ناظران می‌گویند...

بحرانی که باید به فرصت تبدیل شود

به روز شده:  12:39 گرينويچ - شنبه 12 اکتبر 2013 - 20 مهر 1392

نرمش و انعطافی که امروز در لحن سخنان رهبر و سران جمهوری اسلامی مشاهده می‌شود ناشی از درک این واقعیت است که حاکمیت به وضوح از خطرات بحرانی که موجودیت و تداوم نظام جمهوری اسلامی را بیش از هر زمانی از گذشته تا کنون به مخاطره انداخته،‌ آگاهی کامل پیدا کرده است.

شاید هیچ کس بیشتر از آقای خامنه ای با بیش از ۳۴ سال تجربه و گذار از بحران های مختلف، چه بعنوان رهبر یا رئیس جمهور و یا یکی از اصلی ترین مهره های نظام جمهوری اسلامی از اولین روزهای شکلی گیری آن، ‌به این واقعیت پی نبرده که بحران کنونی در عرصه بین المللی به لحاظ درگیری حاکمیت با غرب و بویژه کشورهای «۱+۵» بر سر پرونده هسته ای و عواقب ناشی از آن به مانند تحریم هایی که روند اقتصادی مملکت را بکلی از هم پاشیده و فلج نموده،‌ می تواند ناقوس مرگ نظامی باشد که به هر حال با مرور زمان از محبوبیت و مشروعیت قبلی اش نیز برخوردار نیست.

اگر چه ‌انتخاب حسن روحانی به لحاظ وعده‌های وی به مردم ناامید و رنجدیده ایران،‌ از سوی افراد متفاوتی بعنوان رفراندومی علیه وضع موجود و آقای خامنه ای تعبیر شد ولی هرگز نباید این واقعیت غیر قابل انکار را نیز فراموش کرد که روحانی قبل از این که فرصت خدمت و یا تامین کمترین مطالبات مردم را داشته باشد تا باری را از دوش آنان بردارد، نخست با برداشتن تمام فشارها از رهبرى (بویژه فشارهایى که به لحاظ حمایت اش از سرکوب حامیان جنبش سبز و پشتیبانی از کودتای احمدی نژاد تحمل کرده بود)، بزرگترین خدمت را از همان روز اول به شخص آقای خامنه ای نموده است.

البته، ذکر این واقعیت الزاما بدان معنی نیست که روحانی خواستار تغییر شرایط موجود نمی باشد و یا اینکه قصد ندارد در راستای مطالبات مردم قدم به پیش بگذارد، گرچه قضاوت در این باره کماکان خیلی زود است و برای رفع هر شائبه ای،‌ منطق ایجاب می‌کند که باید زمان بیشتری به روحانی داده شود، ‌بخصوص این که در کارنامه وی در ماه های اول «نمره تجدید» مشاهده نشده است.

روی دیگر سکه این است که انتخاب روحانی فرصت برخوردى سازنده و "به روز" را هم برای مخالفین جمهوری اسلامی مهیا ساخته است که با توجه به اوضاع و احوال زمان،‌ می تواند زمینه مناسبی برای عبور از اوضاع کنونی و انتقال تدریجی حاکمیت به مردم باشد.

تفاوت اصلى میان پیروزی خاتمی در دوم خرداد ۷۶ و پیروزی روحانی در انتخابات اخیر در این خلاصه می شود که قدرت و گزینه هائی‌که قبلا در اختیار حاکمیت و نظام قرار داشته، ‌بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

امروز آقای خامنه‌ای امکان مانورهائی که در سال ۱۳۷۶ داشت را دیگر در اختیار ندارد و به این دلیل با وجود تمام باورهای شخصی و فشارهائی‌ که از سوی عناصر افراطی و اقتدارگرایان همواره بر وی وارد بوده است،‌‌ صرفا به لحاظ مسئولیتی که برای حفظ نظام دارد،‌ مقوله «نرمش قهرمانانه»‌ را پیش می‌کشد و دست دولت یازدهم را برای مذاکره با آمریکا و دیگران بطور بی سابقه ای باز می‌گذارد. در این راستا، شکستن بن بست های پیشین از سوی مسئولین نظام و قدم به پیش گذاشتن برای حل مشکلات مملکت، می تواند همزمان فرصت تازه ای برای تعریف برخوردى جدید میان مخالفان جمهوری اسلامی هم باشد.

امروز که منطقه خاورمیانه دوران سخت و آشفته‌ای را می‌گذراند و کشور ما در صورت عدم رسیدن به توافق در مذاکرات اتمی، با خطر جدی درگیری نظامی با نیروهای خارجی از یکسو و هرج و مرج داخلی به لحاظ شرایط سخت اقتصادی مواجه می باشد،‌ مسئولیت و حس وطن پرستی ایجاب می‌کند که حتی مخالفین سرسخت حکومت ایران در مسیرى قدم برندارند که در نهایت، شرایط غیر قابل قبولی که امروز در سوریه، عراق، افغانستان و مصر وجود دارد، گریبانگیر مردم و مملکت ما هم بشود.

این شرایط نشانگر این مساله است که امروز بیش از هر زمانی دیگر ضروری است تا تلاشی نوین به منظور فراهم آوردن ابزار لازم برای «آشتی ملی» و از میان بردن اختلافاتی که میان حامیان شرایط موجود و آنهائی که سال هاست به ایرانی دیگر می‌اندیشند و خواستار ایجاد همسوئی و گفتمان انتقادی و سازنده میان جامعه مدنی و حکومت در ایران هستند، صورت گیرد.

آقای خامنه‌ای، قبل از برگزاری انتخابات ۲۴ خرداد ماه سال جاری، برای اولین بار از «مخالفین نظام» هم که به گفته وی علاقمند به آینده مملکتشان هستند،‌ آشکارا دعوت نمود تا در پروسه انتخابات شرکت کنند، و اتفاقا بخش مهمی از نیروهای مخالف که دوره های پیشین انتخابات را تحریم کرده بودند، این بار با اعلام حمایت علنی از روحانی، موفق شدند تا در این شرایط حساس تاریخی، ‌اداره مملکت را از دست عناصر جاهل و افراطی که به ویژه در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، صدمات زیادی را به کشور وارد آورده بودند، خارج نمایند.

این دعوت آشکار رهبر جمهوری اسلامی به نوعی همراه با مسئولیت و تعهدات جدیدی برای وی نیز بوده؛ زیرا کسی از مخالفان دعوت به شرکت در انتخابات میکند که خود هم به نوعی به لوازم این دعوت پایبند باشد؛ نمی شود از یکسو صلاحیت مخالفان نظام را برای شرکت در انتخابات (حتى فقط به دلیل افزایش آمار و تامین مشروعیت هم که باشد) تائید نمود و از سوی دیگر صلاحیت و مشارکت آنان در ساختن آینده و حراست از منافع ملی کشور را انکار کرد.

آقای روحانی نیز چه در زمان فعالیت‌های انتخاباتی و چه در روزهای پس از رسیدن به مسند ریاست جمهوری، همواره صحبت از مطالبات مردم و تعهدش به رفع مشکلات و توجه به نیازهای اولیه مردم، بویژه مندرجات فصل سوم قانون اساسی و تحقق حقوق ملت در کشور نموده است.

بی شک این فضای جدید در رویکرد سران جمهوری اسلامی با مسایل مختلف و عبور آنها از «تابو» های پیشین مانند برخورد و گفتگوى مستقیم با«شیطان بزرگ» همه و همه ناشی از وخامت بحرانی است که بقاء ‌و موجودیت آنها را بطور بی سابقه ای به مخاطره انداخته است.

اما برخورد درست توام با واقع بینی می‌تواند این بحران را تبدیل به فرصتی دلخواه و سازنده برای مردم و آینده کشور نماید و ضمن رفع تنش‌های موجود در عرصه بین‌المللی، شرایطی را هم فراهم آورد تا هر ایرانی، با تکیه بر منابع سرشار کشور که همراه با تحصیل کرده ترین نیروی جوان در منطقه و مشارکت یکی از موفق ترین جوامع مهاجر دنیا، بتواند نقش بسزائی در بازسازی سریع اقتصاد و نهاد های سیاسی− اجتماعی کشور را ایفا نماید.

بدیهی است که درصورت عدم تعیین اولویت‌های لازم و برداشتن گام های مناسب از سوی دولت جدید برای پیدا کردن فرمول های کارساز در راستای رسیدن به «آشتی ملی»، حسن روحانی امید تمام کسانی که به او اعتماد کرده بودند را از دست خواهد داد و مملکت، این بار،‌ بی شک به سوی بی ثباتی و ناامنی های نگران کننده و خطرناکی کشیده خواهد شد.

بنابراین حس مسئولیت و منطق ایجاب می‌کند که همگی و بخصوص مسئولین کشور، وقت را مغتنم شمارند و بحران موجود را تبدیل به فرصت عقلایی نمایند.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 8.

  تنها با قدم برداشتن در مسیر آَشتی ملی و همت برای آبادانی ایران و ایرانی میشود به آِنده ای دیگر امیدوار بود. مسیر منطقی و تصمیم های سرنوشت ساز جریان های سیاسی میتواند همانطور که نگارنده این مطلب گفته بحران موجود را به فرصتی تاریخی برای ملت ایران بدل کند

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 7.

  دیدگاه متفاوتیست از یک دیپلمات کهنه کار . امیدواریم این هم مانند انتخاب حسن روحانی و به قول کامبیز حسینی "پولتیک" نباشد.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 6.

  من از حامیان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی هستم، ولی فکر می کنم که صحبت های آقای خوانساری در این زمینه که پیگیری براندازی نظام در این شرایط، کشورمان ایران را به سوی پرتگاه سوق می دهد، صحیح و منطقی می باشد

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 5.

  من از دیدن برخی اظهار نظرها (البته منظورم سخنان جناب خوانساری نیست) درباره لزوم تغییر رژیم جمهوری اسلامی، آن هم در شرایط کنونی که به نظر می رسد رژیم کمی عاقل شده، واقعا تعجب می کنم! همه می گفتند رژیم جمهوری اسلامی اصلاح پذیر نیست و مثلا هرگز علنا با آمریکا مذاکره نخواهد کرد، اما دیدیم که چنین شد. اگر رژیمی به حقوق مردم احترام بگذارد و آزادی سیاسی و اقتصادی بدهد نوع آن چه اهمیتی دارد که اسلامی، غیر اسلامی یا پادشاهی مشروطه باشد؟ اگر جمهوری اسلامی نسبت به وضعیت کنونی اش دچار استحاله شود (یعنی رفتار دموکراتیک داشته باشد) که قطعا تحریم ها و فشار بین المللی بی تاثیر نبوده - اما اسمش جمهوری اسلامی باشد هیچ اشکالی ندارد که هیچ، برای آن دسته عوام که به اسم و رسم اهمیت می دهند نیز بهتر است. به نظر من اگر آمریکا در برخوردش با ایران از مدل برخوردی که با روسیه نه چندان دموکراتیک و چین کمونیستی دارد استفاده کند، تمام مسائل و مشکلات حل می شود.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 4.

  خواست مردمی نگاهی است که همواره در ایران به آن بی توجهی شده و امروز که فردی حداقل با رای اکثریت رییس جمهور ایران شده است نیازمند همراهی و همدلی تمام ایرانیانی است که دل در گرو این سرزمین دارند.
  واضح و مبرهن است خواست مردم جمهوری اسلامی نیست اما در شرایط کنونی و برای خروج از بحرانهایی که امروز جامعه را در بر گرفته فارغ از نگاه دشمنی با نظام حرکت کرد و اولویت را به حل مشکلات کنونی کشور داد.

 

نظرات 5 از 8

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.