BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:08 گرينويچ - يکشنبه 01 ژوئن 2008 - 12 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کارت الکترونیکی کتاب و سوال های بی پاسخ
 

 
 
کتاب
بن کتاب برای تشویق مردم به خریدن کتاب طراحی شده است
اگر گذرتان به میدان انقلاب تهران افتاده باشد، کسانی را دیده اید که مشغول خرید و فروش بن های کاغذی کتاب هستند. بن های کتاب، سال ها پیش برای کمک به فروش بهتر کتاب طراحی و توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع شد تا مردم به خریدن کتاب تشویق شوند.

این وزارتخانه برای گسترش این طرح دیگر نهادهای دولتی و حتی گاه تجاری و صنعتی را نیز تشویق به مشارکت در این طرح کرد و نهادهای مختلف فرهنگی، اقتصادی و... می توانستند با تامین بخشی از هزینه ها، بن برای اعضا و کارمندان خود تهیه کنند، اما مشکل اساسی این بود که این بن ها در جایی به جز کتاب هزینه می شد و فقط بخش کوچکی از آن صرف خرید کتاب می شد. با این همه چون راه دیگری برای حمایت از خریداران کتاب شناسایی نشده بود، انتشار و توزیع بن کتاب با مشارکت نهادهای مختلف ادامه یافت.

پس از گذشت مدتی از آغاز به کار دولت جدید، بحث درباره نحوه حمایت از خریداران کتاب آغاز شد و مدیران فرهنگی دولت سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بیش تر متوجه حمایت از ناشران ارزیابی کردند و اعلام کردند طرحی در دست بررسی است که سوبسیدهای کتاب را به سمت خریداران سوق خواهد داد. پس از چندی پرداخت یارانه کتاب به صورت مستقیم به مردم از سوی مدیران اعلام شد که با واکنش های مختلف رو به رو شد.

کارشناسان کتاب و ناشران با یک جمع و تفریق ساده اعلام کردند که اگر یارانه به صورت مساوی بین مردم تقسیم شود، میزان آن آن قدر ناچیز خواهد بود که هیچ کمکی به کتابخوانان نخواهد کرد و اگر به طور مساوی تقسیم نشود، عادلانه نخواهد بود و بر این دو اشکال نا ممکن بودن تقسیم یارانه بین مردم را نیز منذکر شدند.

برخی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره قبل نیز بدون اشاره مستقیم به بحث های صورت گرفته اعلام کردند که یارانه های در دوره قبل به ناشر تعلق نمی گرفت بلکه به کتاب تعلق می گرفت و علیرغم اشکالاتش باعث تولید کتاب با قیمتی منطقی تر ممکن می شد.

علیرغم همه این بحث ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چند ماه پیش با توزیع اولین سری از کارت الکترونیکی کتاب، پرداخت یارانه های کتاب را به صورت مستقیم به مردم آغاز کرد و در نمایشگاه اخیر کتاب تهران نیز با استقرار دستگاه های کارت خوان در غرفه های ناشران این اقدام را تثبیت کرد، اما اکنون با گذشت ۸ ماه از توزیع اولین مرحله کارت های الکترونیکی کتاب مشکلات این طرح نیز خود را نشان داده است، البته این مشکل بیش تر در سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توزیع مستقیم یارانه کتاب است و نه در خود کارت الکترونیکی .

خبرگزاری فارس گزارش داده است که "علیرغم این که وزارت ارشاد، ۳۰ میلیارد تومان برای شارژ کارت‌های الکترونیکی خرید کتاب در نظر گرفته، اما این دستگاه‌ ها نشان می‌دهند از این مبلغ تنها ۳ میلیارد تومان صرف خرید کتاب شده است."

بر اساس این گزارش قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، وزارت ارشاد مبلغ ۱۰ میلیارد تومان بابت شارژ ۵۰۰ هزار قطعه کارت الکترونیکی خرید کتاب هزینه کرده بود که انتظار می‌رفت بخش قابل توجهی از این مبلغ در نمایشگاه کتاب تهران خرج شود. در حالی که طبق اخباری که سایت خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از معاون اجرایی نمایشگاه کتاب منتشر کرد در ۸ روز نخست برپایی نمایشگاه کتاب فقط ۸۵۰ میلیون تومان کتاب با کارت الکترونیکی خریداری شد.

اما خبرگزاری فارس به نقل از خانه کتاب ایران اعلام کرده است که یک میلیارد و ۳۶ میلیون و ۱۱ هزار و ۸۰ تومان کتاب از طریق کارت‌های الکترونیکی طی هفت روز در نمایشگاه کتاب تهران فروخته شده است.

به گفته برخی کارشناسان کتاب، اختلاف های فاحش میان آمارهای ارائه شده توسط وزارت ارشاد عملا هر نوع آماری را کم اعتبار می کند.

یکی از دلایلی که مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفاع از توزیع کارت های اکترونیکی کتاب بیان می کردند، جلوگیری از راه یافتن کارت های اکترونیک به بازار کنار خیابان و صرف شدن مبالغ شارژ شده در آن فقط برای خرید کتاب بود.

به نظر مدیران وزارت ارشاد، بن های اکترونیکی قابل نظارت و کنترل هستند، اما با گذشت ۸ ماه از توزیع این کارت ها اکنون هم می توان رد این کارت ها را در بازارهای کنار خیابان دید و می توان با این کارت ها وسایل دیگری از جمله لوازم التحریر و سی دی و فیلم خرید و عملا تمام آسیب های بن های کاغذی را در این کارت ها هم می توان دید.

اما موضوع دیگری که از آغاز توزیع این کارت ها در میان کارشناسان و روزنامه نگاران حوزه کتاب مطرح شد، چگونگی توزیع این کارت ها بود. در حالی که با حذف یارانه ها از کتاب، قیمت کتاب برای همه خریداران گران می شود، بن های کتاب تنها به عده ای تعلق می گیرد که از نظر دولت "شایسته" دریافت کارت هستند.

تا کنون آمار روشنی از کل کارت های توزیع شده، ارائه نشده است و تنها یک بار معاون فرهنگی وزارت ارشاد چند ماه پیش اعلام کرد که سه میلیون کارت الکترونیکی صادر خواهد شد که هنوز به طور دقیق اعلام نشده است که چه تعدادی صادر شده است.

نکته دیگری که از آغاز درباره پرداخت مستقیم یارانه های کتاب توسط منتقدان مطرح می شد، نحوه توزیع این کارت ها بود. نخستین دوره توزیع این کارت ها میان طلاب، دفاتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها و ستاد ازدواج دانشجویی بود و سپس اعضای برخی از انجمن و نهادهای فرهنگی و هنری و دانشجویان.

کتابفروشان اگرچه الکترونیکی شدن خرید و فروش کتاب را مثبت ارزیابی می کنند و از این نگاه با توزیع کارت اکترونیکی کتاب موافق اند، اما سوال هایی درباره چگونگی توزیع این کارت ها وجود دارد که هنوز پاسخ های روشنی به آن داده نشده است.

 
 
سعدی به روایت کیارستمی گزارش کتاب
سه کتاب پرفروش از سه چهره مهم
 
 
گزارش کتاب تازه های کتاب
مارتین هایدگر، آنا آخماتوا و شاملو
 
 
گزارش کتاب تازه های کتاب
فکر ایرانی، تاریخ هنر و گلی ترقی
 
 
کتاب گزارش کتاب
ونه گات، کیان تاجبخش، جین آستین و چپ ایرانی
 
 
کتاب تازه های کتاب
شمس لنگرودی، حمزوی و خرمشاهی
 
 
گشتی دربازار کتاب تهران گشتی دربازار کتاب
قهقهه در خلاء
 
 
کارت خرید الکترونیکی کتاب قدم اول
پرداخت مستقیم یارانه کتاب به مردم
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران