BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:06 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2008 - 19 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
گزارشی از احداث تا بازسازی سینما آزادی تهران
 

 
 
سینما آزادی
سینما آزادی (شهر فرنگ سابق) پس از چند سال بازسازی شده است
ظهر جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۷۶ اولین سانس نمایش فیلم "تعطیلات تابستانى"، کاندیدای بهترین فیلم اول از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۴ با کارگردانی فریدون حسن پور، با حضور ۱۵۰ نفر تازه آغاز شده بود که ناگهان دود از سر و کول ساختمان بالا رفت.

یک ساعت و نیم بعد، تلاش نیروهای آتش نشان به ثمر نشست و آتش خاموش شد، اما دیگر اثری از سینما آزادی (شهر فرنگ) باقی نمانده بود. از همان زمان تا ۱۷ بهمن ۸۶، زمانی که فیلم "آن مرد آمد" به کارگردانی حبیب الله بهمنی، در یکی از سالن های تازه تاسیس آن به نمایش درآمد، "آزادی" شد نام سینمای نوستالژیک ایران.

آغاز آزادی

چهارشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۴۸ چرخ آپارات سینما شهر فرنگ برای نخستین بار چرخید و پروژکتورها، تصویر فیلم "مایرلینگ" شاهکار ترنس یانگ را برای ۹۲۸ صندلی پر و خالی سینما به نمایش گذاشتند. فیلم هفتاد میلی متری "مایرلینگ"، با صدای استریو فونیک شش باندی، با مرگ رودلف، ولیعهد اتریش، و معشوقه اش به پایان رسید.

بعد از اتمام فیلم، خیابان سی متری نظامی (عباس آباد سابق، شهید بهشتی فعلی)، مملو از جمعیتی بود که با چهره‌هایی گرفته و چشمانی خیس به خانه های خود می رفتند تا منتظر نمایش فیلم های بیشتری در این سینما باشند.

عزیزالله و عطاالله روحانى، نخستین مالکان سینما شهر فرنگ، تنها پس از دو سال چرخاندن چرخ آپارات سینمای تازه تاسیس شده خود تصمیم گرفتند در زیرزمین سینما شهر فرنگ، سینمای دیگری بنام شهر قصه بنا کنند. دوازدهم اردیبهشت ۱۳۵۰ فرزند دیگر خانواده سینمای ایران، به دنیا آمد.

عظیمی، مردی مسن با موهایی جو گندمی که بیش از بیست سال گردنش را برای دیدن نام سینما آزادی بالا می گرفت، درباره خاطراتش از این سینما می گوید: "سینما شهر فرنگ خیلی زود پاتوق دوست های قدیمی شد. فیلم های "مرگ پلنگ"، "ناصرالدین شاه آکتور سینما" و "رد پاى گرگ" را در همین سینما دیدم. تنها سینمایی بود که وقتی با دوستان مان می رفتیم، تخمه نمی شکستیم."

علیرضا رئیسیان، کارگردان فیلم های "ریحانه" و "ایستگاه متروک"، از سابقه سینما آزادی و شهرقصه می گوید: "این دو سینما، پیش از انقلاب دو سینمای موفق و ممتاز بودند. در آن زمان سینما شهر فرنگ، با اکران فیلم های آمریکایی مانند جنگ ستارگان معروف بود. سینما شهر قصه که در کنار سینما شهر فرنگ فعالیت می کرد، به عنوان یک سینمای هنری و متفاوت شناخته شده بود. من همیشه مشتری فیلم های شهر قصه بودم."

شهر فرنگ، چگونه آزادی شد؟

نخستین سینمای ممتاز و چهار ستاره کشور، بعد از انقلاب و پس از مهاجرت برادران روحانی در سال ۱۳۵۹و زمانی که اغلب سینماهای قدیمی مصادره می شدند، توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد و نام جدید آزادى را به خود گرفت.

مدیریت سینما از سال ۱۳۶۲ به سعید وزیرى واگذار شد. وزیرى قرارگرفتن سینما آزادى در نقطه اوج قبلی خود را این گونه توصیف می کند: "این سینما، بعد از انقلاب به تدریج مقام بهترین و موفق ترین سینماى تهران را کسب کرد. سال هاى ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ سینما آزادی فروش پایینی داشت و سینما آفریقا فروشش از آزادى بیش تر بود. سینما آزادی با اضافه شدن امکانات و تجهیزات جدید به آن، توانست موفقیت های گذشته خود را تکرار کند. طورى که در سال ۱۳۷۵ این سینما با فروش ۱۵۰ میلیون تومانى، پرفروش ترین سالن پایتخت شد."

سى ام شهریور ۱۳۶۹ با حکم آیت الله خمینی سینما آزادی به حوزه هنرى سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد. در همان سال بود که آشپزخانه سینما آتش گرفت؛ اما اتفاق مهمی رخ نداد.

از همان سال مدیریت سینما به اصغر نقى زاده سپرده شد. این زمان مصادف بود با نقطه اوج سینما آزادی. زیرا در این دوره، سیستم هاى تصویرى تازه، پرده نمایش جدید، تعمیرات بنیادی در بخش های مختلف صدا باعث شد تا فیلم دیدن در این سینما متفاوت از سایر سینماها شود.

با شروع نخستین جشنواره فیلم فجر در بهمن سال ۱۳۶۱، بر رونق سینما آزادی افزوده شد. سعید ۳۵ ساله که مغازه لباس فروشی او کمی از تقاطع خیابان عباس آباد بالاتر است، جشنواره فیلم فجر هر سال با صف هاى طویلش را به یاد می آورد: "همیشه شروع جشنواره با رونق کار من همراه بود، چون هر روز صف فروش بلیت تا مغازه من هم می رسید. با این که مغازه ام تا سینما فاصله زیادی ندارد، اما معمولا برای تهیه بلیط سینما با مشکل مواجه می شدم. حتی یک بار برای دیدن فیلمی در جشنواره مجبور شدم روی پله های سالن روی روزنامه بنشینم."

پس از نقی زاده، حمید لولایی بازیگری که پیش از آن تجربه مدیریت سینما عصر جدید را داشت، مدیریت سینما آزادی را به عهده گرفت. لولایی از فیلم "مادر" به عنوان بهترین فیلم اکران شده در دوران مدیریتش نام می برد. او در سال ۱۳۷۲ از مدیریت سینما آزادی استعفا داد.

اما سینما آزادی، تنها برای مدیرانش خاطره انگیز نیست. سحر، دانشجوی تئاتر، از صف های همیشگی سینما می گوید و این که چرا با وجود این صف ها، همیشه این سینما را به دیگر سینماها ترجیح می داد: "همیشه به پدرم می گفتم به یک سینمای دیگر برویم؛ صف های طولانی این سینما اذیتمان می کرد. اما زمانی نگذشت که دیگر هیچ فیلمی را در سینمای دیگری نمی دیدم." برای او "اجاره نشین ها" خاطره انگیز ترین فیلمی است که در این سینما دیده است.

رئیسیان به این سینما و جایگاهش در میان سینماهای ایران طور دیگری نگاه می کند: "اگر فیلمی در این سینماها به نمایش در می آمد، مشخص می کرد که فیلم از نظر هنری و مخاطب متفاوت است."

فیلم های "پدرخوانده"، "پرواز"، "جنگ ستارگان"، "فاخته"، "شکار در شهر"، "سارا" و "کریستف کلمب"از جمله فیلم های مطرح یا متفاوتی هستند که در این سینما به نمایش در آمده اند.

آزادی سوخت

ظهر جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۷۶ اولین سانس نمایش فیلم تعطیلات تابستانى، کاندیدای بهترین فیلم اول از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۴ با کارگردانی فریدون حسن پور، با حضور ۱۵۰ نفر در حال اکران بود که ناگهان دود، اهالی خیابان عباس آباد را خبردار کرد.

ایمان، یکى از آن تماشاگران، می گوید: "از فیلم خیلی نگذشته بود که متوجه دود زیاد و غلیظی در سمت راست سالن شدیم. ناگهان صدای عده ای به گوش رسید که می خواستند مردم را از در اصلی به بیرون راهنمایی کنند. من جزو آخرین نفراتی بودم که از سینما خارج شدم. در حالی که با وحشت از سینما خارج می شدیم، شیشه های سینما روی سرمان می شکست."

نیما که محل کارش چندان از سینما دور نیست، شاهد اتفاقات بیرون از سینما بود: "نمی دانم آتش چه وقت زبانه کشید، فقط دود سیاهی بود که از ساختمان خارج می شد. صدای فریادهای وحشتناکی هم شنیده می شد. زمان زیادی گذشته بود که ماشین هاى آتش نشانى با نردبان های بسیار بلند، از راه رسیدند."

به گفته فرمانده وقت ماموران آتش نشانی، ماموران اطفای حریق، بى سابقه ترین آتش سوزی بیست سال گذشته را به چشم می دیدند. دود، ساختمان های اطراف مانند خوابگاه دانشجویان، بانک و سالن شهر قصه را نیز فرا گرفته بود. ماموران از سینما شهر قصه شروع به خاموش کردن آتش کردند. به همین دلیل این سینما تنها کمى دود گرفت. حدود یک ساعت و نیم طول کشید تا ماموران، آتش را خاموش کردند. اما دیگر اثری از سینما آزادی باقی نمانده بود."

همان زمان فریدون حسن پور، کارگردان فیلم در حال اکران، بدون اطلاع از ماجرا و برای دیدن استقبال مردم از فیلم راهی سینما شده بود که ناگهان با دود بالای سینما و ماشین های آتش نشانی مواجه شد.

او خودش درباره حادثه آن روز می گوید: "این سینما معروف بود به ویترین سینماهای ایران. تهیه کننده فیلم، برای اکران فیلم تعطیلات تابستانی، ماه ها در نوبت مانده بود. این فیلم اولین فیلم من بود که با استقبال خوبی هم روبرو شده بود و فروش خوبی داشت." البته او تاکید می کند که با آتش گرفتن بهترین سینمای وقت تهران، فیلم دچار بحران فروش نشد.

هر اتفاقی، عمدی است

ماجرای آتش سوزی سینما آزادی را نخستین بار رادیو پیام اعلام کرد. آتش سوزی این سینما، دومین آتش سوزی بزرگ سینمای ایران محسوب می شود. اولین حادثه، به آتش سوزی سینما رکس‌ آبادان مربوط می شد که در اوج درگیری های انقلاب، در ۲۸ مرداد ۱۳۵7 به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و حدود ۵۰۰ نفر زن‌ و مرد و کودک‌، زنده‌ در آتش‌ سوختند.

سینما آزادی در حال بازسازی

همزمان با آتش سوزی سینما، شایعه ای که ردپای انتخابات ریاست جمهورى سال ۱۳۷۶ را جست وجو می کرد، آتش سوزی این سینما را هم عمدی تلقی می کرد.

یکی از منتقدان سینما درباره این شایعات می گوید: "شایعه عمدی بودن آتش سوزی سینما آزادی نخستین بار در محافل فرهنگی سر زبان ها افتاد.اما زمانی نگذشت که پای مطبوعات نیز به این ماجرا باز شد. بر سر زبان‌ افتادن‌ این‌ شایعه‌ برای‌ به‌ چالش‌ کشیدن‌ سیاست گذاران‌ و متولیان‌ سینما و دولت بود، اما معلوم نبود این شایعه قرار است به چه نتیجه ای منجر شود."

البته بسیاری از کارگردانان مانند حسن پور، معتقد بودند این شایعه ها را عوام ساخته اند و هیچ ربطی به اهالی سینما ندارد.

اظهار نظر حمید فضیلتى، مدیرعامل وقت سازمان آتش نشانى و خدمات ایمنى تهران، آتش شایعات مربوط به عمدی بودن حادثه را شعله ور تر کرد: "براساس اعلام گروه کارشناسى پنج نفره مامور بررسى علل حادثه، آتش سوزى بر اثر اتصال سیم‌هاى برق ایجاد شده است."

یک هفته کار کارشناسى و ۴۲ ساعت بررسى دقیق حادثه و محل وقوع، مصاحبه با کارکنان سینما و ناظران و تماشاگران سینما بر این شایعه خط بطلان کشید. فضیلتى در اظهارنظر بعدی گفت: "تلاش براى نجات مردم و باز شدن درهاى سالن، باعث ایجاد کوران و شدت جریان هوا شده و آتش را شعله ور تر کرده است. طول مدت خروج مردم از سالن هم در گسترش آتش نقش مهمى داشته است. عامل دیگر، فراوانى مواد قابل اشتعال در سالن مانند دیوارهاى کاذب، چوب و روکش و اسفنج صندلى ها و مخمل پرده و سقف آکوستیکى سالن بوده است."

شایعات به همین جا ختم نشد. حرف و حدیث هایی درباره نبود امکانات اطفای حریق و خرابی کپسول های مهار آتش در این سینما نیز شنیده می شد. اما عباس رنجبر، مدیر وقت سینما، و سعید وزیری، مسوول وقت امور سینمایى حوزه هنرى، هر دو معتقد بودند که گسترش آتش سوزی به تلاش کارکنان سینما برای نجات جان تماشاگران مربوط بود. همان زمان رنجبر در مصاحبه ای با روزنامه ها و خبر گزاری ها اعلام کرد: "ما تنها، فرصت را برای نجات مردم غنیمت شمردیم."
وزیرى درباره سیستم های اطفای حریق سینما، کلی جواب می دهد و می گوید: "سیستم هاى مهار حریق سینماهاى حوزه هنری هر سال کنترل مى شوند و ما در مجموعه سینماهایمان، مشاور آتش نشانى داریم که بر این امور نظارت مى کند."

ساخت مجدد سینما آزادی

همان شب که سینما آزادی با همه خاطرات اهالی سینما در آتش سوخت، سعید وزیرى مسئول وقت امور سینمایى حوزه هنرى از بازسازی این سینما خبر داد. هرچند برای عملی شدن این اتفاق ۱۰ سال زمان نیاز بود، اما تنها چند ماه طول کشید تا در خرداد ماه سال ۷۶، سینما شهر قصه نیز بنا به پیشنهاد کارشناسان آتش نشانى و "برای جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی" کاملا تخریب شود.

هنوز زمین دو سینمای برتر پایتخت از بقایای ساختمانی پاک نشده بود که شایعه داغ دیگری در میان اهالی سینما دهان به دهان چرخید: "تبدیل شدن زمین سینما به پاساژ و ساختمان تجارى." عده ای نیز از توافق شهردارى و حوزه هنرى براى احداث یک پاساژ با پارکینگ چهار طبقه و هشت سالن سینما سخن می گفتند.

این بار نیز وزیرى به پاسخگویی پرداخت: "هیچ کدام از این حرف ها صحت ندارد و ما علاقه مندیم این دو سینما بازسازى شوند. ضمن این که تغییر کاربرى سینما به این سادگى میسر نیست."

اما تمام حوادث تنها حول محور بنای سوخته سینما و بازسازی آن نمی گذشت. در طی ۹ سال گذشته، گودال خالی سینما آزادی هم خالی از حادثه نبود: از تهدید به خودکشی یک مهاجر شهرستانی بر فراز دکل جرثقیل در محل گودال تا فروش بلیت فیلم "دختری با کفش های کتانی" در جای خالی سینما آزادی.

"هدف ما صرفا فروش بلیت و تبلیغ نبود. می خواستیم این پیام را برسانیم که سینما زنده است. مردم هم استقبال کردند و ۴۵ درصد فروش این فیلم از این محل بود. گیشه فروش بلیط هم با نام آزادی بود."

رسول صدر عاملی کارگردان این فیلم در سال ۷۷، ماجرا را این گونه تعریف می کند. دومین فیلم صدر عاملی، به نام گل های داوودی، در سال ۶۴ در سینما آزادی اکران شده بود. او نخستین فیلم زندگی اش را هم در سینما شهر قصه دیده است.

در مرداد سال ۱۳۷۶، طراحى معمارى جدید سالن هاى سینما آزادى و شهر قصه از سوى موسسه توسعه مراکز فرهنگى سوره آزادى، وابسته به حوزه هنرى، به مسابقه گذاشته شد. این مسابقه، سى میلیون ریال جایزه نقدى داشت. سه طرح برگزیده از سه معمار با نام های کیانوش وهایى، بابک شکوفى و امیرمسعود انوشفر پذیرفته و در انتها، نام انوشفر، طراح ایرانى مقیم فرانسه که همراه با دو معمار فرانسوى روى طرح کار کرده بود، به عنوان طراح برگزیده نهایى شنیده شد، چیزی که هیچ گاه به طور رسمى اعلام نشد.

از ویژگی های قابل توجه این طرح، حضور هم زمان چند سالن نمایش و مجموعه های فرهنگی دیگر مانند سالن تئاتر و فروشگاه های لوازم فرهنگی است. اکبر تشکری نیا، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، در توصیف این مجموعه گفت: "در مجتمع جدید، یک سالن سینماى مدرن با گنجایش ۷۰۰ نفر و ۴ سالن دیگر با گنجایش هرکدام ۲۰۰ نفر در سه طبقه فوقانى ساخته مى شود. مجتمع هاى تجارى نیز به همراه ورودى و یک رستوران در طبقات اول تا سوم احداث مى شوند. بام این مجتمع نیز به یک رستوران تابستانى اختصاص دارد و در طبقات زیرزمین که شمار آن به ۳ مى رسد، تاسیسات، سالن تفریحات و گالرى جاى خواهند گرفت. از دیگر ویژگى هاى سینماى جدید آزادى پله برقى ۳۰/۸ مترى است."

رقمی که به عنوان هزینه پیش بینی احداث مجتمع آزادی اعلام شد، بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال بوده است. بخشى از این هزینه، توسط بیمه پرداخت مى شود و بخشى را هم حوزه هنرى متحمل شده است.

بسیارى از کارشناسان علت ساخته نشدن این سینما در طول سال های گذشته را افزایش شدید معضل ترافیکى خیابان شهید بهشتى و بروز مسائل امنیتى می دانند. حتى در سال هاى بعد، بحث جایگزینى یک محل دیگر براى ساخت سینما آزادى نیز در محافل هنری مطرح شد.

سال ۱۳۸۴، درست یک هفته مانده به هشتمین سالگرد آتش سوزى سینما آزادى، ستاد خبرى حوزه هنرى اعلام کرد: "با توافق به عمل آمده با شهردارى تهران، با دستور ویژه احمدی نژاد شهردار تهران و تلاش مدیران و مسئولان حوزه هنرى و معاونت اجتماعى - فرهنگى شهردارى، ساخت این سینما در آینده نزدیک آغاز خواهد شد."

در آن زمان مدیریت شهرداری تهران بر عهده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی، بود و مسئولیت مدیریت اجتماعی - فرهنگی شهرداری را اسفندیار رحیم مشایی، رئیس کنونی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بر عهده داشت.

مهدى فخیم زاده، بازیگر و کارگردان سینما، از زمانی می گوید که شایعه ساخت سینما را شنید: "در حالى که درد همه سینمادوستان کمبود سالن سینما است، بازسازى سینما آزادى که قرار است در آن چند سالن سینما ساخته شود، یک اتفاق کم نظیر در سینما محسوب مى شود. وقتی شایعه ساخت سینما مطرح شد دیگر برای ما مهم نبود چرا تاکنون کسی به فکر بازسازی این سینما نیفتاده است."

با این حال هیچ کدام از وعده های داده شده عملی نشد تا این که این بار محمد‌باقر قالیباف، شهردار فعلی تهران، در مراسم کلنگ زنی این پروژه قول داد که در سال ۸۶، جشنواره فجر در این سینما برگزار ‌شود: "ما نه تنها برای ساخت این سینما، بلکه برای اداره شهر هم به هنر و هنرمندان نیازمندیم. من این مژده را می دهم که ساخت این سالن به چند سال موکول نشود. سینما آزادی هدیه ای است به جامعه هنرمندانی که در سال های گذشته، نگران آینده این مکان فرهنگی بودند."

این خبر به سرعت به یکی از خوشحال کننده ترین خبرهای سال ۸۵ برای اهالی سینما تبدیل شد. رویا تیموریان درباره این خبر می گوید: "خبر بازسازى سینما آزادى بهترین خبر سال ۸۵ بود. وقتى خاطرات آن سال ها را مرور مى کنم، یاد لحظاتى مى افتم که حالا برایمان خاطرات خوش است. امیدوارم با افتتاح مجدد آن، این خاطرات بیشتر و بیشتر شود."

بالاخره بعد از گذشت ده سال، روز ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۶، فیلم سینمایی "آن مرد آمد" به کارگردانی حبیب الله بهمنی، در یکی از پنج سالن سینمای تازه ساخته شده آزادی به نمایش درآمد و قرار است مراسم اختتامیه بخش سینمای ایران جشنواره فیلم فجر نیز در این سینما برگزار شود.

آزادی، آزادی بشو نیست

با تمام نکات مثبتی که ساخت سینما آزادی از نظر هنرمندان دارد، بسیاری از کارشناسان سینمایی، افزوده شدن بر معضل ترافیکی این منطقه را با ساخت این مجتمع سینمایی، دو چندان می دانند.

شاهین امین، کارشناس سینمایی و خبرنگار این حوزه، معتقد است: "مشکل ترافیکی منطقه عباس آباد هم اکنون که هیچ سینمای ۷ طبقه ای در این محل وجود ندارد، جدی است و یکی از معضلات شهرداری به شمار می رود. چگونه می توان اطمینان داد با وجود ۵ سالن سینما و مرکز خرید تجاری و فرهنگی، عبور و مرور ماشین ها در این منطقه کنترل شود."

از طرف دیگر، مسئولان مرتبط با ساخت سینما، گفته اند که طراحى آن به گونه اى است که در عین وجود کاربرى هاى متعدد و بعضاً متضاد، از نظر کارکردى، تداخلى وجود ندارد. سالن هاى سینما در این مجموعه در مرکز حجم ساختمان قرار گرفته و ارتباط با آنها از طریق استقرار ارتباطات عمودى از قبیل پله هاى برقى و معمولى که از بیرون مجموعه قابل مشاهده است میسر مى شود.

با این حال هیچ توضیحی در مورد نحوه کنترل مشکلات ترافیکی از سوی مسئولان ارایه نشده است. مشکل ترافیکی، یکی از مسایلی بود که سینماگران و کارشناسان از آن به عنوان مشکلات بعد از اجرای طرح ساخت سینما نام می برند.

ویژگی های معماری ساختمان هم از دیگر مسایلی است که کارشناسان به آن اعتراض می کنند. عده ای از هنرمندان ساخت این سینما را مطابق با فرهنگ بومی و معماری ایرانی نمی دانند.

اما احمد رضا درویش، کارگردان فیلم هایی مانند کیمیا و سرزمین خورشید که لیسانس معماری و گرافیک از دانشگاه تهران دارد، ترجیح می دهد فقط ساخت سینما را مهم بداند و می گوید: "نباید اصل این اتفاق را با طرح این گونه ایرادات، کم رنگ کرد. هنر سینمایی ما در حال رقابت با دنیاست، ما باید سینماهایی در خور این هنر داشته باشیم. در تمام دنیا سینما ها در جایی ساخته می شوند که مرکز تجاری و عبور و مرور مردم باشد. اتفاقا این سینما می تواند الگویی باشد برای سینماهای دیگر. درست است که سینماهایی مانند قدس و آفریقا در مجتمع های تجاری ساخته نشده اند، اما در محل مرکز خرید مردم قرار گرفته اند."

تمام این پیش بینی ها، طی روزهای آینده، ارزش خود را از دست خواهد داد. اخبار روزهای بعد از جشنواره و بعد از پخش اولین فیلم سالن های این سینما، نشان خواهد داد که پیش بینی ها تا چه حد به واقعیت نزدیک است.

 
 
عکس عکس
مراحل ساخت سینما آزادی تهران
 
 
محمدرضا فروتن روز پنجم جشنواره فجر
پایان بخش بین الملل؛ آغاز بخش داخلی
 
 
جشنواره فیلم روز چهارم جشنواره
عشق های نوجوانانه، برف و کویر
 
 
جشنواره فیلم فجر روز سوم جشنواره
واکنش به سینماگران معترض
 
 
جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم فجر
رویکرد غیر هالیوودی بخش بین الملل
 
 
پروانه معصومی جشنواره فیلم فجر
تقدیر از پروانه معصومی در مراسم افتتاحیه
 
 
عکس از بنیاد سینمایی فارابی جشنواره فجر
سینمای اجتماعی در آفساید
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران