BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:57 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2007 - 17 شهریور 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سپیده، دختری "بی پروا"
 

 
 
فاصله دو آلبوم سپیده "دختری توی آینه" و "بی پروا" خلی زیاد شد؛ فکر کنم سه سالی طول کشید. آخرین باری که با سپیده حرف زدم تو تاکسی تو استکهلم بود، سپیده میگفت که برای آلبوم بعدیش میخواد دیگه خودش باشه و شعر و ضرب آهنگهاش بیشتر خودش باشه تا اونچه که بازار میپسنده، بعد تاکسیمون رسید به سفارت آمریکا. سپیده پیاده شد که بره خبر بده که پاسپورتش و دزدین و ... .


دیگه من سپیده رو ندیدم تا زمستون امسال تلویزیون تپش، آمده بود که با این شبکه قرار داد آلبوم رو ببنده و بحث شدیدی سره محتوای ویدیوش که یه دختر و پسر رو زیر دوش نشون میده. سپیده میگفت: من میخوام همین پخش بشه، کاری ندارم که شکایت کنن یا نکن. اونجا فهمیدم که اسم آلبوم جدید بی مسما نیست. با دوربین و میکروفن مصاحبه ای که اون روز توو تاکسی نیمه کاره مونده بود رو ادامه دادیم:

سپیده جان، خیلی خوشحالم که می بینمت. شانس آوردیم که از واشنگتن به لوس آنجلس اومدی و ما تونستیم ببینیمت. واشنگتن چی کار می کردی؟

من توی لوس آنجلس زندگی می کنم. اما رفته بودم واشنگتن به خانواده ام سر بزنم.


از آلبوم جدیدت "No Fear" یا "بی پروا" بگو.

این آلبوم خیلی کار برده. قرار بود با یک شرکت، مشغول پخش این آلبوم بشیم، اما معامله مون نشد و تصمیم گرفتم آلبوم رو از اونها پس بگیرم. بدون پشتیبانی هم انتشار آلبوم خیلی سخته بود به خاطر همین یک مقداری طول کشید.

تازگی ها تو یکی از آهنگ های گروه "فارز" که رپ می خونن، تو هم یک قسمت اجراکردی، جریان چی بود؟

من با این بچه ها در آتلانتا آشنا شدم. بعد که اینجا اومدن با بچه های تپش کار کردند و اونها از من خواستند که باهاشون همکاری کنم.

راستی سپیده تو ورزش می کنی؟

آره. من بوکس تایلندی می کنم. البته نه به خاطر دعوا کردن بلکه به خاطر نگه داشتن فرم بدنم. البته شما که توی اروپا زندگی می کنید خیلی بهتر می تونین بدنتون رو روی فرم نگه دارین. چون هم خوراک بهتری می خورین و هم پیاده روی بیشتری می کنین. توی آمریکا هر جا که میری برات یک ظرف بزرگ چلوکباب میارن، من هم که عاشق غذا هستم!


آشپزی خودت خوبه؟

آره، خیلی. خودم چون غذا دوست دارم آشپزیم خوبه.

توی آهنگی که با فارز خوندی، خیلی با سپیده ای که همه میشناختن فرق داری. یعنی اون سپیده قبلی نیستی. سپیده که مردم میشناسن دختریه که پاپ یا حتی بندری میخونه. چرا از این دنیا دور شدی؟

به خاطر اینکه این دنیای واقعی خودم نبوده. دنیایی بوده که وقتی وارد کار هنری شدم به خاطر تجربه کمتر و پخته نشدن در کار احتیاج داشتم در اون باشم. اما چیزی که الان از من بینین، خودم هستم.

البته من هم از شناختی که ازت دارم میدونم عاشق سبک راک هستی.

دقیقاً


درباره اسم آلبوم جدیدت بگو.

این آلبوم "No Fear" یا "بی پروا" یک بخش از زندگی خود منه. یعنی به جایی رسیدم که اگر ترس نداشته باشم، آزادانه تر زندگی می کنم. ترس بیشتر باعث بدبختی های دنیاست. همون جور که توی آلبومم نوشتم، "اگر میخواهین عشق رو بشناسین، باید ترس نداشته باشین." این آلبوم کار فوق العاده شوبرت آواکیان هست. ملودی و تنظیم همه آهنگ ها مال خودشه که حرف نداره.

تو این آلبوم زن قربانی نیست ... احساسی هست، اما بدبخت نیست. یعنی تو این آلبوم به جای اینکه بگیم "منو نگذار، نرو، عاشقتم، ...." میگه "برو بابا! تو نیومدی یکی دیگه میاد ..." به نظر من هر زن از نظر روحی و احساسی خیلی بزرگه و دوست دارم با این آلبوم یک پیغام خوبی براشون داشته باشم.

وقتی که با سپیده این مصاحبه رو انجام دادم، آلبوم بیرون نیامده بود و با همدیگه حول حولکی چند تا کار نیمه کاره شو فقط شنیدیم. ولی حالا که آلبوم رو میشنوم متوجه یه نکته منفی و یه نکته مثبت شدم.

سپیده اون حس راک رو نتونست در آلبوم حفط کنه و درسته که از لحاظ ویدیوئی خیلی بی پرواست ولی هنوز تو کلامش نرفته اون طرف مرز قرمز یا جائی که بچه های زیرزمینی دارن تجربه میکنن. کار عجیب و جالب این آلبوم مربوط میشه یه یک جمله از سپیده که از مصاحبه حذف کردم و الان پشیمونم. سپیده میگفت: از آلبوم قبلیش آهنگ "کیش" خیلی باب میشه.


حالا متوجه شدم که بیشتر آهنگهای آلبوم جدیدش کاملا حس بندری با یه تنظیم الکترونیک یا گاهی یه کمی راک حتی رو داره. سپیده خیلی جرات داره که مرز بشکنه ولی محیط لس انجلس بهش اجازه نمیده. توو اون محیط باید دائما کارشو توجیح کنه و با بن بست روبرو بشه. به هر حال ادامه دادم و ازش پرسیدم:

توی زندگی یک سال گذشته ات چه چیزهایی اتفاق افتاده که ربطی به اسم آلبوم داشته باشه؟

من مدتیه که به صورت تحقیقاتی یک سری کلاس میرم و کتاب میخونم. کتاب هایی درباره خودسازی و بهتر شدن به عنوان یک انسان. در این مدت اتفاقاتی برام افتاد که ممکنه برای همه ما پیش بیاد. ترس از پیر شدن، ترس از تصادف، ترس از بی پولی، حسادت و ... من بعداً متوجه شدم ریشه همه بدختی ها در ترسه. احساس کردم چقدر خودم به عنوان یک انسان اسیر این ترس ها هستم و اینکه چرا باید زندگیمو با این ترس ها خراب کنم. همیشه باید نقطه مقابل ترس که همون عشق هست رو داشته باشیم. چون عشق مدارا میاره.

شاعر آهنگ های آلبوم جدیدت چه کسانی هستن؟

تو این آلبوم افتخار کار کردن با خانم ترانه مکرم، بابک روزبه که شعرهای دلنشین میگه، یک شعر از خانم زویا زاکاریان و یکی از خانم هما میرافشار که بازسازی یکی از آهنگ های خانم حمیرا هست رو داشتم.

الان چند وقتی هست که روی صحنه نرفتی، دلت تنگ نشده؟

چرا! دارم دق می کنم. بهترین قسمت کار هنری من روی صحنه بودنه. یعنی بیشتر از اینکه دوست داشته باشم آلبوم بدم، میخوام روی صحنه برم.

توی این آلبومت چند تا آهنگ هست؟

در اصل هشت تا آهنگه. اما چون من با شوبرت کار می کنم و اون خودش آهنگ ها رو میسازه، اول یک نسخه از آهنگ رو روی پیانو میخونه و به من میده. این بار انقدر خوب این آهنگ ها رو اجرا کرده بود که من صدای خودش رو هم ته آلبومم ضبط کردم. من احساس می کنم خود شوبرت این کار رو قشنگ تر از من اجرا کرده، چون کار اصلی خودشه!

درسته که این آلبوم خیلی طول کشید به بازار بیاد، اما با سرعت دارم روی آلبوم بعدیم کار می کنم. الان سه تا از آهنگ های آلبوم بعدیم آماده هست. به امید خدا این آلبوم که به بازار بیاد، آلبوم بعدی یک سال بعدش آماده میشه.

تو به جز خوانندگی کار دیگه ای هم برای امرار معاش می کنی؟

نه. من خواننده هستم و تا اونجایی که نفس داشته باشم میخونم.

گروه های محبوب سبک راکت چه کسانی هستن؟

Linking Park، Evenesance و از قدیمی ها Ozzy Osborn


امیدوارم بتونم توی کنسرت دوباره ببینمت چون کارهات خیلی قشنگه.

ممنون. من هم همینطور. میتونم الان از همه تشکر و خداحافظی کنم؟

نه نمیشه! (خنده)

 
 
سپیدهآلبوم عکس:
سپیده در کنسرت آرينای شهر کلن
 
 
سپيدهسپيده
در کنسرت های کلن آلمان
 
 
سپیدهآلبوم عکس: کنسرت تورنتو - سپیده
سپیده
 
 
سپیده و شهرام شب پرهسپیده و شهرام شب پره
لاس وگاس - آمریکا
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران