http://www.bbcpersian.com

00:14 گرينويچ - شنبه 21 ژوئيه 2007 - 30 تیر 1386

عرضه آخرین قسمت هری پاتر آغاز شد

با به بازار آمدن هفتمین و آخرین قسمت از رشته کتاب های هری پاتر، طرفداران وی بالاخره می توانند از سرنوشت قهرمان خود آگاه شوند.

فروش کتاب "هری پاتر و قدیسان مرگ" (Harry Potter and the Deathly Hallows) از نیمه شب به وقت بریتانیا آغاز شد و همزمان جی کی رولینگ، نویسنده داستان، بخش هایی از کتاب را برای 500 مشتاق در موزه تاریخ طبیعی در لندن خواند.

روز جمعه با نزدیک شدن زمان توزیع، خانم رولینگ حال خود را "ترکیب سرگیجه آوری از هیجان، تشویش و احساس آسودگی" توصیف کرد.

وی در وبسایت خود برای طرفداران کتاب نوشت: "همه آن اسراری که من برای این مدت مدید با خود حمل می کردم امشب به شما تعلق خواهد گرفت."

بشنويدگزارش رادیویی درباره توزیع کتاب در ایران را بشنوید

وی روز جمعه به بی بی سی گفت که کتاب ممکن است برای بعضی از خوانندگان تکان دهنده باشد.

خانم رولینگ قبلا فاش کرده بود که در آخرین داستان هری پاتر دو نفر از قهرمانان داستان خواهند مرد.

جی کی رولینگ در مصاحبه با بی بی سی گفته بود که به نظر او داستان به پایان خود رسیده ولی افزوده بود که نمی تواند بگوید هرگز کتاب دیگری درباره دنیای هری پاتر نخواهد نوشت چون نمی داند تا ده سال دیگر چه پیش خواهد آمد.

هرچند هفتمین کتاب هری پاتر موسوم به "هری پاتر و قدیسان مرگ" تازه امشب به بازار آمد اما از چندین هفته قبل سیل سفارشات به سوی فروشندگان اینترنتی سرازیر شده بود.

تازه ترین فیلم تهیه شده از مجموعه کتاب های هری پاتر به نام "محفل ققنوس" در تاریخ 11 ژوئیه در سراسر جهان بر روی پرده سینما رفت.

325 میلیون نسخه

یک دهه پس از آنکه نخستین قسمت کتاب منتشر شد، هری پاتر با فروش 325 میلیون نسخه به یک پدیده جهانی بدل شده است.

البته این رقم با آغاز عرضه تازه ترین قسمت هری پاتر که انتظار می رود به ده ها میلیون نسخه برسد باز هم افزایش خواهد یافت.

قسمت جدید کتاب به طور همزمان در 93 کشور توزیع می شود به طوری که تنها در آمریکا 12 میلیون نسخه از آن چاپ شده است و بیش از 2/2 میلیون نسخه نیز از پیش به کتابفروشی اینترنتی "آمازون" سفارش داده شده بود.

طرفداران بالاخره پس از یک دهه پیچ و خم و فراز و نشیب در زندگی هری پاتر، این ساحر جوان، از سرنوشت او آگاه خواهند شد.

در طول داستان نبرد میان هری و دشمن پلیدش، لرد وولدمورت، به تدریج تشدید شده است و همانطور که خانم رولینگ قبلا فاش کرده برخی از شخصیت های اصلی داستان این بار جان به در نمی برند.