ناظران می‌گویند...

خاتمی و خواستن آزادی برای فاشیست‌ها

به روز شده:  10:20 گرينويچ - دوشنبه 15 ژوئيه 2013 - 24 تیر 1392

سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران گفته "آنکه آزادی‌خواه است آزادی را برای همه می‌خواهد حتی فاشیست‌ها، اما فاشیست‌ها جز برای خود برای کس دیگری آزادی نمی‌خواهند".

آقای خاتمی توضیح نداده که آیا او در این سخنان خود را نیز یکی از همین آزادی خواهان دانسته و آیا او خود نیز "آزادی" را "برای همه حتی فاشیست‌ها" می‌خواهد.

از فحوای سخن او برمی آید که چنین است. در این صورت آقای خاتمی در اظهارات اخیرش گفته به آزادی "همه" حتی صاحبان، مروجان و پیروان خطرناک‌ترین و ترسناک‌ترین مکاتب فکری تاریخ بشر هم اعتقاد دارد.

رئیس جمهور سابق حتما می‌داند که وقتی از آزادی "فاشیست‌ها" که مسببان یکی از بزرگترین جنگ‌ها و کشتارهای نژادی تاریخ هستند دفاع می‌کند، دفاع نکردن از آزادی مروجان و معتقدان دیگر مکاتب فکری که هرگز از نظر نفرت پراکنی و جنایت به گرد پای فاشیست‌ها هم نمی‌رسند، بسیار دشوار می شود.

مثلا آیا رئیس جمهور سابق می‌تواند با تکیه بر استدلال خود، خواهان آزادی عمل و بیان صاحبان اندیشه‌ها و تفکرات "متفاوت" شود. به طور مشخص آیا از آزادی مخالفان جمهوری اسلامی هم دفاع می‌کند؟

مواضع علنی و صریح آقای خاتمی گویای چنین اعتقادی نبوده است. او تاکنون بارها تأکید کرده که وقتی از آزادی یا مردم سالاری صحبت می‌کند، قرائتی از این مفاهیم را بیان می‌کند که با مذهب شیعه، دین اسلام و سنت‌های جامعه ایران همخوانی دارد.

رئیس جمهور سابق ایران همین اواخر به تصریح گفته بود "ما قبول داریم، هر نظامی با کسانی که قصد براندازی دارد باید برخورد کند".

او در این جا به صراحت آزادی طرفداران براندازی جمهوری اسلامی را رد می‌کند.

به نظر می‌آید که این اظهارات آقای خاتمی در ارتباط مستقیمی با تئوری‌هایی مانند "باید به عقاید همه احترام گذاشت" و "همه انسان‌ها آزاد هستند" بیان شده باشد که تعریفی مبهم از آزادی ارائه می کنند.

آیا دفاع از آزادی فاشیست‌ها به معنای نوعی چشم بستن بر جنایت‌های پیروان این مکتب و دیگر مکاتب خشن و نفرت پراکن تاریخ معاصر نیست؟

دموکراتیک‌ترین و آزادترین کشورهای دنیا که معمولا در اروپای شمالی و غربی قرار دارند و از بالاترین سطح در رعایت حقوق بشر و حتی حقوق حیوانات برخوردارند، به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

در این کشورها اشاعه، ترویج و تبلیغ هرگونه مکتب فکری که خشونت، نفرت پراکنی و دیگر ستیزی نژادی، قومی، زبانی و مانند این را تئوریزه کند، جرم محسوب می‌شود و ممنوع است.

علیرغم اینکه همین الان برخی احزاب و گروه‌های برخوردار از عقاید فاشیستی و نژادپرستانه حتی در کشورهای اروپایی فعال هستند اما اولا آزادی آنها با چالش‌ جدی آزادی خواهان و طرفداران همزیستی مسالمت آمیز جوامع روبرو است و ثانیا همین احزاب نیز نمی توانند به طور علنی و آزادانه به نفرت پراکنی و ترویج عریان خشونت دست بزنند.

نظرات

 posting

نخستین اظهار نظر را بفرستید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.