ناظران می‌گویند...

پاسخ به نقدی که 'نوشته نشد'

به روز شده:  16:53 گرينويچ - چهارشنبه 16 اکتبر 2013 - 24 مهر 1392
کتاب شاه

کتاب شاه را عباس میلانی نوشته است

سایت بی‌بی‌سی فارسی چندی پیش مطلبی غریب منتشر کرد. کسی مطلبی نسبتا مفصل نوشته بود که کلیک چرا کتاب شاه را نقد نمی‌کند. طبعا حق هر خواننده‌ای است که کتابی را بخواند (یا نخواند) و نقد کند (یا نکند). مگر در مواردی که منتقد سابقه و صلاحیت ویژه‌ای در نقد کتابی دارد و جامعه کتابخوان مشتاق شنیدن یافته‌ها و گمان‌ها و باورهای او هستند، نشریات معتبر نقد ننوشته هر شخصیتی را "خبر" و قابل چاپ نمی‌دانند. نقد ناننوشته مهدی جامی در مورد نگاهی به شاه طبعا از مقوله اول نبود و نمی‌توان فهمید چرا ننوشتن نقد ایشان "خبر" است.

میتوان البته پذیرفت که چون کتاب با استقبال کم نظیری در داخل و خارج کشور روبرو شد (ارقام موید این واقعیات را در زیر خواهیم آورد) شاید مشکلات فنی مورد اشاره در نوشته آقای جامی آنرا "خبر ساز" و قابل چاپ در سایت بی بی سی کرده بود. حتی در این صورت هم نکته‌ای قابل ذکر است: اگر مساله "خبر" جنبه فنی و ادعای اشکال کار ما بود، حکم انصاف و سنت روزنامه نگاری ایجاب میکرد که بی بی سی (یا آقای جامی به عنوان یک روزنامه نگار) نظرات ما را هم جویا می‌شدند و منعکس می‌کردند. اکنون امیدواریم این توضیحات اجمالی به حکم انصاف همانجا منتشر شود.

ما، ناشر کتاب، پرشین سیرکل، تا بحال کتابی چاپ نکرده بودیم. نهادی غیر انتفاعی هستیم و تمام فعالیت‌های ما در خدمت معرفی و ترویج فرهنگ و زبان فارسی در کانادا بوده است. در این زمینه موفقیت‌های چشمگیری هم داشتیم. وقتی کار نشر کتاب نگاهی به شاه عباس میلانی را پذیرفتیم قرار نبود و نیست که یک قران سود از آن عاید ما شود. ما این کار دشوار را به چند دلیل پذیرفتیم.

می دانستیم که مشتاقان ایرانی فراوانی در ایران و جهان منتظر چاپ این کتاب هستند.می دانستیم که مولف می خواست برای مقابله با سانسور، روایت اینترنتی کتاب را به طور رایگان در ایران در اختیار خوانندگان بگذارد و در عین حال می‌خواست برای دفاع از حق مولف نسخه‌های چاپی و اینترنتی کتاب را در خارج از ایران به فروش برساند. ده سال برای تهیه کار زحمت کشیده بود و همانطور که بارها هم نوشته، دفاع از حق مولف را بخشی از دفاع از دمکراسی می داند.می دانستیم که به محض چاپ کتاب، قاچاق چیان در داخل دست به چاپ و نشر کتاب خواهند زد و هم ما و هم مولف می‌خواستیم با این سنت نامیمون قاچاق و سرقت حق مولف بجنگیم. از قضا همه حدسیات ما به شکلی عجیب درست ازآب در آمد.

به محض چاپ کتاب در خارج دو روایت قاچاقی کتاب در سطح وسیعی در ایران منتشر شد. دوستان مطلع در ایران می‌گویند که چیزی بین ۱۵ تا ۳۰ هزار نسخه از کتاب به این ترتیب به فروش رفته است.

با اینکه ما روایت اینترنتی کتاب را برا ی تمام کسانی که داخل ایران بودند مجانا در اختیار همه گذاشتیم، باز هم دو سایت بی اجازه نسخه PDF را (که قابل چاپ بود) منتشر کردند.

دست کم حدود سی هزار نفر از این دو سایت کتاب را کپی کردند. کتابناک بعد از ۲۲۰۰۰ دانلود با اعتراض ما پخش روایت غیر مجاز را متوقف کرد. سایت دیگر (که گویا مرکزش در قم است) هنوز به پخش کتاب ادامه می‌دهد.

برای مواجهه با این مخاطرات احتمالی، یعنی برای جلوگیری از قاچاق، مفت خوری و نادیده گرفتن حق مولف، ما به کمک دوستانمان که اغلب هم بخش اعظم اوقات خود را داوطلبانه در اختیار ما می‌گذاشتند، نظامی به راه انداختیم که به گمانمان تا بحال در تجربه مهاجرت بی سابقه بوده و چند کار را هم زمان انجام می‌داد:

۱- کتاب اینترنتی را برای ساکنان ایران مجانی پخش می‌کرد.

۲- کتاب اینترنتی را به شکل اشتراکی، نه خرید کامل، و به قیمت ۱۵ دلار در اختیار علاقمندان در همه کشورها‌ی دیگر می‌گذاشت.

در هفته اول ماه ژوئیه ۲۰۱۳ موفق شدیم کتاب را در سطح وسیع (و شاید بی سابقه) در سر تا سر جهان چاپ و توزیع کنیم و از طریق اینترنت و مراکز مجاز، آن را به فروش برسانیم. به یاد داشته باشیم که این روزها شمارگان معمولی چاپ اول کتاب در ایران دو هزار نسخه است و ما چندین برابر این شماره چاپ کردیم و عملا بیش از پنج هزار نسخه از آن طی دو ماه اول در خارج از کشور به فروش رسانده‌ایم.

ارقام زیر موید میزان استقبال خوانندگان تا تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳ از کتاب نگاهی به شاه است:

۱- تعداد هیت به سایت: ۹۱۲۸۰۴۹

۲- تعداد مراجعه نفر به سایت: ۲۰۷۹۰۰

۳- تعداد خواننده مجاز اینترنتی در ایران: ۲۳۶۰۰

۴- تعداد خواننده مجاز اینترنتی در خارج از ایران: ۱۵۶۰

۵- تعداد کتاب فروخته شده مجاز در خارج از ایران: ۵۱۲۰

۶- تعداد خواننده غیر مجاز اینترنتی در ایران: بالغ بر ۳۰ هزار

۷- تعداد کتاب فروخته شده غیر مجاز در ایران: ۲۰ تا ۳۰ هزار

از میان این همه، تنها دو نفر به مشکلی از نوع آقای جامی برخوردند. وقتی هم که ایشان با ما تماس گرفتند دریافتیم که متاسفانه جزئیات شرح ما را در صفحه اول به دقت نخوانده بودند. از کتاب انتظاراتی داشتند که ما به تصریح وعده نکرده بودیم. پیشنهاد کردیم و۱۵ دلار پرداختی‌شان را پس دادیم، بر آن شدند که تجربه محدود و شخصی خود را به اصلی کلی تعمیم دهند. شگفت‌ اینکه بی‌بی‌سی آن را "خبر" دانست و عجیب تر اینکه هنگام چاپ آن پاسخ ما را که مورد اعتراض بودیم جویا نشد. اینست جواب ما، امیدواریم که شرط انصاف را رعایت کنید. خوشبختانه درایت و کنجکاوی خوانندگان به آسانی جوهر "نقدی که نوشته نشد" را دریافتند و تنها به قاضی رفتن ایشان تاثیری در کار ما نداشت.

بی شک ما که در کار خود در زمینه نشر تازه کار بودیم محتاج همدلی و همراهی و هدایت بودیم و هستیم. فکر می‌کردیم کاری احتمالا کارساز در مقابله با سانسور و قاچاق انجام دادیم، نادیده گرفتن همه اینها و متهم کردن ما به "نگاهی شاهانه داشتن" نشان می‌دهد که ایشان نه با جوهر کتاب آشنا هستند و نه پیام اصلی کتاب را که احتراز از برخورد‌های قالبی ، خود محوری و منسوخ است را دریافته‌اند.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 29.

  برای اینکه شاه در کتابش اشاره میکنه از یک سال قبل از انقلاب 57 تمام کمپانی های نفتی انگلستان دولتش رو تحریم کرده بودند و اطلاع داشته حجم بسیار زیادی پول برای ایجاد انقلاب در ایران خرج شده و همین بی بی سی شما بارها توسط شاه برای حمایت از انقلاب 57 مورد انتقاد قرار گرفته شما به دنبال نقد این کتاب هستید ؟ البته سیاست کلی انگلیس ایجاد انقلاب در کشورهاست بخصوص در انقلاب مشروطه ایران هم این دست انگلیس پیداست و به قول خودتان ما به حرف کاری نداریم به نتیجه کار داریم پس نتیجه این بی بی سی شما تا به امروز تشویش و انقلاب و جنگ داخلی در کشور ها بوده

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 28.

  من هم هر دو مقاله را خوانده ام! من هم نسخه آنلاین کتاب را خریدم و مشکلات آقای جامی را داشتم! نهایتا مجبور شدم نسخه آنلاین را به PDF تبدیل کنم تا هم بتوانم بروی تبلتم آنرا بخوانم و هم قادر به مارک کردن و حاشیه نویسی باشم. کار پرشین سیرکل هم قابل تقدیر است و از زحماتشان تشکر میکنم. به نظر من بهتر بود در خارج از ایران فروش کتاب دیجیتال به عهده آمازون گداشته میشد. ضمنا به عنوان یک کارشناس کامپیوتر با 25 سال سابقه اعلام میکنم که راهها بهتر و مطمین تری برای عدم کپی دیجیتال وجود دارد که نیازی نیست خواننده را به کامپیوتر و اینترنت زنجیر کرد! مخصوصا کاربر ایرانی با آن وضعیت فجیع اینترنت در ایران. یک سوال هم از دوستان در پرشین سیرکل دارم: آیا شما هم دوست دارید که یک کتاب 500 صفحه ای را بصورت نشسته و پشت یک کامپیوتر بخوانید؟ من که ترجیح میدهم در صندلی راحتی خودم لمیده و با تبلت کوچکم آن را بخوانم!

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 27.

  هر دو مقاله را خوانده ام و باید بگم حق را به آقای جامی میدهم. من هم اگر کتابی آنلاین بخرم توقع دارم از همهٔ خدمات کتابخوانی آنلاین بهره مند باشم. نحوهٔ برخورد آقای تبریزی هم که بجای تلاش برای حل مسئله ترجیح به حمله و بی احترامی به نقاد (و یک مشتری) دادند جای تأسف دارد.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 26.

  آقای ناشر
  دستتان درد نکند. به هر حال هر کاری ایرادهای خود را دارد. برای تجربه اول بسیار زحمت کشدید. توقع نداشته باشید که کارتان نقد نشود. البته نقد بسیاری از اهل رسانه بی غرض هم نیست.
  در عین حال کسانی که مطالب آقای جامی را پیگیری می کنند و با قلم ایشان و روحیاتشان آشنا هسنند می دانند نقطه نظرات ایشان بر چه مبنا و اساسی صادر می شود...و البته مشخص است بی بی سی هم باید از این نظرات استفاده کند و فضا را برای پاسخگویی مخالف (در اینجا شما) باز بگذارد...بدین صورت بی بی سی نشان میدهد که بی طرف است.
  با این حرفها و انتقادهای نا به جا و بعضا به جا دلسرد و عصبانی نشوید. در بین ما ایرانیان رسم است که تا کسی کاری میکند به سمتش حمله کنند. پیروز باشید.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 25.

  من هم فکر میکنم آمار ارائه شده توسط ناشر دقیقن نشانگر بی فایده بودن این سازوکار برای حفظ حقوق مولف بوده است. البته ناشر و همکاران شان زحمت زیادی کشیده اند. اما در نگاهی واقع بینانه می توان دید که اکثر خوانندگان غیرمجاز باز به هدف خود رسیده اند. حتا پخش کنندگان غیرمجاز نیز. مشابه این تجربه چندسال است که در موسیقی تکرار می شود و خیلی ها به این نتیجه رسیده اند که به صرف هزینه و انرژی اش نمی ارزد این همه ساز وکار برای جامعه ای که در نهایت آمارش مخاطبش همبن است که میبینیم. من هم کتاب را انلاین شروع به خواندن کردم. اما لود شدن هرباره ی کتاب و نیاز به انلاینی انقدر آزارم داد که کتای را به پایان نبردم. جالب اینکه با اطلاعات ناشر محترم راجع به منابع غیر مجاز قابل دانلود امیدوار به خواندن باقی کتاب شدم

 

نظرات 5 از 29

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.