گروههای اسلام گرای افراطی، خطری برای جامعه آلمان

رشد بی سابقه گروههای اسلام گرای افراطی در جامعه آلمان بخصوص بعد از اجرایی شدن سیاست مهاجرتی آنگلا مرکل بعد از سال ۲۰۱۵ موجب افزایش نگرانیهای مقامات امنیتی این کشور شده است. در حال حاضر بیش از سی در صد از مسلمانان ساکن آلمان مسلمانان منتسب به گروههای اسلام گرای افراطی هستند.

Image caption طبق آخرین گزارشات مقامات دولت آلمانی این گروهها را به عنوان خطر فزاینده علیه جامعه آلمان تلقی کرده و مهاجرت مسلمان (بویژه شهروندان کشورهای خاورمیانه) بعد از شروع بهار عربی به آلمان را تنها عامل بالا گرفتن تنشهای اجتماعی در این کشور معرفی می کنند

طبق آخرین گزارشات مقامات دولت آلمانی این گروهها را به عنوان خطر فزاینده علیه جامعه آلمان تلقی کرده و مهاجرت مسلمان (بویژه شهروندان کشورهای خاورمیانه) بعد از شروع بهار عربی به آلمان را تنها عامل بالا گرفتن تنشهای اجتماعی در این کشور معرفی می کنند.

در این میان، انجمن اسلامی آلمان که از نظر سازمان امنیتی آلمان به نوعی نماینده فعال گروه اخوان المسلمین در آلمان هست، از اهمیت به سزایی برای مقامات برخوردار است. اگر چه این گروه پیشتر ادعا کرده که مدافع میانه روی در جامعه آلمان است، اما در عمل از تبدیل شدن آلمان به یک کشو راسلام گرا حمایت کرده و ابراز خرسندی کرده است. این گروه بزرگترین گروه اسلام گرای افراطی در جهان است که اولین بار در سال ۱۹۸۲ در مصر تشکیل شده و سپس به سراسر کشورهای جهان نفوذ کرده و در حال حاضر در بیش از هفتاد کشور جهان فعالیت مستمر دارند. فعالیت گروه اخوان المسلمین در جامعه آلمان نیز به نوبه خود قابل توجه است. این گروه در حال حاضر به ساخت مسجد در شهرهای مختلف آلمان من جمله درسدن، لایپزیگ، ماینتس، ریسه، پیرانا، باسن و گورلیتس مشغول است.

بنا به اعلام وزارت داخله نوردراین-وستفالن، پر جمعیت ترین ایالت آلمان، گروه اخوان المسلمین به دنبال آن است تا کشورهایی که بیشتر جمعیت آنها مسلمان هستند را به کشوری با دولت و حکومت اسلامی مبتنی بر شریعت تبدیل بکند. در راستای تحقق این هدف توسل به اقدامات خشونت آمیز اجتناب ناپذیر است چرا این گروه اعتقادی به روشهای مسالمت آمیز نداشته و آن را موقتی می پندارد. با این حال، اعضای این گروه از اعلام نظر علنی در خصوص اعمال خشونت علیه یهودیان و مسیحیان خودداری کرده اند. اما در عین حال، اعضای این گروه همواره بر اعمال خشونت علیه زنان و نقض حق آزادی بیان و مذهب در جامعه آلمان رنج تاکید می ورزند.

اما بدون شک تلاش برای ایجاد یک سیستم حکومتی مبتنی بر شریعت و اصول اسلامی مغایر با اصول و ارزشهای دموکراتیک جامعه آلمان بوده و تحقق اهداف این گروه در جامعه آلمان به معنی نابودی و از میان رفتن دموکراسی در این کشور است. به همین دلیل مقامات آلمانی معتقدند که تهدیدات بالقوه این گروه اسلام گرا علیه جامعه آلمان که با حمایتهای همه جانبه کشورهای عربی همراه است، به مراتب بیشتر از تهدیدات گروه اسلامی داعش در طولانی مدت است. از نظر این مقامات آلمانی، تحصیلات عالی رهبران اخوان المسلمین (بر خلاف داعش، القاعده و دیگر افراطیون) از عمده دلایل دیگری است که باعث شده است تا این گروه بیش از داعش در کانون توجه مقامات امنیتی و ارشد آلمان قرار گیرد.

با این همه، نکته قابل توجه در این میان آن است که اگر چه سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی آلمان همواره بر خطرناک بودن فعالیتهای انجمن اسلامی آلمان و تهدید آن علیه قانون اساسی و نظام سیاسی کشور تاکید می کنند، اما هنوز دلیل محکمی را در تایید این ادعای خود نتوانسته اند ارائه بکنند چرا که طبق گزارشات موجود اگر چه اعضای این گروه مخالف علنی قانون اساسی آلمان هستند. شاید بتوان دلیل عمده نگرانی مقامات آلمانی را در سابقه فعالیتهای این گروه در منطقه خاورمیانه ریشه یابی کرد. به عبارتی دیگر، اگر چه گروه اخوان المسلمین در آلمان خود را یک سازمان دموکراتیک معرفی میکند، اما در خاورمیانه و بخصوص در مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی یک "گروه تروریستی" محسوب می شود.

اما علیرغم واقعیات موجود، اخوان المسلمین از اولین روز تاسیس خود در آلمان همواره بر اصول دموکراسی آلمان پایبند بوده و آن چه که مسلم است این است که بر خلاف بازوهای اصلی اخوان المسلمین فعال در خاورمیانه و کشورهای مسلمان، این گروه با روشهای صلح آمیز به دنبال پایه ریزی اسلام میانه رو در آلمان است. به همین دلیل، یکی از مقامات ارشد انجمن اسلامی آلمان در یک نشست خبری با محکوم کردن ادعاها و اظهارات مقامات امنیتی آلمان، مقایسه این انجمن و فعالیتهای آن با گروهکهای تروریستی نظیر القاعده و داعش که همواره با اقدامات غیر انسانی خود باعث افزایش خشونت، رنج و عذاب و کشته و زخمی شدن هزاران نفر غیر نظامی در گوشه و کنار جهان شده اند را اقدامی پوچ و ناخوشایند عناون کرد.

اما با در نظر گرفتن موج رو به رشد اسلام ستیزی و مهاجر ستیزی در کشورهای اروپایی، بی شک جامعه آلمان و در نتیجه "سیاست درهای باز به روی مهاجران" آنگلا مرکل بیش از کشورهای دیگر اروپایی در معرض تهدید قرار دارد.

بیشتر بخوانید: