http://www.bbcpersian.com

12:38 گرينويچ - يکشنبه 10 فوريه 2008 - 21 بهمن 1386

احتمال پایان اعتصاب فیلمنامه نویسان آمریکا

گزارش ها حاکی از آن است که اعتصاب سه ماهه فیلمنامه نویسان آمریکا که صنعت سرگرمی را در آمریکا فلج ساخت، به زودی پایان می یابد.

رهبران اتحادیه های فیلمنامه نویسان می گویند که با رهبران استودیوهای فیلم و تلویزیون برای پایان دادن به مناقشه به توافق رسیده اند.

اعتصاب حدود دوازده هزار تن از فیلمنامه نویسان اتحادیه نویسندگان از پنجم ماه نوامبر سال پیش و پس از آن آغاز شد که گفتگو بین نمایندگان آنان و استودیوهای تولید فیلم بر سر دریافت سهمی بیشتر از عواید فروش فیلم به نتیجه نرسید.

به دنبال آن اتحادیه نویسندگان آمریکا از اعضای خود خواست ضمن توقف تولید فیلمنامه، از ادامه فعالیت در زمینه تولید محصولات سینمایی و تلویزیونی خودداری کنند.

اولین نتیجه این اعتصاب توقف پخش برنامه های موسوم به گفتگوهای تلویزیونی بود. تولید نمایشنامه های تلویزیونی نیز با اختلال جدی مواجه شد.

هزاران نفر از اعضای اتحادیه های نویسندگان در لس آنجلس و نیویورک برای تائید این توافق گرد هم آمده اند.

استودیوهای فیلمسازی به نویسندگان پیشنهاد پرداخت حق التالیف بیشتری به ازای دانلود فیلم ها و برنامه های تلویزیونی از اینترنت را داده اند.

اعضای اتحادیه نویسندگان اعتصاب سه ماهه خود را موفق ارزیابی کرده اند. در صورت تائید توافق، نویسندگان از روز دوشنبه سر کارهای خود خواهند برگشت.

اعتصاب قبلی نویسندگان در سال 1988 حدود بیست و دو هفته به طول انجامید و تولید و پخش بسیاری از برنامه های تلویزیونی را کمابیش فلج کرد.

در جریان اعتصاب سال 1988، برنامه های تلویزیونی به شدت مختل شد و برای مدتی اکثر شبکه های تلویزیونی ناچار شدند به پخش برنامه های تکراری بپردازند و پخش برخی از پربیننده ترین برنامه های خود را متوقف کنند.

کسانی که در اعتصاب شرکت دارند نویسنده متن هایی هستند که برای تولید فیلم و دیگر برنامه های سینمایی و تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد.

وظیفه این افراد خلق و همچنین بازنویسی متن هایی مورد استفاده در ساخت فیلم های داستانی و سایر برنامه هاست.