روزی که 'کوسه' نادال را خورد

حق نشر عکس AP
Image caption دارسیس ۲۹ سال از خدا عمر گرفته، ولی فقط یک بار دور دوم ویمبلدون را به چشم دیده بود

ویمبلدون این بار همان روز اول همه را غافلگیر کرد. کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد، رافائل نادال، ۲۷ ساله که تازه دو هفته پیش قهرمان رولان گاروس فرانسه شده بود، در همان دور اول حذف شود. آن هم توسط تنیس‌بازی نه چندان سرشناس به نام استیو دارسیس بلژیکی که بزرگ‌ترین دستاورد ورزشی‌اش، شاید همین پیروزی بر نادال بوده است.

دارسیس البته پارسال در مسابقات تنیس المپیک، با بردن توماس بردیچ نشان داده بود که روی چمن، استعدادش گل می‌کند، اما این بار به محض قرعه‌کشی ۱۲۷ دوره مسابقات ویمبلدون، احتمالاً دوست و آشناهای استیو دارسیس داشتند فکر می‌کردند که این پسر چرا این‌قدر بدشانس است. لحظه‌ای هم که همراه با نادال با آن یال و کوپال وارد زمین شماره یک ویمبلدون شد، احتمالا خیلی از تماشاچی‌ها با دلسوزی داشتند به او نگاه می‌کردند.

دارسیس که ۲۹ سال از خدا عمر گرفته، فقط یک بار دور دوم ویمبلدون را به چشم دیده بود. دفعات پیش بی‌سر و صدا به لندن می‌آمد، یک مسابقه می‌داد از یکی در حد و اندازه خودش شکست می‌خورد و همانطوری که آمده بود، برمی‌گشت.

این بار اما اوضاع فرق می‌کرد. افتاده بود وسط معرکه. در مرکز توجه رسانه‌ها. جای پنهان شدن نبود. گذشته‌اش را بیرون کشیدند که تعریفی هم نداشت. معلوم شد نفر صد و سی و پنجم جهان است. یعنی صد و سی تا پایین تر از نادال.

با این حال بازی که شروع شد دارسیس نشان داد خودش را نباخته است. این وسط کارشناس‌های تنیس می‌گفتند نادال معمولاً مسابقات را کُند و بد شروع می‌کند و بعد موتورش روشن می‌شود. برای همین وقتی دارسیس اول مسابقه، به نادال ضرب شست نشان داد، خیلی‌ها گفتند تب تند مرد بلژیکی زود عَرق می‌کند، ولی نکرد.

حق نشر عکس PA
Image caption نادال بعد از باخت از بازی حریف تمجید کرد

موتور نادال هم روشن نشد که نشد. عاقبت کسی که پریشان و بهت‌زده از زمین شماره یک ویمبلدون خارج شد، رافائل نادال و طرفدارهایش بودند که مسابقه را سه- هیچ باختند. نتیجه‌ای که خیلی از نگاه‌ها را متوجه دارسیس کرد. موفقیتی که شاید قبلاً به خواب هم نمی‌دید. او دست‌کم برای یکی دو روز در سرخط خبرهای ورزش دنیاست.

همین دیروز چند تا از این خبرنگارهای کنجکاو انگار که با یک جزیره تازه کشف‌شده روبرو شده بودند نوشتند که این دارسیس، یک کوسه را روی شانه‌اش خالکوبی کرده است. تا دیروز اگر این خالکوبی را به صدتا خبرنگار نشان‌می‌داد، شاید کسی توجه‌ نمی‌کرد، اما دیروز داشت به چند نفر توضیح می‌داد که چرا عکس کوسه روی تنش کشیده. توضیح داد که کلمه کوسه در انگلیسی، "Shark"، با حرف "S" شروع می‌شود مثل اسم خودش.

جدا از بحث خالکوبی، درباره تنیس هم صحبت کرد. گفت که از بس همه فکر می‌کردند که از نادال شکست می‌خورد، با خیال راحت وارد میدان شده و هرکاری دوست داشته در زمین می‌کرده است.

مثلاً به محض این که فرصت می‌کرده، می‌آمده جلوی تور و ضربه کاری را می‌زده. استیو دارسیس با این بُرد، پولی نزدیک به۵۸ هزار دلار به جیب زد. نه تنها او بلکه هرکسی که به مرحله دوم ویمبلدون امسال برسد همین پول را می‌گیرد.

تا پارسال این مبلغ حدود سی و پنج هزار دلار بود، اما با تصمیم مسئولان ویمبلدون جایزه‌ها افزایش چشمگیری نسبت به دفعات پیش داشته است. مثلاً رافائل نادال، بخت شماره پنج مسابقات، اگر بخت یارش بود و قهرمان می‌شد، حدود دو میلیون و پانصد هزار دلار می‌گرفت.

نادال با این حال بعد از این باخت به جای این که زانویش را بهانه کند، از بازی حریف تمجید کرد. گفت که پیروزی حق استیو دارسیس بوده و او هیچ بهانه‌ای برای شکست ندارد. این که قهرمان رولان گاروس در همان بازی اول ویمبلدون حذف شود، برای خیلی‌ها باورنکردنی بود.

شانزده سال پیش هم گوستاوو کوئرتن برزیلی بلایی شبیه نادال سرش آمد. بلافاصله پس از فتح اوپن فرانسه در دور اول ویمبلدون تسلیم شد. البته کمتر پیش آمده کسی بعد از قهرمانی در فرانسه بلافاصله در ویمبلدون هم اول شود.

مسئولان تنیس جهان می‌‌گویند از دو سال دیگر فاصله بین بازیهای رولان گاروس و ویمبلدون، بیشتر می شود تا تنیس‌بازها وقت استراحت بیشتری داشته باشند.

این فرصت اندک برای استراحت شاید از دلایل اصلی شکست نادال برابر دارسیس بود. استیو دارسیس حالا بعد از کنار زدن نادال، می‌خواهد بهترین روزهای زندگی‌اش را ادامه دهد. حریف بعدی او لوکاش کوبوت لهستانی است. کسی که کارنامه بهتری از دارسیس دارد، اما حالا این دارسیس است که نگاه‌ها به او خیره شده.

مطالب مرتبط