BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:38 گرينويچ - يکشنبه 25 نوامبر 2007 - 04 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گشتی دربازار کتاب تهران
 

 
 
گشتی دربازار کتاب تهران
هفته گذشته در ایران، هفته کتاب بود، هفته ای که در آن وزارت ارشاد می کوشد به شیوه خود به ترویج و تبلیغ کتابخوانی بپردازد و برنامه های مختلفی برای تقدیر از خادمان کتاب و نشر برگزار می کند و نشست های تخصصی بسیاری در مناطق مختلف ایران برگزار می شود.

سال های گذشته هفته کتاب به خاطر حضور ناشران غیردولتی و خصوصی شکل عمومی تری می گرفت، اما از سال گذشته با حذف نهادهای غیردولتی مانند اتحادیه ناشران و کتابفروشان از برنامه های هفته کتاب، این مراسم شکل دولتی تری به خود گرفته و کم تر در بیرون از مجامع دولتی بازتاب دارد.

در نتیجه در کتابفروشی های تهران نیز تاثیری از آن مشاهده نمی شد و علیرغم تبلیغات تلویزیونی درباره کتابخوانی، برفروش کتاب در کتابفروشی ها افزوده نشد. این را برخی از کتابفروشان خیابان انقلاب و کریمخان در تهران می گویند.

نگاهی به فهرست پرفروش ها نشان می دهد که مدتی است تغییر چندانی حاصل نشده است. تا هنگام توقیف کتاب خاطره دلبرکان غمگین من مارکز، این کتاب در صدر پرفروش های کتابفروشی های خیابان کریم خان قرار داشت و در خیابان انقلاب نیز فروش بسیار خوبی داشت، اما هم اکنون نسخه ای از آن در بازار نیست.

کتاب های بادباک باز و هزار خورشید تابان نوشته خالد حسینی هنوز جزو پرفروش های بازار کتاب است.

عطر سنبل عطر کاج، مجموعه کتاب های قیصر امین پور، بازی عروس و داماد( بلقیس سلیمانی ) و ها کردن (پیمان هوشمند زاده) هم چنان در فهرست پرفروش ها قرار دارند و کتاب مکتب در فرآیند تکامل نوشته حسین مدرس طباطبایی و ترجمه هاشم ایزد پناه نیز که چند هفته ای است جزو کتاب های پرفروش است، در آستانه تجدید چاپ قرار دارد.

قهقهه در خلاء

محمد منصور هاشمی را کتابخوانان ایرانی به عنوان نویسنده ای در حوزه فلسفه می شناسند و دو کتاب او با عنوان هویت اندیشان و میراث فکری احمد فردید و دین اندیشان متجدد: روشنفکری دینی از شریعتی تا ملکیان، مورد توجه کتابخوانان ایرانی قرار گرفته است که اولی در نقد دکتر فردید و متفکران به زعم او متاثر ازفردید هم چون رضا داوری، داریوش آشوری، جواد طباطبایی و... نوشته است و کتاب دوم در نقد جریان روشنفکری دینی مانند علی شریعتی، عبدالکریم سروش، مصطفی ملکیان، محمد مجتهد شبستری و... نگاشته شده است.

محمد منصور هاشمی اما اکنون رمانی نوشته است با نام قهقهه در خلاء که آن را انتشارات کویر منتشر کرده است.

کار از تقابل نویسنده با سلمان خسروی در مقدمه کتاب آغاز می شود و نویسنده مدعی است که آن چه در پی می آید نوشته ای است از دوستی به نام سلمان خسروی که گم شده است.

گم شدن در قصه ای که سلمان نیز نوشته است و در ادامه می آید، تم اصلی است. فرید با شنیدن داستان گذشته خانوادگی مجید، شیفته موضوع شده و به ولایت آنان سفر می کند. در آن جا رابطه ای عاطفی میان او و خواهر دوستش ایجاد می شود و به وسیله او در می یابد که دوستش گم شده است و سپس جست و جوی او آغاز می شود.

داستان انگار تقابل دو جنبه از شخصیت یک نفر است، شخصیت ادبی و شخصیت فلسفی. مدتی شخصیت ادبی دنبال شخصیت فلسفی می گردد و مدتی برعکس می شود.

در این داستان نیز دغدغه های فلسفی نویسنده به چشم می خورد و با توجه به سابقه او احتمالا کتاب مورد توجه خوانندگان ایرانی قرار خواهد گرفت.

ادبیات نمایشی در ایران

مجموعه کتاب "ادبیات نمایشی در ایران" که دو جلد آن در سال ۱۳۶۳ منتشر شده بود، اکنون با انتشار جلد سوم و تجدید چاپ دو جلد او در سه جلد با چاپی مناسب و شکیل توسط انتشارات توس در اختیار کتابخوانان قرار گرفته است.

این کتاب یکی از مهم ترین کتاب هایی است که به تاریخ نمایش در ایران می پردازد و اگرچه اصل را بر نمایشنامه گذاشته است، اما تاریخ نمایش نیز هست.

جلد اول به نخستین کوشش ها تا دوره قاجار اختصاص می یابد و جلد دوم به دوران مشروطه اختصاص دارد و اولین نمایش های مدرنی که در ایران اجرا شده است.


جلد سوم "ادبیات نمایشی در ایران" با نام ملی گرایی در نمایش به دوران حکومت رضاشاه پهلوی می پردازد که در ۵۵۲ صفحه و با شمارگان ۳۳۰۰ نسخه منتشر شده است.

این مجموعه که قراراست دو جلد دیگر از آن در آینده منتشر شود، توسط جمشید ملک پور، استاد نمایش شناسی در دانشگاه های استرالیا نوشته شده است.

در هر جلد از این مجموعه ضمن ارائه گزارشی از اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوره به وضعیت نمایش و نمایشنامه نویسی و مباحث نظری و نقد تئاتر در آن دوره نیز پرداخته شده و متون نمایشی مهم دوره نیز آورده شده است.

هم چنین چهره های مهم نمایشنامه نویسی نیز مورد توجه نویسنده قرار گرفته است.

جلد سوم این مجموعه از یک پیشگفتار، مقدمه، پنج فصل، کتابنامه و نمایه تشکیل شده است.

در مقدمه این اثر به وضعیت هنر نمایش در ایران از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ تا جنگ جهانی دوم پرداخته شده است.

به نظرملک پور مهمترین ویژگی هنر نمایش ایران در دوره رضاخان با توجه به سیاستهای رسمی حکومت در پررنگ کردن نمادهای ملی و ایرانی، پرداختن به موضوع ملی گرایی در نمایش بود که به نظرش این مسئله به سادگی از خلال متون برجای مانده از آن دوران قابل مشاهده است. به همین خاطر عنوان فرعی این جلد را "ملی گرایی در نمایش " انتخاب کرده است.

یک کلمه

به تازگی انتشارات بال به کوشش علیرضا دولتشاهی کتاب "یک کلمه" نوشته میرزا یوسف خان مستشارالدوله از روشنفکران دوره ناصرالدین شاه قاجار را منتشر کرده است.

 این کتاب از این جهت مهم است که اولین کوشش های ایرانیان برای تطبیق حقوق بشر با متون دینی است
 

این کتاب از این جهت مهم است که اولین کوشش های ایرانیان برای تطبیق حقوق بشر با متون دینی است. به عبارت دیگر میرزا یوسف خان را می توان از پیشروان روشنفکری دینی در ایران نامید.

او در این کتاب همه اصول اعلامیه حقوق بشر را که در قانون اساسی فرانسه هم درج شده بود ترجمه و با آیات قرآن و احادیث مستند کرد تا برهماهنگی دین اسلام و حقوق بشر تاکید کند.

او به این خاطر نام رساله اش را "یک کلمه" گذاشت که معتقد بود "ریشه همه مشکلات ما یک کلمه است" و آن هم "قانون" است.

کتاب "یک کلمه" در آن دوره مورد توجه محافل پیشرو و روشنفکری در ایران قرار گرفت، اما دیدگاه های او چندان مورد توجه حکومت قرار نگرفت و باعث گرفتاری اش شد.

این کتاب در ۲۲۰۰نسخه منتشر شده است.

روایت یاس و امید روشنفکران ایران

علی میرسپاسی، استاد جامعه شناسی، در میان کتابخوانان ایران با کتاب کم حجمی با نام "دموکراسی یا حقیقت" شناخته شد که در آن با تاثیر از ریچارد رورتی بر بحث اولوبت دموکراسی بر بحث های فلسفی در ایران تاکید کرده بود.

دومین کتاب او "تاملی در مدرنیته ایرانی: بحثی درباره گفتمانهای روشنفکری و سیاست مدرنیزاسیون در ایران" بود که با ترجمه جلال توکلیان منتشر شد.

این کتاب در حقیقت قبل از "دموکراسی یا حقیقت" نوشته شده بود، اما بعد از آن در ایران منتشر شد. میرسپاسی در این کتاب متاثر از اندیشه های ادوارد سعید بود.

این دو کتاب را انتشارات طرح نو منتشر کرده بود و اینک او سومین کتابش را در ایران با ترجمه عباس مخبر با نام "روشنفکران ایران: روایت های یاس و امید" توسط نشر توسعه راهی بازار کرده است.

این کتاب اگرچه نام روشنفکران ایران بر خود گرفته است، اما در آن به نقد آرای بخشی از روشنفکران ایران پرداخته شده است که متاثر از دیدگاه ضد مدرنیته دموکراتیک فیلسوفان و روشنفکران اروپایی هستند، به خصوص روشنفکران متاثر از هایدگر.

میرسپاسی به دیگر متفکران ایرانی نیز می پردازد، اما فصل مهمی از کتابش را به هایدگر و ایران اختصاص می دهد.

این کتاب در ۳۳۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط نشر توسعه منتشر شده است.

 
 
از کتاب فصل تا کتاب سال  جوایز ادبی
از کتاب فصل تا کتاب سال
 
 
خاطره دلبرکان غمگین منتب تازه ادبی
خاطره دلبرکان غمگین مارکز در تهران
 
 
سفرنامه ی آن ور آبگزارش کتاب
تازه های بازار کتاب ایران
 
 
امیر کبیر و ایران۳۰ سال انتظار
انتشار دو کتاب از فریدون آدمیت
 
 
یاشار کمال تازه های کتاب ایران
فاطمه مرنیسی، یاشار کمال و شاهرخ مسکوب
 
 
مهدی غبرایی گفتگو با مهدی غبرایی
آتش در این کتاب موج می زند
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران