BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:00 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2008 - 06 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
هشتادمين اسکار؛ شب برادران کوئن
 
اسکار
جایی برای پیرمردان نیست در 8 رشته نامزد اسکار بود
هشتادمین دوره مراسم آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، اسکار از ساعت 17:30بعد از ظهر یکشنبه 24 فوریه به وقت لس آنجلس ( 1:30 بامداد دوشنبه به وقت گرينويچ) در سالن کداک در هالیوود آغاز شد.

در اين دوره فيلم جایی برای پیرمردان نيست ساخته براداران کوئن با بدست آوردن 4 جایزه اصلی از جمله بهترين فيلم، برنده اصلی بود.

اين فيلم که در 8 رشته نامزد اسکار بود، موفق شد علاوه بر جایزه بهترين فيلم جوایز بهترین کارگردانی، بهترين فيلمنامه اقتباسی و بهترين بازيگر نقش مکمل مرد (خاویر باردم) را نیز بدست آورد.

اين فيلم رقبایی چون خونی ريخته خواهد شد) ( هشت نامزدی)، کفاره و مایکل کليتون ( هرکدام 7 نامزدی) و جونو ( چهار نامزدی) را پیش رو داشت.

برادران کوئن که پیش از این فقط یک بار در سال برای فيلمنامه فارگو 1996 برنده اسکار شده بودند، امسال سه بار برای دريافت اسکار به روی صحنه رفتند.

دانيل دی لوئيس ( خونی ريخته خواهد شد و ماريون کوتیار ( زندگی به رنگ گل سرخ) برندگان اسکار بهترين بازيگر نقش اصلی بودند.لحظه به لحظه با اسکار 2008

هوای نه چندان مساعد

امسال چندان هوا با اسکار یار نبود و پیش بینی شده بود که مراسم امسال همراه با بارش باران خواهد بود. اما برگزار کنندگان تمام تلاش خود را کرده بودند تا فرش قرمز و ميهمانان زیر باران خیس نشوند و مراسم مثل سالهای گذشته بدون هيچ خللی برگزار شود.

مراسم فرش قرمز که سالهای پیش در فضای باز بیرون سالن کداک برگزار می شد، امسال بدلیل بارش باران و وزش باد در فضایی سر پوشیده برگزار شد.

سیاست در اسکار

مجری برنامه در ابتدای مراسم به اعتصاب فیلمنامه نویسان اشاره کرد که بالاخره به سرانجام خود نزدیک شده و امکان برگزاری مراسم اسکار را فراهم کرده است

جان استیوارت، کمدين آمريکایی اجرای مراسم امسال را بر عهده داشت.

مجری برنامه در ابتدای مراسم به اعتصاب فیلمنامه نویسان اشاره کرد که بالاخره به سرانجام خود نزدیک شده و امکان برگزاری مراسم اسکار را فراهم کرده است.

او که یکی از مجریان معروف تلویزیونی است و اغلب به شوخی های سیاسیش معروف است، آغاز مراسم اسکار امسال را نیز بی نصیب نگذاشت، به طولانی شدن جنگ در عراق و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در آمریکا اشاره کرد.

جان استیوارت گفت هر بار ما یک رئیس جمهور زن یا سیاه پوست در سینما داشتیم، زمانی بوده که موجودات فضایی به زمین حمله کرده بودند.

در لابلای مراسم، او با تازه ترین فن آوری های محبوب نیز به شوخی پرداخت. او یک بار امکان فیلم دیدن در آی فون را به سخره گرفت و یک بار نیز با دستگاه بازی وی (Wii) شوخی کرد.

نخستين اسکار

نخستين اسکار به بهترين طراحی لباس اعطا شد. برنده نخستين اسکار 2008 الکساندرا بایرن، طراح لباس الیزابت، عصر طلایی بود.

سپس جورج کلونی بر روی صحنه آمد و به مناسبت هشتادمین اسکار بخشهایی از لحظات جالب دوره های پیش به نمایش درآمد.

اسکار2: استیو کرل و آن هاتاوی بازيگران سینما برنده اسکار بهترين انیمیشن بلند را اعلام کردند. در اين بخش که انیمیشن پرسپولیس ساخته مرجان ساتراپی، نویسنده ايرانی الاصل مقیم فرانسه نامزد بود، انيمیشن راتاتویی برنده شد.

اسکار 3: اسکار بهترين گريم به فيلم فرانسوی زندگی به رنگ گل سرخ رسید.

اسکار 4: دووين جانسون، بازيگر، برنده بهترين جلوه های ویژه تصویری را اعلام کرد. قطب نمای طلایی برنده اين جایزه بود.

اسکار 5: کيت بلانشت که امسال در هر دو بخش بازيگری نامزد است، فیلم سوئينی تاد را به عنوان برنده بهترين کارگردانی هنری اعلام کرد.

بهترين بازيگر نقش مکمل مرد

خاویر باردم نقش يک قاتل را در فيلم جایی برای پیرمردان نیست بازی کرده است

اسکار 6: جنيفر هادسن، بازيگری که سال گذشته برای فيلم دختران رویایی برنده اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل زن شد، جایزه بهترين بازيگران نقش مکمل را به خاویر باردم، بازيگر اسپانيایی فيلم جایی برای پیرمردان نیست اعطا کرد.

فيلیپ سیمور هافمن، سیسی افلک، تام ويلکینسون و هال هالبروک نامزدهای ديگر اين بخش بودند.

اسکار7: نام اسکار بهترین فيلم کوتاه را اوون ويلسون، بازيگر، اعلام کرد. فیلم فرانسوی موتزارت جیب برها برنده اين بخش بود.

اسکار8: در ابتکار جالبی شخصیت کارتونی فیلم Bee Movies پس از خواندن نام نامزدهای بخش بهترين فيلم انيمیشن کوتاه، فيلم پیتر و گرگ را به عنوان برنده اين بخش اعلام کرد.

بهترين بازيگر نقش مکمل زن

اين نخستين باری بود که تیلدا سوئینتون نامزد اسکار شده بود

اسکار9: به روال سالهای گذشته، برنده بهترين بازيگر نقش مکمل مرد سال گذشته جایزه بهترين بازيگر نقش مکمل زن را اهدا کرد. آلن ارکين بازيگر ميس سانشاین کوچک جایزه اين بخش را به تیلدا سوئینتون بازيگر فيلم مایکل کلیتون داد.

کيت بلانشت، روبی دی، سائورس رونان و امی رایان رقیبان تیلدا سوئینتون در اين بخش بودند.

اسکار 10: جاش برولين و جيمز مک‌ آوی معرفی کنندگان بهترین فيلمنامه اقتباسی بودند. اتان و جوئل کوئن که علاوه بر کارگردانی، فيلمنامه جایی برای پیرمردان نیست را هم نوشته بودند، برندگان اين بخش شدند.

اين دومين اسکار برادران کوئن بود که در مجموع 7 بار نامزد اسکار شده اند. آنها یک بار ديگر در سال 1996 برای فيلمنامه اريژينال فارگو برنده اسکار شده بودند.

اسکار 11 و 12: جایزه بهترين تدوین صدا و بهترين ترکیب صدا را فيلم اولتيماتوم بورن برد.

بهترين بازيگر نقش اصلی زن

اسکار13: فارست ویتاکر که سال گذشته برای فيلم آخرین پادشاه اسکاتلند اسکار بهترين بازيگر نقش اصلی مرد را برده بود، جایزه بهترین بازيگر نقش اصلی زن را به ماریون کوتيار بازيگر نقش اديت پیاف در فيلم زندگی به رنگ گل سرخ داد.

بجز ماريون کوتیار، جولی کریستی، کيت بلانشت، الن پیج و لورا لینی نامزدهای ديگر اين بخش بودند.

ماريون کوتیار پیش از این برای بازی در فيلم زندگی به رنگ گل سرخ، جایزه بفتا را برده بود.

جک نیکلسون، تنها بازيگر مردی که سه بار برنده اسکار شده بر روی صحنه آمد، سپس به مناسبت هشتادمين اسکار، نمای کوتاهی از هر 79 فيلمی که پیش از اين مراسم برنده اسکار بهترين فيلم بودند، به نمایش در آمد.

اسکار 14: رنه زلوگر برنده جایزه بهترین تدوين را اعلام کرد. کریستوفر راوز، تدوينگر اولتيماتوم بورن اين جایزه را گرفت. اين سومين جایزه ای بود که اين فيلم دريافت می کرد.

اسکار افتخاری

نيکول کيدمن بازيگری که در سال 2003 برای فيلم ساعتها اسکار گرفت، اسکار افتخاری امسال را به رابرت بویل اعطاء کرد. اين طراح صحنه 98 ساله نزديک به 100فيلم از جمله فليمهایی چون شمال از شمالغربی و ویولون زن روی بام را به عنوان کارگردان هنری در کارنامه اش دارد.

اسکار 15: پنه لوپه کروز اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را اعلام کرد. این جایزه به فیلم اتریشی متقلبان رسید که داستان آن به دوران سلطه نازی ها مربوط می شود.

اسکار 16: جان تراوالتا جایزه بهترين ترانه را به فيلم Once داد.

اسکار17: کامرون دياز اسکار بهترین فيلمبرداری را به رابرت السویت، فيلمبردار خونی ريخته خواهد شد اهدا کرد.

درگذشتگان

هيلاری سوانک بازيگری که دوبار برنده اسکار شده، پیش از نمایش نماهایی از درگذشتگان سال به روی صحنه رفت. اينگمار برگمن، دبرا کار، میکل آنجلو آنتونيونی و هيت لجر از مشهور ترين کسانی بودند که در يکسال گذشته جان خود را از دست دادند.

اسکار 18:کفاره، بادبادک باز، مایکل کلیتون، راتاتویی و 3:10 به یوما نامزدهای اسکار بهترين موسیقی متن بودند که اين جایزه به فيلم کفاره رسید.

اسکار 19: چهار سرباز آمريکایی در عراق از طریق تلویزیون نام نامزدهای بهترين مستند کوتاه را خواندند که جایزه به فيلم Freeheld رسید.

اسکار 20: تام هنکس که دوبار پشت سرهم برنده اسکار شده، فيلم تاکسی بسوی تاريکی را برنده اسکار بهترين فیلم مستند بلند اعلام کرد.

اسکار 21: فيلمهای جونو، لارس و دختران واقعی، مایکل کلیتون، راتاتویی و وحشیان نامزدهای بهترین فيلمنامه اریژینال بودند. هریسون فورد نام فیملنامه نویس کمدی جونو را به عنوان برنده اسکار این بخش اعلام کرد.

بهترين بازيگر نقش اصلی مرد

دانیل دی لوئیس يکبار ديگر نیز در سال 1989 برای فيلم پای چپ من اين جایزه را بدست آورده بود

اسکار 22: هلن میرن بازيگری که سال گذشته برای فيلم ملکه برنده اسکار شد، جایزه بهترين بازيگر نقش اصلی مرد را اعلام کرد.

نامزدهای اين بخش دانيل دی - لوئيس ( خونی ریخته خواهد شد)، جورج کلونی (مایکل کلیتون)، تامی لی جونز ( در دره خدا) و ویگو مورتنسن (تعهدات شرقی) بودند. این جایزه همانطور که انتظار می رفت به دانيل دی - لوئيس برای خونی ریخته خواهد شد رسید.

او يکبار ديگر نیز در سال 1989 برای فيلم پای چپ من اين جایزه را بدست آورده بود.

کارگردانان برتر

برادران کوئن که پیش از این فقط یک بار در سال 1996 برای فيلمنامه فارگو برنده اسکار شده بودند، امسال سه بار برای دريافت اسکار به روی صحنه رفتند

اسکار 23: مارتين اسکورسیزی، کارگردان آمريکایی که سال گذشته اسکار بهترين کارگردانی را برای فيلم از دست رفته گرفته بود، نام جوئل و اتان کوئن کارگردانان جایی برای پیرمردان نیست را به عنوان کارگردانان برتر اعلام کرد. اين دو برادر جایزه بهترين فيلمنامه اقتباسی را نیز برده بودند.

جیسون راتمن (جونو)، جولیان اشنابل ( لباس غواصی و پروانه)، پل توماس اندرسون( خونی ریخته خواهد شد) و تونی گیلروی (مایکل کلیتون) نامزدهای ديگر اين بخش بودند.

بهترين فيلم

نام جایی برای پیرمردان نیست بار ديگر خوانده شد و اين بار برای مهمترین و آخرين جایزه اسکار. دنزل واشینگتن بازيگر هالیوود، اين فيلم را به عنوان بهترين فيلم هشتادمين دوره اعلام کرد. اين فيلم سه جایزه مهم برای برادران کوئن به ارمغان داشت.

جونو، کفاره، خونی ریخته خواهد شد و مایکل کلیتون رقيبان جایی برای پیرمردان نیست در اين بخش بودند.

.

 
 
ماریون کوتیار هشتادمین اسکار
جایزه اسکار در دست برندگان
 
 
جورج کلونی پیشواز اسکار
ستارگان سینما بر فرش قرمز
 
 
هالیوود ویدیو
در اسکار امسال بخت با کیست؟
 
 
دانیل دی لوئیس نامزدهای اسکار
فیلمهای برتر
 
 
ماریون کوتیار نامزدهای اسکار
بهترين بازيگر نقش اصلی زن
 
 
جانی دپ نامزدهای اسکار
بهترين بازيگر نقش اصلی مرد
 
 
اسکار نامزدهای اسکار
بهترین کارگردانی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران