ناظران می‌گویند...

مرخصی زایمان زنان و نگاهی دو وجهی به اجرای این سیاست

به روز شده:  17:12 گرينويچ - دوشنبه 04 نوامبر 2013 - 13 آبان 1392

آیا سیاستگذاری هایی که در حوزه زنان می شود در سطحی کلی و با دیدی جامع تر سبب افزایش موانع بر سر راه پیشرفت آنها می شود یا در نهایت جایگاه شان را بهبود می بخشد و گامی به سوی برابری است؟ برای مثال طولانی شدن مرخصی زایمان در حوزه سیاسی که تفکری عقب مانده بر آن حاکم است و به دنبال افزایش جمعیت فرزندان است به نفع زنان است یا خیر؟

اگر در این حکومت به صورت همزمان دو دسته دیدگاه حاکم باشند که یکی دیدگاه رهبری است که اعتقاد دارد جمعیت کشور باید بیشتر شود و این معمولا به معنای افزایش کار خانگی زنان و فشار مضاعف بر آنان است، اما در عین حال در دستگاه دولتی نیروهای تحول‌خواهی هستند که با مرخصی های زایمان موافق هستند، چرا که کشورهای پیشرفته این الگوها را به اجرا در می آورند و یکی از شاخص های چگونگی افول یا بهبود وضعیت زنان است، آیا باید موافق چنین سیاست هایی بود یا آنها را به نقد کشاند؟ از چه زاویه ای باید به آن نگاه کرد؟

قانون افزایش مرخصی زایمان زنان به ۹ ماه که دولت کنونی به دنبال تامین بودجه و اجرایی کردن آن است دستاورد دولت قبلی است که ایدئولوژی حاکم بر آن با خواست رهبری در حوزه افزایش جمعیت موافق بود. اما خانم مولاوردی اخیرا اعلام کردند[1]که دولت به دنبال منابع مالی آن است. این قانون پیش از این مورد نقد بود اما حال چندان انتقادی به آن نمی شود.

"قانون افزایش مرخصی زایمان زنان به ۹ ماه که دولت کنونی به دنبال تامین بودجه و اجرایی کردن آن است دستاورد دولت قبلی است که ایدئولوژی حاکم بر آن با خواست رهبری در حوزه افزایش جمعیت موافق بود."

به نظر می رسد یکی از راه حل های بررسی این موضوع در نظر گرفتن زمینه و شرایط مورد نظر فعلی هست. اینکه بالاخره کشورهای پیشرفته با کشوری در خاورمیانه مثل ایران که نیروهای بنیادگرا و واپس گرا بخش های مهمی از دستگاه قانونی و سیاستگذاری ها را در دست دارند، تفاوت دارد.

آمار کلی وضعیت مرخصی والدین در کشورهای پیشرفته به این شرح است: طبق آمار، سوئد تنها کشوری است که مرخصی زایمان بلندمدت (۴۸۰ روز) با حقوق دارد که بین پدر و مادر تقسیم می‌شود.

پس از آن انگلستان با ۲۸۰ روز، استرالیا با ۱۲۶ روز، برزیل با ۱۲۰ روز، کانادا با ۱۱۹ روز، فرانسه و هلند و اسپانیا با ۱۱۲ روز و آلمان با ۹۸ روز قرار دارند. البته این مرخصی‌ها معمولاً بین پدر و مادر تقسیم می‌شود و همین‌طور میزان حقوق دریافتی هم بین حداقل حقوق تا دریافت حقوق کامل، متغیر است.

ایران با افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به نه ماه آن را به ۲۷۰ روز تغییر داده است. یعنی رقمی مشابه سوئد و انگلستان دارد. چرا از مرخصی والدین در کشورهای صنعتی و پیشرفته معمولا استقبال می شود اما در ایران چنین سیاست هایی نیاز به تامل و نقد بیشتر دارد؟

محل بحث در خصوص دیدگاهی ست که پشت برنامه ریزی و اجرای این دسته از طرح‌ها نفهته است. تفکری که به دنبال نگهداشت و قوام الگوی سنتی خانه‌داری، فرزندآوری و همسرداری برای زنان است.

مرخصی زایمان جایگاه شغلی زنان را به خطر می اندازد و کارفرما را در استخدام زنان بی رغبت می کند و سیستم های دولتی دیگری هم برای حمایت از اشتغال آینده این زنان وجود ندارد.

بنابراین در دیدی بلند مدت اثری منفی بر وضعیت اشتغال زنان می گذارد اما از سویی باید در نظر گرفت که همین زنان بچه دار هم می شوند و اگر مرخصی طولانی مدتی نداشته باشند، سبب می شود که بار دوگانه ای را در جامعه ای که مخلوطی از الگوهای سنتی و ارزش های مدرن در آن جریان دارد، بر دوش بکشند که همان کار خانگی و کار بیرون از خانه همزمان است.

"محل بحث در خصوص دیدگاهی ست که پشت برنامه ریزی و اجرای این دسته از طرح‌ها نفهته است. تفکری که به دنبال نگهداشت و قوام الگوی سنتی خانه‌داری، فرزندآوری و همسرداری برای زنان است."

در عین حال نباید غافل شد که محدود و کم بودن مرخصی زایمان بر میزان اشتیاق خانواده ها به فرزندآوری اثر می گذارد و میزان باروری را کاهش می دهد که در نهایت از بار وظایف زنان کم می کند.

چرا که الگوهای نقشی در خانواده ایرانی تا حدود بسیاری همان الگوی کار زن در خانه و کار مرد در بیرون از خانه است که در اینجا اشتغال زنان وزن وظایفشان را بیشتر کرده است.

البته این به معنای این نیست که نگارنده مخالف امر مثبت اشتغال زنان است، اما دیدی انتقادی به تقسیم نقش ها در خانواده کنونی ایرانی دارد.

بنابراین موافقت یا مخالفت با این سیاست و اجرای آن می تواند نسبی باشد. با توجه به اینکه چه تفکری قدرت را در دست دارد و با چه هدف و دیدگاهی می خواهد چنین سیاستی را اجرا کند.

و یا در نهایت کارکردهای چنین سیاستی به نفع یا به ضرر شرایط و جایگاه زنان تمام می شود.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 8.

  منبعی که نویسنده بهش استناد کرده که البته در متن مقاله نیومده و بعد در کامنت ها اضافه شده فقط تعدادی از کشورهای توسعه یافته رو شامل می شه اما متن مقاله طوری نوشته شده که به نظر می رسه انگلیس دومین رتبه رو در تعداد روزهای مرخصی زایمان داره در حالیکه در واقع تعداد روزهای مرخصی زایمان در بسیاری از کشورهای پیشرفته بیشتر از انگلیس هست مثلن نروژ، هلند، دانمارک و ... http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 7.

  شما اگر با مرخصی در ایران مقایسه میکنید باید بدانید که اینجا 100 درصد حقوق را به کسی نمیدن برای مرخصی 98 روزی که میگید در المان با 100 حقوق و 12 تا 14 ماه با 65 درصد حقوق هست ، فکر کنم این لینک بتونه کمکتون کنه http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 6.

  من نمی دانم که چرا بی بی سی افکار فکری غرب را فاخر و افکار شرقی ایران را عقب مانده میدانند اول از همه که در اسلام در بعضی از زمینه ها مزایای زیادی برای مادران قائل شده و حرمت زن در اسلام نگاه داشته شده اما در غرب از زن بعنوان برابری در مقابل مردان بیشتر بعنوان یک کالای لوکس استفاده میشود که در این نگاه حرمت زن از بین میرود و هر زن غربی تا آخر عمر خود همخوابگی با صدها مرد را پیدا میکند و بیان خانواده در اغلب آنها از بین میرود و تازه پوز آن را هم به شرقی ها میدهند که ما حقوق برابر داریم هر گونه که بخواهیم زندگی میکنیم و خود را در درجه والاتر می بینند و ما را عقب مانده به حساب می آورند در حالی که خود در هرزگی تمام فرو رفته هستند آیا این پیشرفت و برابری برای زنان است؟ و زنان ما در ایران عقب افتاده هستند.
  بنظر من که ما خیلی از شما ها جلو تر و پیشرفته تر هسیتم از نظر فکری ما حتی قبل از اسلام در ایران زنان خود را در مجسمه ها و نگاره های تاریخی پوشیده و با شخصیت میبینیم ولی غربی ها را برهنه کامل که در خوی حیوانی خود غرق هستند حالا افکار ما عقب افتاده است یا شما غربی ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 5.

  جدای از مساله مرخصی زایمان به نظر من زنان در ایران از لحاظ اجبار به کار یا اجبار به عدم اشتغال در وضعیت بهتری نسبت به زنان بسیاری از نقاط دنیا قرار دارند چراکه از یک طرف در فرهنگ ایرانی مردان مسئول کسب درامد می باشند و زن اکثرا اجباری به کار ندارد از طرف دیگر جامعه تا حد زیادی کار زن در بیرون از خانه را هم پذیرفته و زنان مشتاق به کار می توانند بیرون از خانه هم کار کنند بدون اینکه در اکثر موارد اجباری روی انها باشد ولی مثلا در غرب زنان اکثرا مجبور به کار و در سایر کشورهای اسلامی و سنتی مجبور خانه داری می باشند

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 4.

  در مقاله گفته شده: "ایران با افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به نه ماه آن را به ۲۷۰ روز تغییر داده است. یعنی رقمی مشابه سوئد و انگلستان دارد." چه مشابهتی میان 480 روز (سوئد) و 270 روز (ایران) هست!؟

 

نظرات 5 از 8

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.