ناظران می‌گویند...

سیاست ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای

به روز شده:  16:41 گرينويچ - شنبه 16 نوامبر 2013 - 25 آبان 1392

دور جدید مذاکرات ایران و قدرت های بین المللی به سرعت پیش می رود و نشانه هایی از تغییر رویکرد ایران در مذاکرات دیده می شود که ناظران را به ثمر بخش بودن این مذاکرات امیدوار می کند.

با توجه به ادعای مقامات ایرانی مبنی بر اینکه انرژی هسته را فقط برای استفاده صلح آمیز می خواهند این سوال پیش می آید که آیا استفاده از انرژی هسته ای می تواند گزینه مناسبی برای برآورده کردن یک سیاست انرژی معقولانه و مفید برای ایران باشد؟

انرژی هسته ای را می توان انرژی پاک دانست از آن جهت که بر خلاف سوخت های فسیلی موجب آلودگی هوا نمی شود.

از سوی دیگر قیمت تمام شده یک واحد(یک مگاوات ساعت) برق هسته ای در طول عمر نیروگاه کمتر از قیمت تمام شده یک مگاوات ساعت برق تولید شده از منابع دیگر انرژی است.

در برنامه سیاست های انرژی الکتریکی بریتانیا(Planning our electric future: a white paper for secure, affordable and low-carbon energy) که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد انرژی هسته ای در کنار انرژی های تجدید پذیر و افزایش بازدهی شبکه برق به عنوان یکی از راهکارهای داشتن یک سیاست انرژی قابل اطمینان، ارزان و پاک معرفی شده است.

در کنار مزیت های نیروگاه های اتمی، حادثه اتمی در فوکوشیمای ژاپن، ابهامات در مورد امنیت نیروگاه های اتمی به وجودآورده است.

در این نوشتار سعی بر این است که به بررسی امکان استفاده از انرژی هسته ای به عنوان منبع قابل اتکای انرژی پرداخته شود

برنامه هسته ای ایران مدت هاست که در صحنه بین الملل مناقشه برانگیز بوده است، این مناقشه موجب وضع تحریم های اقتصادی متعدد توسط شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه ی اروپا و دولت آمریکا علیه ایران شده است.

"برای داشتن سیاست های انرژی مناسب، باید موارد متعددی در نظر گرفته شود از جمله می توان به در اختیار بودن منابع انرژی قابل اطمینان، هزینه های تولید انرژی، تاثیرات زیست محیطی و تاثیرات بر رشد اقتصادی اشاره کرد."

این تحریم های گسترده که بانک ها، صنعت نفت و حمل و نقل ایران را در بر می گیرند، اقتصاد ایران را با مشکلات فراوان مواجه کرده است.

تحریم های بین المللی در کنار سو مدیریت در سطوح گوناگون دستگاه های اجرایی شرایطی را به وجود آورده اند که اقتصاد ایران رکود ۵ درصدی و تورم بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کند.

حال بار دیگر این سوال پیش می آید که آیا پافشاری در داشتن فن آوری هسته ای می تواند گزینه مناسبی برای برآورده کردن نیازهای یک سیاست انرژی مناسب برای ایران باشد؟

برای داشتن سیاست های انرژی مناسب، باید موارد متعددی در نظر گرفته شود از جمله می توان به در اختیار بودن منابع انرژی قابل اطمینان، هزینه های تولید انرژی، تاثیرات زیست محیطی و تاثیرات بر رشد اقتصادی اشاره کرد.

در ایران به وضوح می توان تاثیرات منفی برنامه هسته ای بر اقتصاد را مشاهده کرد. این تاثیرات ناشی از تحریم های وضع شده علیه برنامه هسته ای ایران می باشد.

تنها نیروگاه اتمی ایران، نیروگاه بوشهر، که ساخت آن در ابتدا به آلمانی ها واگذار شد و در نهایت بعد از چندین سال وقفه به روس ها واگذار شد، بعد از بیش از ۳۰ سال از آغاز ساخت هنوز به بهره برداری نهایی نرسیده است.

طولانی شدن زمان ساخت یک نیروگاه باعث افزایش قیمت تمام شده انرژی تولید شده به وسیله آن نیروگاه خواهد شد که از نظر اقتصادی قابل توجیه نخواهد بود.

در حال حاضر به نظر نمیرسد که ایران به تنهایی قادر به ساخت روند ساخت نیروگاه اتمی باشد و با توجه به شرایط موجود، تردیدهای فراوانی وجود دارد که آیا شرکتهای خارجی حاضر به کار در ایران خواهند شد یا خیر؟

در کشورهای پیشرفته نیز در مورد مدت زمان تکمیل یک نیروگاه اتمی به قطعیت نمی توان نظر داد.

از سوی دیگر با نگاهی به سابقه تاخیر در انجام پروژه های عمرانی در ایران، می توان نتیجه گرفت که ساخت نیروگاه اتمی در ایران بسیار طولانی خواهد بود پس در نتیجه از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود.

در طرف دیگر، همانطور که گفته شد، سیاست انرژی باید موجب رشد اقتصادی گردد ولی در ایران با گزینش سیاست انرژی مبنی بر استفاده از انرژی هسته ای شاهد رکود اقتصادی ناشی از تحریم ها بوده ایم. پس از این جنبه سیاست های انرژی ایران قابل توجیه نخواهد بود.

در دسترس بودن منابع انرژی نیز بحث دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. با فرض وجود معادن کافی اورانیوم در ایران، برای استفاده در نیروگاه های اتمی نیاز به فراوری اورانیوم است.

برنامه فراوری اورانیوم وغنی سازی آن در ایران تاکنون هزینه ی هنگفتی به اقتصاد کشور وارد کرده و منطقی به نظر نمی رسد که با وجود منابع عظیم سوخت های فسیلی و انرژی های تجدید پذیر (خورشید، باد، زمین گرمایی و...) از انرژی اتمی استفاده کرد.

در سوی دیگر با فرض عدم وجود منابع کافی اورانیوم در ایران، سوخت نیروگاه ها باید به وسیله ی کشور های دیگر تامین شود که با توجه به مسایل سیاسی در دسترس بودن سوخت کافی برای نیروگاه به صورت دایم قابل تضمین نیست.

"حتی با فرض لغو تحریم ها علیه ایران، پافشاری در استفاده از انرژی هسته ای از نظر اقتصادی منطقی نیست و سیاست گذارن انرژی ایران باید به فکر استفاده از انرژی های جایگزین در سیاست های خود باشند."

پس از جنبه در دسترس بودن منابع انرژی استفاده از انرژی هسته ای در ایران منطقی نیست.

همانگونه که گفته شد انرژی هسته را می توان انرژی پاک دانست ولی به عقیده نگارنده استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ایران می تواند گزینه مناسب تری برای داشتن محیط زیست سالم تر است.

همچنین بازدهی شبکه قدرت در ایران نسبت به کشور های پیشرفته بسیار کمتر است که می توان با صرف هزینه بسیار کمتر نسبت به ساخت نیروگاه های اتمی، شبکه برق را به روز رسانی کرد و انرژی کافی و مقرون به صرفه و پاک تولید کرد.

با توجه به تمام مطالب گفته شده در بالا، می توان ادعا کرد که استفاده از انرژی اتمی در ایران به عنوان بخشی از سیاست انرژی در حال حاضر به صرفه نیست.

باید منتظر ماند و دید در آینده چه تغییراتی در شرایط موجود پیش خواهد آمد تا بتوان در مورد به صرفه بودن استفاده از انرژی اتمی در ایران سخن گفت.

به نظر می رسد حتی با فرض لغو تحریم ها علیه ایران، پافشاری در استفاده از انرژی هسته ای از نظر اقتصادی منطقی نیست و سیاست گذارن انرژی ایران باید به فکر استفاده از انرژی های جایگزین در سیاست های خود باشند.

سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی، بادی و زمین گرمایی در ایران می تواند آینده روشنی را به سیاست های انرژی ایران ببخشد.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 24.

  ببینیدمشکل اینجاست که هرکی (حاکمان)به فکرقدرت وشهرت واطرافیان خودش است به فکرانسان یا جان ها نیستن .الان اگه من چیزی بگم حتما فردا نیستم

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 23.

  8- آخرین آزمایش اتمی فرانسه به سال 1996 باز می گردد و بعد از آن دیگر سلاح هسته ای نه آزمایش کرده و نه مدرنیزه. آخرین آزمایش آمریکا هم به سال 1992 و انگلیس به سال 1991 باز می گردد, این کشورها فقط برای " توازن قوا " با شوروی دست به توسعه سلاح هسته ای زدند و شوروی هم به همین گونه برای مقابله با آنها سلاح های بزرگتر و قوی تر تولید کرد. با از بین رفتن شوروی, نیاز به توسعه بمب های اتمی و آزمایش آن ها هم از بین رفت. این در صورتی است که یکی از متحدان نزدیک تهران در حال حاضر مشغول توسعه و آزمایشات بمب های اتمیست که در اوایل همین سال میلادی جدیدترین آزمایش اتمی دنیا را انجام داد و آنهم کسی نیست جز کره شمالی. به هر حال هر موقعیتی شرایط منحصر به فردی دارد و نمی توان شرایط ایران و رژیم دینی-اعتقادی جمهوری اسلامی که رهبر آن حتی می تواند بسته به شرایط و به تشخیص دایره قدرت, اصل و فرع دینی که از همان برخاسته را حرام اعلام کند, با دیگر کشورها مقایسه کرد.
  از بی بی سی تقاضا دارم نظرات مرا که به ناچار در 4 پنجره نوشته شده با هم ادغام کند.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 22.

  7-روابط منطقه ای به مشکل ایران مربوط نیست, با این حال برای روشن شدن موضوع توضیحی لازم است. شوروی برای سنگین کردن کفه ترازوی قدرت تکنولوژی تولید سلاح اتمی به هند طرفدار خود داد, و آمریکا هم برای توازن قدرت مجبور شد سلاح هسته ای و تکنولوژی ساخت آنرا به پاکستان بدهد. تاریخچه اختلافات شدید بین پاکستان و هند و مسلمانان و هندوها به قتل مهندس گاندی و قبل از آن باز می گردد که مجال بررسی آن اینجا نیست و در نتیجه آن خلع سلاح این دو کشور عملا غیر ممکن است و دارا بودن تنها یکی از آنها از جنگ افزار هسته ای برابر با نابودی دیگری است. اسراییل هم با اینکه مورد حمله همه جانبه از سوی چندین کشور در آن زمان قدرتمند عرب قرار گرفت و سالهای سال از طرف حکومت ایران به از بین رفتن تهدید شد, اما هیچگاه از سلاح اتمی استفاده نکرد و خویشتنداری خود را در عمل به اثبات رساند. حال اینکه ایران هر روز شعار مرگ بر اسراییل و آمریکا و فرانسه و ... سر می دهد و ادعای رفع فتنه از جهان دارد.

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 21.

  5-مشکل اسراییل و فلسطین هم به خودشان مربوط است و آنقدر ریشه های تاریخی و حقوقی دارد که مجال پرداختن به آن اینجا نیست, در ثانی ربطی به مشکل هسته ای ایران ندارد که ما بخواهیم کاسه داغتر از آش شویم.
  6-ایران سالیان سال " برنامه اتمی مخفی " داشت تا کشورهای غربی متوجه آن شدند, اگر از اول اعلام می کرد که ما می خواهیم به دنبال برنامه غنی سازی یا ساخت نیروگاه برویم, بهانه و درگیری ای وجود نمی داشت. اگر ایران به دنبال سلاح اتمی نیست, چه نیازی بود که برنامه اتمی خود را "مخفی " نگاه دارد ؟ چه نیازی بود که سایت های ساخته شده را به آژانس اعلام نکند تا توسط عکس های جاسوسی کشف شوند ؟ و ...

 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 20.

  1-جناب حمید, یک میلیون نفر آمار رو از کجا آوردید ؟ در ضمن غربی ها در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و ذخیره رو به اتمام اورانیوم خریداری شده از آرژانتین حاضر به تعهد برای تامین سوخت راکتور امیرآباد در ازای لغو غنی سازی شدند, ولی طرف ایرانی قبول نکرد.
  2-مقایسه استفاده از بمب اتم در 65 سال پیش با امروز مضحک است. در آن هنگام یک هزارم از مضرات مواد رادیواکتیو و سلاح اتمی برای کسی روشن نبود, اگر بود شاید هیچگاه آن حمله اتفاق نمی افتاد.
  3-فرانسه در شرایطی سلاح هسته ای ساخت که هزاران تانک نیروی زرهی شوروی آماده حمله به اروپا بودند و کسی توانایی ایستادگی در برابر آن ها را نداشت و تنها بازدارندگی بمب اتمی مثمر ثمر بود. شرایط امروز دنیا با شرایط آن روزها بسیار متفاوت می کند.
  4-ایران همین حالا در سوریه مشغول جنگ و دخالت در امور کشور ثالثی است, از نیجریه تا یمن دست به قاچاق سلاح زده و می زند, در کشورهای ثالث گروهک های مسلح طرفدار خود را ایجاد کرده, پس ایران را نمی توان مدعی صلح نشان داد.

 

نظرات 5 از 24

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.