BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:18 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2008 - 04 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نامزدهای اسکار بهترين بازيگر نقش اصلی مرد
 
شرح حال نامزدهای جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد در مراسم اسکار سال 2008 که روز 24 فوريه در سينمای کداک در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

جورج کلونی

جورج کلونی

جورج کلونی بازیگر 46 ساله، برای فیلم "مایکل کلیتون" نامزد شده است. کلونی در این فیلم در نقش وکیلی بازی می کند که بعد از قبول پرونده بزرگی مربوط به فساد مالی، موقعیتش در جایگاه خطرناکی قرار می گیرد.

او درباره فیلم می گوید، "فردای روزی که فیلمبرداری فیلم مایکل کلیتون تمام شد، من در راه سفر به دارفور بودم. حسی درونی مرا مجبور می کرد تا به جای دوری بروم و کاری متفاوت انجام بدهم."

جورج کلونی به عنوان نماینده سازمان ملل برای ياری به منطقه بحران زده دارفور تلاش می کند.

جورج تیموتی کلونی متولد سال 1961 در کنتاکی، فرزند نیک کلونی، خبرنگار با سابقه تلویزیون است. کلونی با بازی در سریال "اتاق اورژانس" بین سالهای (99 - 1994) به شهرت رسید. او همچنین نویسندگی و کارگردانی را در فیلم "شب بخیر و موفق باشید" نیز تجربه کرد.

بازی در فیلم "سیریانا" در سال 2006 برای کلونی، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به ارمغان آورد.

دانیل دی-لوئیس

دانیل دی-لوئیس

این سومین باری است که دانیل دی لوئیس هنرپیشه بریتانیایی نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

در فیلم "خونی ریخته خواهد شد"، دی لوئیس مشقات و تلاشهای معدنچی خرده پایی را به تصویر می کشد که خود را تبدیل به سرمایه داری با نفوذ و مالک چاه نفت می کند.

دی لوئیس درباره این فیلم می گوید، "احتیاج شدیدی را که برای بازی در این نقش درون خود حس می کردم، نمی توانم توصیف کنم."

دانیل مایکل بلیک دی -لوییس متولد 1957 در لندن، فرزند سسیل دی لوئیس، شاعر و نویسنده ایرلندی است. او شهرتش را با بازی در نمایش های متعددی به دست آورد. وی همچنین برنده شدن سه جایزه بفتا و یک جایزه گولدن گلوب را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

بازی در فیلم "پای چپ من" در سال 1989 جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن دی لوییس کرد.

دی لوییس به کم و گزیده کاری شهرت دارد به طوریکه در مدت 10 سال فقط در 3 فیلم ظاهر شد. او همچنین قبل از بازی هر نقشی مدتها در موردش تحقیق می کند.

از تجربه های دیگری که دی لوییس را از سینما به مدت پنج سال دور کرد، تجربه ساختن کفش در ایتالیا از سال 1997 بود.

جانی دپ

جانی دپ

برای جانی دپ، بازی در فیلم موزیکال "سوئینی تاد" که نامزدی بهترین بازیگر مرد را نیز به همراه داشت، تجربه ای متفاوت بود.

او در این فیلم نقش سوئینی تاد، آرایشگر معروف فلیت استریت در لندن را بازی می کند که در اقدامی انتقامجویانه تمامی مشتریان خود را به قتل می رساند.

دپ درباره فیلم می گوید، "تیم (برتون، کارگردان فیلم) اصلا نمی دانست که آیا من می توانم آواز بخوانم یا نه، راستش خودم هم نمی دانستم از عهده این کار بر می آیم."

همکاری تیم برتون و جانی دپ از سال 1990 با فیلم ادوارد دست قیچی شروع شد. بعد از این فیلم، دپ در 5 فیلم دیگر که تیم برتون کارگردانی کرده بود، به ایفای نقش پرداخت که آخرین آنها سوئینی تاد است.

جان کریستوفر دپ در سال 1963 به دنیا آمد. فعالیت هنری را با نواختن گیتار در یک گروه راک شروع کرد. بعد از مدتی توسط نیکلاس کیج، هنرپیشه هالیوود وارد دنیای سینما شد.

اولین نقش اصلی او در فیلم ترسناک کابوس الم استریت بود، اما خود او بازی در فیلم جوخه ساخته الیور استون را اولین کار سینمایی قابل توجهش می داند.

جانی دپ نه تنها ظاهری جذاب دارد، بلکه بارها قدرت بازیگری اش مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است. او همچنین دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده، که تاکنون بخت با او یاری نکرده است.

تامی لی جونز

تامی لی جونز

تامی لی جونز، امسال با دو فیلم در اسکار حضور دارد، فیلمهای جایی برای پیرمردان نیست و در دره خدا.

با اینکه در هر دو فیلم بازی تحسین برانگیزی را ارائه داده است، اما نامزدی اش برای دریافت اسکار بخاطر بازی در فیلم در دره خداست.

تامی لی جونز در این فیلم نقش پدری را بازی می کند که خبر ناپدید شدن فرزندش را که تازه از خدمت در عراق برگشته، می شنود. او در پی مواجه شدن با بی تفاوتی مسئولان ارتش، خود جویای کشف حقیقت می شود.

جونز درباره فیلم می گوید، "نقشی که من بازی کردم، شخصیتی است که به طور معمول قبولش ندارم. او آدمی است که تحت تآثیر اخبار متعصبانه به راحتی وارد جنگی دروغی می شود."

تامی لی جونز در سال 1946 در تگزاس به دنیا آمد. در دانشگاه هاروارد ادبیات خواند و در همانجا با ال گور، سیاستمدار و نامزد ریاست جمهوری آمریکا، دوست و هم اتاق شد.

بعد از مدتی به نیویورک رفت تا به آرزویش که بازیگری بود، جامه عمل بپوشاند. بعد از بازی در چند نمایش در برادوی، وارد علم سینما شد. نقشی کوچک در فیلم داستان یک عشق در سال 1970 اولین تجربه سینمایی او بود.

بازی در فیلم فراری در کنار هریسون فورد، اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در سال 1993 برای تامی لی جونز به ارمغان آورد.

ویگو مورتنسن

ویگو مورتنسن

بازی خیره کننده ویگو مورتنسن در فیلم تعهدات شرقی بالاخره او را کاندیدای جایزه اسکار کرد.

مورتنسن در این فیلم در نقش مهاجر روسی ظاهر شده که برای خانواده گانگستری روس رانندگی می کند. با پیدا شدن پرستاری که در مورد مرگ دختری روس تحقیقات می کند، او دچار احساسات متناقض در مورد حرفه اش می شود.

او در مورد فیلم می گوید، "مردم فکر می کنند که با فیلم خیلی خشنی رو برو هستند، علتش به نظر من این است که صحنه های فیلم در ذهن حک می شود. به عقیده من فیلم کاملا واقعگرایانه است."

ویگو پیتر مورتنسن در سال 1958 از مادری آمریکایی و پدری فنلاندی در نیویورک متولد شد. دوران کودکی و نوجوانی اش در مهاجرت به کشورهای مختلفی از جمله ونزوئلا، آرژانتین و دانمارک گذشت.

اما علاقه به بازیگری او را به نیویورک کشاند. بعد از سالها بازیگری در تأتر، با نقش کوچکی در فیلم شاهد در کنار هریسون فورد، وارد دنیای سینما شد.

مورتنسن در فیلمهای بعدی، همیشه در نقش دوم ظاهر شد تا سال 2001 که بازی در نقش آراگون در تریلوژی ارباب حلقه ها برایش شهرتی افسانه ای آورد.

ویگو مورتنسن علاوه بر بازیگری، عکاسی و نقاشی می کند. او همچنین به زبانهای دانمارکی، اسپانیایی، نروژی تسلط کامل دارد.

 
 
اسکار صفحه ويژه اسکار
نامزدهای اسکار بهترين بازیگر نقش مکمل
 
 
دانیل دی لوئیس نامزدهای اسکار
فیلمهای برتر
 
 
هالیوود ویدیو
در اسکار امسال بخت با کیست؟
 
 
اسکار نامزدهای اسکار
بهترین کارگردانی
 
 
ماریون کوتیار نامزدهای اسکار
بهترين بازيگر نقش اصلی زن
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران