ناظران می‌گویند...

دولت برابری خواه از کابینه‌ای با چیدمان ویترینی مهمتر است

به روز شده:  17:51 گرينويچ - چهارشنبه 07 اوت 2013 - 16 مرداد 1392

"من قول داده بودم برای خانم ها فرصت های عادلانه ایجاد کنیم. به این قول وفادار هستم." این جمله حسن روحانی، رییس جمهوری جدید ایران است.

او ضمن بیان این جمله در نخستین کنفرانس خبری اش پس از آغاز دوره ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت: در هیأت دولت هم از حضور خانم ها استفاده خواهیم کرد. اما حتی اگر یک وزیر خانم شد، خانم ها نباید قانع شوند. تمام عقب ماندگی ها باید جبران شود، در سطوح مختلف مدیریتی. در اولین جلسات کابینه به همکاران خود تأکید خواهم کرد که در همه سطوح مدیریت از خانم ها استفاده کنند تا بتوانند پیشرفت کنند.

پاسخ او به نقدهایی است که نسبت به کابینه مردانه او شده است.

پیشرفت زنان به واسطه حضور در سطوح مدیریت در کابینه دولت؟! نخستین پرسش این است که آیا هیات دولت جای پیشرفت است یا خدمت؟ آیا مردانی که تا چند روز دیگر در مجلس شورای اسلامی برای وزارت رای اعتماد می گیرند، آمده اند که پیشرفت کنند؟ یا شایستگانی هستند که می خواهند با بهره گیری از توان و تجربه شان کشتی ِ به گل نشسته ایران را به آبهای آزاد جهان برگردانند؟

سخنان پر از ایهام و در عین حال شورانگیز روحانی در آستانه انتخابات در خصوص حقوق زنان توجه بخش بزرگی از جامعه را به خود جلب کرد.

روحانی گفت: "کاری می کنم دختران احساس امنیت کنند. نخواهم گذاشت ماموری بی نام و نشان از کسی سوال کند. دختران جامعه خود حافظ حجاب و عفاف خود هستند".

"سخنان پر از ایهام و در عین حال شورانگیز روحانی در آستانه ی انتخابات در خصوص حقوق زنان توجه بخش بزرگی از جامعه را به خود جلب کرد. روحانی گفت "کاری می کنم دختران احساس امنیت کنند. نخواهم گذاشت ماموری بی نام و نشان از کسی سوال کند. دختران جامعه خود حافظ حجاب و عفاف خود هستند.""

اما نگفت با ماموران با نام و نشان که هر روز و شب در خیابانها و حتی گاه خانه ها و میهمانی های خصوصی از دختران و زنان سوال که هیچ، حتی توهین و برخوردهای خشن می کنند و در خصوصی ترین مسائل زنان دخل و تصرف می کنند چه خواهد کرد و همچنین برای حفظ امنیت دختران و زنانی که به حجاب و عفاف تعریف شده از سوی حاکمیت معتقد نیستند چه خواهد کرد.

او گفت "تبعیض برای زنان ما قابل قبول نیست. جنسیت نمی تواند معیار درستی برای تصدی مسئولیت ها در جامعه باشد. در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها باید زنان همانند مردان نقش ایفا کنند".

اما نگفت بر چه اساسی حتی یک زن در میان وزرای پیشنهادی اش نیستند و توضیح نداد با این تیم چنین مردانه چگونه می خواهد زنان را در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها شرکت بدهد.

آقای روحانی بر غیرقابل قبول بودن تبعیض علیه زنان تاکید کرد و بدرستی تصریح کرد که طرح تفکیک جنسیتی یک طرح غیرکارشناسی است که با جامعه ایران مطابقت ندارد، اما راهکار رفع این تبعیض ها را برنشمرد و نگفت چگونه می خواهد در مقابل عزم کلی نظام برای خانه نشین کردن زنان بایستد.

با روندی که در هشت سال گذشته طی شد و با تاکیدات رهبری در مقاطع مختلف بر سیاستهایی چون تشویق و ترویج افزایش زاد و ولد تا جایی که ناگهان وزارت بهداشت در چرخشی صد و هشتاد درجه ای برنامه های خود را از کنترل جمعیت به افزایش جمعیت تغییر داد، تصویب قانون حمایت از (مردان) در خانواده، سهمیه بندی جنسیتی، تصویب قوانین به ظاهر حامی اما در اصل بازدارنده زنان در حوزه کار، برخورد با زنان به خاطر انتخاب نوع پوشش در خیابانها، برخورد با فعالان حقوق زنان و تنگ کردن فضای اجتماعی برای فعالیت آنها نمونه هایی از سرکوب های فراوانی است که به نظر نمی رسد رئیس دولت پیشین به تنهایی درباره اش تصمیم گرفته باشد و اگر روحانی قصد دارد تغییرات موثری در خصوص مسائل و حقوق زنان در کشور به وجود بیاورد، ضمن شفافیت در تبیین مواضع و برنامه هایش باید عزمش را برای تغییر نگرش کلی نظام در قوای سه گانه و همچنین رهبری جزم کند.

"اکنون که بحث بر سر کابینه مردانه روحانی داغ است، توجه به این نکته ضرورت دارد که پیش و بیش از تاکید بر حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه، باید بر وجود تفکر برابری خواه در هیات دولت تاکید شود. چنانچه در مجلسی که لایحه سراسر علیه زنان را تصویب کرد، زنانِ مجری ِ تفکر مردسالارانه نیز دوشادوش مردان ضربه های کشنده ای بر پیکر حقوق زنان در ایران وارد کردند."

اکنون که بحث بر سر کابینه مردانه روحانی داغ است، توجه به این نکته ضرورت دارد که پیش و بیش از تاکید بر حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه، باید بر وجود تفکر برابری خواه در هیات دولت تاکید شود.

چنانچه در مجلسی که لایحه سراسر علیه زنان را تصویب کرد، زنانِ مجری ِ تفکر مردسالارانه نیز دوشادوش مردان ضربه های کشنده ای بر پیکر حقوق زنان در ایران وارد کردند.

اکنون که رییس جمهوری معتدل سکاندار قوه مجریه است و در تبلیغات انتخاباتی اش در خصوص تغییر قوانین و فضای اجتماعی سیاسی به نفع زنان قول داده و پس از آن هم بر پایان دادن تبعیض علیه زنان تاکید کرده است، برآیند جلسات هم اندیشی زنان می تواند بهترین مبنای مشاوره به رییس جمهور و همراهانش برای ایجاد تغییرات اساسی در حوزه ی زنان باشد.

حضور نمادین زنان و چیدمان ویترینی ِ کابینه قطعا به نفع زنان نیست، اما این بدان معنا نیست که ما در حوزه مدیریت کلان، زنانی شایسته نداریم.

بلکه نکته این جاست که در شرایط کنونی بسیاری شایستگان، اعم از زن و مرد، امکان حضورشان در دولت وجود ندارد.

به تعبیری رای مردم در این انتخابات زمینه ای برای بازگرداندن بیماری از کما فراهم کرده و شاید نمی توان انتظار داشت این بیمار بی جان اکنون بتواند سرخوشانه بدود.

روحانی در چینش کابینه، در خوشبینانه ترین حالت، دارد دست به عصا حرکت می کند؛ و در بدبینانه ترین حالت، مجری سیاستهای ویران کننده ای خواهد بود که ساده انگارانه می توان وانمود کرد خواست شخص رییس دولت پیشین بوده است.

رییس جمهور اکنون به پشتوانه رای و حمایت مردمی می تواند و باید در کنار سخنان زیبا و امیدوارکننده اش، در حوزه عمل نیز مطابق خواست اکثریت رفتار کند و به طور خاص حقوق اساسی و حتی پیش از آن حقوق اولیه زنان را به آنها بازگرداند.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 
 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.