آیا برنی سندرز می‌توانست رییس‌جمهور آمریکا شود؟

تا چند روز دیگر دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز میشود. برخی از تحلیلگران پس از پیروزی او بر هیلاری کلینتون این بحث را مطرح کردند که اگر سندرز کاندیدای حزب دموکرات بود می توانست بر ترامپ پیروز شود. مهدی عربشاهی، کارشناس ارشد سیاستگذاری عمومی کالج راکفلر دانشگاه ایالتی نیویورک در مقاله ای که برای صفحه ناظران می گویند نوشته است این احتمال را بررسی کرده است. به نوشته عربشاهی اگر سندرز هم کاندید دموکرات ها می شد باز هم ترامپ پیروز انتخابات بود، زیرا برخلاف تصور اولیه عامل اصلی پیروزی او نه عدم محبوبیت رقیب،بلکه عملکرد چشمگیر خودش در دوران مبارزات انتخاباتی بود.

حق نشر عکس AP
Image caption اگر به جای هیلاری کلینتون برنی سندرز کاندیدای این حزب بود امکان پیروزی بر ترامپ وجود نداشت؟

سال ۲۰۱۶ در شرایطی به پایان می‌رسد که برای بسیاری از نیروهای ترقی‌خواه در آمریکا و دنیا با نگرانی منتظر آغاز دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ هستند. اتفاقی که در ابتدای این سال یک احتمال بعید می‌نمود و حتی تا شروع شمارش آرای انتخابات هم کمتر کسی باور می‌کرد که باراک اوباما که با شعار تغییر و امید به کاخ سفید رفته بود باید کلید آن را به ترامپ تحویل دهد.

پایان شمارش آرا اما این سوال را در ذهن هواداران حزب دموکرات ایجاد کرد که اگر به جای هیلاری کلینتون برنی سندرز کاندیدای این حزب بود امکان پیروزی بر ترامپ وجود نداشت؟ فراموش نکنیم که خود سندرز هم در روزهای پایانی رقابت درون حزبی مدام تاکید می‌کرد که تنها او می‌تواند بر ترامپ غلبه کند و سوپردلیگیت‌های حزب را تشویق می‌کرد که در کنوانسیون حزبی به او رای بدهند.

نتایج رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها به گونه‌ای بود که برنی سندرز برای پیروزی به رای حدود ۹۰ درصد سوپردلیگیت‌ها نیاز داشت و این اتفاق با توجه به رای بیشتر هیلاری میان دلیگیت‌های غیرمتعهد و تمایل بزرگان حزب دموکرات به او امکانپدیر نشد. با این حال بررسی این موضوع که شانس برنی در رقابت احتمالی با ترامپ چگونه بود می‌تواند تصویری بهتر از انتخابات جنجال برانگیز ۲۰۱۶ بدهد.

شاید برای روشن شدن موضوع بهتر باشد که نتایج رقابت هیلاری و ترامپ در ۲۰۱۶ را با نتایج رقابت باراک اوباما و میت رامنی در سال ۲۰۱۲ مقایسه کنیم تا ببینیم کاندیداتوری هیلاری چه تاثیری بر موقعیت حزب دموکرات داشته است. مقایسه نقشه انتخاباتی این دو دوره نشان می‌دهد که اوباما در ایالت‌هایی چون پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، اوهایو، آیوا و فلوریدا پیروز شده که هیلاری در آنها شکست خورده است.

هیلاری کلینتون در مجموع برنده ۲۳۰ الکتورال انتخاباتی شد در حالی که برای رییس‌جمهور شدن به ۲۷۰ الکتورال نیاز داشت. این یعنی اگر برنی سندرز کاندیدای دموکرات‌ها بود و می‌توانست همه ایالت‌هایی را که هیلاری برده ببرد و علاوه بر آن دستکم ۴۰ الکتورال اضافه نیز برنده شود امکان پیروزی در انتخابات را داشت.

۱-ایالت‌هایی که اوباما برد و هیلاری باخت. آیا برنی این شانس را داشت که موفقیت اوباما را در آنها تکرار کند:

پنسیلوانیا: این ایالت ۲۰ الکتورال دارد و از اهمیت بالایی در انتخابات برخوردار است. در این ایالت هیلاری ۴۴ هزار رای برای پیروزی کم آورد.

۲.۹۲۶ میلیون/هیلاری کلینتون

۲.۹۷۰ میلیون/دونالد ترامپ

۲.۹۹۰ میلیون/باراک اوباما

۲.۶۸۰ میلیون/میت رامنی

حق نشر عکس AP
Image caption رای اوباما در سال ۲۰۱۲ از رای ترامپ و هیلاری در این دوره در پنسیلوانیا بیشتر بوده که احتمالا نقش جمعیت نسبتا زیاد سیاهان را که حدود ۱۰.۷۹ درصد جمعیت رای‌دهنده این ایالت را تشکیل می‌دهند باید موثر دانست.

رای اوباما در سال ۲۰۱۲ از رای ترامپ و هیلاری در این دوره در این ایالت بیشتر بوده است که احتمالا نقش جمعیت نسبتا زیاد سیاهان را که حدود ۱۰.۷۹ درصد جمعیت رای‌دهنده این ایالت را تشکیل می‌دهند باید موثر دانست.

هیلاری در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در این ایالت با اختلاف تقریبا خوبی (۹۳۵ هزار در برابر ۷۳۱ هزار رای) برنی را شکست داده بود و با توجه به اقبال بهتر سیاهان به هیلاری احتمال کمی وجود دارد که برنی سندرز می‌توانست این ایالت را به سود خود تغییر دهد.

ویسکانسین: این ایالت ۱۰ الکتورال دارد و هیلاری در آن حدود ۲۳ هزار رای کمتر از ترامپ آورد.

۱.۳۸۲ میلیون/هیلاری کلینتون

۱.۴۰۵ میلیون/دونالد ترامپ

۱.۶۲۰ میلیون/باراک اوباما

۱.۴۰۷ میلیون/میت رامنی

در این ایالت ترامپ حتی از رامنی ۲۰۱۲ کمتر رای آورده است و در واقع رای کم هیلاری مسبب اصلی شکست بوده است. این ایالتی است که کمپین هیلاری پیروزی او را در آن قطعی می‌دانست و حتی یک بار هم هیلاری برای تبلیغات به آنجا نرفت. این در حالی است که هیلاری انتخابات درون‌حزبی را به برنی واگذار کرده بود. به همین دلیل احتمال جدی وجود دارد که برنی سندرز امکان پیروزی در این ایالت را داشته است.

میشیگان: ایالتی که ۱۶ الکتورال دارد و هیلاری آن را با اختلاف کم ۱۱ هزار رای به ترامپ واگذار کرد.

۲.۲۶۸ میلیون/هیلاری کلینتون

۲.۲۷۹ میلیون/دونالد ترامپ

۲.۵۶۴ میلیون/باراک اوباما

۲.۱۱۵ میلیون/میت رامنی

این هم ایالتی بود که هیلاری در انتخابات مقدماتی با ۱۸ هزار رای کمتر به سندرز باخته بود و می‌توان حدس زد که برنی سندرز شانس بیشتری برای پیروزی در آن داشت.

فلوریدا: فلوریدا با ۲۹ الکتورال سرنوشت‌سازترین ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بوده و مشهور است که معمولا برنده این ایالت همان برنده نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری است. دونالد ترامپ این ایالت را با ۱۱۳ هزار رای بیشتر برد و در نتیجه پایانی رییس‌جمهور آمریکا شد.

۴.۵۰۴ میلیون/هیلاری کلینتون

۴.۶۱۷ میلیون/دونالد ترامپ

۴.۲۳۷ میلیون/باراک اوباما

۴.۱۶۳ میلیون/میت رامنی

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیلاری در انتخابات درونی دموکرات‌ها که به شکل کاکس (گردهمایی حزبی) برگزار شده بود در رقابتی بسیار نزدیک پیروز شده بود اما می‌توان فرض کرد که شاید سندرز احتمال بیشاری برای پیروزی در انتخابات نهایی را داشت.

هیلاری اگرچه در این ایالت مهم از اوبامای ۲۰۱۲ رای بیشتری آورد اما رای خیره‌کننده ترامپ مانع موفقیت او شد. پیش از این هیلاری در انتخابات درونی حزب دموکرات نیز با اختلاف چشمگیری برنی سندرز را در این ایالت شکست داده بود (۱.۱۰۱ میلیون در برابر ۵۶۸ هزار رای برنی) و درصد بالای رای‌دهندگان سیاه که ۱۵.۹۱ است نشان می‌دهد که سندرز شانس چندانی برای تغییر این نتیجه نداشته است.

اوهایو: ایالتی با ۱۸ الکتورال که هیلاری در آن شکست سنگینی خورد.

۲.۳۹۴ میلیون/هیلاری کلینتون

۲.۸۴۱ میلیون/دونالد ترامپ

۲.۸۲۷ میلیون/باراک اوباما

۲.۶۶۱ میلیون/میت رامنی

با اینکه هیلاری در این ایالت عملکرد خوبی نداشت اما در دور مقدماتی با کسب ۶۹۶ هزار رای برنی سندرز را که فقط ۵۳۵ هزار رای آورده بود شکست داد. احتمالا در این ایالت بعید بود که سندرز از پس ترامپ بر بیاید مگر اینکه روند اتفاقات به شکل کاملا متفاوتی رقم می‌خورد.

آیوا: ایالتی که تنها ۶ الکتورال دارد و هیلاری با اختلاف ۱۴۷ هزار رای به ترامپ باخت.

۶۵۳ هزار رای/هیلاری کلینتون

۸۰۰ هزار رای/دونالد ترامپ

۸۲۲ هزار رای/باراک اوباما

۷۳۰ هزار رای/میت رامنی

هیلاری در انتخابات درونی دموکرات‌ها که به شکل کاکس (گردهمایی حزبی) برگزار شده بود در رقابتی بسیار نزدیک پیروز شده بود اما می‌توان فرض کرد که شاید سندرز احتمال بیشتری برای پیروزی در انتخابات نهایی را داشت.

۲-ایالت‌هایی که اوباما و هیلاری بردند اما شاید برنی سندرز نمی‌برد:

ویرجینیا: ایالتی با ۱۳ الکتورال که هیلاری با اختلاف خوب ۲۲۲ هزار رای برد.

۱.۹۸۱ میلیون/هیلاری کلینتون

۱.۷۶۹ میلیون/دونالد ترامپ

۱.۹۷۱ میلیون/باراک اوباما

۱.۸۲۲ میلیون/میت رامنی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رییس‌جمهوری که تحلیل دقیق‌تر آرا نشان می‌دهد که برخلاف تصور اولیه عامل اصلی پیروزی او عدم محبوبیت رقیب نبوده و عملکرد چشمگیر خودش در دوران مبارزات انتخاباتی سبب برد او شده است.

مناطق شمالی این ایالت که نزدیک به واشنگتن دی‌سی پایتخت ایالات متحده هستند گرایش بالایی به هیلاری داشتند و احتمال دارد که حتی بخش‌هایی از جمهوریخواهان که تیپ فکری آنها بیشتر شبیه به خانواده بوش یا افرادی مانند رامنی یا مک‌کین است به هیلاری رای داده باشند. این ایالت حدود ۲۰ درصد رای‌دهنده سیاه دارد و هیلاری در انتخابات مقدماتی حدود ۲ برابر سندرز در آن رای آورد. به نظر می‌رسد در رقابت فرضی برنی سندرز و ترامپ برد سندرز به اندازه هیلاری تضمین شده نبود.

نوادا: ایالتی که تنها ۶ الکتورال دارد و هیلاری آن را با اختلاف ۲۷ هزار رای برد.

۵۳۹ هزار رای/هیلاری کلینتون

۵۱۲ هزار رای/دونالد ترامپ

۵۳۱ هزار رای/باراک اوباما

۴۶۳ هزار رای/میت رامنی

هیلاری انتخابات مقدماتی این ایالت را در کاکس (گردهمایی حزبی) از برنی برده بود و اگرچه سندرز هم شانس پیروزی در این ایالت را داشت اما این شانس کمتر از هیلاری به نظر می‌رسد.

۳-آیا ایالت‌هایی بود که نه اوباما در سال ۲۰۱۲ برده باشد و نه هیلاری، اما برنی سندرز شانس آبی کردن آنها را داشته باشد؟ به این سوال به سادگی نمی‌توان پاسخ داد. اولین احتمالاتی که به ذهن می‌رسد ایالت‌هایی است که اوباما در ۲۰۰۸ و در اوج محبوبیت برد اما نتوانست پیروزی در آنها را در دور بعدی تکرار کند: ایندیانا و کارولینای شمالی. با این حال پیروزی اوباما در یکی با تکیه بر جمعیت بالای سیاهان بوده و در دیگری در شرایطی خاص رخ داده که احتمال تکرار آنها از سوی سندرز بسیار بعید است.

جمع‌بندی: اگر خوشبینانه‌ترین حالت برای برنی سندرز رخ می‌داد و او هر ۳ ایالت ویسکانسین، میشیگان و آیوا را پیروز می‌شد و در عین حال در ایالت‌هایی چون ویرجینیا و نوادا نمی‌باخت برنی سندرز می‌توانست با ۲۷۲ الکتورال پیروز انتخابات شود. اما حالت محتمل‌تر برد ویسکانسین و میشیگان است که ممکن بود با باخت در ویرجینیا یا نوادا همراه شود و در این حالت باز هم این دونالد ترامپ بود که رییس‌جمهور ایالات متحده می‌شد. رییس‌جمهوری که تحلیل دقیق‌تر آرا نشان می‌دهد که برخلاف تصور اولیه عامل اصلی پیروزی او عدم محبوبیت رقیب نبوده و عملکرد چشمگیر خودش در دوران مبارزات انتخاباتی سبب برد او شده است.