BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:16 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2007 - 05 شهریور 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاه با غرور: گفتگو با حامی
 

 
 
حامی متولد ۱۴ خرداد ۱۳۵۵ است. او به سبک پاپ کلاسیک کار می کند و خرداد امسال یک هفته قبل از روز تولدش آلبوم جدیدش به نام " فقط نگاه می کنم " از طرف شرکت باربد منتشر شد.

حامی

حامی فقط آهنگهای سبک کلاسیک گوش میدهد چون عقیده دارد اگر به غیر از این باشد حتماً کار خودش هم خراب خواهد شد.

اولین صدای با غرور

اولین باری که باهاش تماس گرفتم ، حس غرور و اعتماد به نفسش من رو تحت تأثیر قرارداد .تا اونجایی که فکر کردم "اه عجب ملاقات سختی میشه ". ولی بار دوم که باهاش تماس گرفتم بهتر بود و خودمونی تر شده بود . قراری که باهاش گذاشتم در دفتر کار بابک صحرایی بود. بابک صحرایی، شاعر، ترانه های قشنگی برای حامی در این آلبوم جدیدش گفته.

وقتی دیدمش انگار که صد ساله یک درد و دلی مونده تو دلش شروع کرد:

یک هفته است آلبوم جدیدم اومده ولی برام خیلی سخت گذشت چون دقیقاً یک روز بعد، همه آلبومم با تمام جزئیاتش روی سایتهای اینترنتی رفت. من خیلی ناراحت شدم. حتی گریه کردم ولی خدارو شکر که دلگرمی دارم و هنوز طرفدارهایم هستن و بهم زنگ میزنن .میگن ما میریم سی دی اصلی کار تو رو می خریم. ولی به نظر من اسم اون سری آدمهایی که بدون اجازه کارهای خواننده ها رو برای دانلود در سایتهاشون می ذارن ، دزد است چون پشتوانه خواننده ها رو کم می کنن. اگر من این کارم را خوب بفروشم همین میشه یک تشویق و پشتوانه برای کارهای بعدی من .

بعد از دردو دل حامی سئوال هام شروع شد: چرا سبک کارهات همه کلاسیک است و نخواستی مثل بقیه همدوره هات سبکهای دیگه ای شاید یکمی جدید تر رو امتحان کنی ؟

جدید بودن و مدرن بودن دلیل بر خوب بودن و استاندارد بودن نیست. من دنبال اینم که مولف باشم یعنی اینکه اگر کسی خواست موسیقی رو شروع کنه یک الگویی داشته باشه البته ممکن است که هیچوقت الگو نشم ولی هدفم همین بوده ولی بچه های همدوره من فقط به تجارت فکر کردن و اصلاً دنبال این نبودن که اگه ده سال دیگه برگردن پشت سرشون رو نگاه کنن روشون می شه بگن این کارو من خوندم البته تجارت تو موسیقی بد نیست و باعث میشه هر روز آدم قدرتمند تر بشه ولی من اگه بخوام تجارت رو در موسیقی ام در نظر بگیرم از خط خودم خارج می شم یکی از دلایل دیگش هم گرایش به موسیقی درست و خوبه و همیشه این و فرض کردم که موسیقی یک منطق ریاضی است " دو دو تا چهار تا " است . ولی خوب توی این آلبومم دو تا کار اکتیو هم دارم.و این هدفم بوده که کسانی که کارهای منو دوست ندارن هم به کارهای من علاقه مند بشن و به بهانه این دو تا بقیه آهنگ ها رو هم گوش بدن و شاید سلیقه اونها هم عوض بشه.

بابک صحرایی و حامی

از رد شدن آهنگهات نمی ترسی که هیچکسی جذب آهنگهات نشه ؟

نه اصلاً از رد شدن آلبومم هم نمی ترسم چون این جریان مثل خریدن شکلات هست که در مغازه ها انواع و اقسام شکلاتها وجود داره و همه می دونن چه مزه ای رو می خوان و خودشون انتخاب می کنن .آلبوم من هم همینه جریانش . و من عقیده دارم هر کسی خلاف جریان کار کنه موفق میشه به خاطر همین دوست ندارم کارهام مثل مال بقیه باشه . بقیه میرن می گردن ببینن مردم چی دوست دارن و اونو درست می کنن ولی من نه.

مثلاً آلبوم قبلی ام دو نیمه رویا که اصلاً فروش خوبی نداشت با اینکه قشر خاصی دوست داشتن و گوش می دادن اما اینقدر پافشاری کردم که دو نیمه رویا عمومی شد .آهنگ دلم گرفت در این آلبوم را ۷۰درصد مردم می شناسن .خوب همین پافشاری من کافی بود که من عمومی بشم .

به نظر میاد یکمی مغروری و دوست نداری زیاد مکانهای عمومی بری و یا حتی کسی ازت عکس بگیره ؟

من به تواناییهای خودم مغرور نیستم. این شخصیت منه و کسی نمی تونه من رو رد بکنه. من یک خواننده ام و خدا یک نعمتی به من داده که ازش استفاده کنم . وظیفه من اینه که از این نعمت برای مردم استفاده کنم.یعنی یک کارهایی بخونم که به مردم احساس بدم ، آرامش بدم ، با کارهای من گریه کنن و آروم بشن . بقیه داستان به خودم مربوطه که چه جور آدمی هستم اما باز در برخورد با مردم به اونها احترام می ذارم.

از کی متوجه شدی که صدات خوبه برای خوانندگی ؟و آموزشهای خاصی برای خوانندگی دیدی ؟

چارلی چاپلین می گه همه چی ژن هست . ژن ۹۰ درصد و شانس و آموزش ۱۰ درصد. من ژنتیک هم از پدرم که ۱۱ ساله از دنیا رفته دارم و هم از مادرم این مورد خوانندگی رو به ارث بردم . مادرم بعضی وقتها که داره کار می کنه تو خونه می بینم خیلی خوب می خونه . نگاه می کنم می بینم اینها رو منم دارم. منم آموزش ندیدم ولی تو دارم حس خوانندگی و تواناییش روجودم. یادمه از ۴-۵ سالاگی موزیک رو دوست داشتم و تو خلوت خودم می خوندم و ، الانم یکمی خجالتی هستم . ساز زدن رو هم دوست داشتم ولی وقتی پدرم از دنیا رفت به خاطر مشکلات مالی که پیدا کردیم نتونستم ساز بخرم و اونجوری که دوست داشتم از بچگی نوازنده بشم ، نشدم. اگر می تونستم ساز بخرم پیانو و فلوت و آکاردئون رو انتخاب می کردم . و الان همه اینها رو دارم .

رسماً از کی خواننده شدی؟

من سال ۷۵ تا ۷۷ سرباز شدم. سال ۷۶ با علی شاه حاتمی آشنا شدم که من رو به دفتر آقای فریبرزلاچینی برد، یک فیلم سینمایی بود به اسم جوانی دوتا قطعه خوندم که سال ۷۷ آلبوم شد به اسم قبیله عشق. بعد از سربازی یکسالی برای زندگی به امارات رفتم تا سال ۷۸ بعد برگشتم ایران و دیدم بچه ها شروع کردن به کار و با شهرام عیوضی دوست بودم که باعث شد به معرفی من به محمدرضا چراغعلی و منجر شد به ضبط اولین آلبومم به اسم حامی البته بد منتشر شد به خاطر خساست های تهیه کنندش حتی اون آلبوم سی دی هم نشد. بعد که حامی اومد شد حامی و دو نیمه رویا آمد . دیدن که میشه گذشته ها رو جبران کرد وخودم اینکار رو کردم و به آلبوم حامی یک قطعه اضافه کردم و رضا تاجبخش به هر قطعه یک ساز اضافه کرد و تیر ماه سی دی جدیدش منتشر می شه .

در حین اینکه با حامی حرف می زدم ، چراغ موبایلش که روی سکوت بود مدام روشن و خاموش می شد. من هم همین رو بهونه کردم و ازش پرسیدم که چقدر طرفدار داری " هی بهت زنگ می زنن " ؟

طرفدار نیستن، یک نکته ای رو بگم. هر وقت آلبومی ازم منتشر می شه یا کنسرتی دارم و یا یک برنامه تلویزیونی خوب برم تعداد دخترهایی که زنگ می زنن زیاد میشه ،البته بگم داغ دلشون تازم میشه . الانم که آلبومم منتشر شده باز هم همین اتفاق افتاده. ولی خوب من جواب خیلی ها رو نمی دم. آخه نمی شه آدم خودش و بین همه تقسیم کنه.


بریم سراغ آلبوم جدیدت. اولین آهنگت شب نقاشی هست جریانش رو بگو.

در گذشته با آهنگسازهای بزرگی کار کردم ولی همه پیشرفت من این نبوده . اونها نظر می دادن و من انتخاب می کردم ولی در مورد این آلبوم،فقط نگاه می کنم ، تمام انتخابها با خودم بوده . بگذریم از شب نقاشی و غزل که تیتراژ پایانی دو فیلم سینمایی بودند . شب نقاشی تیتراژ پایانی فیلم موزیکال گل یخ بود به کارگردانی آقای کیومرث پور احمد و بنای کار اکتیو بود و نمی شد به صورت آروم اجراش کرد و به خاطر این ازش استفاده کردم که به فروش آلبومم کمک کنه و اینکه مردم من رو با اینکار بیشتر بشناسن.

غزل هم تیتراژ فیلم غزل بود با وجود اینکه فیلمش متأسفانه ضعیف بود ولی خوشبختانه من با ناصر چشم آذر کار کرده بود و آهنگش خود به خود بین مردم چرخیده بود و همه قبل از اینکه منتشر بشه می شناختنش و من دوباره تنظیمش کردم ولی راک شده و چون می دونستم مردم شنیدنش قطعه اول آلبوم نگذاشتمش که فکر کنن آلبوم تکراری است.

تو آهنگ غزل می گی" شب تا سحر به یادت ازل غزل می خونم " تا حالا شده شب تا سحر خودت بیدار بمونی و برای یکی بخونی ؟

تو ایران میشه شب تا سحر بیدار موند ولی نمی شه خوند چون همسایه ها شاکی می شن . ولی من عمری با عشق زندگی کردم . حالا یه خاطر تربیت یا کاستی های زندگیم بوده نمی دونم ولی دلبستگی عاطفی رو دوست داشتم . ولی تا حرف عشق میاد همه برای پسرها عشق یک دختر رو در نظر می گیرن و برای دخترها یک پسر ولی می تونه آدم عاشق برادرش باهشه که من هستم ، عاشق مادرش باشه که من هستم . عاشق یاد پدرش باشه من هستم . اینها یک چیزهایی هستم که بعد از مرگ هم ادامه داره . ولی عشق به یک دختر و یا یک پسر اطمینانی بهش نیست ممکن هست برای اون دختر یک پسری بهتر پیدا بشه و بره با اون و این اتفاق برای من زیاد افتاده .

تو آهنگ فقط نگاه می کنم چرا توش شب ، ستاره و بارون و ماه هست ؟

من خواننده ای هستم که معروف شدم به عاشقانه خوندن .یک سری واژه هایی تو کار عاشقانه وجود داره که برجستگی بیشتر داره . اون شاعری هم که شعر عاشقانه میگه از شب و مهتاب و این چیزا بیشتر میگه ، خوب منم استفاده می کنم .

چرا در بیشتر آهنگهات از جدایی و یأس می گی ؟

تو عشق اگه تجربه کرده باشین می دونین که همش خوبی و بگو بخند و تفریح نیست . چون اگه عاشق باشی وقتی صدای معشوقت به گوش یک پسر برسه سکته می کنی .البته نظر من اینه که اگه می خوای یک نفر رو دوست داشته باشی باید آزادش بذاری.

در مورد آهنگ ماهی دلتنگ بگو ؟

شعرش از استاد اردلان سر فراز و ملودی از استاد پرویز مقصدی و تنظیمش از مرحوم واروژان هست .قبل از انقلاب در استودیو پاپ ضبط شده بود ولی احمد نبی زاده نتونسته بود بخونتش و آقای موثقی به من پیشنهاد داد که همچین قطعه ای هست و بخونش و من گوش دادم و خوشم نیومد ولی به زور خوندمش و بعد دیدم همه ازش استقبال کردن . البته همه از افتخاراتشون هست که کار ی با این استادان بزرگ داشته باشن و من هم خوشم اومد .


چرا اینقدر از گل و گیاه و ماهی تو کارهات هست ؟

در کل من علاقه زیادی به گل و گیاه و حیوانات دارم و شاید به خاطر همین استفاده زیادی کردم البته بابک صحرایی این شعرها رو گفته ولی از بابک پرسیدم که چون خیلی گل و گیاه داری از اونها می گی ؟ و اون هم گفت نه آدمها اون چیزهایی رو که ندارند در بارش می گن. مثلاً آهنگ گل مینا را برای ماردم خوندم و وقتی دست بامداد بیات شنیدم دوست داشتم برای مادرم بخونمش.

آهنگ ستاره یکمی فرق داره از این فرقش بگو ؟

ستاره رو چون کنسرت داشتم و آهنگ اکتیو نداشتم روش کار کردم البته بعدآً یکمی تغییرش دادیم .

چرا آلبومت رو به مرحوم بابک بیات تقدیم کردی ؟

من مدیون بابک بیات هستم و چون در این آلبوم کاری ازشون نداشتم باید حتماً یادی ازشون می کردم.این جمله رو خواستم که روی آلبومم باشه "فقط نگاه می کنم را تقدیم می کنم به روح بلند بابک بیات ."

برای اینکه این آلبوم رو تهیه کنی چقدر سختی کشیدی ؟

من وسواسی هستم که کارم با کیفیت خوبی باشه اگه نباشم می تونم ماهی ۲ تا آهنگ درست کنم . ۴ سال طول کشید تا اون کار دلخواهم درست بشه . تو این چهار ساله خیلی وقت گذاشتم حتی کارهیی درست سد ولی اصلاٌ از آونها استفاده نشد .حتی مسترینگ آخرش رو با سیروان خسروی کار کردم و ۱۰۰ بار برام مستر کرد ولی من مدام ایراد می گرفتم . من تو کار گریه کردم ، دعوا کردم ، قهر کردم ولی وقتی نتیجه مثبتی می گیرم راضی هستم و وقتی کسی به من زنگ می زنه و گریه می کنه از کارهام راضیه من خوشحال می شم و خستگی سال بر طرف میشه .

دوست داری آلبوم بعدی از تو کاملاً متفاوت باشه و حتی شش هشتم باشه ؟

حتی اگه گردنم رو هم بزنن اینکار رو نمی کنم. من ساخته نشدم برای این سبک موسیقی .ولی به علاقه مردم اخترام می گذارم و ۲-۳ تا مورد علاقه اونهاهم می خونم.

آلبوم بعدی حامی معلوم نیست چه زمانی منتشر خواهد شد . ولی اگر از طرفداران آهنگهای عاشقانه ای هستین که بهتون آرامش بده بهتره منتظر آلبوم جدیدش باشین.

 
 
یاسیاس: عاشقتم برادر!
گفتگو با یاس، خواننده رپ
 
 
مسعود سعیدیملاقات در چمن
گفتگو با مسعود سعیدی
 
 
عليرضا تهرانیعليرضا تهرانی
"ماه دودی" تهرانی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران