واکنش کاربران اینترنت به درگذشت نلسون ماندلا

به روز شده:  19:27 گرينويچ - جمعه 06 دسامبر 2013 - 15 آذر 1392

حدود سه و نیم میلیون توییت حاوی نام ماندلا در سراسر جهان نوشته شد

تنها چند دقیقه بعد از درگذشت نلسون ماندلا، رهبر مبارزه ضد آپارتاید و رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی کلیک هشتگ (کلیدواژه) ماندلا به زبان های مختلف از جمله فارسی در شبکه های اجتماعی به سرعت پرکاربرد شد.

در صفحه اینستاگرام منتسب به رهبر ایران، آیت الله خامنه ای، عکسی از دیدار نلسون ماندلا با رهبر ایران درایران منتشر شد. محمد جوا د ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در توییتر و فیس بوک رسمی‌اش نوشت: " نلسون ماندلا نمونه یک انقلابی آزادی‌خواه بود که نه تنها در برابر ستم، نژادپرستی و آپارتاید مقاومت کرد و بر آن پیروز شد، بلکه بر قدرت، خشم، کینه، خشونت و انتقام جویی نیز پیروز گشت".

تعداد زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی نلسون ماندلا را مردی بزرگ، شجاع ، مبارز، مقاوم و با پشتکار خواندند و برای آمرزش روح او دعا کردند.

کاربران فارسی زبان اینترنت علاوه بر ابراز تاسف از مرگ آقای ماندلا، نقل قول‌هایی از او را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند." می‌بخشم اما فراموش نمی‌کنم" یکی از جملاتی بود که از سوی کاربران متعدد نقل شد. برخی مانند کلیک حسین به تمجید از مبارزات او پرداختند و برخی دیگر هم مانند کلیک امیر و کلیک آریو از واکنش برخی سران کشورها انتقاد کردند.

بخش دیگری از واکنش ها به تحلیل فعالیت ها و مبارزات نلسون ماندلا اختصاص داشت. امین در توییتر نوشت: فراموش نکن که قدیس، در واقع گناهکاری است که از تلاش دست نمی‌کشد. برخی او را نامیرا و نماد آزادیخواهی خواندند.

در کلیک فیس بوک بی بی سی فارسی، دیاکو نوشت: او سمبل مبارزه برای آزادی بود، مردی که زمانی به او تروریست می گفتند، کسی که آپارتاید را با مبارازات غیر خشونت آمیز به زانو در آورد. خدا او را بیامرزد و راهش پر راهرو باشد.

حجم محتوای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی در ساعات آغازین بعد از انتشار خبر درگذشت آقای ماندلا زیاد بود و به تدریج کمتر شد اما هشتگ ( کلیدواژه) دیگری هم وارد گود شد. حالا اگرکلیک هشتگ متشکریم ماندلا را به زبان انگلیسی در توییتر جستجو کنید، توییت‌های زیادی را می بینید که کاربران با استفاده از این جمله از نلسون ماندلا تشکر کرده اند. تشکر کرده اند به خاطر آینده روشنی که به جهانیان بخشیده، به خاطر تاثیرگذاری‌اش، به خاطر تلاشی که برای حقیقت بخشیدن به رویاها کرده و به این دلیل که نه فقط برای آفریقا که برای انسانیت، پدری کرده است.

Sorry, there has been a problem displaying comments, we are working to fix this.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.