BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:14 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2008 - 16 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نگاهی به نمایش 'افرا یا روز می گذرد' از بهرام بیضایی
 

 
 
افرا
بهرام بیضایی و بازیگران افرا
نمایش 'افرا یا روز می گذرد' به کارگردانی بهرام بیضایی که پیشتر قراربود در سالن اصلی تئاتر شهر برروی صحنه برود، پس از فراز و فرودهایی در تالار وحدت از دیماه برروی صحنه رفته است.

در حقیقت نمایش افرا یا روز می گذرد قرار بود نمایش افتتاحیه پس از بازسازی تئاتر شهر باشد.

بهرام بیضایی تمرینات نمایش افرا یا روز می گذرد را از ۲۰ شهریورماه شروع کرد. دراین نمایش مژده شمسایی، مرضیه برومند، سهیلا رضوی، سید مهرداد ضیایی، هدایت هاشمی، حسن پورشیرازی، بهرام شامحمدلو، رحیم نوروزی و افشین هاشمی به عنوان بازیگر حضور دارند.

مرضیه برومند، حسن پورشیرازی و بهرام شامحمدلو ازدانشجویان بهرام بیضایی در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه پنجاه سال شمسی در دانشگاه هستند، که در این میان مرضیه برومند از سال ۵۹ و بهرام شامحمدلو بیش از ۱۰ سال و حسن پور شیرازی به مدت ۴ سال از صحنه تئاتر دور بودند.

محمد رضایی راد، افشین هاشمی، و سامان خادم دستیاران بهرام بیضایی در این نمایش هستند که محمد رضایی راد و افشین هاشمی از نمایشنامه نویسان و کارگردانان موفق چند سال اخیرایران بوده اند.

افرا سزاوار (مژده شمسایی) خانم معلم مدرسه یک محله قدیمی است که با مادرش افسرخانم ( سهیلا رضوی)، برادرش برنا سزاوار ( محمد رضا زاد سرور) وخواهرش در این محله، مستاجرخانم شازده ( مرضیه برومند) هستند که شازده خانوم با پسرش شازده چلمن میرزا ( افشین هاشمی) نیز درهمین محله زندگی می کنند.

خانم شازده در عین حال صاحب ملک فروشگاه آقای اقدامی ( حسن پورشیرازی) و موجر سرکارخادمی ( هدایت هاشمی) نیز هست. این محله قدیمی در طرح قرار دارد. از این مطلب فقط آقای نوع بشری ( بهرام شامحمدلو) که ارزیاب است، اطلاع دارد.

شازده خانوم برای آموزش شازده چلمن میرزا، افرا را استخدام می کند. شازده چلمن میرزا مانند معلم های قبلی عاشق افرا هم می شود و این بار شازده خانوم به جای اخراج معلم از او تقاضا می کند که در کنار چلمن میرزا بماند که افرا بهانه می آورد که نمی تواند چون قرار است با پسر عمویش ازدواج کند.

افرا پسر عمویی ندارد. این پسرعمو اول بار از انشای مدرسه برنا که می بایست به پسرعموی خود نامه بنویسند، پیدا شد. شازده خانوم که از ماجرا آگاه است ترتیبی می دهد که آقای اقدامی شکایت دزدی از فروشگاه را که از دوچرخه ساز ( مهرداد ضیایی) به سرکارخادمی می کرد، متوجه افرا کند.

سرکار خادمی برخلاف میلش در آخرین روز از خدمتش مجبور می شود افرا را بازداشت کند و علاوه بر دزدی از فروشگاه، شازده خانوم دزدی از میهمانان خودش را هم به آن اضافه می کند. اهالی محله همه برضد خانواده افرا بسیج می شوند.

آقای نوع بشری در ارزیابی خانه شازده خانوم متوجه می شود که دزدی ها کار چلمن میرزا بوده است. بنابراین نوشته ای از او می گیرد و سبب آزادی افرا را فراهم می کند. ولی افرا دیگر تمایلی به ارتباط با اهالی محله ندارد.

در این بخش شخصیت نویسنده داستان که جذب شخصیت ساخته و پرداخته خود شده است، وارد ماجرا می شود و در محله خود را پسرعموی افرا معرفی می کند و به افرا می گوید که "تو منو خلق کردی ومن آمدم."

داستان نمایش افرا یک داستان واقعی از زندگی دوران معاصر نزدیک به همین سالهایی است که ما در آن زندگی می کنیم. این داستان واقعی از زبان شخصیت های نمایش به شکل تک گویی روایت می شود. روشی که بهرام بیضایی برای پیشبرد داستان در آن شناخته شده است.

این روایت ها بسیار کم به حالت گفت وگوی دو نفره تبدیل می شود و قسمت اعظم نمایش با تک گویی بازیگران که در عین حال در نقش خود هستند، بازگو می شود. از این نظر که تک گویی و روایت انجام می شود می توان نام بیگانه سازی برآن گذاشت، ولی از آنجا که بازیگران لحظه ای از شخصیتی که بازی می کنند، جدا نمی شوند، فاصله ای با نوع مشابه این نوع نمایش ها داراست.

نمایشنامه ها و فیلمنامه های بهرام بیضایی آنقدر جذاب برای خواندن هستند که با کم کاری اجباری که بهرام بیضایی برای کارگردانی آثارش دارد، مخاطبان می توانند با خواندن آثارش از دیدگاه ها و اندیشه های او بهره ببرند.

استقبال از آثار نمایشی منتشره بهرام بیضایی گواه این موضوع است و همین موضوع بهرام بیضایی نویسنده را بسیار منحصر به فرد کرده است تا بهرام بیضایی کارگردان.

اجرای افرای به کارگردانی بهرام بیضایی یک اجرای شسته و رفته مانند دیگر اجراهای اوست اما در طراحی صحنه و چینش بازیگران و بازی بازیگران که با ضرباهنگ تندی اجرا می شد، چیز نویی که از بهرام بیضایی انتظار می رود در آن دیده نمی شود.

اگر افرا با همین اجرا عنوان کارگردانی دیگر را یدک می کشید، کار قابل قبولی بود. بدون شک از نام بهرام بیضایی انتظار دیگری می رود. هر اجرای بهرام بیضایی و پژوهش و نوشته ای از او، برای اهالی نمایش در ایران به عنوان مرجع است و این موضوع توقع از این هنرمند تلاشگر و صاحب روش را بالا می برد.

 
 
بهرام بیضایی گفتگو با بهرام بیضایی
به بهانه اجرای نمایش "افرا، یا روز می گذرد"
 
 
بهرام بیضایی شناختنامه بيضائی
زبانی شبيه فردوسی با نگاهی متفاوت به زن
 
 
بهرام بیضایی شب بیضایی
تجلیل از نیم قرن فعالیت هنرمندانه بهرام بیضایی
 
 
هزار و يک شب به روايت بهرام بيضايی
داستان اصلی و داستانهای ديگر
 
 
بهرام بيضايی نمايش
موقعيت تراژيک روشنفکران ايرانی به روايت بهرام بيضايی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران