BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:26 گرينويچ - يکشنبه 21 اکتبر 2007 - 29 مهر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
عکس های گذار نصرالله کسراییان
 

 
 
نمایشگاه نصرالله کسراییان
عکسها از علیرضا واصفی
نمایشگاه عکس های سیاه وسفید نصرالله کسراییان به بهانه رونمایی و عرضه آخرین کتاب او با نام "گذار" در گالری ماه مهر تهران برپاست.

این نمایشگاه، ۴۷ عکس از مجموعه ۱۵۰ عکس کتاب، تصاویر روستاییان و حاشیه نشینان ایران را در فاصله زمانی ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۹ به تصویر می کشد.

نصرالله کسراییان انگیزه اش را برای چاپ کتاب "گذار"، به تصویر کشاندن مرحله "گذاری" می داند که در زمان انقلاب با مهاجرت روستاییان به شهرها آغاز شد.

او می گوید: "انقلاب ایران، بیان سیاسی یک تحول اجتماعی بود. کلمه "گذار" را بعد از مدتها درگیری با خودم بین مفاهیم مهاجرت، در راه شهر و ... انتخاب کردم."

وی در مقدمه کتاب نوشته است: "در سال ۱۳۶۰ مجموعه ای از عکسهای سیاه و سفید (۵۴ قطعه) را در کتابی لاغر چاپ کردم. کتاب حاضر بر پایه همان کتاب شکل گرفته است. از آن ۵۴ عکس بیش از نیمی را حذف کرده ام و به نیمه باقی مانده حدود پنجاه عکس اضافه کرده ام. نمی دانم ربط کتاب حاضر با کتاب قبلی تا چه اندازه است. از سویی همان است زیرا در همان حال و هواست و از همان عکس های سیاه و سفیدی که آن موقع گرفته ام استفاده کرده ام واز سوی دیگر همان نیست؛ چرا که با "جاز برجر" هم عقیده ام که گفته است "در صد سال گذشته این درک ما از عکس و عکاسی است که تغییر کرده و گرنه خود عکاسی تغییر چندانی نکرده است."

"آن مجموعه نمایشگر تصاویری پراکنده از فقر و مسکنت و زندگی روستاییان و حاشیه نشینان بود و این مجموعه بیانگر یکی از مولفه های تحولی اجتماعی است که ریشه کن شدن روستاییان و سرازیر شدن آنها به شهرها در شکل دهی آنها سهمی بسزا داشت. آن مجموعه انسجام چندانی نداشت. من درک چندان شفافی از آنچه در برابر چشمانم می گذشت نداشتم. باید عمیق تر دیدن را یاد می گرفتم، باید زمان می گذشت؛ باید از دور می دیدمش."

۱۵۰ عکس کتاب گذار هیچ کدام زیرنویس ندارند و خود عکاس بر این باور است که دلیل صرفنظر کردنش از نوشتن زیرنویس برای عکس ها این است که ترجیح داده عکس ها خود سخن بگویند.

شاید سادگی عکسهای کسراییان، دلیل اصلی گیرایی آنهاست. او در این رابطه می گوید: "وقتی قصد گزارش چیزی را داری باید ساده گزارش بدهی. این سادگی خصوصیت اصلی اخلاق من است که در عکسهایم اینگونه نمود پیدا می کند. برای عکاسی مستند-اجتماعی قرار نیست کار عجیب و غریبی اتفاق بیفتد بنابراین برای عکاسی آن هم نیاز به کاری عجیب نیست."

آقای بهمن پور ناشر کتاب گذار در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه عنوان کرد که انتشار کتاب مجموعه عکسهای رنگی "سرزمین ما ایران" در ۱۸ سال قبل، انقلابی در صنعت چاپ کتابهای عکس ایجاد کرد؛ "آن کتاب در زمان خودش کتاب خاصی بود، چرا که نگرش آن عکسها در مورد ایران با نگرش رسمی و شسته رفته آن زمان متفاوت بود. به بخشی از زندگی ایرانیان پرداخته بود که خیلی ها می دانستند اما تا به حال ندیده بودند. ضمن آنکه انتشار یک کتاب رنگی در سال ۱۳۶۸ کار دشواری بود."

مدیر انتشارات نظر همچنین از انتشار کتاب دیگری از عکسهای آقای کسراییان با عنوان "آیین ها و مراسم سرزمین ما ایران" در دی ماه خبر داد. در این کتاب مجموعه ای از مناسک، مراسم، جشن ها و سنت های ایرانیان به تصویر کشیده خواهد شد.

نصرالله کسراییان چگونگی شکل گیری کتاب "گذار" را این طور عنوان کرد: "دو سال قبل یکی از دوستان نزدیکم به شکل غیرمنتظره ای فوت کرد و پسرش در گیر و دار سوگواری به من گفت که برای پاس کردن واحد عکاسی در دانشگاه نیاز به چاپ عکس هایش را دارد. من که مدتها بود از تاریک خانه ام استفاده نکرده بودم، مجددا آن را راه اندازی کردم و هنگام تمیز کردن آنجا بود که چشمم به نگاتیوهای عکس های سی چهل سال قبلم افتاد و فکر کردم اگر من هم مثل دوستم، دار فانی را وداع گویم هیچ کس متوجه نخواهد شد که این عکس ها هم وجود دارد. بنابراین در صدد شدم که آنها را چاپ کنم، اما ترس از عدم اجازه وزارت ارشاد برای چاپشان، کار را ۱۵ ماهی به تعویق انداخت تا اینکه آقای بهمن پور انجام این کار را عهده دار شد."

نصرالله کسراییان بخشی از شعر پائولو پازولینی را آغازگر عکس های کتاب "گذار" کرده است:

در میان جاده های گل آلود
چینه ها را می دیدم و کلبه های گچ اندود و بی وزن را
که به جای در پرده داشتند
من در مرکز جهان بودم
در جهان این محله های غم انگیز و بدوی

نصرالله کسراییان در سال ۱۳۲۲ درشهر خرم آباد در خانواده ای کتابفروش به دنیا آمد. او که فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران است، از سال ۱۳۴۵ عکاسی را آغاز کرد. حاصل چند دهه سفر به مناطق مختلف ایران و پیمودن بیش از سه میلیون کیلومتر راه، نزدیک به سی جلد کتاب، گزارش های تصویری متعدد چاپ شده در مجلات خارجی، سه جلد کتاب در فرانسه، انگلیس و آلمان است که عمدتا از دید مردم شناسی فرهنگی، جامعه ایران را به تصویر می کشد.

مهمترین آثار او عبارتند از: سرزمین ما ایران، ترکمن های ایران، کردهای ایران، عشایر ایران، بلوچستان، جنوب، شمال، معماری ایران، تهران، تخت جمشید، اصفهان، دماوند، ماسوله، ابیانه، درنگ و زندگی، از کودکی، برکناره و ...

او همچنین سه مجموعه با نام "یادداشت ها" را چاپ کرده: یکی با موضوع کشتی، دیگری با سوژه در و پنجره و آخری به کویر ایران می پردازد.
کسراییان سه دختر دارد و ساکن تهران است.

در مراسم افتتاحیه هنگامه گلستان (همسر کاوه گلستان)، محمد فرنود، حسن سربخشیان، امید صالحی و خیلی از عکاسان دیگر حضور داشتند. هنگامه گلستان (همسر کاوه گلستان) که آشنایی اش با نصرالله کسراییان به اوایل انقلاب برمی گردد، مجموعه عکسهای سیاه و سفید کسراییان را لحظه های نابی می داند که ثبت آن فقط از عهده خودش برمی آید.

این نمایشگاه از ۲۳ مهرماه تا ۲ آبان ماه هر روز از ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر در گالری ماه مهر برقرار است. قیمت هر عکس این نمایشگاه ۱۸۰ هزار تومان اعلام شده است.

روز اختتامیه نمایشگاه از ساعت ۵ تا ۷ عصر، جلسه پرسش و پاسخ (تریبون آزاد) نصرالله کسراییان در همین مکان برگزار خواهد شد.


 
 
نقاشی از شیوا نوروزیآلبوم عکس
شب در آثار نقاشان معاصر (2)
 
 
رضا کیانیان'دوباره نگاه کن'
نمايشگاه چوب ساخته های رضا کیانیان
 
 
نمایشگاه در پشت ديوارهایزد در کلن
"در پشت ديوارها"
 
 
.هنر ساسانی
'شکوه يک امپراتوری فراموش شده' در پاريس
 
 
.هنر معاصر
نمايشگاه نقاشی های هوشنگ پزشک نيا در پاريس
 
 
عکس از پيمان هوشمند زادهنمايشگاه عکس
آثار هفت عکاس ايرانی در پاريس به نمايش گذاشته شد
 
 
اثری از اندی وارهولهنر
نگاهی به نمايشگاه جديد موزه هنرهای معاصر در تهران
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران