وبلاگ سردبیران

دفتر بی بی سی در برمه باز می شود

به روز شده:  12:11 گرينويچ - سه شنبه 03 دسامبر 2013 - 12 آذر 1392

به تازگی خبرهای خوبی دریافت کرده ام که هرگز فکرش را نمی کردم. خبر این است که وزرات اطلاع رسانی میانمار (برمه) اعلام کرده که به بی بی سی، و سه رسانه بین المللی دیگر، برای گشایش دفاترشان در برمه مجوز رسمی می دهد.

هر چقدر بر اهمیت این خبر تاکید کنم، کم است، همانطور که بیان اهمیت روند تغییرات در کشوری دشوار به نظر می‌رسد که در گذشته، به خاطر سرکوب رسانه‌ها و کاربرد سانسور، زبانزد بود.

ده ها سال بود که بی بی سی از حضور در برمه یا میانمار، منع شده بود، با این وجود، این رسانه همچنان یکی از منابع اصلی اخبار برای مخاطبان برمه ای، هم در داخل و هم در خارج از آن کشور، محسوب می شد.

در چند سال اخیر این کشور به سمت اعطای آزادی بیشتر به رسانه ها حرکت کرده است.

یک سال پیش اعلام کردم که برنامه های سرویس جهانی بی بی سی در برمه پخش می شود. این موضوع به نوبه خود تحولی فوق العاده در کشوری بود که رسانه های دولتی آن تنها به منزله سخنگویان دولت هستند و اخبار را کلمه به کلمه آنطور که خبرگزاری دولتی به آنها تحویل می دهد، قرائت می کنند.

طبق توافقی که با آن کشور به دست آمد، کانال های سرگرمی بی بی سی سی، یعنی BBC Entertainment و CBeebies هم با پرداخت وجه از سوی مخاطبان در آن کشور قابل دریافت است.

از آن زمان، قدم های بعدی با سرعت و استحکام برداشته شده است. اوایل سال جاری میلادی بی بی سی برنامه های خبری را به صورت صوتی برای تلفن های همراه در برمه عرضه کرد. بی بی سی اولین رسانه بین المللی بود که چنین امکانی را یافت. ما همچنین تنها رسانه بین المللی هستیم که خدمات اس ام اس و اخبار ورزشی را در اختیار مخاطبان در داخل برمه قرار می دهیم. برنامه های رادیو بی بی سی به زبان برمه ای نیز روی موج اف ام در داخل برمه قابل دریافت است.

بخش برمه ای بی بی سی، که کار خود را در سال ۱۹۴۰ آغاز کرده، حدود هشت میلیون و ۴۰۰ هزار مخاطب دارد که این تعداد یک چهارم جمعیت برمه را تشکیل می دهد. پژوهش های مستقل نشان داده که بی بی سی به عنوان قابل اعتمادترین رسانه در برمه شناخته می شود.

بی بی سی توجه دولت برمه را هم به خود جلب کرده است. معاون وزیر اطلاع رسانی برمه، "یه توت" (U Ye Htut) در تعطیلات آخر هفته (شنبه و یکشنبه) ضمن اعلام خبر (اعطای مجوز به بی بی سی و چند رسانه دیگر)، گفت که بی بی سی به لحاظ استاندارد روزنامه نگاری یک "الگو" در زمینه کار خودش محسوب می شود و افزود که این ویژگی بی بی سی سبب شده است که دولت برمه برای آن از نظر بازکردن دفتر، اولویت قایل شود.

در همین حال، "میدیا اکشن"، بنیاد خیریه بی بی سی، در زمینه آموزش نسل بعدی روزنامه نگاران برمه ای، از جمله روزنامه نگارانی شاغل در رسانه دولتی برمه، فعال بوده است. این بنیاد خیریه به این روزنامه نگاران نه تنها از جنبه های فنی، بلکه مهمتر از آن، به لحاظ محتوایی، یعنی استقلال در خبررسانی که جزو ارزش های خبری بی بی سی است، آموزش می دهد.

آنچه که تغییر نکرده و نخواهد کرد، تعهد بی بی سی به کار خبری بی طرفانه و متوازن است. ما درباره روند تغییرات در برمه نیز بدون ترس یا جانبداری، گزارش خواهیم کرد و این موضوع را نیز به روشنی برای دولت برمه مطرح کرده ایم.

هدف این است که سال آینده میلادی، دفترمان را در برمه بازکنیم. در این دفتر، هم روزنامه نگاران انگلیسی زبان و هم روزنامه نگاران بخش برمه ای بی بی سی مشغول به کار خواهند شد، این ترکیب نشان دهنده روند رو به رشدی است که در بی بی سی ادامه دارد تا روزنامه نگارانی که دو زبانه هستند، با همکارانشان در بخش های داخلی بی بی سی ارتباط کاری نزدیکتری داشته و با اطلاعاتی که از کشورهایشان دارند به غنی تر شدن برنامه های مربوط به این کشورها برای مخاطبان داخل بریتانیا کمک کنند.

بی بی سی دفترهای بسیاری در سرتاسر دنیا دارد ولی کمتر پیش می آید که برای باز کردن یک دفتر اینقدر تلاش و مبارزه کرده باشیم.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.