BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:44 گرينويچ - شنبه 09 فوريه 2008 - 20 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در گذشت ژازه تباتبایی؛ 'پیکاسوی ایران'
 
ژازه تباتبایی
ژازه تباتبایی، نقاش و مجسمه ساز سر شناس ایرانی در ساعات اولیه بامداد روز شنبه چشم از جهان فرو بست
ژازه تباتبایی، نقاش و مجسمه ساز سرشناس ایرانی در ساعات اولیه بامداد امروز ( 20 بهمن ماه) به‌ دليل عوارض ناشی از عفونت ريه، مشكلات قلب، كليه و دستگاه تنفسی چشم از جهان فروبست.

اين نقاش و مجسمه‌ ساز 77 ساله كه از نيمه‌ آذرماه به‌دليل آسيب ‌ديدگي از ناحيه‌ لگن در بيمارستان بستری و مورد عمل جراحي قرار گرفت، پس از پايان دوره‌ نقاهت از يك ماه پيش به آسايشگاه سالمندان فرزانگان منتقل شد، اما در پی مشكلات ناشی از بلعيدن غذا به خونريزی معده دچار و از حدود 10 روز پيش به بيمارستان عيوض ‌زاده و در پی آن، به بيمارستان آتيه انتقال داده شد.

آقای تباتبايی بيش از 40 جلد كتاب شامل داستان‌های فولكلور، رمان، شعر، نقدهای هنری و نمايشنامه منتشر كرد.

پايه‌ گذاری و مديریت گالری هنر مدرن ايران یا گالری "هنر جديد"‌ از جمله اقدامات موثر ژازه تباتبایی در عرصه هنرهای تجسمی ایران محسوب می شود.

نقاشی ها و مجسمه های این مجسمه ساز فقید ایرانی در موزه ها و مجموعه های شخصی مانند موزه لوور پاریس، موزه مترو پولیتن نیویورک، موزه هنرهای معاصر تهران، پریوات کلکسیون آلمان، گالری سیحون تهران، مجموعه شخصی فرح دیبا، ملکه سابق ایران، امیر عباس هویدا، نخست وزیر پیشین این کشور و برخی دیگر از دوستان وی موجودند.

خسرو سینایی، کارگردان ایرانی تا کنون دو فیلم با نام های "شرح حال" (1347) و "کوچه پاییز"(1375) از زندگی ژازه تباتبایی ساخته و نمایش داده است.

آقای سینایی، که به گفته خودش حدود 50 سال از نزدیک شاهد فعالیت های هنری ژازه تباتبایی بوده است وی را هنرمندی خاص و پیشرو خوانده و درباره او به بی بی سی فارسی گفت: "ژازه تباتبایی فقط با هنرش زندگی کرد و اگر در جای دیگری از دنیا به غیر از ایران زندگی می کرد شاید شهرت جهانی پیدا می کرد و به ثروت فراوانی هم می رسید اما وی در نهایت ترجیح داد بین مجسمه های آهنی خود زندگی کند و تا لحظه آخر هم که بیمارستان منتقل شد در میان آنها بود."

نقاشی ژازه تباتبایی
'ژازه تا پایان عمر کودکی پرطراوت خلاق و پر تخیل خود را حفظ کرده بود'

به گفته آقای سینایی در منزل آقای تباتبایی که همان گالری هنر جدید است از همان روزی که وی به بیمارستان منتقل شد، جوش داده شده که آثار وی به سرقت نرود.

آقای سینایی ابرازامیدواری کرد که دست اندرکاران فکری برای مجموعه آثار او و گالری هنر جدید که یکی از نخستین گالری های غیر دولتی هنری در ایران بود بکنند که نابود نشود.

جواد مجابی، شاعر، نويسنده، محقق، و منتقد که از دوستان نزدیک آقای تباتبایی بوده و مقالات و نقدهایی از او درباره آثار ژازه در کتابها و نشریات مختلف منتشر شده به بخش فارسی بی بی سی گفت: "در این که ژازه یکی از مهم ترین نقاشان و مجسمه سازان مدرن ایران است شکی نیست."

وی با اشاره به حجم بالای آثار آقای تباتبایی، گفت وی بیشتر به فرهنگ تجسمی کشور ایران توجه داشت و موضوع اصلی آثار وی فولکلور شهری است.

وی ژازه تباتبایی را "هنرمندی که شاهد زوال سنت های تصویری عصر خود بود" نامید و گفت او تلاش کرد در نقاشی هایش با الهام از نقاشی های عصر قاجار بقایای ارزش های تصویری یک دوره را ثبت کند و در مجسمه هایش به زندگی مردم توجه کرده است.

به گفته جواد مجابی، ژازه تباتبایی تیپ هایی از درون جامعه ایرانی مانند میراب و فانوس کش و قزاق و لوطی عنتری و رقاص و ... که که اندک اندک بر اثر هجوم فرهنگ جدید از دست می رفتند را مضمون مجسمه هایش قرار می داد و در واقع فولکلور هنرهای تجسمی ایران بیشتر در کارهای او تجلی داشت.

 تصویر شناسی ژازه تباتبایی بسیار قوی و غیر قابل تدریس است.
 
سیف الله صمدیان

آقای مجابی، ژازه را هنرمندی می داند که تا پایان عمر کودکی پرطراوت خلاق و پر تخیل خود را حفظ کرده بود.

این نویسنده و منتقد ادبی وهنری معتقد است، ارزش آقای تباتبایی به دلیل کوتاهی هایی که در تحلیل، مرور و ارایه آثارش شده، آن طور که باید، شناخته نشده است.

سیف الله صمدیان، فیلمساز و عکاس با سابقه ایرانی نیز آقای تباتبایی را پیکاسوی ایران نامید و به بخش فارسی بی بی سی گفت: "معجزه کارهای ژازه در تبدیل اتفاق می افتد، یعنی او مانند عکاس ها تنها به قاب کردن آنچه می دید بسنده نمی کرد، بلکه از این فرم ها، معنی می ساخت."

آقای صمدیان تصویر شناسی ژازه تباتبایی را بسیار قوی و غیر قابل تدریس عنوان کرد.

محمد خدایی، فرزند مرحوم مصطفی خدایی که در زمان حیات ژازه تباتبایی در ساختن مجسمه ها و خرید آهن آلات اسقاطی و مواد اولیه آثارش به وی کمک می کرد، در دو ماه اخیر به جای پدر در زمان اوج بیماری ژازه با وی همراه بود و در بیمارستان، امور جاری و روزمره را بر عهده گرفت.

آقای خدایی به بخش فارس بی بی سی گفت که پدرش اجراکار خوبی بوده که کارهایش همواره مورد تایید ژازه قرار می گرفته است. به گفته محمد خدایی، مصطفی خدایی در منزل خود نیز به مجسمه سازی می پرداخته و طبعا آثاری نیز از خود به جای گذاشته است.

عکس ها از ایمان بشری

 
 
آثار ژازه تباتبایی گالری عکس
آثار ژازه تباتبایی - 1
 
 
آثار ژازه تباتبایی گالری عکس
آثار ژازه تباتبایی - 2
 
 
ژازه تباتبایی معرفی کتاب
آثار ژازه تباتبایی، هنرمند تنها
 
 
عکس هنر معاصر
گزیده آثار مجسمه های ژازه تباتبایی
 
 
گالری عکس بينال پنجم مجسمه سازی مجسمه سازی
آثاری از بينال پنجم
 
 
گالری عکس بينال پنجم مجسمه سازی عکس
آثاری از بينال پنجم مجسمه سازی
 
 
پنجمین دوسالانه مجسمه سازی ایران مجسمه سازی
صلح، زندگی و افق آينده
 
 
مطالب مرتبط
ژازه تباتبایی در گذشت
09 فوريه، 2008 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران