BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نمایشگاه 'چشم درون' در موزه هنرهای معاصر تهران
 

 
 
عکسی از میترا محاسنی
عکسی از میترا محاسنی
چشم درون، عنوان بزرگترین نمایشگاه عکاسی است که در سی سال اخیر در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شده است.

این نمایشگاه در شش بخش مختلف ارائه شده؛ یک میهمان: ریکاردو زیپولی، یک شهر: بم (محمدرضا جوادی)، یک پیشگام: نیکول فریدنی، یک نگاه: مجید کورنگ بهشتی، یک مجموعه: گنجینه عکسهای عکاسان خارجی موزه هنرهای معاصر، یک تاریخ: عکاس ایرانی.

وجه مشترک تمام عکسها، وجود شاخصه های عاطفی در نگاه عکاس بوده است.

"عکاسی شاعرانه" عنوانی بود که سیف الله صمدیان، دبیر نمایشگاه، قصد انتخاب آن را داشت، اما آنچنان که خود او می گوید: "دیدن عکس های زیبا و شاعرانه ریکاردو زیپولی از شهر ونیز ترغیبم کرد که برای این نمایشگاه دنبال عکس هایی باشم که با چشم درون عکاس گرفته شده اند و با احتیاط تمام نخواسته ام از عنوان عکاسی شاعرانه استفاده کنم، چرا که مردم ایران حس خاصی نسبت به شعر و شاعری دارند.""ولی اقرار می کنم در جستجوی ذهنی ام از عکاسی ایران، سعی کرده ام جای پای شعر را در نگاه عکاسان ایرانی دنبال کنم، در همه زمینه ها و شاخه های عکاسی از سالهای آغازین ورود عکاسی به ایران در دوره قاجار گرفته تا روزهای پر تب و تاب انقلاب و جنگ و قطعا در فضاهایی که عکس، به خلاقیت ناگزیر نگاه نیاز دارد. ادعای اینکه در این کار موفق بوده ام، منتفی است ولی مطمئنم عکس های انتخاب شده در اکثر موارد، حس و عاطفه لازم را دارند، همراه با آمیزه ای از روح و نگاه ایران."

عکس از محمد سید

یک میهمان: ریکاردو زیپولی

سیف الله صمدیان، می گوید: "بخش اول نمایشگاه چشم درون، به دلیل مهمان نوازی ایرانی ها به مجموعه عکس های ریکاردو زیپولی، عکاس و استاد ادبیات فارسی در ایتالیا اختصاص داده شد. او در مجموعه "ونیز در پنجره ها" انعکاس طبیعت و معماری ونیز را در پنجره ها با توجه به ابیات بیدل، به زیبایی به تصویر کشیده است.

در ابتدای این نمایشگاه، عباس کیارستمی، کارگردان سینمای ایران، در یادداشتی کوتاه نوشته است: "ریکاردو زیپولی را با عکس هایش از ایران شناختم. بدون شک نگاه من به طبیعت ایران، متاثر از عکس های اوست. وقتی هم که دوربینش ونیز را نشانه می گیرد، انگار قلب من را نشانه گرفته. با انعکاس های جادویی، واقعیت در فضاهایی سرشار از شعر و گرافیک حس و هندسه که ونیز قدیم را از ونیز امروز عبور می دهد."

عکس های ریکاردوزیپولی

یک شهر: بم

سردبیر مجله تصویر سال اضافه می کند: "در مقابل شهر ونیز، در دومین بخش نمایشگاه، عکس های بم را گذاشتیم؛ هم به علت ارتباط این دوشهر از طریق جاده ابریشم و هم به لحاظ موقعیت کنونی شهر بم در دنیای خبر. ضمن اینکه نگاه خلاق محمدرضا جوادی، معمار و عکاس در مجموعه عکس هایی که هنگام خورشیدگرفتگی از ارگ بم گرفته بود، با مضمون نمایشگاه هماهنگ بود."

نمایشگاه عکس بورژ فرانسه در سال ۲۰۰۶ و نمایشگاه گروهی باغ ایرانی در ایتالیا سال 2005، آخرین میزبانان عکس های این استاد معماری بودند.

عکس از محمدرضا جوادی

یک پیشگام: نیکول فریدنی

نیم قرن عکاسی از مناظر طبیعی، آثار تاریخی، مردم و ابنیه ایران و پانزده سال عکاسی هوایی از ایران و پیمودن هزاران کیلومتر از خاک کشور برای عکسبرداری، نام نیکول فریدنی را در عرصه عکاسی با نام "طبیعت ایران" مترادف کرده است. این را سیف الله صمدیان، کسی که خود بیش از ۴۰ سال تجربه عکاسی دارد، دلیل نکوداشت نیکول فریدنی در این نمایشگاه برمی شمارد.

نیکول فریدنی قبل از برگزاری این نمایشگاه فوت کرد، اما دهها کتاب عکس مانند فرش ایران، چشم اندازهای ایران، یزد و .... از او به یادگار مانده است. در ورودی نمایشگاه "چشم درون"، هفت تابلوی رنگی او از طبیعت کشور به نمایش در آمده است.

عکس از نیکول فریدنی

یک نگاه: مجید کورنگ بهشتی

در بخش ديگري با عنوان "يك نگاه" عكس‌های مجيد کورنگ بهشتي، از طبيعت ايران كه با نگاه جوانش عكس‌هايي سوررئاليستي را از واقعيت ثبت كرده، به روي ديوار رفته است.

او از سال ۱۳۶۲ فعالیت های هنری اش را آغاز کرده و در این فرصت توانسته دو کتاب عکس "وسعت بی واژه" و "از نقش و نگار در و دیوار شکسته" را در کارنامه هنری اش ثبت کند.

عکس از محمد کورنگ بهشتی

یک تاریخ: عکاس ایرانی

"يک تاريخ" عنوان بخش ديگري از اين نمايشگاه است كه نگاهي به عكاسي ايران از دوره قاجار تا امروز دارد. در اين بخش به همراه نمايش آثار عكاسان گمنامي از دوره قاجاريه، آثاري از ۲۰۰ عكاس ايرانی نيز به نمايش درآمده است که در آن میان اسامی شناخته شده ای مانند کاوه گلستان، بهمن جلالی، فخرالدین فخرالدینی، عباس کیارستمی، محمود کلاری، اسماعیل عباسی، رضا کیانیان، جواد منتظری، پیمان هوشمندزاده، حسن سربخشیان و ... دیده می شود.

یک مجموعه: گنجینه عکسهای عکاسان خارجی موزه هنرهای معاصر

دبیر نمایشگاه چشم درون بر این باور است که مهمترین کاری که با همت تنی چند از دوستان در این نمایشگاه انجام شد، شناسایی و به معرض دید گذاشتن گنجینه عکس های عکاسان خارجی موزه هنرهای معاصر بود. این عکس ها زمان ریاست کامران دیبا (زمان پهلوی دوم) برای موزه خریداری شده و در همان زمان نمایشگاهی با عنوان "عکاسی خلاقه" برپا شده بود و از آن به بعد به صورت نابسامانی عکس ها در گنجینه مانده بود. "دیدم که این نمایشگاه فرصت خوبی است که بتوانیم این کار فرهنگی ملی را انجام دهیم."

در آخرین بخش نمایشگاه با عنوان "یک مجموعه"، ۵۰ اثر منتخب از ویلیام فوکس تالبوت، نادار، آگوست ساندر، آلفرد استیگلتیز، آنسل آدامز، جولیا مارگارت کامرون و ... به نمایش در آمده است. قدیمی ترین عکس این مجموعه به سال ۱۸۳۵ میلادی برمی گردد.

عکس از آگوست ساندر

گفتنی است همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه که ۳۰ فروردین سال ۱۳۸۷ برپا خواهد شد، کتابی از مجموعه عکس های خارجی گنجینه شامل ۱۲۰ عکس منتشر می شود. ضمن آنکه کتابی حاوی تمام عکس های نمایشگاه "چشم درون" با همین عنوان زیر چاپ است که مسئولان نمایشگاه امیدوارند تا روز اختتامیه به دست عکاسانی که آثارشان در این نمایشگاه عرضه شده بود، برسد.

سیف الله صمدیان در پایان اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نمایشگاه بتواند به مدیران حاضر و آتی موزه یادآوری کند که "ما هم از نظر عکس و هم از نظر عکاس چه گنجینه غنی داریم." او گفت: "نهادهایی مانند موزه هنرهای معاصر باید هنر عکاسی را جدی بگیرند تا ابعاد ناشناخته عکاسی شناسایی شود و موزه همواره جولانگاه نقاشان یا گروه های دیگر هنری نباشد."

 
 
عکس از ریکاردوزیپولی آلبوم عکس
نمایشگاه چشم درون، مجموعه یک
 
 
عکس از ریکاردوزیپولی نمایشگاه
'چشم درون' در موزه هنرهای معاصر تهران
 
 
عکس از عزیز ساعتی آلبوم عکس
نمایشگاه چشم درون، مجموعه دو
 
 
عکس از دوران قاجار از عکاس ناشناخته آلبوم عکس
نمایشگاه چشم درون، مجموعه سه
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران