BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:41 گرينويچ - جمعه 26 سپتامبر 2008 - 05 مهر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
آواز گنجشکها نامزد ایران در اسکار
 
صحنه ای از فیلم آواز گنجشک ها
در سال های اخیر ایران همواره یک نماینده در اسکار داشته اما نتوانسته موفقیتی کسب کند

هیات انتخاب فیلم های ایرانی، فیلم "آواز گنجشکها" ساخته مجید مجیدی را به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار انتخاب و معرفی کرده است.

این فیلم از میان چهار فیلمی انتخاب شده که از سوی این هیات برای شرکت در هشتاد ویکمین دوره نامزد شده بود.

به غیر از" آواز گنجشکها"، فیلم های سینمایی " اتوبوس شب" به کارگردانی کیومرث پوراحمد، "به همین سادگی" ساخته رضا میرکریمی و "فرش ایرانی" به کارگردانی 15 فیلمساز ایرانی از نامزدهای هیات انتخاب فیلم ایرانی برای اسکار بودند.

امیر اسفندیاری سخنگوی هیات انتخاب فیلم ایرانی برای اسکار در بیانیه ای نظر اعضا را شرح داده و نوشته است: "مجموعه سینمای ایران درسال گذشته فیلم های تامل برانگیر کم نداشت. نزدیکی ارزش های سینمایی این فیلم ها، انتخاب را دشوار کرده بود. انتخاب واقعا سخت بود."

در این بیانیه تاکید شده که "هیات انتخاب جز به حیثیت ملی نمی اندیشد و امیدوار است که آواز گنجشکها نماینده شایسته ایران در گزینش بهترین فیلم خارجی جایزه اسکار باشد."

هیات انتخاب فیلم ایرانی نامزد اسکار پس از بررسی 48 فیلمی که در فاصله یک ساله تا دهم مهر سال جاری اکران شده اند، چهار فیلم را واجد شرایط شرکت در اسکار تشخیص داد و پس از آن فیلم "آواز گنجشکها" را به عنوان نماینده نهایی سینمای ایران انتخاب کرد.

امیر اسفندیاری (مدیر امور بین الملل بنیاد فارابی)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، فرهاد توحیدی (فیلمنام نویس)، عزیز الله حاجی مشهدی (مدرس و منتقد سینما)، محمد داودی (مدیر فیلمبرداری)، محمد سریر(آهنگساز)، علیرضا شجاع نوری (تهیه کننده)، رسول صدر عاملی (کارگردان) و فاطمه معتمد آریا (بازیگر)، اعضای هیات انتخاب فیلمهای واجد شرایط برای حضور در اسکار بودند.

دوباره مجیدی

در میان سینماگران ایرانی پرافتخارترین فیلم ایرانی در اسکار در کارنامه مجید مجیدی است. او تنها کارگردان ایرانی است که سابقه نامزدی بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را در اسکار دارد.

مجید مجیدی و رضا ناجی
 رضا ناجی بازیگر فیلم آواز گنجشکها در جشنواره فیلم برلین توانست جایزه خرس نقره ای را از آن خود کند
 

فیلم های آقای مجیدی تاکنون چند بار به عنوان نماینده ایران به اسکار معرفی شده است اما تنها فیلم "بچه های آسمان" این کارگردان در سال 1377جزو نامزدهای فیلم غیرانگلیسی قرار گرفت.

فیلم های "رنگ خدا" و "باران" نیز دیگر فیلم های آقای مجیدی است که به ترتیب در سالهای 1378 و 1380 به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شده بود.

فیلم "آواز گنجشکها" در جشنوارهای مختلف حضور داشته و در جشنواره ونیز برنده خرس نقره ای شده است.

رضا ناجی بازیگر این فیلم در جشنواره فیلم برلین توانست جایزه خرس نقره ای را از آن خود کند.

رضا ناجی در فیلم "آواز گنجشکها"، نقش یک کارگر مزرعه پرورش شترمرغ را در یکی از روستاهای نزدیک به تهران ایفا می کند که به خاطر فرار کردن یک شترمرغ از کار بیکار می شود و دست تقدیر او را برای مسافرکشی با موتور به تهران می کشاند.

او هر روز از تهران اجناس اسقاطی به خانه اش می آورد و در اندک زمانی تپه ای از اجناس دست دوم در گوشه حیاط خانه اش درست می کند و یک روز از بالای آن وسایل سقوط می کند و بستری می شود.

رابطه او با همسر و فرزندانش نیز محور دیگری از فیلم را تشکیل می دهد. او هر روز نشانه هایی از شترمرغ را می بیند تا این که یک روز خبر می آورند که شترمرغ بازگشته است و می تواند سر کار برگردد.

نامزدهای ایرانی اسکار

بر اساس گزارش آکادمی اسکار، ۹۶ کشور جهان حداکثر تا روز اول اکتبر برای ارسال نماینده‌هایشان به بخش غیرانگلیسی جوایز اسکار فرصت دارند و برخی از کشورها نماینده هایشان را به اسکار معرفی کرده اند.

نامزدهای هشتاد و یکمین دوره‌ جوایز اسکار روز ۲۲ ژانویه ۲۰۰۹ اعلام می‌شوند و مراسم اعطای جوایز نیز روز ۲۲ فوریه در سالن کداک در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

سال گذشته فیلم "م مثل مادر" رسول ملاقلی پور نماینده ایران در اسکار بود.

نخستین حضور ایران در اسکار به قبل از انقلاب بر می گردد. در سال 1356 فیلم "دایره مینا" ساخته داریوش مهرجویی به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شد و یک سال بعد نیز فیلم "باد صبا" ساخته البر لاموریس نماینده ایران در اسکار بود.

بعد از یک وقفه طولانی، ایران از سال ۱۳۷۳ تقریبا به طور مرتب، نمایندگانی را به اسکار معرفی کرده است که به جز نامزدی فیلم "بچه های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی حاصلی نداشته است.

در فهرست فیلم های معرفی شده ایران همه نوع فیلم یافت می شود. "زیر درختان زیتون" از عباس کیارستمی، "بادکنک سفید" از جعفر پناهی، "گبه" از محسن مخملباف، "رنگ خدا" ازمجید مجیدی، "زمانی برای مستی اسبها" ازبهمن قبادی، "باران" ازمجید مجیدی، "من ترانه ۱۵ سال دارم" از رسول صدرعاملی، "نفس عمیق" ازپرویز شهبازی‏، "لاک‌پشتها هم پرواز می‌کنند" ازبهمن قبادی و "خیلی دور خیلی نزدیک" از رضا میرکریمی فیلم هایی هستند که در سال های مختلف به اسکار معرفی شدند اما نتوانستند نتیجه ای کسب کنند.

 
 

نام
شهر
نشانی الکترونيکی
تلفن*
* اختياری
اظهار نظر
 
  
اطلاعات شخصی شما تنها برای بررسی اظهارنظرتان توسط بی بی سی استفاده خواهد شد
 
آواز گنجشک ها سینمای ایران
نماینده ایران در اسکار ۲۰۰۹ چه فیلمی است؟
 
 
بیتا فرهی سینمای ایران
چه فیلمی از ایران به اسکار می رود؟
 
 
میم مثل مادر میم مثل مادر
رسول ملاقلی پور به اسکار رفت
 
 
کافه ترانزیت کافه ترانزیت در اسکار
نماینده ایران در اسکار فیلمی" مدافع حقوق زنان" است
 
 
مطالب مرتبط
چهار فیلم ایرانی نامزد حضور در اسکار
22 سپتامبر، 2008 | فرهنگ و هنر
۸ فیلم ایرانی نامزد حضور در اسکار
23 سپتامبر، 2007 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران