وبلاگ گزارشگران

مشکل پرداختن به موضوعات حساس در افغانستان

به روز شده:  17:33 گرينويچ - سه شنبه 03 دسامبر 2013 - 12 آذر 1392

روز دوشنبه، ۱۱ قوس/آذر، از طریق خبرنگاران پارلمانی رسانه‎ها خبر رسید که بحث بر سر قانون ثبت احوال نفوس در مجلس سنای افغانستان منجر به درگیری فیزیکی بین نائب رئیس مجلس و بعضی از سناتوران شده است.

محمدعلم ایزدیار دیروز در غیاب فضل‎هادی مسلمیار ریاست جلسه عمومی را به عهده داشت و در آغاز جلسه از اعضای مجلس خواست که از اظهار نظر در رسانه‎ها به گونه‎ای که به مسایل قومی دامن زده شود، خودداری کنند. او این موضوع را در مورد بحث طرح شناسنامه ملی عنوان کرد که در قانون ثبت احوال آمده است.

آوردن یا نیاوردن نام‌های قومیت‎ها و واژه "افغان" در شناسنامه ملی، از ماه‎ها پیش در پارلمان و محافل سیاسی و رسانه‎ای بیرون از آن موضوع بحث‎های داغی است.

بحث بر سر این قانون در برنامه روز دوشنبه مجلس سنا نبود، بلکه طبق برنامه مجلس در این روز باید طرح بودجه سال ۱۳۹۳ را بررسی می‎کرد. براساس تصاویری که تلویزیون‌های محلی پخش کردند، وقتی آقای ایزدیار این موضوع را مطرح کرد، شماری از اعضای مجلس از جمله عارف‎الله پشتون او را متهم به دامن زدن به تعصب قومی کرد.

به دنبال آن جلسه به هم خورد و خان‎محمد خاگی یک بطری آب به سوی آقای ایزدیار پرتاب کرد. نائیب رئیس مجلس دستور داد که او را از جلسه بیرون کنند، اما ظاهراً دستور او شنیده نشد و در عوض، شماری از سناتوران از جمله زلمی زابلی رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات مجلس سنا به سوی کرسی ریاست جلسه نزدیک شدند.

"وقتی وبسایت مجلس سنا خبر جلسه دیروز این مجلس را منتشر کرد، هیچ اشاره‎ای به این موضوع نکرد و تنها خبر کوتاهی از بررسی طرح قانون بودجه ۱۳۹۳ با دو عکس از جلسه پخش کرد که آقای ایزیدیار را در مقام ریاست جلسه و بقیه را هم در جای خود در آرامش کامل نشان می‌دهد. دیگر رسانه‌های دولتی هم این خبر را پوشش ندادند."

تنش در مجلس و حضور خشمگینانه چند سناتور در اطراف رئیس جلسه روز دوشنبه، او را سرآسیمه کرد و ناگزیر به پا خاست. آقای زابلی تا کنار میز آقای ایزدیار پیش رفت. ولی برخی از اعضای جلس مانع تشنج بیشتر شدند و آقایان ایزیدیار و زابلی را دعوت به خویشتنداری کردند.

تا این جا تصاویر جریان جلسه مجلس سنا از طریق تلویزیونی که در مرکز رسانه‌های این مجلس برای خبرنگاران نصب شده، پخش می‌شد، ولی مسئولان این مرکز پخش تصاویر بیشتر را قطع کردند. به دلیل این که خبرنگاران حق حضور در داخل تالار مجلس را ندارند، دیگر راهی برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در این مورد نبود.

وقتی بی‎بی‎سی تلاش کرد که این موضوع را از خود آقایان ایزدیار و زابلی یا دست کم یکی دو نفر دیگر از اعضای مجلس سنا بشنود، به نتیجه نرسید. از سوی دیگر، بی‎بی‎سی به تصاویر و خبرهای پخش شده از سوی رسانه‌های محلی در این مورد استناد نکرد.

وقتی وبسایت مجلس سنا خبر جلسه دیروز این مجلس را منتشر کرد، هیچ اشاره‎ای به این موضوع نکرد و تنها خبر کوتاهی از بررسی طرح قانون بودجه ۱۳۹۳ با دو عکس از جلسه پخش کرد که آقای ایزدیار را در مقام ریاست جلسه و بقیه را هم در جای خود در آرامش کامل نشان می‌دهد. دیگر رسانه‌های دولتی هم این خبر را پوشش ندادند.

این وضعیت بیانگر آن است که گزارشگری در افغانستان تا چه حدی با محدودیت مواجه است. تازه گزارشگری از پارلمان نسبت به بسیاری از دیگر نهادهای دولتی راحت‎تر است. بسیاری از وزارتخانه‎ها به ماموران خود دستور داده‎اند که با خبرنگاران بدون اجازه مقام‎های ارشد گفتگو نکنند.

دسترسی به اخبار دفتر ریاست جمهوری و شورای وزیران تنها از طریق دفتر سخنگوی رئیس جمهوری و دبیرخانه شورای وزیران امکان‌پذیر است ـ آن‎هم خبرهایی که در چهارچوب اطلاعیه‎های مطبوعاتی آماده شده است. اگر خبر ناخوشایندی مانند خبر جلسه دیروز مجلس سنا باشد، هیچ نهادی حاضر نیست که اطلاع‎رسانی شفافی صورت گیرد.

چنین محدودیتی زمینه را عمدتاً برای شایعات و تبصره‎های گوناگون در شبکه‎های اجتماعی هموار می‎کند. چنان‎که خبر دیروز مجلس سنا به سرعت در این شبکه‎های پیچید و کاربران حرف و حدیث‎های ضد و نقیض و بیشتر مبتنی بر موضعگیری‎های شخصی خود را مطرح کردند.

بیشتر افراد آگاه و سیاستمداران صبر کردند که اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند. بسیاری از آنها تا امروز (سه‎شنبه، ۱۲ قوس) از اظهار نظر در این مورد خودداری کردند. از جمله کسانی که درباره درگیری در مجلس سنا در شبکه‎های اجتماعی اظهار نظر کردند، فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی و وحید عمر سخنگوی پیشین رئیس جمهوری هستند.

آقای سانچارکی در صفحه فیسبوک خود جنجال برسر چگونگی طرح شناسنامه ملی را زمینه‎ساز "سوء استفاده سیاسی افراطیون قومی" خوانده و تاکید کرده است که همه اقوام حق دارند که "در اسناد هویتی کشور به حیث شهروند متساوی‎الحقوق کشور شناخته شوند."

اما آقای عمر در فیسبوک نوشت که "شناسنامه سند برتری و فخرفروشی کسی نیست و نباید باشد. پرتاب کردن بطری آب خشونت است و گراییدن به خشونت، پایان منطق است." او این جنجال‎ها را "بحث انحرافی" خواند و تاکید کرد که بحث اصلی امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا است.

بحث این دو سیاستمدار باب گفتگوهای تازه‌ای را در میان کاربران فیسبوک باز کرد. علی حسینی در کامنتی از "فقر فرهنگی در خانه ملت" سخن گفته و افزوده که وقتی چنین "قوم‎گرایی" در پارلمان وجود داشته باشد، مردم روی آرامش را نخواهند دید. عارف نوشته که برخی از بزرگان منافع شخصی دارند و مردم میان مردم جنگ راه می‎اندازند.

با این حال، تا زمانی که قانون دسترسی به اطلاعات تصویب نشده، این محدودیت ها در کار اطلاع رسانی در افغانستان وجود خواهد داشت، ولی با سرعت گسترش رسانه‌های اجتماعی و وسایل اطلاع‎رسانی، مردم به نحوی به اطلاعات دسترسی خواهند یافت هر چند ممکن است این اطلاعات ناقص، دیگرگون و آمیخته با شایعات باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.