BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:39 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2008 - 17 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
بازگشایی سینما آزادی و حذف آخرین فیلم فرمان آرا
 

 
 
سینما آزادی
سینما آزادی (شهر فرنگ سابق) پس از چند سال بازسازی شده است
با آغاز بخش داخلی نمایش فیلم های ایرانی در سینماهای نمایش دهنده فیلم های جشنواره فجر، سینما آزادی تهران نیز پس از سال ها با نمایش فیلم "آن مرد آمد" بازگشایی شد.

این در حالی است که بهمن فرمان آرا، کارگردان سرشناس ایرانی از حذف فیلمش در جشنواره فیلم فجر خبر داده است .

خاک آشنا آخرین ساخته کارگردان و تهیه کننده با سابقه سینمای ایران که در کارنامه اش فیلم های مهمی چون شازده احتجاب، سایه های باد ، خانه ای روی آب و یک بوس کوچولو را دارد، داستان هنرمندی را باز می گوید که از اجتماع فرار کرده و در روستایی در کردستان ایران سکنی گزیده است.

بهمن نامدار، شاعر و نقاشی است که از هم اکنون برخی مطبوعات تهران او را شبیه به سهراب سپهری شاعر و نقاش ایرانی می دانند، در خلوت خود به سرودن و نقاشی می پردازد و جز چند تن با کسی رابطه ای ندارد که یکی از آنان معشوقه سابق اوست، دیگری گالری داری است که برایش در تهران نمایشگاه نقاشی برگزار می کند و دیگری زن کردی است که خانه اش را تمیز می کند و برایش غذا درست می کند و پل رابطه اوست با روستا.

این داستان به نظر نمی رسد که مشکلی از نظر وزارت ارشاد داشته باشد، اما یکی از شخصیت هایی که در فیلم از او حرف زده می شود، از دوستان بهمن نامدار است که از زندان گریخته و در مرز سرگردان است و در نهایت هم نیروهای امنیتی به او خبر درگیری دوستش با نیروهای امنیتی را می دهند و پاسخ بهمن نامداراحتمالا چیزی است که باعث ممیزی فیلم شده است.

در این فیلم بازیگرانی چون رضا کیانیان، بابک حمیدیان، مریم بوبانی، بیتا فرهی، رویا نونهالی، نیکو خردمند، هدایت هاشمی و رعنا آزادی ور بازی کرده اند.
این فیلم بنا به گفته فرمان آرا هنگام صدور پروانه ساخت، فقط یک مورد اصلاحیه داشته و نام یک شخصیت که نظام بوده به مسعود تبدیل شده است.

در ایران فیلم ها معمولا دو بار دچار ممیزی می شوند، یک بار فیلمنامه را ارائه می دهند و پس از تصویب فیلمنامه، ساخت آن شروع می شود و پس از ساخت، برای نمایش فیلم را به وزارت ارشاد تحویل می دهند تا دوباره بررسی شود و سپس پروانه نمایش آن صادر می شود.

خاک آشنا

در یکی دو سال اخیر یکی از مشکلات سینماگران ایرانی این است که حتی وقتی عین فیلمنامه تصویبی ساخته می شود، باز هم تضمینی وجود ندارد که پروانه نمایش بگیرد. بهمن فرمان آرا در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا گفته است که "از دفتر اداره‌ نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد با بنده تماس گرفتند که یک سکانس اساسی از فیلم خود را دربیاورم تا فیلم در جشنواره اجازه‌ نمایش بگیرد."

او افزوده است: "طی پنج شش روز گذشته دو کپی از فیلم را در ماشین خود نگه داشته ‌ام تا آنها جواب بدهند و من کپی فیلم را به دفتر جشنواره تحویل بدهم، اما حالا که به اینجا رسیده‌ام، ترجیح می ‌دهم این کار را نکنم، چون فکر می ‌کنم با این کارها، یک سینما و در نهایت، فرهنگ دولتی به ‌وجود می ‌آید، همان شرایطی که سالیان قبلتر برای تئاتر به وجود آمد، بنابراین من حاضر به همکاری با فرهنگ دولتی نیستم."

با این حال هنوز امکان نمایش فیلم فرمان آرا کاملا از بین نرفته و در صورت عقب نشینی وزارت ارشاد و عدم اصرار بر حذف آن سکانس به نظر می رسد که فرمان آرا آمادگی ارائه فیلمش به جشنواره را داشته باشد.

امروز هم چنین فیلم استشهادی برای خدا ساخته علیرضا امینی که برای اولین نمایشش آماده نشده بود، در دو سینما به نمایش در آمد.

استشهادی برای خدا پنجمین فیلم بلند امینی درباره مردی است که بعد از ۲۰ سال به زادگاهش بازمی‌گردد تا همسر سابقش را پیدا کند و این سرآغاز اتفاقات بعدی است. جمشید هاشمپور، محسن تنابنده، احمد مهرانفر، سروناز مستوفی و هاله گرجی بازیگران فیلم هستند.

خواب زمستانی

ماجرای دیگری که امروز در سینمای ویژه مطبوعاتی ها رخ داد، متوقف شدن نمایش فیلم خواب زمستانی به کارگردانی سیامک شایقی بود. این فیلم به خاطر مشکل صدا با اعتراض تماشاگران و عوامل فیلم رو به رو شد و کارگردان و بقیه عوامل فیلم در اعتراض به مشکلات نمایش فیلم سالن را ترک کردند و نمایش فیلم را متوقف کردند. مشکلات فنی در سینما صحرا هم چنین ادامه دارد و اغلب فیلم ها با مشکل صدا و گاه قطع نمایش فیلم رو به رو هستند.

امروز همچنین فیلم همیشه پای یک زن در میان است ساخته کمال تبریزی که یکی از مهم ترین فیلم های جشنواره است، به نمایش در آمد. این فیلم نیز از جمله فیلم هایی بود که با چند اصلاحیه امکان حضور در جشنواره را پیدا کرد.

فیلم مهمی که در برنامه فردا گنجانده شده است، دایره زنگی به کارگردانی پریسا بخت آور است که با اصلاحیه های متعددی از سوی وزارت ارشاد برای حضور در جشنواره رو به رو شده و تا همین امروز شایعات ضد و نقیضی برای نمایش و یا توقیف این فیلم در سینمای مطبوعات جریان دارد.

پس از حذف فیلم بهمن فرمان آرا این شایعه قوت گرفته است که احتمال دارد، این فیلم هم فردا نیز به نمایش در نیاید و به سرنوشت خاک آشنا دچار شود.

 
 
محمدرضا فروتن روز پنجم جشنواره فجر
پایان بخش بین الملل؛ آغاز بخش داخلی
 
 
جشنواره فیلم روز چهارم جشنواره
عشق های نوجوانانه، برف و کویر
 
 
جشنواره فیلم فجر روز سوم جشنواره
واکنش به سینماگران معترض
 
 
جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم فجر
رویکرد غیر هالیوودی بخش بین الملل
 
 
پروانه معصومی جشنواره فیلم فجر
تقدیر از پروانه معصومی در مراسم افتتاحیه
 
 
عکس از بنیاد سینمایی فارابی جشنواره فجر
سینمای اجتماعی در آفساید
 
 
توفیق اجباری ستاره های پولساز
نگاهی به فیلم توفیق اجباری
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران