http://www.bbcpersian.com

11:36 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2007 - 03 دی 1386

رها یگانه

جایزه گلشیری به "سالمرگی" تعلق گرفت

جایزه "بهترین رمان" هوشنگ گلشیری در سال 1386، به اصغر الهی، بخاطر رمان "سالمرگی" تعلق گرفت

در هفتمین دوره مراسم اهدای جوایز هوشنگ گلشیری که روز پنجشنبه 29 آذر برگزار شد، جایزه بهترین مجموعه داستان هم به محمد آصف سلطان زاده بخاطر کتاب "عسکرگریز" اهداء شد.

حسین مرتضاییان آبکنار هم به خاطر رمان "عقرب روی پله های راه آهن اندیمشک یا از این قطار خون می چکه، قربان!" جایزه رمان اول را برد و در بخش مجموعه داستان اول هم، "زندگی مطابق خواسته تو پیش می رود" اثر امیر حسین خورشیدفر مستحق عنوان بهترین شناخته شد.

در این مراسم فرزانه طاهری مدیرعامل بنیاد گلشیری با اشاره به مشکلاتی که برای پیدا کردن مکان برگزاری مراسم به وجود آمده بود ابراز امیدواری کرد که از این پس با مصائبی از این دست روبرو نشوند و گفت: "این جمعی که هر ساله گرد هم می آیند، به ما نیرو می دهد تا باز هم تلاش کنیم. امسال کم مانده بود همین شادی کوچک را از ما بگیرند که باز در قعر ناامیدی کورسوی کوچکی نجاتمان داد."

او ادامه داد: از ابتدای برگزاری مراسم اهدای جایزه گلشیری ما همیشه با مشکل پیدا کردن مکانی برای برگزاری روبرو بودیم اما امسال به راستی داستانی بود پر آب چشم، چرا که هر جا می رفتیم اگرچه در آغاز روی خوش می دیدیم، ولی برای بار دوم با هراس با ما برخورد می کردند و یا حتی پرخاش می کردند و ما شگفت زده مانده بودیم که چه اتفاقی برای آنها می افتد."

خانم طاهری اظهار امیدواری کرد که هر سال داستان های خوبتر و بهتر منتشر شوند و بنیاد نیز بتواند از حق مسلم خود، که استفاده از اماکن عمومی است، برخوردار شود.

مدیرعامل بنیاد گلشیری همچنین خبر داد که کار بررسی کتاب های منتشر شده در سال 86 از همین حالا آغاز شده و فهرست اولیه در اختیار داوران قرار خواهد گرفت.

"شاید سال آینده نتوانیم جایزه ای بدهیم"

نسترن موسوی، دبیر این دوره جایزه نیز ضمن ارائه گزارشی از روند انتخاب آثار، تغییرات به عمل آمده در روند برگزاری جلسه، و همچنین موانع پیش رو بر سر راه این بنیاد گفت: "هر چه را که از دست دهیم آرمان ها و آرزوهایمان از آن خودمان است و کسی نمی تواند آن را از ما بگیرد. راز تداوم کار نویسندگی خلاق در همان اراده شکست ناپذیر نویسنده است."

او با اشاره به وضعیت دشوار کسب مجوز نشر برای کتاب ها گفت: "بااین وضعیت کتاب های اندکی اجازه چاپ پیدا میکنند و در همین وضعیت بنیاد گلشیری برای بررسی کتاب ها و انتخاب آثار برجسته با محدودیت بسیاری روبرو است. اگر شرایط همین طور ادامه پیدا کند شاید دیگر رقابتی در میان نباشد تا ما بخواهیم سال آینده مراسمی برگزار کنیم."

نسترن موسوی که از اعضاء هیات مدیره بنیاد گلشیری است، ادامه داد: "اگر وضع نشر ادبیات داستانی تابعد از نمایشگاه کتاب، یعنی زمانی که ما فهرست نهایی رابرای نظر خواهی آماده می کنیم به همین منوال باشد، شاید سال آینده دیگر نتوانیم جایزه ای بدهیم."

آرزوی بازگشت نویسنده منتخب

محمد آصف سلطان زاده نیز با ارسال پیامی، ضمن اشاره به تلاش و تاثیر نویسندگان برای جلوگیری از فاجعه جنگ در افغانستان، اظهار امیدواری کرد که این کابوس هر چه زودتر تمام شود و او بتواند به وطنش بازگردد.

در این مراسم فیلم کوتاهی نیز از داستان خوانی کاندیداهای هر قسمت پخش شد.

بهمن فرمان آرا، بابک احمدی، بهمن شعله ور، ضیاء موحد، گلی امامی، لیلی گلستان، و محمد محمد علی از جمله چهره هایی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

کامران بزرگ نیا، محمود حسینی زاد، مهناز کریمی ، لیلی گلستان و حمید رضا نجفی داوران بخش رمان و علی خدایی، ناهید طباطبایی، محمود فلکی، یعقوب یادعلی و محمد یعقوبی نیز داوران بخش مجموعه داستان این دوره از جایزه بنیاد گلشیری بودند.