ناظران می‌گویند...

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان؛ دمکراسی جدید خاورمیانه و پیام‌های آن

به روز شده:  15:09 گرينويچ - چهارشنبه 09 اکتبر 2013 - 17 مهر 1392
انتخابات کردستان عراق

انتخابات اخیر نشان داد که کردستان عراق در حال تغییر است

کمیسیون عالی انتخابات نتایج نهایی چهارمین انتخابات پارلمان کردستان عراق را اعلام کرده است. در این انتخابات حزب دمکرات کردستان ٣٨ کرسی، جنبش گوران ٢٤ کرسی و اتحادیه میهنی ١٨ کرسی صاحب شدند.

این انتخابات بازی سیاسی گذشته را بهم زد و پیامهای خاصی به همراه داشت:

۱.مهمترین پیام این انتخابات بهم خوردن تقسیم بندی و مرزبندی در اقلیم کردستان بود که پس از سقوط صدام بین دو حزب قدیمی کردستان بوجود آمده بود. کردستان به دو منطقه زرد (حزب دموکرات) و سبز (اتحادیه میهنی) تقسیم شده بود. این دو حزب این مناطق را به عنوان حوزه تحت امر و نفوذ خود به حساب می آوردند. ولی این انتخابات توانست این مرز بندی ها را که در گذشته حتی باعث گرفتن جان هزاران نفر شده بود به شیوه ای دمکراتیک و مدنی و با رای مردم کرد از میان بردارد. جنبش گوران که اپوزیسیون دو حزب بود و خواهان اصلاحات است توانست در منطقه سبز بیشترین رای و در منطقه زرد مقام دوم را درانتخابات پارلمانی کسب کند. در حقیقت این پیام مردم کرد و نسل جوان به سیاستمدران بود که آنها دیگر تابع مفاهیم عشیره ای نیستند و هر کدام از اعضای خانواده خود تصمیم می گیرد به چه کسی رای دهد.

۲. علی رغم انکه تاکنون دو حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی بر تمام شئونات سیاسی، نظامی، اقتصادی و امنیتی کردستان حاکم بودند و تمامی پست های کلیدی را در دست داشتند گمان نمی کرند این بار مردم انتخاب دیگری بکنند و بر خلاف نظر و تمایل حاکمان کنونی رای بدهند. نتایج حاصله از این انتخابات دال بر انست که احزاب سنتی که نیروی پیشمرگه، نیروی آسایش و توان تبلیغاتی عظیم در دست داشتند باز هم نتوانستند کرسی های خود را حفظ کنند و مجبور شدند شکست سیاسی بزرگی متحمل شوند. در حقیقت امتحان خوبی برای مردم کرد بود که به تاثیر رای خود در ایجاد تغییرات ایمان بیاورند.

۳. در این انتخابات، احزابی که شعار استقلال کردستان را قبول داشته و قبل از شروع کارزار انتخاباتی تلاش نمودند که در سخنرانی های تبلیغی خود این مسئله را مطرح کنند مورد استقبال قرار گرفتند. آنها توانستند با این شعار میزان آرای خود را زیاد نمایند. سخنان و اقدامات مسعود بارزانی در رابطه با استقلال توانست ملت کرد را به او و حزبش که در سالهای گذشته شعار استقلال را یکی از شعارهای محوری خود قرار داده بود جذب کند.

۴. این تفکر که احزاب قدیمی صاحب و مالک بلامنازع کردستان و رای مردم هستند در این انتخابات بیشتر از گذشته بی رنگ شد، حزبی که با نادیده گرفتن جنبش گوران تلاش نمود آن را کوچک و بی ارزش جلوه دهد. مردم کرد در این انتخابات با دادن بیش از ۵۰۰ هزار رأی به آنها، حزب مادر را به حاشیه راندند و به جنبش گوران کمک کردند تا در جدال انتخاباتی بالاتر از حزبی قرار بگیرد که از قدرت سیاسی و اقتصادی بالائی برخوردار بود.

۵. مردم کردستان سنی شافعی هستند و طبق نظریه رایج، شافعی ها مرکز سلفیت هستند. ترس از اینکه در آینده با بزرگ شدن احزاب اسلامی در کردستان این احزاب خواستار حکومت اسلامی شوند دور از نظر نبود. احزاب اسلامی هم فکر می کردند که اگر یک سری حرکت ها از جمله تلاش برای ممنوع کردن فروش مشربات الکلی را با حمله به مغازه ها و رستورانها شروع کنند در نهایت آنها می تواند کم کم جای بیشتری در کردستان پیدا کنند. رهبران آنها در سخنرانی های خود به خوانندگان زن و جوانان شیک پوش کرد حمله می نمودند و از دولت کردستان می خواستند که جلو این کارها را بگیرد و در بعضی از شهرها و روستا برای بعضی ها مزاحمت های ایجاد نمودند. رهبران مذهبی این احزاب در مساجد به جای حمایت از مردم کرد سوریه، تلاش نمودند که جوانان مذهبی کرد را برای جهاد علیه برداران خود که بیش از ۱۰۰ سال است زیر سلطه ظالمان بوده اند بفرستند و در کنار جهادی های سلفی قرارشان دهند. مردم کردستان در این انتخابات با حرکت خود به آنها نشان دادند که مردم کرد مسلمان هستند، اما مسلمانی آنها با کرد بودنشان گره خورده است و به خاطر این اشتباهات دست رد بر سینه احزاب اسلامی سلفی کرد گذاشتند.

۶. رهبران حزب شکست خورده در انتخابات، همانند احزاب اروپای غربی اعلام نمودند که باید به تحلیل این شکست نشست و در نهایت حزب باید سیستم کاری و فکری خود را تغییر دهد تا از آراء مردم کرد برخوردار شود.

اعضای شورای رهبری اتحادیه میهنی گفتند: "ما معتقد هستیم علیرغم اینکه حزب ما با کاهش شدید آراء مواجه شده اما اتحادیه میهنی کردستان درس عبرت خوبی از این انتخابات خواهد گرفت و به آراء مردم پایبند خواهد بود."

آنها نتیجه رای مردم را نه در مخالفت و جنگ و خونریزی بلکه به عنوان درس عبرت و تلاش برای اتخاذ سیاست های جدید در آینده با برنامه ریزی اصولی مورد نظر مردم کردستان اعلام نمودند.

نتیجه گیری:

انتخابات ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۳ نشان از یک دمکراسی نهادینه شده و واقعی بود و بر رشد ملتی دلالت کرد که سالهای اسارت خود را نیز به تمرین مردم سالاری گذرانیده است. سرزمینی که پس از تحمل سال ها تجربه تلخ و اسارت و مرگ و سرکوب و کشتار و شکنجه و آزار و انفال و زمین سوخته، در کمترین زمان ممکن و آن هم در دشوارترین روزها و ایام تاریخ خاورمیانه توانسته است آزادترین و سالم ترین انتخابات را به گواه دوست و دشمن برگزار نماید.

اولین قدم دولت کنونی لغو توافقنامه استراتژیک میان اتحاد میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان است زیرا دوران حکومت های موروٍثی بدون در نظر گرفتن صندوق های آراء به سر آمده و اداره حکومت از طریق تقسیم قدرت به روشهای گذشته دیگر معنا و کارایی ندارد.

با لغو این توافقنامه که با کمک دولت آمریکا در سالهای اخیر میان دو حزب به امضاء رسیده بود، راه برای تشکیل یک حکومت ملی که در نتیجه آراء خارج شده از صندوق های رای تشکیل شده باشد هموار خواهد شد.

در نهایت علاوه بر دو حزب "دمکرات کردستان" و "اتحادیه میهنی کردستان"، جنبش "گوران" نیز باید آستین ها را بالا بزند و دوشادوش دو حزب دیگر برای وعده های که سالهاست به مردم داده است تلاش نماید. در این میان وظیفه و نقش جنبش گوران از همه سنگین تر است زیرا آنها وعده هایی را که در دوران تبیلغات انتخاباتی به مردم کردستان داده اند باید عملی نمایند. وعد هایی همانند مبارزه با تبعیض و فساد اداری و حزبی و...

هر حرکت و یا اقدامی غیر از این که در راستای سنگ اندازی در مقابل مسیرجنبش گوران و یا باهدف به حاشیه راندن این جنبش باشد بزرگترین و فاحش ترین اشتباه برای تمام احزاب خواهد بود و نتایج منفی و معکوسی را در پی خواهد داشت.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 21.

  هر حرکت و یا اقدامی غیر از این که در راستای سنگ اندازی در مقابل مسیرجنبش گوران و یا باهدف به حاشیه راندن این جنبش باشد بزرگترین و فاحش ترین اشتباه برای تمام احزاب خواهد بود و نتایج منفی و معکوسی را در پی خواهد داشت.!!! من که‌ نفهمیدم چرا اینجور اظهار نظر ره‌ میکنید. اولا گوران (تقییر) خود از اتحادیه‌ نیهنی جدا شد پس از نظر خط مشی هیچ فرقی ندارند. حالا میخواهند خوس را یک اپوزوسیون مترقی جلوه‌ کنند جای خوس دارد. کسی نمیخواد سنگ اندازی کند مگرخود گوران که‌ در ظاهر میخواهند وانمود کنند که‌ مخالف سانترالیزه‌ شدن قدرت در دست خوانواده‌ بارزانی هستند. و فکر کنم خیلی ها از دشمنی دیرینه‌ رهبر گوران با حزب حاکم با خبر هستند.حال بگزریم. امیدوارن که‌ مسیر دمکراسی در کردستان با کارشکنی هیچ کدام از این احزاب روبرو نشود چون کردستان آزاد جای امید دیگر کردهای تحت سلطه‌ ایران،ترکیه‌ و سوریه‌ شده‌.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 20.

  تحلیل خوب و نسبتا منصفانه‌ای بود. منتها همان‌گونه که دوتاستان اشاره کردند گزاره "طبق نظریه رایج، شافعی ها مرکز سلفیت هستند" کاملا اشتباه است. مرکزیت سلفی‌ها و جریانات بنیادگرا اصولا حنبلی مذهب‌اند نه شافعی! به طور کلی شافعی مذه‌ب ها به میانه‌روی و محافطه کاری و همچنین اعتقاد به مسالمت و همزیستی با شیعیان مشهورند برخلاف دیگر مذاهب اهل سنت.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 19.

  اینکه شافعی ها مرکز سلفیت هستند درست نیست بهتر و درست تر این است که گفته شود کردهای شافعی به دلیل اینکه نهادی مذهبی قوی ندارند تا مذهبشان را ترویج و تفسیر کند طی دهه های گذشته تحت تاثیر تفسیر مذاهب دیگر بخصوص مذهب حنبلی قرار گرفته اند. دو نمونه واضع این تفسیرها تلاش عربستان برای جذب نیروی جهادی کردی در راستای اهداف سیاسی خود در خاورمیانه از طریق ترویج تفسیر جهادی سلفی برآمده از وهابی گری است، هدف نهایی عربستان از ترویج این گرایش که در میان بلوچها و حتی اعراب شیعه ایران نیز دنبال میشود تضعیف شیعی گری در ایران و در درجه دوم تضعیف ملی گرایی کردی است. در ترکیه نیز کردها در معرض همین حملات هستند و جنبش موسوم به گولنچی ها با ارائه تفسیری حنفی ترکیب شده با ناسیونالیسم ترکی در درون ترکیه و طرفداری از امت اسلامی در خارج از ترکیه و همچنین دشمنی با تشیع به نوعی درصدد جذب آرای کردها برای حزب عدالت و توسعه و در عین حال تضعیف ناسیونالیسم کردی است.

 • اظهارنظر شماره 18.

  این اظهار نظر حذف شده است زیرا مسئولان صفحه آن را بر خلاف مقررات صفحه تشخیص داده اند . مقررات صفحه.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 17.

  قابل ذکر است که در مورد اعزام سلفی به سوریه که ذکر کردید کاملا صدق نمیکند اولا افرادی که به جنگ با برادران کورد مسلمان سوریه می روند شافعی مذهب نیستند ثانیا در میان خود مسلمانان شافعی مذهب منفورند و حتی در میان مردم شفاف سازی شده است. نظر نویسنده در مورد مرکز سلفیت که شافعی مذهب ها هستند اشتباه میباشد

 

نظرات 5 از 21

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.