از نوازندگان دیگر جلوه کرد، وی حس موسیقایی قوی دارد و قدرت بداهه پردازی و درکش از ردیف و نیز موسیقی نواحی ایران، به رغم سن کم، بسیار بالاست.

همچنین باید از اجرای خوب و محکم خوانندگان اروپایی گروه یاد کرد که با تسلط و آرامش خاصی به اجرای قطعات مربوط به خود پرداختند.

کریستف رضاعی و مصطفی محمودی

نحوه اجرای گروه موسیقی نور به این صورت است که همزمان با اجرای قطعه ای ایرانی توسط ۴ عضو ایرانی گروه ، قطعه اروپایی هم خوانده می شود. این تفکیک در چیدمان صحنه ای هم رعایت شده است، به این معنا که چهار نوازنده ایرانی در سمت چپ و چهار خواننده و نوازنده اروپایی در سمت راست قرار می گیرند، ‌دراین میان تنها نوازنده دف و سازهای کوبه‌ای گروه( علی رحیمی ) در منتها الیه سمت راست نوازنده های اروپایی قرار می گیرد. برای نمونه در همان قطعه اول وقتی صبا علیزاده با کمانچه خود آواز شور را می نوازد و مصطفی محمودی هم قطعه ای کردی در همین مایه را می خواند، پی یر برانژه، کریستف رضاعی، حمید خسروشاهی و پیر ایوبینارد هم قطعه مریم مقدس را می خوانند. یا به عکس وقتی گروه اروپایی قطعه ای را شروع می کنند، گروه ایرانی هم قطعه ای ایرانی که در تناسب موسیقایی با قطعه اروپایی هاست را می نوازند.

شنونده در این اجرا ترکیبی شگفت انگیز اما هوشمندانه از موسیقی اروپایی و موسیقی کردی و البته موسیقی سنتی را می شنود. این تلفیق شاید در بخش شعر چندان تناسبی نداشته باشد و شنونده ایرانی با شعرهای موسیقی اروپایی واز آن سو شنونده اروپایی با شعرهای موسیقی کردی و فارسی نتواند ارتباطی برقرار کند، اما تلفیق و انتخاب قطعات و نوع موسیقی به گونه ای انجام شده است که قرابت دو موسیقی را به عینه می توان مشاهده کرد.

از این نظر می توان گفت که کریستف رضاعی و گروه همراه وی تا کنون توانسته ‌اند گونه ای از تلفیق موسیقی دو فرهنگ را انجام دهند که سهم و قدر هر یک به اندازه خودشان ادا شود. این نکته ای بود که حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده نامدار تار و سه تار، که از بینندگان شب دوم این کنسرت بود نیز بر آن تاکید داشت . وی در پاسخ به این پرسش نگارنده که در چند سال اخیر اجرای انواع موسیقی تلفیقی را درایران شاهد بوده ایم و تفاوت این اجرا با سایر اجراها در چیست گفت: تا کنون عمده اجراهایی که از تلفیق موسیقی ایرانی با سایر انواع موسیقی ها شنیده بودم، نتیجه اش، حل شدن موسیقی ایرانی در موسیقی غربی بود، اما امشب دیدم که گروه نور توانسته به تجربه ای برسد که سهم موسیقی ایرانی در آن تبلور و بروز خاصی داشته است و شنونده و بیننده حس می کرد که قدر و سهم موسیقی ایرانی به خوبی ادا شده است.

صبا علیزاده

وی دلیل چنین نتیجه ای را به شناخت آهنگساز و سرپرست گروه از دو نوع موسیقی نسبت داد و گفت که آقای کریسف رضاعی هم موسیقی سنتی ایران را به خوبی می شناسد و هم موسیقی اروپایی، به خصوص موسیقی قرون وسطی را.

تجربه موسیقی چند صدایی در ایران بسیار جوان است و به جز معدود آهنگسازانی چون حسین علیزاده در آلبوم راز نو و هوشنگ کامکار در عمده کارهایش، کمتر کسی از هنرمندان موسیقی به سراغ این ترکیب موسیقایی رفته است.

از نکات قابل اعتنای این کنسرت استقبال خوب مردم از آن بود که به رغم خاص بودن، تالار وحدت مملو از تماشاگران بود که با تشویق های پیاپی خود سبب شدند گروه پس از پایان برنامه هم قطعه ای لری را اجرا کند.

 
 
شب موسيقی ايرانساز و آواز
تجليل از هنرمندان در شب موسيقی ايران
 
 
پوستر کنسرت ارکستر مللارکستر ملل
سمفونی نفت و نخستين سرود ملی ايران
 
 
هنرمندان گروه دستان و پريسا، عکس از سايت متبسمهنر
جشنواره هنری تابستانی مادريد با هنرنمايی پريسا و گروه دستان
 
 
پوستر برنامهموسيقی
ضرباهنگ گروه دستان در فضای کاخ نياوران
 
 
محمدرضا شجریانموسیقی سنتی ایرانی
کنسرت تازه شجریان ها در لندن
 
 
پريساموسيقی
کنسرت پريسا در پاريس
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران