BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:01 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2008 - 12 دی 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
بنیانگذار 'الجهاد' مصر، بر رهبران القاعده می تازد
 

 
 
سید امام
سید امام، بنیانگذار، مفتی و رهبر سابق گروه اسلامگرای الجهاد مصر است
اخیراً کتابی به نام 'سند فهم درست جهاد در مصر و جهان' (وثیقة ترشید العمل الجهادی فی مصر والعالم) در قاهره منتشر شده است.

نویسنده این کتاب، دکترسید امام، بنیانگذار، مفتی و رهبرسابق سازمان تندرو الجهاد مصر، است اما با این وجود، او شدیداً از گروه هایی که خود را "جهادی" می خوانند - مانند القاعده - انتقاد کرده و عملکرد آنها را در حوادثی چون حملات یازدهم سپتامبر و بمبگذاری های شبکه حمل و نقل لندن، زیر سوال برده است.

طرفداران القاعده، به دلیل زندانی بودن نویسنده کتاب، محتویات آن را رد می کنند و می گویند سید امام، این کتاب را تحت فشار نوشته است.

از زمانی که برای نخستین بار دراواسط سال جاری، خبرانتشار کتاب فهم درست جهاد اعلام شد، این کتاب تاکنون مورد توجه گروه های اسلام گرا وکارشناسان امورخاورمیانه ومطبوعات قرار داشته است.

این توجه، نه تنها به دلیل محتوای شدیداً انتقادی کتاب نسبت به گروه های جهادی، بلکه بخاطر جایگاه مهم نویسنده آن در میان این گروههاست.

جایگاه سید امام

این کتاب که در چارچوب بازنگری درافکار گروه الجهاد منتشرشده، از سوی برخی کارشناسان، تحول بزرگی در طرز فکر گروه های اسلامگرای تندرو خوانده شده که ضربه بزرگی به ساختار فکری القاعده، وارد خواهد کرد.

البته گروه های جهادی و طرفداران آنها، بلافاصله این کتاب را رد کردند.

سازمان جماعت اسلامی ( الجماعة الإسلامیة)، دیگر گروه افراطی مصری که در مقایسه با الجهاد پیروان بیشتری دارد و منسجم تر است، ده سال پیش به تجدید نظر در عقاید خود پرداخت و حملات خونین گذشته خود را "خلاف اسلام" خواند.

بن لادن و الظواهری
سید امام، در کتاب اخیر خود، شدیداً به رهبران القاعده تاخته است

تاکنون رهبران این گروه که تقریبا همه اعضای آن از زندان خارج شده اند، ۲۵ کتاب در این ارتباط نوشته اند.

اما این بار تفاوت در این است که سید امام نویسنده این کتاب، نظریه پرداز اصلی القاعده و گروه همپیمان آن - الجهاد - خوانده می شود؛ و از هرکس دیگر رهبران این دو گروه را بهتر می شناسد.

دو کتاب قبلی سید امام، ("العمدة في إعداد العدة" و " الجامع فی طلب العلم الشریف ) تا امروز مرجع اصلی پیروان گروه های القاعده والجهاد، در جنگ شان برضد کشورهای غربی و کشورهای مسلمان همپیمان غرب بوده است.

الجهاد همراه با جماعت اسلامی، در سال ۱۹۸۱ در ترور انور سادات، رئیس جمهور پیشین مصر دست داشت و هر دو گروه یک رشته از خشونت بارترین حملات را برضد دولت مصر و جهانگردان غربی در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ انجام دادند.

اما سید امام در کتاب جدیدش، از بسیاری از نظرات سابق خود برگشته و عملکرد خونین گذشته گروه تحت رهبری خود و القاعده را به شدت مورد انتقاد قرارداده است. به عبارت دیگر، او درصدد است تا شالوده فکری را که قبلا پی ریخته بود، بشکند.

'جاهل در لباس عالم'

نویسنده کتاب، صحبت در مورد علم - نخستین شرط وجوب جهاد بر فرد در اسلام - را با گذاشتن انگشت انتقاد بر یک کاستی آغاز می کند که بسیاری ازدانشمندان مسلمان، آن را آفتی می دانند که پیروان سازمان های جهادی تندرو به آن مبتلا هستند؛ یعنی فهم نادرست از احکام شرع و تفسیرغلط متون کهن دینی.

'گناه کبیره'
بمبگذاری در لندن
 در حالی که رهبران القاعده از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و انفجارهای مادرید و لندن، با افتخار یاد می کنند، سید امام می گوید، عاملان این انفجارها، امانت را نقض کردند و مرتکب گناه کبیره شدند
 

او می گوید: "اگر یک مسلمان به این مکلف است که احکام شرع را بداند، راه دانستن این نیست که به مدعیان علم و جاهلانی که لباس علما را به تن کرده اند گوش دهد."

وی در کتاب خود از رهبران القاعده، به عنوان افراد "جاهل و عامی" یاد می کند که "شایستگی صحبت در مسایل دینی را ندارند".

نویسنده می گوید حق فتوا دادن و استنباط احکام شرعی، بخصوص در مسایل جهاد را کسی دارد، که "فهم درست از احکام دین و از واقعیت های عصر داشته باشد، تا بتواند در پرتو این فهم، فتوای خود را با شرایط زمان پیوند دهد".

'جهاد در ناتوانی و نابرابری'

نویسنده کتاب، با پرداختن به "توانایی"، شرط سوم مکلفیت و شرط دوم جهاد، توضیح می دهد که جهاد برای افراد عاجز و مستضعف فرض نشده است، "اگر چنین می بود خداوند پیامبر را در مکه، پیش از هجرت به مدینه، امر می کرد که جهاد کند".

بر اساس منابع اسلامی، پیامبر پس از آن مکلف به جهاد شد که مسلمانان درمدینه توانایی یافتند و اسباب جهاد فراهم شد. اما، حتی پس از آنکه جهاد فرض شد، پیامبر، از مسلمانانی که در مکه بودند و در حالت ناتوانی بسر می بردند، نخواست که برضد غیرمسلمانان در آنجا جهاد کنند، زیرا این کار به زیان مسلمانان تمام می شد و به موجب احکام شرع، حفظ جمعیت مسلمین، واجب و مقدم برجهاد است.

به نظرنویسنده کتاب "سند فهم درست جهاد"، بیشتر اعمال خشونت آمیزی که گروه های جهادی عاجز و ناتوان، به نام جهاد انجام می دهند، جز زیان، سودی برای مسلمانان ندارد.

'نقض امانت'

ترور انور سادات
گروه تحت رهبری سید امام (الجهاد) در ترور انور سادات دست داشت

موضوع انجام حملات در کشورهای غربی شاید مهم ترین بخش کتاب باشد.

در حالی که رهبران القاعده از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و انفجارهای مادرید و لندن، با افتخار یاد می کنند، سید امام می گوید، عاملان این انفجارها، امانت را نقض کردند و مرتکب گناه کبیره شدند.

او سه دلیل شرعی برای این گفته خود می آورد، از جمله اینکه وقتی یک مسلمان برای ورود به کشورهای غیرمسلمان، ویزا بدست می آورد، مقامات این کشورها با دادن ویزا زندگی و مال او را تأمین می کنند و به عبارت دیگر با او پیمان می بندند که بموجب آن، مسلمان نیز ملزم است که به مردم این سرزمین ها خیانت نکند. بنابراین، تجاوز به خون، مال و حرمت میزبان، در واقع خیانت به عهد است.

سید امام در پاسخ به این ادعا که عده ای از کشورهای غربی به برخی کشورهای مسلمان تجاوز می کنند و در حملات خود میان افراد نظامی و غیر نظامی فرقی نمی گذارند، می گوید این دلیلی نمی شود که ما هم باید پاسخ بالمثل بدهیم، "تجاوز و خیانت را نمی توان معامله بالمثل خواند، معامله بالمثل در صورتی می تواند درست باشد که عمل مخالف شرع ارتکاب نشود".

'قهرمانان اینترنت'

صحنه ای از سربریدن شهروند بریتانیایی که در اینترنت پخش شد
سید امام رهبران القاعده را 'قهرمانان اینترنت' می خواند
سید امام، بنیانگذار گروه اسلامی الجهاد و رهبر سابق آن، در کتاب تازه خود، بر مریدان خود (رهبران القاعده) که اکنون ظاهراً از آنها بریده است، آن چنان می تازد که از لابلای هر سطر کتابش، عمق خشم او را به خوبی می توان احساس کرد.

او این افراد را "قهرمانان اینترنت" و "بزدلانی که در هر طرف آتش می افروزند و فرارمی کنند"، می خواند و می گوید این رهبران، از راه اینترنت و انتشار بیانیه، جوانان مسلمان را تحریک می کنند.

سید امام در این کتاب همچنین برخی از رهبران القاعده را - بدون اینکه نامی از آنها ببرد - متهم می کند که با اینکه سنگ جهاد و شریعت بر سینه می زنند، در خدمت سازمان های جاسوسی غرب هستند.

ملاک قبول و رد

اسلام گرایان زندانی در مصر
منتقدان، کتاب جدید سید امام را، به دلیل اینکه نویسنده آن هم اکنون در زندان است رد کرده اند
طرفداران گروه القاعده، کتاب جدید سید امام را، به دلیل اینکه نویسنده آن هم اکنون در زندان است، رد کرده اند. استدلال آنها این است که نویسنده زیرفشار دولت مصر این کتاب را نوشته است.

برخی هم، همنوا با مخالفان گروه های اسلام گرا، این بازنگری ها را به این دلیل جدی نگرفته اند، که به باور آنها شاید سید امام، به نوعی تقیه یا تغییر تاکتیک دست زده تا راهی برای خروج از زندان بیابد.

اما سید امام می گوید، رد آنچه یک زندانی می نویسد، در صورتی می تواند درست باشد که او به کاری اقرار کند. اما وی در این کتاب به چیزی اقرار نکرده و تاکید می کند که آنچه گفته با دلایل شرعی ثابت کرده است.

سید امام کیست

دکتر سید امام عبد العزیز الشریف (همچنین مشهور به دکتر فضل و عبد العزیز عبدالقادر) تحصیل کرده دانشگاه قاهره است و با مدرک فوق لیسانس پزشکی، از این دانشگاه فارغ شده است.

او در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰، همراه با ایمن الظواهری (معاون کنونی سازمان القاعده) و چند تن دیگر از همراهان و هفکرانش، سازمان " الجهاد" را که پیشتر تجزیه شده بود، در شهر پیشاور پاکستان متحد کرد و به عنوان "امیر" آن انتخاب شد.

سید امام در پیشاور، در بیمارستان های ویژه خدمت به مجاهدین و مهاجرین افغان، به عنوان جراح انجام وظیفه می کرد و در آن مدت چند بار به افغانستان سفر کرد.

او در سال ۱۹۹۳، در اثر اختلافاتی با دیگر اعضای گروه الجهاد، بر سر انجام عملیات خشونت آمیز در داخل مصر، از "امارت" الجهاد کناره گیری کرد ایمن الظواهری جانشین او شد.

سید امام در همان سال، پاکستان را به مقصد سودان ترک کرد و از آنجا به یمن رفت.

پس از وقوع حملات یازدهم سپتامبر، او در یمن دستگیرشد و در سال ۲۰۰۴ به مقامات مصری تحویل داده شد و به حبس ابد محکوم شد.

 
 
پرچم عربستان سعودی وهابی گری
جهاد و دلارهای نفتی عربستان سعودی
 
 
جهادی ویدیو
القاعده از اردن جهادی می گیرد
 
 
جهاد اينترنتی جهادی‌های آن لاين
نگرانی بريتانيا از تبليغات اينترنتی القاعده
 
 
حاجی عمر رهبر طالبان پاکستانی طالبان پاکستانی
جنگسالار پاکستانی: در افغانستان جهاد می کنيم
 
 
بن لادن تحليل سياسی
'جنگ بلند مدت' آمريکا در برابر کارزار جهادی القاعده
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران