BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:23 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2008 - 04 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نوازندگان سنتی افغانستان در موزه ملی اسکاتلند
 

 
 
اعضای گروه موسیقی افغانی در موزه اسکاتلند
آلات موسیقی سنتی افغانی، با کمک نوازندگان افغان، شناسایی و نامگذاری شد
در دومین روز جشنواره فرهنگی-هنری چرخه افغانستان، دو گروه موسیقی سنتی افغانی، از بخش 'هنر جهانی' در موزه ملی ادینبورگ بازدید کردند و فیلم 'خاک و خاکستر' از عتیق رحیمی فیلمساز افغان مقیم فرانسه، به نمایش درآمد.

اعضای دو گروه موسیقی "خرابات" و گروه قوالی "صوفی شام"، که قرار است در روزهای بعدی جشنواره، برنامه اجرا کنند، نیم روز جمعه 23 فوریه، با حضور در موزه ملی اسکاتلند، از بخش هنر جهانی این موزه بازدید کردند.

در این بخش، مجموعه ای از آلات موسیقی سنتی افغانی، نوارهای موسیقی ضبط شده از نوازندگان محلی مناطق مختلف افغانستان در دهه هفتاد میلادی و مجموعه ای از عکسهای هنری مربوط به آن دوره، نگهداری می شود.

مسئولان این بخش از موزه ملی بریتانیا، با کمک نوازندگان و اعضای گروه های موسیقی شرکت کننده در جشنواره، آلات موسیقی سنتی افغانستان را که از دهها سال پیش حفظ شده است، به همراه نوارهای موسیقی و مجموعه های عکس، شناسایی، نامگذاری و دسته بندی کردند.

مجموعه ای از عکس مربوط به دهه 70 میلادی افغانستان که در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده شد

این مجموعه ها، قرار است در آینده نزدیک، در موزه ملی اسکاتلند، به نمایش گذاشته شود.

در ادامه، یک تن از طبله نوازان گروه موسیقی خرابات، با حضور در دانشگاه اسکاتلند، برای دانشجویان رشته موسیقی و علاقه مندان موسیقی سنتی افغانی، طبله نواخت و در مورد این وسیله موسیقی و جایگاه آن در هنر افغانستان، توضیح داد.

خاک و خاکستر

نمایش فیلم خاک و خاکستر، ساخته عتیق رحیمی فیلمساز افغانی مقیم فرانسه، بخش دیگری از جشنواره فرهنگی-هنری چرخه افغانستان را تشکیل می داد.

خاک و خاکستر (Earth and Ashes)، داستان پیرمردی است که در تلاش است وسیله ای برای سفر به معدن ذغال سنگ پیدا کند و مردد است که چگونه خبر مرگ همسر و عروسش را، به پسر خود بدهد که در این معدن کار می کند.

صحنه هایی از این فیلم، که یک زن برهنه را درحال دویدن در برابر یک حمام بمباران شده نشان می دهد، جنجالی ترین موضوع مورد بحث، در جریان جلسه پرسش و پاسخ بعد از نمایش فیلم بود.

برای بینندگان خارجی فیلم خاک و خاکستر، این موضوع جالب توجه و تعجب آور بود که چگونه در یک جامعه بسته و سنتی مانند افغانستان، چنین صحنه ای فیلمبرداری و نمایش داده شده است.

آقای رحیمی در پاسخ به این دسته از بینندگان گفت خوشبختانه، او در سال 2004، فیلمش را بدون آنکه تیغ سانسور، چیزی از ماهیت آن بکاهد، در افغانستان نمایش داده و با مخالفتی مواجه نشده است.

عتیق رحیمی فیلمساز افغانی مقیم فرانسه،
آقای رحیمی به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد

به نظر این فیلمساز افغان، این کار، در شرایط کنونی افغانستان و با تغییراتی که در مدیریت فرهنگی آن کشور بوجود آمده، ناممکن است.

یک تن از حاضران از عتیق رحیمی پرسید آیا این صحنه های عریان، در داخل افغانستان فیلمبرداری شده است؟ و چگونه یک زن حاضر شده بدن عریان خود را در برابر دوربین او به نمایش بگذارد؟

عتیق رحیمی گفت زن بازیگر این فیلم، یک ایرانی و مقیم فرانسه است و تمام صحنه ها، در داخل افغانستان فیلمبرداری شده است.

چهره خاکی؟

کارگردان فیلم خاک و خاکستر، همچنین درباره علت پرداختن فیلمسازان افغان به ارائه چهره ای عقب مانده و ترحم آور از کشورشان، به بی بی سی گفت: "اروپا بیش از پنجاه سال پیش، درگیر جنگ بوده و هنوز در مورد آن جنگ فیلم ساخته می شود. اما جنگ در افغانستان، از سی سال پیش شروع شده و هنوز هم جریان دارد".

حضار مراسم نمایش فیلم
صحنه برهنه فیلم خاک و خاکستر، بحث برانگیز ترین موضوع جلسه پرسش و پاسخ بود

او گفت: "مشکل ما این است که نمی خواهیم دیگران، چهره واقعی ما را ببینند".

از عتیق رحیمی در مورد صنعت سینما در افغانستان پرسیدم، او گفت: "بهتر است به جای سینمای افغانستان، بگوییم سینما در افغانستان".

به نظر آقای رحیمی، افغانستان بیشتر مصرف کننده محصولات سینمایی خارج، به ویژه سینمای هند بوده و بیشتر تولیدات سینمایی آن هم، از سینمای هند متاثر بوده است.

این فیلمساز افغان، در عین حال حرکت های فیلمسازی اخیر در افغانستان را ستود و ابراز عقیده کرد که برای رشد این تلاشها، باید سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

شنبه (23 فوریه) نیز، در سومین روز جشنواره فرهنگی-هنری چرخه افغانستان، فیلم مستندی از عتیق رحیمی، با نام "افغانستان، یک حکومت ناممکن" و یک فیلم کوتاه مستند دیگر به نام "آوای ماه" از ریچارد استنلی، در تالار خانه فیلم ادینبورگ، به نمایش درخواهد آمد.

اما پیش از نمایش فیلم، جلسه ای با حضور اعضای دو گروه موسیقی سنتی و قوالی افغانی، در دانشگاه ادینبورگ برگزار خواهد شد.

جشنواره فرهنگی-هنری چرخه افغانستان، تا هشتم ماه مارس، درادینبورگ پایتخت اسکاتلند، ادامه دارد.

 
 
جشنواره فرهنگی-هنری 'چرخه افغانستان' در اسکاتلند 'چرخه افغانستان'
'اسامه' در اسکاتلند؛ جشنواره چرخه افغانستان
 
 
جشنواره فرهنگی-هنری 'چرخه افغانستان' در اسکاتلند 'چرخه افغانستان'
جشنواره فرهنگی-هنری افغانستان در اسکاتلند
 
 
اسامه جشنواره فيلم لندن
اسامه اولين فيلم افغانی پس از طالبان
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران