http://www.bbcpersian.com

13:27 گرينويچ - يکشنبه 24 فوريه 2008 - 05 اسفند 1386

ستار سعیدی
در اسکاتلند

رقص جوانان اسکاتلندی با آوای 'الله هو'

بیش از سیصد تن در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، نزدیک به چهار ساعت به تماشای اجرای موسیقی سنتی افغانی نشستند و همراه با قوالی خوان های گروه موسیقی احمد شام، "الله هو، الله هو" گفتند.

در سومین روز جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان که از ۲۱ فوریه تا هشت مارس در شهر ادینبورگ برگزار شده است، دو گروه موسیقی سنتی افغانی، در دانشگاه این شهر، به معرفی هنر موسیقی افغانستان، و اجرای ساز و آواز سنتی پرداختند.

در این مراسم که از ساعت چهار عصر به وقت محلی آغاز شد و تا هشت شب ادامه داشت، ابتدا پرفسور نایجل آزبورن (Nigel Osbourne)، استاد موسیقی و توسعه اجتماعی در دانشگاه ادینبورگ، به معرفی موسیقی افغانی و تفاوت ها و شباهت های آن با موسیقی دیگر کشورهای منطقه پرداخت.

او همچنین در گفتگویی با بی بی سی، موسیقی افغانی را منحصر به فرد خواند و گفت برای رشد این موسیقی، دولت افغانستان از طریق کمک به آموزش و ایجاد فرهنگ شنیدن موسیقی اصیل، و مردم از راه تقویت بازار عرضه موسیقی داخلی، می توانند به رشد این هنر کمک کنند.

عکسهایی از مراسم را ببینید

اعضای گروه خرابات، به طور جداگانه، به معرفی هر وسیله موسیقی، خواستگاه و نوع ساز آن پرداختند.

این گروه، سپس چند قطعه موسیقی سنتی، غزل و قوالی و آوازهایی به زبان فارسی و پشتو اجرا کرد.

رقص با "الله هو"

در ادامه، گروه قوالی احمد شام، به روی صحنه رفت تا برای حاضران، به اجرای قوالی و موسیقی صوفیانه بپردازد.

اعضای گروه قوالی افغانی، پیش از اجرای برنامه، بر روی صحنه دست به دعا بلند کردند و از خدا خواستند تا پیام این هنر صوفیانه را به قلب های حاضران منتقل کند. تماشاگران کنسرت نیز، که بیشترشان دختران و پسران جوان دانشجو از اسکاتلند و دیگر نقاط بریتانیا بودند، بدون اینکه کسی دعا را برای آنها ترجمه کند، به همراه اعضای گروه قوالی دست بلند کردند و آمین گفتند.

آنها به همراه قوالی خوان های افغان، تا پایان برنامه، الله هو، الله هو کردند، کف زدند و سرجنباند.

پس از پایان برنامه، حاضران برخاستند و برای دقایقی، به طور ممتد، هنرمندان افغان را تشویق کردند و برای آنها دست زدند.

زبان معرفت یا زبان هنر؟

رقص دختران و پسران با آوای صوفیانه الله هو، الله هو، موضوع صحبت ما با شماری از هنرمندان و حاضران بود.

جوانان حاضر در کنسرت، می گفتند آنچه آنها را به شور و وجد آورد و باعث شد تا برقصند، شاد و هیجان انگیز بودن موسیقی بوده است.

اما پاسخ قوالی خوان های افغان به این پرسش، متفاوت بود. آنها معتقد بودند که "خداوند از طریق هنر قوالی، نور معرفت را به دل شنوندگان این آواز می تاباند" و همین باعث به وجد آمدن آنها درهنگام شنیدن قوالی می شود.

هردو گروه موسیقی و قوالی افغانی، قرار است روز یکشنبه ۲۴ فوریه، در کنسرت بزرگتری که انتظار می رود شمار شرکت کنندگان آن به هزار تن برسد، به اجرای موسیقی بپردازند.

نمایش فیلم

در ادامه نمایش فیلم در جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، دو فیلم مستند از رویدادهای پیرامون جنگ افغانستان به نمایش گذاشته شد.

فیلم اول، آوای ماه (Voice of the Moon) ساخته ریچارد استنلی، یک فیلم ساز اهل آفریقای جنوبی و دیگری (ا)فغانستان، وضعیت ناممکن، از عتیق رحیمی، فیلمساز افغانی مقیم فرانسه بود.

فیلم آوای ماه، که در سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شده، وضعیت جبهه های جنگ مجاهددین علیه دولت دکتر نجیب الله را به نمایش می گذارد.

(ا)فغانستان، وضعیت ناممکن نیز، به بررسی مصور چهل سال رویدادهای سیاسی افغانستان می پردازد و هر دوره را به طور جداگانه، به چالش می کشد.

جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، تا هشت مارس ادامه دارد.