BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:44 گرينويچ - پنج شنبه 22 مه 2008 - 02 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نگاهی به سریال روزگار قریب ساخته کیانوش عیاری
 

 
 
مهدی هاشمی در نقش دکتر محمد قریب در نمایی از سریال روزگار قریب
مهدی هاشمی نقش میانسالی دکتر محمد قریب را بازی کرده است
"روزگار قریب" سریالی است که بر اساس زندگی دکترمحمد قریب، بنیانگذار طب اطفال در ایران، و توسط کیانوش عیاری ساخته شده و از شبکه سه تلویزیون ایران پخش می شود.

کیانوش عیاری نمونه بارز آن دست فیلمسازانی است که سینمایشان شخصی است. سینمایی بر اساس تجربیات جدید که همه در سبکی واحد به تصویر در آمده اند. تنها آثار متعلق به سینمای تجاری کیانوش عیاری فیلم های "روز باشکوه" و "دو نیمه سیب" هستند که عیاری درباره آنها گفته است: "این دو فیلم هیچ انگیزه شخصی را در من بر نمی انگیختند، اما ساخته شدند تا ارتباط من با حرفه ام قطع نشود." عیاری آشکارا سینمایی را دوست دارد که زندگی روزمره انسانی هر چه واقعی تر در آن ملموس باشد.

سریال "روزگار قریب" که بر اساس زندگی یک شخصیت واقعی ساخته شده فرصت مناسبی برای عیاری فراهم کرده تا هر چه بیشتربه دغدغه اصلی اش، نمایش واقعیات زندگی بپردازد. حتی در قسمت های آغازین پخش "روزگار قریب" صحنه های مستندی از زندگی دکتر محمد قریب، خانواده و اطرافیان او به نمایش در آمد. نمایش این صحنه های مستند به نوعی نمایش رضایت خانواده دکتر قریب از این مجموعه است. یکی از مهم ترین این اطرافیان مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت، است که نشان دادن تصویر او، با بازی رضا بابک، و به ویژه اشاره به حضور موثر او در عرصه فرهنگ و سیاست ایران در همه این سال ها یکی از تابوهای تلوزیویون ایران بوده که با این سریال به نوعی شکسته شده است.

 نشان دادن تصویر مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت با بازی رضا بابک، و به ویژه اشاره به حضور موثر او در عرصه فرهنگ و سیاست ایران در همه این سال ها یکی از تابوهای تلوزیویون ایران بوده که با این سریال به نوعی شکسته شده است.
 

محمد قریب متولد سال ۱۳۰۶، اولین پزشک ایرانی متخصص اطفال است. او همچنین انجمن پزشکان اطفال ایران را پایه گذاری کرده و بنیان گذار ساختمان مرکز طبی کودکان نیز است. دکتر قریب در سال ۱۳۵۳ در اثر بیماری سرطان از دنیا رفت. او در دوران زندگی اش با بزرگان سیاسی و فرهنگی، مخصوصا اعضای نهضت آزادی ایران بسیار حشر و نشر داشت. اما بسیاری از ایرانی ها پیش از آن شاید فقط نام دکتر قریب را بر خیابانی در حاشیه شرقی مرکز طبی کودکان دیده بودند و او را با همین سریال "روزگار قریب" شناخته اند. شناختی که از زاویه دید کیانوش عیاری است.

عیاری مانند آثار همیشگی اش - فیلم های آبادانی ها، بودن یا نبودن و سفره ایرانی و همین طور سریال هزاران چشم - در روزگار قریب نیز خیلی پای بند داستان گویی نیست. گویا قرار است در خلال آشنایی با شخصیت محمد قریب بیشتر با مفاهیم انسانی آشنا شویم. کارگردانی روزگار قریب نیز در ادامه مسیر پیشین کیانوش عیاری است. بزرگنمایی برای القای مفاهیم وجود ندارد و عناصر استعاری نیز به تناسب شخصیت ها و داستان قرار داده شده اند و طوری نیستند که توجه مخاطب را از کل مجموعه به سوی خود معطوف، یا به عبارت بهتر منحرف، کنند. مثلا در خلال سفربه کربلا در دوران کودکی قریب، اسلحه به عنوان یک عنصر دفاعی یا حمایتی در دست مردم و حکومتیان قرار دارد اما به نظر می رسد بسیاری از دردسرهای بین راه به دلیل وجود همین اسلحه ها و استفاده نابجا از آنهاست. این مفهوم در زیر لایه داستان حضور دارد و آنچه در ظاهر مهم به نظر می رسد کنجکاوی قریب ده ساله است که بیش از همه دور و بر پزشکی می پلکد که همراه آنها سفر می کند.

مهران رجبی، در نقش پدر محمد قریب، در کنار کیانوش عیاری، کارگردان، در پشت صحنه سریال روزگار قریب

در این مجموعه محمد قریب در خلال آشنایی و نوع معاشرت با اطرافیانش است که شناخته می شود. داستان به طور همزمان در حال و گذشته دنبال می شود. در زمان حال، قریب در بیمارستانی خود تاسیس کرده به دلیل ابتلا به سرطان بستری شده و آخرین روزهای عمرش را سپری می کند. در این دوره بیشتر اطرافیان او را بیمارانش تشکیل می دهند که حتی در بستر بیماری - یا به عبارت بهتر در بستر مرگ - هم او را رها نمی کنند. در زمان گذشته اطرافیان او را آدم ها و پدیده های ناشناخته تشکیل می دهند که قریب کنجکاو سعی در شناختن آنها دارد. عیاری تلاش کرده تا این رفت و آمد به گذشته و حال بیش از آن که جنبه تکنیکی سینمایی به خود بگیرد مستندگونه باشد. نکته دیگری که در این رفت و برگشت ها مورد توجه است ریشه یابی شخصیتی انسانی است که بیش از همه نوع دوستی و هموطن خواهی در رفتارش نمود دارد.

بازیگران نقش های دکتر قریب در سنین مختلف در باورپذیری این شخصیت نقش مهمی داشته اند. آن ها نیز به سبک بازی های همیشگی بازیگران فیلم های کیانوش عیاری از نمایش خود پرهیز کرده اند. نقش دکتر قریب میانسال را مهدی هاشمی بازی می کند که از دهه ۶۰ بازیگر محبوبی بوده و در سریال قبلی عیاری نیز نقش اصلی را بر عهده داشته است (سریال هزاران چشم که بر خلاف انتظار مسئولان تلویزیون و بی رعایت استانداردهای مخاطب پسند بسیار پربینده شد). نقش جوانی دکتر قریب را نیز ناصر هاشمی - برادر مهدی هاشمی - ‌بازی می کند که بسیار شبیه به برادر بزرگتر است. اما نقش نوجوانی قریب را در دومقطع (‌سیزده و هفده ساله) کاوه آهنگر بر عهده دارد که تا پیش از این جزو بازیگران خردسال تلویزیون به حساب می آمد. او بازیگری را از سه سالگی با سریال محبوب آپارتمان آغاز کرد و بعد از آن هم حضور پررنگی در بسیاری از مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی داشت.

تا به اینجا که بیش از نیمی از قسمت های سریال روزگار قریب از تلویزیون پخش شده، ضمن خلق صحنه های نمایشی جهت جذاب کردن مجموعه توانسته پایبند مستندات واقعی باشد. دلیل آن هم عادت کیانوش عیاری به تحقیقات همه جانبه است. عیاری برای نوشتن فیلمنامه و کارگردانی "بودن یا نبودن" که به موضوع اهدای قلب می پرداخت چهار سال و نیم تحقیق کرد و حاصل کار یکی از بهترین فیلم های اجتماعی سینمای ایران است که ضمن واقعی بودن، اهدای قلب را تبلیغ نیز می کند. در روزگار قریب هم بیشترین نکته ای که مورد توجه قرار می گیرد تعهد یک دکتر به شغلش است. کار ساده ای نیست که آرمانی به پدیده ای نگاه کنی، تبلیغ کنی و مستند هم باشی.

 
 
سیروس گرجستانی در نقش شهریار سریال تلویزیونی
روایت جنجال برانگیز زندگی شهریار
 
 
مهران مدیری تلویزیون
تعطیلات عید با چاشنی سریال
 
 
ابراهیم حاتمی کیا تلویزیون
نگاهی به 'حلقه سبز' ابراهیم حاتمی کیا
 
 
هانیه توسلی تلویزیون
ماه رمضان، ماه سریال
 
 
متهم گريخت تلويزيون
مجموعه های نمايشی طنز: ميهمان پس از افطار ايرانيان
 
 
مجموعه تلويزیونی "اولين شب آرامش" نقد
نگاهی به مجموعه تلويزیونی "اولين شب آرامش"
 
 
پوپک گلدره ملودرام یا تراژدی
نگاهی به مجموعه تلويزيونی نرگس
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران