BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:08 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2007 - 10 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بابک تیغه : تیغ خجالتی رپ فارسی
 

 
 
بابک تیغه نوجوان رپر است که دو نوع زندگی مختلف را همزمان تجربه می کند: شرارت در رپ و خجالت در زندگی روزمره ! تیغه که ۱۹ سال دارد ، به امید بیان کژی های اجتماع پیرامونش ، شاگرد اولی در المپیاد ریاضی را رها کرد تا شاگرد اول دنیای رپ باشد.


تیغه را با لباس های گشاد مخصوص رپر ها ، در هوای خنک پاییز در پارکی در شمال تهران ملاقات کردم. کم حرف ، سر به زیر و بسیار خجالتی. مدتی طول کشید تا با یکدیگر صمیمی شویم و روی درد و دل کردن پیدا کنیم.

وقتی در تحسین " پوشش رپی " بابک ، سخن گفتم ، برایم توضیح داد که چگونه ، آنچه که " دردهای اجتماع " می نامید ، شلوار پارچه ایش را به " جین گشاد " بدل کرده و پیشرفت در رپ فارسی را ، جایگزین شرکت در کنکور سال آینده و بالیدن با شاگرد اولی المپیاد ریاضی کشور کرده است .

بابک : از" تیغ" تا " تیغه "

تیغه که ، کارش را دو سال و نیم پیش آغاز کرده است ، خود را صاحب کلامی به برندگی " تیغ " معرفی می کند و در پاسخ به اولین پرسش من ، در مورد دلیل " تیغه " نام گرفتنش می گوید : اوایل که وارد جمع رپ خوانها شده بودم ، جلسه ای تشکیل دادیم ، با حضور هیچکس ، تتلو و بقیه بچه ها . هر کس یک نام برایم پیشنهاد می کرد ، تتلو نام " تیغ" را بر روی من گذاشت ولی هیچکس آن را به " تیغه " تبدیل کرد و من نیز پذیرفتم .

بابک تیغه ، علاوه بر انتخاب نام کاریش ، در خواندن ترانه های نخستش نیز ، با دیگر اهالی زیر زمین ، همکاری داشته که حاصلش " گربه صفت " است : من اولین کارم رو در آغاز سال ۱۳۸۵ با امیر تتلو و در گروه ۰۲۱ اجرا کردم که " گربه صفت " نام داشت . این گربه صفت ، به نوبه ی خودش ، سر آغاز یک جهت فکری در رپ فارسی بود که دخترها را متهم به بی حیا و گربه صفت بودن می کرد ." گربه صفت " نخستین کاری بود که از من پخش شد ولی در واقع شروع کار من ، درست دو سال و نیم پیش ، و در استودیویی در شهریار بود ، وقتی که ترانه هایی را زیر عنوان " پسران مشرق زمین " ضبط می کردم . البته آن کارها هیچ وقت منتشر نشد ولی بدون شک ، برای خودم بسیار موثر و پر از تجربه بود . برگردیم به گربه صفت و آغاز همکاری من با تتلو و برو بچه های ۰۲۱ ! بعد از کار " گربه صفت " ، من یک کار دیگر هم ، با تیم ، تتلو و تهی ، داشتم که خیلی موفق بود : بشقاب !

"دیس " نیست ، " بشقابه " فقط !

" بشقاب " نام ترانه ای است که در آن ، تیغه ، تتلو و تهی ، در اعتراض به درون گرایی رپ فارسی ، عده ای از خوانندگان آن ، که از ورود رپر های جدید به این حیطه جلوگیری می کنند را زیر سوال برده و رفتار آنها را نکوهش کردند . تیغه ، که خود نقشی اساسی در این ترانه را دارد ، می گوید : ریتم این کار را خودم ، قبلا ساخته ام که بعد در گروه سه نفره ی تتلو ، تهی و خودم ، اجرایش کردیم . ماجرای این ترانه از آنجا منشا می گیرد که مجله ای در داخل ایران ، با من و چند نفر دیگر مصاحبه می کند ولی وقتی موعد انتشارش می رسد ، به جای پخش گفتگو با ما ، مصاحبه با رپر دیگری را چاپ میکند . بعدها که پیگیری کردیم ، متوجه شدیم که فردی که مقاله اش منتشر شده بود و نام مطرحی در رپ فارسی نیز هست ، آن مجله را تهدید کرده بود که راضی نیست مطلب خودش در کنار مطلب ما منتشر شود . چنین شد که تصمیم گرفتیم ، اعتراضمان را اینگونه بیان کنیم ... تازه این اصلا دیس نیست ، بشقابه فقط!!

" دنیا نیا " و " شانس آخر " از دیگر ترانه های پرطرفداری است که حاصل همکاری " تیغه " با گروه " تتلو و تهی " است . تیغه این همکاری را " پر از تجربه " توصیف می کند و از جمله می گوید : برای من شانس بسیار بزرگی بود که بر حسب اتفاق وارد رپ فارسی شده و بعد با مطرح های دنیای زیر زمین همصدا شوم . اصلا همین همکاری ها باعث شایعاتی هم شد . مثلا می گفتند من به بچه ها پول می دهم تا با من بخوانند و باعث پیشرفتم شوند و از این دست مسایل ... در طول این مدت کوتاه همکاری ، نزدیک به هشت ترانه ی مشترک اجرا کردم .


سکوت : از بشقاب تا طلای سیاه

همکاری بابک با " ۰۲۱ " چندان دوام نمی آورد . تیغه پس از نیم سال پرکاری ، به ناگهان غیب می شود و تابستان پر کارش را با پاییز بسیار کم کارش جبران می کند . عدم حضور او باعث قوت گرفتن این شایعه می شود که دیگر قصد خواندن ندارد . تیغه ، این غیبت طولانی خود را " اشتباهی بزرگ " توصیف می کند و پیرامون دلایلش می گوید : درس و تلاش برای دیپلم گرفتن ، یکی از همین دلایل بود ، اما مهمتر از آن ، تبدیل شدنم به " آلت دست " و توپی بود که در زمین رپ فارسی مدام سر می خورد . متاسفانه ، در رپ فارسی ، بین بچه ها قهر و آشتی زیاد هست . یک روز با هم دوستیم ، فردا با هم رقیب ، پس فردا با هم قهر . من قربانی همین " قهر و آشتی ها " شدم . وقتی با هم قهر می کردند ، مثل توپ مرا پاس می دادند . برای همین " سکوت در فصل سرد " را ترجیح دادم .

سکوت شش ماه تیغه ، در پایان سال ۱۳۸۵ ، با سالروز ملی شدن صنعت نفت ، می شکند و " طلای سیاه " در حمایت از دکتر محمد مصدق ، توسط بابک ساخته و خوانده می شود : طلای سیاه ، یه جورایی ، آغاز ترانه های تکی من هست . ترانه هایی که دیگر کسی با من هم صدا نیست و هر آنچه هست ، از خودم است . طلای سیاه ، اعتراضی است به جنگ بر سر نفت . اعتراض به وقتیست که ارزش " طلای سیاه " از جان آدم ها بیشتر می شود و البته طلای سیاه در واقع پیش در آمد آلبوم جدیدی است که مشغول کار کردن روی آن هستم .

می روم راهی ، گر سلامی بر جا باد !

بابک تیغه ، سال ۱۳۸۶ را سال " تیغه " معرفی کرده و وعده ی انتشار آلبومش را تا چند روز آینده می دهد : " "بعضی وقتها تجربه های یک ساله لازمه که از آدم بسازه یه فوق ستاره !" این رو از صمیم قلبم میگم . شش ماه سکوت من باعث شد تا بنشینم و روی آلبومی کار کنم به نام " میروم راهی ، گر سلامی بر جا باد " . آلبومی کاملا متفاوت ، به تیزی تیغ و با بیانی کاملا مردمی و اجتماعی که به زودی به همراه یک موزیک ویدیو ، میاد بیرون

تیغه در پایان گفتگوی خود ، ضمن تاکید بر ادامه ی فعالیت در " زیر زمین رپ خوانی " ، می گوید : تمام هدف ، آرزو و رویای من این است که بشود که دلها شاد گردد . همین و بس ...

 
 
دیوا"ديوا"، رپ پشت فرمان
گفتگو با امیر حسین دیوا، خواننده رپ
 
 
علیرضا جی جی"تابستون کوتاه"، آهنگ جدید زدبازی
گفتگو با علیرضا (جی جی) و سیاوش (سیجل)
 
 
رضایا و تو ای افرضایا و تو ای اف : سولفژ در زیر زمین
گفتگو با دو خواننده موسیقی زیر زمینی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران